بررسی ویژگی های دوال سنس پلی استیشن 5

سونی (Sony) به عنوان یکی از دو شرکت رقیب در زمینه ساخت کنسول های خانگی، کنترلر مربوط به نسل نهم دستگاه گیمینیگ خود یعنی پلی استیشن 5 را معرفی کرد. در این مقاله ما قصد داریم که نسبت به معرفی این محصول بپردازیم و شما را بیشتر با این کنترلر جذاب آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

زمان زیادی به تاریخ انقضای PS4 نمانده است و در پایان سال میلادی می توانیم نسل نهم بازی ها را تجربه کنیم. نسل هشتم برای ما چیزی جز خاطره های خوب با بازی های قوی نداشت که همه آن ها الآن در ذهن ما جای گرفته اند. از GTA V گرفته تا MAFIA III و بازی های شبیه ساز فوتبال که لحظات هیجان انگیزی را برای ما به ارمغان آوردند. حالا اما این یار قدیمی بدون اختتامیه با شکوه به دلیل ویروس کرونا از میان ما خواهد رفت ولی سونی ما را در آینده ای نه چندان دور با پلی استیشن 5 شگفت زده خواهد کرد. کرونا باعث شده است تا کنسول جدید سونی دیرتر معرفی شود و ما هیجان بیشتری را برای بازی های نسل نهم داشته باشیم ولی برای این که این هیجان روی مثبت خود را به ما نشان دهد، این شرکت ژاپنی حالا دسته های PS5 را معرفی کرده است، دسته های این محصول با نام DualSense در بازار عرضه خواهند شد و ما می توانیم برای کنترل پلیر در پلی استیشن 5 از آن استفاده کنیم. تاکنون اطلاعات زیادی در مورد پلی استیشن 5 به صورت رسمی ارائه نشده است و تنها مواردی مانند لوگوی این محصول و دسته ها به کاربران به صورت رسمی معرفی شده است.

DualSense vs dualshock 4

کمپانی ژاپنی سونی، برخلاف قطارهای ژاپنی علاقمند به تاخیر است و دوست دارد که همواره کاربران را سورپرایز کند و در این زمینه نیز به خصوص برای معرفی دسته های دوال سنس PS5 بسیار هم موفق بوده است. در واقع این دسته ها با ظاهری بسیار جذاب تر نسبت به نسل قبل در بازار عرضه می شوند و می توانند گزینه ای جذاب و بسیار خوب برای بازی باشند. سونی سعی کرده است که نسبت به مایکروسافت بسیار متفاوت عمل کند و از این روی در کنترلر نسل نهم خود که برای پلی استیشن 5 عرضه می شود، تفاوت های زیادی را ایجاد کرده است. در واقع معماری میان کنترلر دوال شاک مورد استفاده در PS4 با کنترلری که تحت عنوان دوال سنس برای کنسول PlayStation 5 عرضه می شود تفاوت های بسیار زیادی دارد و همچنین می توان گفت که برخی از ویژگی های جدید دوال سنس پلی استیشن 5 بیشتر نزدیک به کنترلرهای شرکت مایکروسافت شده است. از این روی می توانیم پی به یک رقابت کاملا پنهان ببریم که سونی و مایکروسافت برای انتخاب به عنوان بهترین کنترلر از سوی جامعه گیمرها می باشند. در صورتی که قصد خرید دسته های پلی استیشن 5 را به صورت جداگانه داشته باشید، برای هر کدام از دسته ها باید مبلغی حدود 70 دلار را به صورت جداگانه بپردازید.

ابعاد دوال سنس پلی استیشن 5

یکی از مهم ترین نکاتی که در مورد آن سونی هنوز اظهار نظر نکرده است و اطلاعاتی در این خصوص را به اشتراک نگذاشته است، ابعاد دوال سنس پلی استیشن 5 می باشد. در حال حاضر می توانیم به صورت چشمی به مقایسه دوال سنس و دوال شاک بپردازیم و بر این اساس می توانید انتظار داشته باشید که دوال سنس ابعادی بزرگ تر و حجیم تر نسبت به دوال شاک داشته باشد و همچنین جایگاه دست در دوال سنس نسبت به دوال شاک بسیار صاف تر شده است تا این دسته را بتوانیم راحت تر در دست بگیریم. یکی از مشکلاتی که بسیاری از گیمرها آن را دارند، این است که دسته های دوال شاک 4 زمانی که در دست باشند، زود لیز می شوند و عرق دست می تواند اذیت کننده باشد که این مسئله در بازی های شوتر و فوتبال می تواند مشکل ساز باشد. باید ببینیم که سونی در این خصوص برای دسته های پلی استیشن 5 چه چیزی را در نظر گرفته است.

دسته های پلی استیشن 5 بسیار ظریف می باشند و از این روی به نظر می رسد که سونی تمامی نکات مربوط به انتقادات از سوی گیمرها نسبت به دوال شاک 4 را شنیده است و بر این اساس کنترلر پلی استیشن را با توجه به این مسئله تولید کرده است. همچنین آنالوگ های مورد استفاده در این دسته به مرکز دسته نزدیک تر شده اند و همچنین یک میکروفن به این دسته ها اضافه شده است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

DualSense vs dualshock 4

دکمه های Shoulder بر آمده تر شده اند

سونی از رابط کاربری پلی استیشن 5 به زودی رونمایی می کند

به طور کلی می توان گفت که دکمه های Shoulder که به عنوان L1 و R1 می توانند از مهم ترین و کاربردی ترین کلیدهای مورد استفاده در یک کنترلر باشند که در پلی استیشن 5 ما می توانیم با بر آمده تر شدن آن ها انتظار داشته باشیم که راحت تر در دسترس باشند. همچنین L2 و R2 نسبت به دکمه های شولدر برجستگی کمتری دارند تا بتوانید طول عمر دسته ها را بیشتر کنیم. همچنین تسلط بالاتر گیمر با توجه به معماری مورد استفاده در این دسته ها می تواند بسیار جذاب تر باشد و قطعا ما می توانیم استفاده بیشتری از این دسته ها داشته باشیم.

DualSense vs dualshock 4

در دوال سنس، خبری از گودی دستگیر دوال شاک 4 نیست

از دیگر تغییراتی که می توانیم در دوال سنس مشاهده کنیم، حذف شدن بخش گودی در زیر دسته های پلی استیشن 4 می باشد. در واقع این کار برای دوال شاک 4 به این دلیل انجام شده بود که انگشت وسط زمانی که می خواهیم از تریگر ها استفاده کنیم، درگیر نباشند و همچنین سرعت واکنش با این دو گودی کمتر می شد. از این روی سونی با نزدیک تر کردن تریگر ها و همچنین حذف گودی های مربوط به دوال شاک 4، این دو تغییر را در دسته های PS5 ایجاد کرده است تا گیمر بتواند در بازی های شوتر دقت و سرعت بالاتری را داشته باشد.

دکمه های شولدر و تریگر، نزدیک تر شده اند

از دیگر تغییراتی که در دوال شاک 4 می توانیم به آن دقت داشته باشیم، حذف شدن فاصله میان دکمه های شولدر و تریگر می باشد. در واقع این حالت باعث می شود تا کاربر بتواند سوئیچ سریع تری داشته باشد و در نهایت می توان گفت که نهایت تمرکز سونی در ساخت دوال سنس به کارایی بیشتر کنترلر ها بوده است. از این روی می توان گفت که بازی ساز ها می توانند خلاقیت بیشتری با توجه به دسته های PS5 برای بازی سازی داشته باشند و قطعا بازی های نسل نهم نیاز به سرعت، دقت و تمرکز بیشتر خواهند بود. در ادامه بیشتر در این خصوص با شما صحبت خواهیم داشت.

دکمه های دوال سنس تماما بی رنگ هستند

آبی، سبز، قرمز و صورتی به عنوان رنگ دکمه های اصلی کنترلر در کنسول های پلی استیشن از ابتدا تا زمان عرضه دوال سنس بودند و از مهم ترین نمادهای این کنترلر نیز به شمار می رفتند. این در حالی است که با توجه به دکمه های دوال سنس ما می توانیم انتظار داشته باشیم که با بی رنگ شدن تمامی دکمه ها، تنها می توانیم به آن ها دکمه های x، دایره، مربع و مثلث بگوییم. این کار برای اولین بار توسط سونی انجام نشده است و دسته های کنسول های پلی استیشن ویتا و PSP نیز دکمه های بدون رنگ داشتند. به طور کلی می توان گفت که شاید در طرح های Customize که برای دوال سنس ارائه خواهد شد، شاید این رنگ ها باز گردند و شاید حتی پس از روشن شدن دسته، این دکمه ها با نور مخفی، روشن خواهند شد. البته نباید از یاد برد که ساده سازی بیشتر دسته می تواند یکی از مهم ترین نقاط قوتی باشد که بر این اساس دوال سنس بدون رنگ عرضه می شود.

روکش لاستیکی بر روی ساختار آنالوگ

یک روکش لاستیکی که بر روی آنالوگ ها اضافه شده است، اصطکاک میان انگشتان و آنالوگ را از بین می برد و در واقع همان نقطه ضعف دوال شاک 4 که قبلا نیز به آن اشاره داشتیم را از بین خواهد برد. با توجه به این مسئله می توانیم بگوییم که دوال سنس می تواند به خصوص برای گیمرهای هیجان زده ای که بیشتر دستانشان عرق می کند گزینه ای مناسب باشد و تسلط بیشتر گیمر می تواند گزینه ای مناسب به شمار رود.

DualSense controller

پلاستیک خاص سونی باعث افزایش اصطکاک در بخش زیرین کنترلر می شود

امکان اجرای 4K HDR ویدیو ها در برنامه Share Factory کنسول PS5

از دیگر نکاتی که در مورد این دسته که برای پلی استیشن 5 ارائه می شود را می توان کم شدن احتمال لغزش دسته ها از دست گیمر دانست. در واقع یک نوع پلاستیک خاص در زیر این قسمت تعبیه شده است و شما می توانید با تسلط بالاتری بازی کنید. در واقع تمامی این تفاوت ها باعث شده است تا گیمر بتواند احساس راحتی بیشتری با بازی داشته باشد و همچنین بازی ها با دقت بیشتری انجام خواهند شد.

درگاه USB-C مورد استفاده در کنترلر پلی استیشن 5

یکی از مهم ترین نکاتی که در خصوص دسته های پلی استیشن 5 نباید از یاد ببریم، استفاده از درگاه USB-C می باشد. این درگاه می تواند نشان دهنده سرعت بالاتر دسته در شارژ شدن باشد و همچنین به نسبت کنترلر دوال شاک می توانیم انتظار داشته باشیم که 4.40 برابر سریع تر این دسته ها شارژ می شود. همچنین سرعت انتقال اطلاعات برابر با 5.20 گیگابایت بر ثانیه خواهد بود و می توانیم انتظار داشته باشیم که کارایی کلی دسته های PS5 با افزایش بسیار زیادی همراه بوده است. سونی تمام تلاش خود را کرده است تا این دسته ها بتوانند عملکرد مطلوب تری را داشته باشند.

DualSense controller

دوال سنس و درک بیشتر از نسل نهم اکوسیستم گیمینگ سونی

به نظر می رسد که سونی در حال ساده سازی همه چیز است! شما می توانید انتظار داشته باشید که تمامی ویژگی های این محصول با بالاترین کاربرد در دسترس شما باشد و شما می توانید از آن استفاده داشته باشید. زمانی که به این دسته ها نگاه می کنیم، متوجه می شویم که رنگ های آبی، مشکی و سفید با هم تلفیق شده اند و همچنین می توانیم انتظار داشته باشیم که زمان زیادی برای رونمایی رسمی سونی از پلی استیشن 5 چیز زیادی نمانده است. می توانیم انتظار داشته باشیم که این کنسول به زودی عرضه خواهد شد و برخلاف بسیاری از تصورات، بسیار ساده و در عین حال پیشرفته و جذاب خواهد بود.

جذاب ترین بخش دوال سنس، تریگرهای حساس

یکی از جذاب ترین بخش هایی که برای دوال سنس باید در نظر داشته باشیم، استفاده از سیستم حسگر لمسی Haptic Feedback می باشد که این کار باعث شده است تا ایجاد شوک در کنترلر کنار گذاشته شود و به طور کلی لرزش دسته ها از یک سیستم ساده تر با قدرت بالاتر برخوردار باشد که می تواند در بازی لرزش های خاص را ایجاد کند. همچنین می توانیم با تریگر های سه بعدی که بر اساس میزان فشار تنظیم می شوند، انتظار داشته باشیم که در بازی های نسل نهم می توانیم از این قابلیت برای کاربرد بیشتر استفاده داشته باشیم. پس می توان گفت که تمامی تمرکز سونی بر آن بوده است که واقعا یک نسل جدید و جذاب را ایجاد کند و تمامی نقاطی که در دوال شاک 4 به عنوان نقطه ضعف شناخته می شدند را به نوعی از بین ببرد. با تمامی این ویژگی ها می توانیم انتظار داشته باشیم که این کنترلر می تواند یکی از جذاب ترین گزینه های موجود برای بازی به شمار رود که دقیقا بر اساس نوع حرکت گیمر، لرزش های دقیق ایجاد می کند و در نهایت برای بازی کردن گزینه ای مناسب است.

در کنار این ویژگی میی توانیم انتظار داشته باشیم که گیمر می تواند بدون نیاز به نگاه کردن صفحه، تعادل خود را حفظ کند و این موضوع در پلی استیشن 5 می تواند دریچه جدیدی از حس بازی به شمار رود. برای مثال زمانی که در یک بازی ریسینگ وارد نقاط گل و لای می شوید، می توانید لرزش را بر اساس لاستیک های درگیر حس کنید و همچنین موانع را به خوبی درک خواهید کرد.

انتشار ویدئو معرفی رسمی UI پلی استیشن 5

تمامی این ویژگی ها در کنار تریگر هایی که در دوال شاک 4 مورد استفاده است باعث می شود تا گیمر بتواند بر اساس نوع نیاز خود از آن استفاده کند. در واقع هر چقدر که بیشتر دکمه های تریگر را فشار دهیم می توانیم انتظار داشته باشیم که دقت عملکرد پلیر بیشتر می شود و همچنین این کار باعث می شود تا شما بتوانید بیشتر از آن استفاده داشته باشید. این ویژگی که واقعا جای خالی آن احساس می شد امروز در دوال سنس مورد استفاده بوده و در صورتی که توسعه دهندگان بازی از آن استفاده کنند، شما می توانید این قابلیت را مورد استفاده قرار دهید. پس می توان گفت که این ویژگی برای شما می تواند بسیار مفید واقع شود.

DualSense controller

میکروفن داخل کنترلر پلی استیشن 5

از دیگر ویژگی هایی که دوال سنس را به یکی از هیجان انگیز ترین گزینه ها با پلی استیشن 5 می کند را می توان تعبیه یک میکروفن درون این دسته می باشد که برای ارتباط نزدیک تر کاربران مورد استفاده قرار می گیرد و در واقع می تواند برای بازی های آنلاین گزینه ای مناسب به شمار رود. در صورتی که قصد داشته باشید که با تعویض سریع بازیکنان در بازی های فوتبال اقدام کنید یا به دوستان خود بگویید که در خطر هستید، این میکروفن مورد استفاده خواهد بود. امکان خاموش و روشن کردن میکروفن برای شما وجود دارد و جای قرار گیری آن در زیر لوگوی پلی استیشن می باشد. این کار باعث شده است تا اصوات مزاحم در بازی کردن شما وارد نشوند و در نهایت تنها صدای گیمر برای کاربران ارسال خواهد شد که گزینه ای مناسب به شمار می رود.

دکمه Create به جای Share

در دوال شاک 4 ما از دکمه Share برای به اشتراک گذاری تجربیات گیمینگ استفاده می کردیم و می توانستیم فیلم یا عکس بگیریم و برای گیمرهای دیگر در شبکه اجتماعی گیمینگ کنسول سونی به اشتراک بگذاریم. حالا اما این دکمه جای خود را به Create داده است که می تواند برای تصویر برداری و به اشتراک گذاری استفاده شود. این دکمه می تواند به عنوان یکی از مهم ترین ویژگی های مورد استفاده برای شما باشد و شما می توانید از این قابلیت استفاده داشته باشید. این تکنولوژی در PS5 می تواند شما را هیجان زده کند و در واقع امکانات بیشتری در زمینه تولید محتوای گیمینگ در اختیار شما قرار خواهد داد.

DualSense controller

در دوال سنس، خبری از لایت بار نیست

از دیگر حرکاتی که توسط سونی برای دوال 4 ما مشاهده کردیم، اضافه کردن لایت بار بود که البته این ویژگی در دوال سنس نیز حذف شده است و ما می توانیم این قسمت را در زیر قسمت داشته باشیم که این کار باعث شده است تا طراحی منحصر به فردی در این کنترلر وجود داشته باشد. همچنین باید در نظر داشته باشیم که احتمالا امکان برقراری ارتباط با PSVR 2 با توجه به تغییر در این ویژگی، احتمالا با تفاوت هایی روبرو خواهیم بود.

ظرفیت بالای دوال سنس برای انواع طرح ها

دوال سنس را می توان به عنوان یک محصول بسیار ساده و زیبا دانست که می تواند جذابیت بسیار زیادی داشته باشد. این محصول طراحی های متنوعی را به خود می گیرد و طرفداران توانسته اند در عرض سی دقیقه طرح های زیادی را برای این کنترلر جذاب PlayStation 5 عرضه کنند که نشان دهنده ظرفیت بالای این دسته به شمار می رود. البته باید بدانیم که سونی هم از خصوصی سازی دسته استقبال خواهد کرد و قطعا شرکت های بازی سازی از این ویژگی استفاده خواهند کرد تا بتوانند محصولاتی با کیفیت بسیار بالا را تولید و در بازار عرضه کنند. با توجه به تمامی موارد گفته شده می توانیم بگوییم که دوال سنس یکی از بهترین گزینه ها و ویژگی هایی است که برای پلی استیشن 5 مورد استفاده قرار می گیرد و شما هم می توانید به عنوان یک فرد علاقمند به دنیای گیمینگ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی