نقد و بررسی بازی Biomutant

بررسی بازی Biomutant

بازی Biomutant یکی از جدید ترین بازی های ویدیویی ساخته شده توسط Experiment 101 می باشد. این استودیو بازی سازی با الهام گرفتن از بازی های بزرگ توانسته یک اثر اکشن و نقش آفرینی فوق العاده را طراحی نماید. استودیو اکسپریمنت 101 پس از چندین سال همکاری در خلق اثری همچون جاست کاز، در سال 2017 از یک بازی جدید رونمایی کرده است. بازی بیوموتانت را می توان به عنوان یکی از هیجان انگیز ترین بازی های موجود نام برد که طراحی آن را یک استودیو کوچک بر عهده داشته است. در حال حاضر حدود 18 استودیو بازی سازی بزرگ در سطح جهان فعالیت می کنند که رقابت با آن ها کمی دشوار می باشد. اما استودیو اکسپریمنت 101 با طراحی بازی قدمی بزرگ را در جهت تولید یک اثر نقش آفرینی پر محتوا برداشته است. البته در میان راه بروز اتفاق های گوناگون سبب شد تا تولید این بازی برای چندین بار متوقف شود. اما این استودیو سوئدی با تلاش های فراوان توانست این بازی را طراحی کرده و روانه بازار کند.

بازی Biomutantبررسی بازی Biomutant

داستان بازی

داستان بازی Biomutant روایت کننده دنیایی است که در آن زیست بوم های منطقه به علت آثار زیان بار صنعت مواد شیمیایی به کلی نابود شده اند. در این میان، شما باید کنترل یک موجود جهش یافته را به دست گرفته و او را در مسیر نجات دادن یا ندادن درخت زندگی هدایت کنید. در این جا، این سوال مطرح می شود که شما به دنبال نور خواهید رفت یا به دنبال تاریکی می روید؟ طراحی داستان بازی بایومیوتنت به گونه ای صورت گرفته که در طی آن بازیکن می تواند انتخاب های خود را از میان نور و تاریکی انجام دهد. به طور کلی در محیط این بازی همیشه شاهد دو شخصیت لایت (روشنایی) و دارک (تاریکی) خواهید بود. تقابل میان این دو شخصیت جذابیت خاصی را به این بازی می بخشد که تاثیر زیادی در روند بازی دارد؛ وجود این دو شخصیت در محیط بازی همیشه بازیکن را میان یک، دوراهی برای انتخاب قرار می دهد. البته این دو شخصیت تاثیر زیادی در رفتار NPC های بازی خواهند داشت که از این نظر بازی بیوموتانت شباهت زیادی به Red Dead Redemption 2 دارد.

چند خط از داستان بازی

داستان این بازی تنها در چند خط دنبال می شود. اولین خط داستانی این بازی مربوط به اتفاقات زمان کودکی شخصیت اصلی بازی بوده که در طی آن شخصی شیطانی به نام لوپا لوپین به دهکده شخصیت اصلی بازی حمله می کند؛ در اثر حمله این شخصیت، دهکده به طور کامل ویران می شود. همچنین کودکی شخصیت اصلی بازی به وسیله فلش بک های بسیار کوتاه برای بازیکن به نمایش در می آید؛ در طی آن، بازیکن می تواند شخصیت اصلی بازی را کنترل کرده و او را در هنگام یادگیری مهارت های رزمی و… کمک نماید. اما در بازی Biomutant خط دوم داستان آن مربوط به شش قبلیه موجود در محیط بازی است.

بازی Biomutantبررسی بازی Biomutant

در خط دوم داستان بازی سه قبیله اعتقاد به نجات درخت زندگی و کشتن ورلد ایترها دارند؛ اما سه قبیله دیگر اعتقاد دارند که طبیعت باید به تنهایی دنیای پیرامون خود را پاکسازی کند. البته رخ دادن اتفاقات خط دوم داستان بازی Biomutant بستگی به تصمیمات بازیکن خواهد داشت. به عنوان نمونه اگر در محیط بازی سه قبیله را با کارمای روشنایی انتخاب کنید، اتحاد تمام قبایل برای مبارزه با ورلد ایترها امکان پذیر می باشد. اما اگر کارمای تاریکی را برای انجام بازی انتخاب نمایید، ممکن است در طول بازی مجبور به کشتن مردمان بی گناه یا سیفوی (رئیس) قبایل شوید. در محیط بازی Biomutant سیفوی (رئیس) قبیله به عنوان رابط میان بازیکن و مردمان قبیله محسوب می گردد. سیفوی برای پیوند محکم میان بازیکن و قبیله به او سلاح های منحصر به فردی را هدیه می دهد. در بازی بیوموتانت پس از تسخیر مناطق هر قبیله اتحاد یا کشتن رئیس قبیله بر عهده خودتان خواهد بود.

الهام داستان بازی از The Legend of Zelda

استودیو سازنده Biomutant برای طراحی این اثر از بازی The Legend of Zelda: Breath of the Wild الهام گرفته است. به عنوان مثال جهان بازی دارای 4 باس فایت با نام ورلد ایتر است که همگی در حال نابودی درخت زندگی هستند؛ اما تصمیم برای کشتن یا نکشتن این باس فایت ها بر عهده بازیکن می باشد. به طور کلی بازی دارای داستان فوق العاده ای بوده که به تمام سوالات بازیکنان در انتها پاسخ می دهد. داستان بازی Biomutant به وسیله یک راوی خوش صدا روایت می گردد. دیوید شاو پارکر (David Shaw Parker) وظیفه مترجم، راوی و راهنمای بازیکن را بر عهده دارد. ترجمه صحبت شخصیت های داستان بازی از زبان این راوی گاهی اوقات موجب به وجود آمدن جملات طنز آمیز می شود. برای مثال هنگامی که در طول داستان بازی به منطقه دور افتاده ای می روید، راوی به سختی می تواند گویش متفاوت یکی از شخصیت ها را ترجمه نماید. اما در کل داستان بازی بیوموتانت را نمی توان در حد و اندازه بازی های بزرگ نقش آفرینی دانست.

بازی Biomutantبررسی بازی Biomutant

اما با این وجود، داستان بازی در بخش نیو گیم پلاس دست بازیکن را برای موقعیت های گوناگون بازی، آزاد گذاشته است. در بخش نیو گیم پلاس بازی تمامی سلاح ها و آیتم های بازیکن به همراهش خواهد بود؛ همچنین داستان بازی از درخت زندگی آغاز می شود و بازیکن دیگر مجبور به تجربه بازی از ابتدا نخواهد بود.

امکان شخصی سازی کاراکتر

در بازی Biomutant امکان شخصی سازی کاراکتر وجود دارد که می توان از همان ابتدای بازی این کار را انجام داد. استودیو سازنده بازی برای شخصی سازی کاراکتر بازی، کلاس های مختلفی را در نظر گرفته است. همچنین می توان در محیط بازی توانایی های کاراکتر خود را ارتقا بخشید. به طور کلی این بازی استودیو اکسپریمنت 101 از تنوع بالایی در زمینه انجام ماموریت ها برخوردار است. بهتر است بدانید ماموریت های بازی بیوموتانت به دو بخش اصلی و فرعی تقسیم بندی می شوند. این ماموریت ها شامل مواردی همچون گرفتن موجودات گوناگون، پیدا کردن غذا برای اهلی کردن حیوانات، انجام پازل های ساده، سوار شدن بر ربات و… می باشند. اما در کل رویارویی با هر ورلد ایتر نیازمند به امکانات و تجهیزات مناسب است.

تجهیزات در محیط بازی بایومیوتنت از تنوع بالایی برخوردار هستند که می توان آن ها را از نظر ظاهری شخصی سازی نمود. در کنار این موارد، بازی به شما پاداش و جوایز مختلفی را پس از ورود به هر منطقه می دهد. در حالت کلی 5 منطقه زیست بوم در محیط بازی وجود دارد که هر یک بر اساس قرارگیری در معرض مواد شیمیایی از شرایط خاصی برخوردار هستند. به عنوان نمونه یک منطقه از مواد رادیو اکتیو پر شده و منطقه ای دیگر دارای گرمای شدید می باشد. همچنین منطقه دیگری از بازی که تحت عنوان Dead Zone می باشد، از انواع زباله پر شده که با ورود به آن نمی توان به راحتی تنفس نمود.

البته برای ورود به هر کدام از مناطق بازی لباس های مخصوصی در نظر گرفته شده است. همچنین با کسب امتیاز در طول بازی Biomutant می توان سطح مقاومت شخصیت بازی را افزایش داد. به همین منظور در هنگام تجربه نیو گیم پلاس دیگر مشکلی از بابت شرایط هر منطقه نخواهید داشت.

بازی Biomutantبررسی بازی Biomutant

قابلیت های مبارزه ای شخصیت بازی

در بازی Biomutant توجه خاصی به شخصی سازی تجهیزات شده است. اما در این میان، شخصیت اصلی بازی به هنر های رزمی جدیدی تحت عنوان ونگ فو (نه کونگ فو) مسلط می باشد؛ همچنین شخصیت اصلی بازی می تواند در کنار هنر های رزمی از تفنگ و شمشیر استفاده نماید. در بازی Biomutant امکان شخصی سازی تمام قسمت های اسلحه و شمشیر براساس سرعت، قدرت و… فراهم خواهد بود. البته سلاح های هر قبلیه را نمی توان شخصی سازی نمود. اما به طور کلی تنوع سلاح ها و آیتم های بازی بسیار زیاد بوده و می توان به کمک آن انواع سلاح های مختلف را طراحی نمود. هرکدام از این سلاح ها با توجه به ویژگی هایی که دارند باعث ایجاد تنوع زیاد در هنگام مبارزه می شوند. به عنوان مثال سلاح های دوربرد بازی شامل انواع مختلف شاتگان، رایفل، کلت می باشند و سلاح های نزدیک شامل انواع شمشیر سبک و… خواهند بود. در بازی علاوه بر سلاح های مختلف، امکان استفاده از قدرت Ki فراهم شده است. با استفاده از قدرت Ki به راحتی می توان از جادو برای نابودی دشمنان استفاده نمود. در کنار تمام این موارد، وجود یک ملخ مکانیکی شما را در راه شکست دشمنان کمک خواهد کرد؛ همچنین می توان این ملخ را با انجام ماموریت های فرعی ارتقا داد.

بازی Biomutant

سایر ویژگی های بازی بیوموتانت

شاید بهتر باشد کمی در مورد مشکلات بازی Biomutant سخن بگوییم. انیمیشن های حملات دشمنان همگی از فرم و ظاهری مشابه‌ی برخوردار هستند که تنها تفاوت آن ها رنگ لباس قبال می باشد. این در حالی بوده که بازی دارای تنوع زیادی از نظر سلاح است و سازندگان این بازی می توانستند برای طراحی دشمنان تنوع بیشتری را اعمال نمایند. اما موجودات حاضر در محیط بازی از تنوع خاصی برخوردار هستند؛ به گونه ای که در محیط بازی شاهد انواع باس ها، مینی باس ها و موجودات منحصر به فرد با قابلیت پرتاب یخ و گوی رادیواکتیو هستیم. متاسفانه هیچ گونه عنصر مخفی کاری برای بازی Biomutant در نظر گرفته نشده است.

با گذشت از انیمیشن های بازی به تهدید ها و تبریک های قبایل بازی می رسیم. هیچ فرقی ندارد که با کدام قبیله متحد هستید؛ زمانی که شما یکی از مناطق دشمنان را تصرف کنید، دیالوگ ها و انیمیشن های رئیس قبایل متحد و دشمن با یکدیگر تفاوتی نخواهند داشت. پس از چند بار تکرار این موضوع بازیکن از دیالوگ های بازی Biomutant خسته خواهد شد. اما گیم پلی بازی Biomutant از تنوع قابل توجهی برخوردار است. علت آن هم وجود انواع تجهیزات مانند گلایدر، مکان نما و… می باشد. هنگامی که نگاهی به دنیای بازی می اندازیم، به این نتیجه می‌رسیم که بازی از یک موتور گرافیکی قدیمی بهره می برد. چشم انداز های بازی بیوموتانت هنگام غروب آفتاب یا هنگام نیمه شب بسیار زیبا و چشم نواز است. اما به طور کلی گرافیک بازی به نحوی مربوط به اوسط نسل هشتم می باشد.

وجود برخی باگ ها در محیط بازی

در طول بازی به انواع و اقسام باگ ها برخوردار می کنید که این باگ ها از انجام ماموریت ها جلوگیری می نمایند؛ برای این منظور شما مجبور هستید تا به چک پوینت قبلی برگشته و ماموریت را از آن جا ادامه دهید. البته این باگ ها گاهی اوقات تاثیر لباس ها و آیتم های مختلف را غیر فعال می کنند که این موضوع در روند بازی بسیار تاثیرگذار خواهد بود. برای نمونه لباس کاراکتر 70 درصد در برابر آتش مقاومت دارد که پس از ورود به منوی کاراکتر این قابلیت غیر فعال می شود. در محیط بازی Biomutant این گونه باگ ها در اثر ارتقا چند باره یک سلاح به وجود می آید. همچنین مرکب بازیکن برای چندین بار در میان سنگ ها گیر می کند که این موضوع کمی آزار دهنده به نظر می رسد. اما با این اوصاف پس از مدت زمان کمی از انجام بازی Biomutant به محیط آن کاملا عادت خواهید کرد.

بازی Biomutantبررسی بازی Biomutant

موسیقی متن زیبا

در کنار تمام ویژگی های بازی Biomutant نباید از موسیقی متن آن غافل شد. موسیقی متن بازی Biomutant در هر زمان و موقعیتی به صورت اتوماتیک تغییر خواهد کرد که این موضوع در گیم پلی آن بسیار تاثیر گذار می باشد. البته موسیقی متن بازی شاید به زیبایی برخی بازی های ویدیویی نباشد، اما شنیدن آن باعث آزار بازیکن نخواهد شد. ناگفته نماند که این بازی فاقد موسیقی بیاد ماندنی است. اما در کل انتخاب یک راوی خوش صدا برای روایت داستان بازی، تصمیمی به جا و مناسب بوده است. البته در مواقعی راوی بازی Biomutant کمی زیاده گویی می کند. اگر از پر حرفی های راوی بازی خسته شدید می توانید به تنظیمات مراجعه کرده و میزان صحبت های راوی را کمتر کنید.

سخن پایانی

با این اوصاف بازی بایومیتنت را نمی توان یک محصول ناب و بدون ایراد دانست؛ اما این بازی گزینه مناسبی برای کسانی بوده که به دنبال یک بازی نقش آفرینی هستند. شاید اگر دشمنان دارای تنوع بیشتری بودند یا کمبو های بیشتری برای سلاح ها قرار داده میشد، جذابیت این بازی به مراتب افزایش پیدا می کرد. اما باز هم تنوع لوت های بازی باعث شده تا بتوان به راحتی با کمبود کمبو ها کنار آمد. به هر حال اگر به دنبال یک بازی نقش آفرینی ماجراجویی هستید و همچنین تمایل دارید تا روند بازی را با تصمیمات خودتان عوض کنید بازی Biomutant گزینه مناسبی خواهد بود. با نصب این بازی می توانید از گشت و گذار در دنیای هیجان انگیز آن لذت ببرید.

5 دیدگاه

    • سلام خدمت شما کاربر گرامی، برای تمامی پلتفرم ها منتشر شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی