نقد و بررسی Demon’s Souls

بازی Demon’s Souls که این روز ها ما با نام ارواح شیطان آن را می شناسیم یک بازی هیجان انگیز و فوق العاده در سبک سولزلایک بوده که حدود 11 سال پیش تهیه و تولید شد است. به تازگی این بازی توسط شرکت سونی ( Sony ) بازسازی شده که البته علاوه بر حفظ داستان اصلی برخی تغییرات بر روی آن اعمال شده است. بسیاری از گیمر های دنیای گیم که علاقه بسیاری به بازی دارک سولز و سری ساخته شده آن دارند نسبت به بازی Demon’s Souls دید مثبتی پیدا کرده و امیدوارند تا این بازی راه را برای ساخت بازی بعد هموار کند. البته نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که این بازی در ابتدا راه نتوانست موفقیت چندانی را در میان بازیکنان بدست آورد و شرکت سازنده آن یعنی سونی دید مثبتی به آن نداشت و در نهایت هیدتاکا میازاکی با در دست گرفتن پروژه آن توانست بازی Demon’s Souls را به شکل امروزی خلق کند.

در اوایل راه میازاکی تصمیم داشت تا بازی با درجه سختی بالایی ساخته شود که در نهایت این عمل با شکست روبرو شد و واکنش های منفی به این بازی باعث شد تا سونی تصمیم بگیرد تا آن را تنها در ژاپن عرضه کند. البته پس از عرضه بازی Demon’s Souls در ژاپن به درخواست اتلوس و باندای نامکو نسخه دیگری از آن در بسیاری از کشور های اروپا و آمریکا به فروش رسید که میزان استقبال گیمرها در اروپا بسیار بیشتر از آسیا بود و در نهایت این بازی به یک گیم محبوب برای PS3 تبدیل شد. شاید یکی از دلایل اصلی شرکت سونی برای بازسازی بازی Demon’s Souls برای پلی استیشن 5 محبوبیت آن در میان بازیکنان باشد که در حال حاضر با بازخورد خوبی مواجه شده و طرفداران بیشتری را به سمت خود جذب کرده است.

بازی Demon's Souls برای PS5
بررسی بازی Demon’s Souls

داستان بازی Demon’s Souls

بازی Demon’s Souls که به تازگی بازسازی شده به عنوان یکی از اولین بازی های سبک سولزلایک بوده و در حدود 11 سال قبل نسخه اولیه آن برای کنسول های آن دوره تولید شد. در حال حاضر نسخه ارزشمندی از آن با همکاری بلوپوینت گیمیز و شرکت بازی سازی سونی تولید شده که همان داستان نسخه کلاسیک آن را روایت می کند. داستان این بازی در سرزمین بولتاریا رخ می دهد که در این سرزمین به وسیله جادوی ممنوعه موجودی منفی شبیه خدایان باستان با نام Old One در بازی ایجاد می شود و در پی توافق او با King Allant سرزمین زیبای بولتاریا از بین رفته و به مخروبه تبدیل می شود. در نهایت این سرزمین توسط شیاطین تصرف شده و به نقطه ای تاریک و سیاه تبدیل می شود که تمامی انسان های زنده آن کشته شده و ارواح آن ها تسخیر می گردد. در ادامه داستان این بازی شما شخصیت یک قهرمان را خواهید داشت که باید با این شیاطین مبارزه کرده و در نهایت با از بین بردن Old One به این تاریکی پایان دهید.

یکی از مشکلات راه وجود غول ها و باس های بازی می باشد که بسیار قوی هستند و شما باید با آن ها جنگیده و تک تک آن ها را شکست دهید. این باس ها در طول بازی و پس از انجام ماموریت ها به سراغ شما می آیند پس باید کاملا آماده باشید. داستان بازی Demon’s Souls تنها یک موضوع سطحی نبوده و در طول بازی چالش های مختلفی در انتظار بازیکن خواهد بود که در نتیجه آن به اسطوره شناسی خواهد رسید. در بازی Demon’s Souls پلیر می تواند با خواندن اطلاعات موجود در هر آیتم در مورد قدرت و کاربرد آن اطلاعات بدست آورد که این کار در طول بازی کمک بسیاری به شکست دادن باس یا غول ها خواهد کرد. همانطور که گفته شد داستان این بازی بیشتر در محور شناختن اسطوره ها بوده و بازیکن ها باید با این دید به بازی بپردازند. در ادامه داستان بازی افراد و اسطوره هایی در گوشه کنار بازی گرفتار شده اند که باید شما به دنبال آن ها بگردید و آن ها را آزاد کنید.

بازی Demon's Souls برای PS5
بررسی بازی Demon’s Souls

گیم پلی بازی Demon’s Souls

گیم پلی بازی Demon’s Souls یکی دیگر از موارد قابل بحث بوده که به عنوان یک فاکتور مهم در این بازی محسوب می شود. در بازی دمونزسولز به شما آیتم ها و پاداش های متفاوتی داده خواهد شد که بسیاری از این آیتم ها را باید با گشتن محیط بازی کسب کنید و همین موضوع به هیجان آن می افزاید. این بازی به گونه ای ساخته شده که بازیکن با گشتن بیشتر نقشه بازی و از بین بردن دشمنان می تواند خود را قوی تر کند و هرچه کاراکتر از قدرت بیشتری برخوردار باشد شکست دادن باس های بازی بسیار آسان تر خواهد شد. یکی از نکات بسیار جالب بازی Demon’s Souls شخصی سازی کردن کاراکتر بازی در همان ابتدای کار می باشد که پس از آن باید یکی از 10 کلاس پیش رو را انتخاب کرد. انتخاب هر کدام از این 10 کلاس شاید در اول کار باعث تاثیر در روند ابتدایی بازی شود اما وقتی کاراکتر بازی ارتقا پیدا کند دیگر فرقی نخواهد داشت. سیستم این بازی به نحوی طراحی شده که می توانید شخصیت خود را به نسبت سبک بازی خود ارتقا دهید. به عنوان مثال در کلاس شوالیه این بازی انتخاب چندانی برای استفاده از جادو وجود ندارد و بازیکن باید تمرکز خود را بیشتر بر روی ارتقا قسمت های دیگر آن بگذارد که در نهایت پلیر باید تلاش بیشتری کند تا کاراکتر خود را ارتقا دهد و این کار شاید برای برخی بازیکن ها خسته کننده باشد.

ماموریت های بازی Demon’s Souls

در بسیاری از بازی های ساخته شده در این سبک مانند Dark Souls شما باید برای پیدا کردن ماموریت های بازی باید با اشخاص مختلف در بازی صحبت کرده و خواسته های آن ها را انجام دهید همچنین در برخی ماموریت ها باید فرد مورد نظر را از دست دشمنان نجات داده یا از آن ها حفاظت کنید تا به محل مورد نظر خود برسند. اما در بازی Demon’s Souls قضیه کمی فرق می کند و برخی از این افراد در بازی ماموریت و برخورد های متفاوتی خواهند داشت. به طور کلی این بازی از سیستم طراحی با نام World Tendency و Character Tendency بهره می برد.

بررسی بازی Demon’s Souls

نکته مهم در مورد سیستم این بازی این است که انجام هر ماموریتی در یکی از 5 محیط بازی بر روی قسمت اصلی آن یعنی World Tendency و قابلیت های کاراکتر مورد نظر تاثیر خواهد گذاشت. به طور خلاصه اگر شما در طول بازی یکی از فروشنده ها یا شخصیت های موجود در محیط بازی را از بین ببرید تندنسی یا گرایش محیط در جهت تاریکی تغییر خواهد کرد. همچنین اگر شما در بازی Demon’s Souls یک باس را شکست داده و یا افراد مورد نظر را نجات دهید این گرایش یا تندنسی محیط به سمت سفید تغییر می کند. شخصیت مورد استفاده در بازی هم تندنسی مربوط به خود را خواهد داشت که وضعیت آن با انجام ماموریت ها و اقدامات بازیکن در طول بازی تغییر می کند. به طور کلی اگر در طول بازی ماموریت هایی که باعث سفید شدن گرایش محیط می شود را انجام ندهید باس ها و غول های بازی قوی تر شده که در نتیجه آن شکست دادن آن ها کمی سخت تر و چالش برانگیز می شود. این قابلیت بازی Demon’s Souls باعث می شود تا بازیکن در بسیاری از موارد تلاش کند تا گرایش محیط را به سمت سفیدی و یا تاریکی ببرد.

طراحی فوق العاده بازی Demon’s Souls

شرکت بازی سازی سونی با طراحی فوق العاده بازی Demon’s Souls باعث شده تا انجام دادن ماموریت های این بازی برای رسیدن به جهانی روشن جذاب باشد و پلیر از تکرار کردن مراحل برای رسیدن به هدف خود خسته نشده و به آن ادامه دهد. یکی دیگر از بخش های جالب این بازی محیط آنلاین آن می باشد که شما می توانید در این قسمت به بازی پرداخته و قدرت خود را افزایش دهید. در بخش آنلاین قابلیت بازی کردن به صورت 6 نفره وجود دارد و حتی می توان با پیوستن به نقشه سایر بازیکنان به آن ها در انجام دادن ماموریت هایشان کمک کرد. نکته قابل توجه در مورد مود آنلاین بازی Demon’s Souls این است که بازیکن می تواند از همان مراحل ابتدایی به صورت آنلاین آن را تجربه کند. دو شرکت همکار در ساخت این بازی گیم پلی آن را دقیقا شبیه به نسخه قدیمی آن طراحی کرده اند که این خود موجب افزایش جذابیت آن شده است.

-در نسخه بازسازی شده بازی Demon’s Souls تغییراتی در محیط ظاهری بازی انجام شده که بیشتر بازیکنان را یاد بازی محبوب Bloodborne می اندازد. محیط این دو بازی کاملا شبیه به همدیگر می باشد و همچنین پلیر ها می توانند کیفیت آن را به دلخواه تنظیم نمایند. اگر شما در بازی حالت پرفورمنس را برای گرافیک خود انتخاب کنید می توانید با رزولوشن 1440p حدود 60 فریم بر ثانیه دریافت کنید. اگر گرافیک را بر روی 4k تنظیم کنید بازی با 30 فریم اجرا می شود که البته گشت و گذار در محیط بازی با ماکزیمم گرافیک بسیار خیره کننده بوده می تواند واقعا لذت بخش باشد.

بررسی بازی Demon’s Souls

باس های بازی Demon’s Souls

یکی از مواردی که سازنده بازی Demon’s Souls بسیار به آن توجه کرده باس ها و غول های بازی می باشند که تعداد آن ها 16 عدد می باشد و هرکدام از آن ها روش و شیوه مبارزه مخصوص به خود را دارند. به همین منظور برای شکست دادن هر کدام از این باس ها باید از ترفند ها و شیوه های مخصوص به خود استفاده کنید. نکته جالب دیگر این بازی استفاده از حس و حال واقعی در آن بوده که نمونه آن استفاده از انیمیشن های مختلف در هنگام زدن ضربه به دشمنان و ضربه نهایی می باشد همچنین گرفتار شدن در تار عنکبوت نیز یکی دیگر از این موارد می باشد که هیجان این بازی را دوچندان می کند. در نسخه بازسازی شده بازی Demon’s Souls از قابلیت های دیگری مانند سلاح ها و باس های جدید استفاده شده که اضافه شدن این موارد چیزی از حس و حال قدیمی آن کم نکرده است.

همچنین اضافه شدن حالتی با نام Fractured World باعث بهتر شدن این نسخه نسبت به نسخه قدیمی آن می باشد که فعال کردن این حالت در بازی باعث قرینه شدن تمام جهان بازی خواهد شد که بازیکن می توانند یک ویژگی جدید را در نسخه بازسازی شده تجربه کند. رفتن به جهان فرکچرد بازیکن را با چالش های جدیدی روبرو می کند که انجام دادن آن می تواند بسیار جالب باشد.

بازی Demon's Souls برای PS5
بررسی بازی Demon’s Souls

موسیقی بازی Demon’s Souls

نسخه بازسازی شده این بازی از موسیقی متن بسیار مناسبی برخوردار است و شرکت های سازنده موسیقی های این بازی را دوباره تهیه کرده اند و در زمان نبرد با باس ها حواس بازیکن را کاملا به نبرد جمع می کند. یکی دیگر از نکات مثبت این بازی تغییر نکردن دیالوگ های بازی بوده که این دیالوگ ها دقیقا مشابه نسخه کلاسیک آن می باشد و همان حس و حال قدیم را برای بازیکنان به ارمغان خواهد آورد.

ساخت بازی Demon’s Souls در ابتدا شاید با شرایط خوبی برای توسعه مواجه نبود اما در ادامه توانست خاطره خوبی را در ذهن طرفداران آن به جای گذارد و دادن لقب پدر سبک سولزلایک واقعا برازنده آن می باشد و پس از انجام این بازی خواهید فهمید که بسیاری از بازی های امروزی مانند دارک سولز از بازی Demon’s Souls الهام گرفته شده است. در نهایت انجام این بازی به عنوان یک تجربه دلنشین به تمامی دوست داران بازی و سبک سولزلایک پیشنهاد می شود.

 

1 دیدگاه

  1. با قسمتى كه گفته شده كه با لول آپ شدن كاركتر اهميت كلاس اوليه شروع بازى كم ميشه زياد موافق نيستم چون شما اگر يك كلاس خاص انتخاب كنيد مجبوريد قابليت هاى مربوط با همون كلاس رو ارتقا بديد وگر نه بازى خيلى سختتر خواهد شد بطور مثال براى كلاس شواليه نبايد هوش را ارتقا داد چون در افزايش قدرت ضربه اين كلاس هيچ نقشى ندارد ولى بعد از چند بار تمام كردن بازى و لول هاى بالاتر ميتوان كم كم قابليت هاى كلاس هاى ديگر بازى را هم ارتقا داد در كل نقد خوبى از بازى بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی