تاثیر سوپر لیگ اروپا بر روی بازی های ویدیویی فوتبالی

سوپر لیگ اروپا که قرار است توسط 12 باشگاه اروپا برگزار شود در ورزش فوتبال تاثیر زیادی خواهد گذاشت که در این میان ممکن است این سوال مطرح شود که آیا برگزاری این رویداد بر روی بازی های ویدیویی فوتبالی مانند FIFA 22 و PES 2022 نیز تاثیر خواهد گذاشت یا خیر؟ برای دریافت پاسخ این سوال پیشنهاد می شود تا انتها همراه ما باشید.

پس از این که 6 باشگاه بزرگ از کشور انگلستان اعلام کردند که قصد شرکت در سوپر لیگ اروپا را نخواهند داشت مسئولان برگزاری این لیگ طی انتشار یک بیانیه اعلام کردند که علت اصلی انصراف این 6 باشگاه فشار های وارد شده به آن ها بوده است. همچنین در ادامه این متن آمده که در این خصوص هیچ اقدام غیرقانونی صورت نگرفته است. با این وجود فرآیند کلی برگزاری سوپر لیگ اروپا در دست بررسی است. طبق بیانیه منتشر شده توسط مسئولان برگزار کننده سوپر لیگ اروپا این مسابقات در حال حاضر به حالت تعلیق در آمده و همچنان جریمه شدن یا نشدن باشگاه های انصراف دهنده در حاله ای از ابهام قرار دارد. این اتفاق ممکن است بر روی دو بازی ویدیویی فوتبالی یعنی FIFA 22 و PES 22 نیز تاثیر گذار باشد. در صورتی که انتشار اطلاعات جدید این مطلب بروزرسانی خواهد شد.

سوپر لیگ اروپا

متن مقاله اصلی انتشار یافته

بسیاری از علاقه مندان به ورزش فوتبال سوپر لیگ اروپا را به عنوان یک رویداد بزرگ می دانند طرح برگزاری این مسابقات از سال های پیش مطرح شده بود. اما با اتفاق پیش آمده ظاهرا برگزاری این مسابقات دارد به واقعیت تبدیل می شود. با این وجود در صورت برگزاری مسابقات این رویداد می تواند تاثیر زیادی بر روی ورزش فوتبال قاره اروپا داشته باشد. برگزاری مسابقات سوپر لیگ قاره اروپا تنها بر روی ورزش فوتبال این قاره تاثیر نخواهد داشت بلکه ممکن است این موضوع بر روی موارد مرتبط به ورزش فوتبال نیز تاثیر گذار باشد. در صورت برگزاری سوپر لیگ اروپا یکی از مواردی که ممکن است دستخوش تغییراتی شود بازی های ویدیویی فوتبالی مانند FIFA، PES و همچنین Football Manager بوده که این بازی ها معمولا تاثیرات خود را از محیط بیرونی دریافت می کنند. در این روزهایی که شایعات زیادی پیرامون سوپر لیگ اروپا در خصوص حضور یا عدم حضور تیم های مختلف مطرح می شود بهتر است ما هم در خصوص این موضوع کمی با دقت بیشتر به بررسی این موضوعات بپردازیم. بهتر است بدانید که یکی از موارد مطرح شده در خصوص سوپر لیگ قاره اروپا خروج رسمی منچستر سیتی بوده که سر و صدای زیادی به پا کرده است.

معرفی سوپر لیگ اروپا و تاثیرات آن بر روی بازی های ویدیویی

از چندین سال قبل ایده اصلی برگزاری مسابقاتی تحت عنوان سوپر لیگ اروپا مطرح شده بود و بسیاری از افراد فعال در این زمینه مانند مربیان و بازیکنان نسبت به برگزاری آن نظرات متفاوتی داشتند. اما در این میان در تاریخ 20 فروردین (18 آوریل) سوپر لیگ اروپا به وسیله 12 تیم بزرگ اروپا معرفی شد که این موضوع تا به امروز حواشی زیادی داشته است. این 12 تیم شامل تیم هایی همچون میلان، اینتر، یوونتوس، منچستر یونایتد، چلسی، لیورپول، منچستر سیتی، آرسنال و تاتنهام، بارسلونا، رئال مادرید و اتلتیکو مادرید خواهند بود. اما ایده اصلی برگزاری این مسابقات توسط 4 باشگاه میلان، رئال مادرید، یوونتوس و منچستر یونایتد مطرح شده که قرار است تا مسئولان برگزار کننده تعداد تیم های شرکت کننده را به عدد 15 برسانند.

سوپر لیگ اروپا

برگزاری سوپر لیگ اروپا راهی برای بهبود وضعیت باشگاه های آسیب دیده

در این میان آقای فلورنتینو پرز رئیس باشگاه رئال مادرید که در حال حاضر به عنوان مدیر اصلی سوپر لیگ اروپا فعالیت می کند برگزاری این مسابقات را گزینه ای مناسب جهت جذابیت بخشیدن به فوتبال اعلام کرده است. او همچنین گفته که برگزاری این مسابقات می تواند وضعیت باشگاه هایی که به علت شیوع کرونا دارای وضعیت مالی بد هستند را بهبود بخشد. یکی از دلایل آن هم خرید و فروش بازیکنان توسط باشگاه های حاضر در سوپر لیگ اروپا بوده که این موضوع می تواند وضعیت مالی باشگاه های آسیب دیده را بهتر نماید. آقای پرز همچنین گفته است که تمامی تیم های حاضر در این تورنومنت هیچ گونه مشکلی با برگزاری مسابقات لیگ داخلی کشورشان نخواهند داشت و همچنین بازیکنان تیم های حاضر در سوپر لیگ اروپا باید بتوانند در مسابقات ملی کشورشان شرکت کنند. اما مسئولان یوفا، فیفا و همچنین لیگ های داخلی کشور ها با این دیدگاه چندان موافق نیستند و تا به امروز این موضوع با بازخورد های منفی زیادی از سوی باشگاه ها، بازیکنان مطرحی همچون دیوید بکهام روبرو شده است. همچنین مسئولان یوفا و فیفا برگزاری سوپر لیگ اروپا را اقدامی منفی در جهت از بین بردن جذابیت و شگفتی فوتبال دانستند. علاوه بر آن مسئولان فیفا و یوفا باشگاه های دعوت شده به سوپر لیگ اروپا را با تهدید هایی روبرو کرده اند که ممکن است این موارد بر روی بازی های ویدیویی هم تاثیر گذار باشد. برخی از این تهدید ها شامل مواردی همچون حذف شدن تیم های موجود از لیگ های داخلی و همچنین ممنوعیت حضور بازیکنان این تیم ها در رقابت های جام جهانی و یورو برای تیم ملی کشورشان بوده است. با این اوصاف باید منتظر ماند و دید حواشی سوپر لیگ اروپا چه تاثیری بر بازی های ویدیویی فوتبالی همچون FIFA و PES خواهد داشت.

تاثیر تورنومنت سوپر لیگ قاره اروپا بر روی بازی FIFA 22

مجموعه بازی های FIFA به عنوان یکی از بازی های معروف و مطرح در زمینه شبیه ساز فوتبال محسوب می شود که سازندگان آن همه ساله تبلیغات زیادی را بر روی محتوای لایسنس شده آن پیاده می کنند. این موضوع باعث برتری این بازی نسبت به رقیبت خود یعنی PES شده است. در این میان این سوال مطرح می شود که برتری این بازی به چه صورت به وجود آمده است؟ معمولا در هر نسخه از بازی فیفا معمولا نوشت هایی در کنار لوگوی مربوط به بازی FIFA وجود دارد که این نوشته ها نشان می دهند که بازی فیفا کاملا با لایسنس رسمی فیفا طراحی و ساخته شده است. همچنین در ادامه این نوشته می خوانیم که مجوز استفاده از صورت واقعی بازیکنان توسط FIFPro ارائه شده است. تقریبا اکثر افراد با فیفا (فدراسیون جهانی فوتبال) آشنا هستند اما در این میان FIFPro چیست و اهمیت آن در بازی ویدیویی فیفا چقدر خواهد بود؟ بهتر است بدانید که چندی پیش بود که زلاتان ابراهیموویچ که در حال حاضر در به عضویت باشگاه میلان در آمده است در خصوص استفاده از چهره واقعی بازیکنان در بازی FIFA و همچنین حضور خودش در این بازی و کسب درآمد از این طریق حواشی و جنجالی را به پا کرد. این موضوع توسط مدیر برنامه این بازی یعنی مینو رایولا نیز ادامه پیدا کرد و در ادامه گرت بیل بازیکن تیم تاتنهام نیز با زلاتان همراه شد. اما استودیو الکترونیک آرتز در خصوص این مشکل اعلام کرد که مجوز های لازم جهت استفاده از چهره واقعی بازیکنان از FIFPro دریافت شده و پس از اعلام این استودیو FIFPro نیز با انتشار بیانیه ای صحت این موضوع را تایید کرد.

بیانیه FIFPro در خصوص بازی فیفا

در متن این بیانیه اعلام شده بود که FIFPro یک سازمان کاملا غیر انتفاعی بوده که در حال حاضر در بیش از 60 کشور جهان با همکاری اتحادیه های بازیکنان از حقوق مربوط به استفاده از چهره واقعی بازیکنان استفاده می کند. به این وسیله FIFPro با استفاده از این حق چهره واقعی بازیکنان را در اختیار بازی های ویدیویی فوتبالی قرار می دهد. موضوع همکاری این سازمان با تعدادی از شرکت های حاضر در زمینه تولید بازی های ویدیویی به عنوان مکملی جهت تنظیم قرارداد های این سازمان با یک تیم و یا لیگ خاص و حتی خود بازیکنان به حساب می آید. همچنین در آمدی که از این طریق حاصل می شود به شیوه های گوناگون به بازیکنان در شرایط مختلف کمک شده و یا بین آن ها تقسیم می گردد و در صورتی که بازیکنان به این موضوع اعتراضی داشته باشند مسئولان مربوطه این مشکل را حل خواهند کرد. با این تفاسیر استودیو الکترونیک برای دریافت حق لایسنس بازیکنان، تیم ها، لیگ ها در مجموعه بازی های فیفا در مرحله اول با خود فدراسیون جهانی فوتبال همکاری داشته که این فدراسیون با سازمان FIFPro قرارداد دارد. علاوه بر آن این استودیو برای استفاده از تیم ها و لیگ ها لایسنس های مربوطه را دریافت کرده است. به عنوان مثال در نسخه FIFA 21 مشکلی برای دو تیم اینتر و میلاد رخ داد که در نتیجه آن EA مجبور شد تا حق لایسنس این دو تیم را خریداری نماید.

بازی فیفا 21

درگیری میان برگزار کنندگان سوپر لیگ اروپا و فیفا و یوفا

با این تفاسیر ممکن است درگیری میان مسئولان برگزار کننده سوپر لیگ اروپا و فیفا و یوفا تا حدی پیش برود که دیگر این دو نهاد تیم های حاضر در سوپر لیگ اروپا را به رسمیت نشناسند. بنابراین الکترونیک آرتز با توجه به سطح همکاری خود با فیفا مجبور خواهد بود تا این تیم ها را با اسم های دیگر در فیفا 22 قرار دهد. همچنین در بدترین حالت ممکن این تیم ها به کلی از بازی FIFA 22 حذف خواهند شد. با این وجود FIFPro قبلا اعلام کرده بود که برای گرفتن حق بازیکنان حاضر در سوپر لیگ اروپا تلاش خواهد کرد و در صورت بروز هرگونه مشکل این سازمان کماکان مجوز استفاده از چهره بازیکنان را به الکترونیک آرتز خواهد داد. در نتیجه این امر باید شاهد بازیکنانی با چهره واقعی و البته اسمی متفاوت در فیفا 22 باشیم. البته باید این موضوع را هم در نظر گرفت که در صورت به رسمیت شناخته نشدن تیم های موجود در سوپر لیگ اروپا به وسیله سایر سازمان ها و نهاد ها شاید دیگر مجوز استفاده از چهره واقعی بازیکنان در فیفا 22 به الکترونیک آرتز داده نشود. به عنوان مثال تیم برزیل در بازی فیفا 21 حضور دارد اما بازیکنان آن از اسم های غیر واقعی برخوردار هستند. مورد بعدی که ممکن است برای بازی فیفا 22 رخ دهد موضوع حذف شدن تیم های حاضر در سوپر لیگ اروپا از لیگ داخلی کشورشان است. در صورت رخ دادن این اتفاق لیگ های کشور اسپانیا، انگلیس و سری آ در بازی FIFA 22 بدون تیم های موجود در سوپر لیگ اروپا حضور خواهند یافت. اما در صورت عدم وجود هرگونه مشکل شاید EA تیم های موجود در سوپر لیگ اروپا را در بازی فیفا 22 در قالب یک لیگ متفرقه مانند بخش Rest of The World قرار دهد که البته این تیم ها با اسامی غیر واقعی حضور خواهند داشت.

عدم حضور تیم های سوپر لیگ اروپا در FIFA 22 در صورت حذف از سوی فیفا و یوفا

در این میان بهتر است بدانید که الکترونیک آرتز تمامی لایسنس های رسمی مربوط به مسابقات لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا را در اختیار دارد. در صورت حذف تیم های حاضر در سوپر لیگ اروپا توسط فیفا و یوفا این تیم ها دیگر در بازی فیفا 22 حضور نخواهند داشت. احتمال دیگری که وجود دارد موضوع لایسنس شدن سوپر لیگ اروپا در نسخه جدید فیفا بوده که این مورد با توجه به این که سوپر لیگ اروپا تا کنون توسط نهاد های مختلف به رسمیت شناخته نشده است یک احتمال بعید به نظر می رسد. زیرا همانطور که کمی قبل‌تر عنوان کردیم بازی فیفا تحت لایسنس سازمان فیفا طراحی و ساخته می شود که حضور یا عدم حضور یک تیم در مجموعه بازی های فیفا بستگی به رای سازمان فیفا خواهد داشت. با این تفاسیر اگر مشکلات به وجود آمده در پیرامون سوپر لیگ اروپا حل نشوند تیم های حاضر در این تورنومنت به کلی از بازی فیفا 22 حذف خواهند شد و یا این تیم ها در لیگ کشورشان با نام های غیر واقعی حضور خواهند داشت. این موضوع مشابه با وضعیت تیم یوونتوس در بازی فیفا 22 می باشد. در این میان یک ممکن است تمامی حواشی و مشکلات پیرامون سوپر لیگ اروپا به خوبی حل شوند که در این صورت تمامی تیم های حاضر در این تورنومنت در نسخه جدید بازی فیفا به شکل رسمی حضور خواهند داشت. با این حال این که چه اتفاقی در آینده رخ می دهد همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد و تنها چیزی که کاملا مشخص است مخالفت شدید فیفا و یوفا به همراه سازمان های داخلی برخی از کشور های مرتبط است. با این وجود احتمال عدم استفاده از تیم های سوپر لیگ اروپا در بازی فیفا 22 بسیار بالا خواهد بود.

سوپر لیگ اروپا

مقاومت سازمان FIFPro در برابر حذف بازیکنان از تیم های ملی‌شان

اما با وجود تمامی مشکلات پیش آمده در حاشیه سوپر لیگ اروپا سازمان FIFPro که وظیفه اعطا کردن لایسنس چهره واقعی بازیکنان را برعهده دارد اعلام کرده بود که در برابر هرگونه اقدامی در جهت حذف بازیکنان از تیم های ملی ایستادگی خواهد کرد. با این تفاسیر می توان به این موضوع امیدوار بود که در صورت عدم استفاده از اسم واقعی بازیکنان در بازی FIFA 22 مشکلی برای چهره واقعی این بازیکنان رخ ندهد. اما این مواد تنها در حد احتمال بوده و حتی این روز ها شایعاتی مبنی بر انصراف برخی از تیم های سوپر لیگ اروپا از این تورنومنت در فضای مجازی منتشر می شود. در صورت بروز هرگونه مشکل بخش هایی نظیر کریر مود، بازی های دوستانه، لیگ قهرمانان و لیگ اروپا در بازی FIFA 22 تحت تاثیر این اتفاقات قرار خواهد گرفت.

بخش آلتیمیت بازی فیفا 22؛ مهم ترین بخش بازی

مهم ترین قسمتی که تحت تاثیر مشکلات سوپر لیگ اروپا قرار خواهد گرفت بخش آلتیمیت تیم بازی فیفا 22 خواهد بود. حتی تصور این که یک تیم با تمامی بازیکنانش از این بخش بازی فیفا حذف شوند کمی ناراحت کننده خواهد بود. با این حال اگر مشکلات مربوط به سوپر لیگ اروپا حل نشود شاید دیگر شاهد حضور بازیکنان بزرگی همچون کریستیانو رونالدو، لیونل مسی، کانته، سرخیو راموس، کوین دی‌بروینه، برونو فرناندز و به طور کلی تمامی بازیکنان تیم های حاضر در سوپر لیگ اروپا در نسخه جدید بازی فیفا نباشیم. در صورت رخ دادن این اتفاق باعث بازخورد های منفی و در نتیجه ضرر مالی برای EA خواهد شد. به طور کلی هرگونه مشکلی که پیش آید تحت هر شرایطی این بازیکنان در بخش آلتیمیت تیم حضور خواهند داشت و تنها نام آن ها غیر واقعی خواهد بود. همانطور که گفته شد بازی فیفا یک اثر لایسنس شده فیفا بوده که وجود هرگونه درگیری میان باشگاه های حاضر در سوپر لیگ اروپا و نهاد های مختلف می تواند تاثیر منفی بر روی این بازی داشته باشد. به همین منظور باید منتظر ماند و دید که سرانجام مشکلات میان نهاد ها و سوپر لیگ چه خواهد شد.

سوپر لیگ اروپا چه تاثیری بر بازی PES 2022 خواهد داشت؟

در میان مشکلات و حواشی پیرامون سوپر لیگ اروپا نباید یکی دیگر از بزرگ ترین شبیه ساز های فوتبال یعنی PES 2022 را از یاد برد. این بازی محصول شرکت کونامی بوده که این شرکت برای چندین سال در حوزه ساخت بازی شبیه ساز فوتبال فعالیت می کند. بهتر است بدانید که مشکلات موجود در خصوص سوپر لیگ اروپا شاید برای بازی فیفا خطرناک باشد اما وجود این موارد کاملا به نفع بازی PES و شرکت کونامی خواهد بود. زیرا شرکت کونامی برای ساخت اثر PES قرارداد زیادی با سازمان هایی مانند فیفا و یوفا ندارد و تنها بر اساس یک سری اطلاعات موجود در سایت رسمی بازی برای دریافت لایسنس ها و مجوز های لازم با سازمان FIFPro همکاری می کند. همچنین این شرکت سایر مجوز های لازم را به وسیله مذاکره با بازیکنان، باشگاه و لیگ ها بدست کسب می کند. این موضوع به آن معنا خواهد بود که در صورت ادامه‌دار شدن مشکلات مربوط به سوپر لیگ اروپا و عدم دریافت مجوز های لازم برای استفاده از این تیم ها در بازی فیفا 22 شرایط برای کونامی کاملا متفاوت خواهد بود. از آنجایی که شرکت کونامی با سازمان های فیفا و یوفا قرارداد زیادی ندارد می تواند به وسیله مذاکره مستقیم با تیم های حاضر در سوپر لیگ اروپا و یا مسئولان برگزار کننده این تورنومنت مجوز های لازم جهت استفاده از این تیم ها را در بازی PES 2022 بدست آورد. به این ترتیب در نسخه جدید PES ما شاهد حضور این تیم ها همراه با جزئیات کامل در خصوص بازیکنانشان خواهیم بود. حتی ممکن است مسئولان کونامی به فکر دریافت لایسنس های مربوط به استفاده از سوپر لیگ اروپا در بازی PES 2022 بیفتند که این موضوع باعث جذابیت بیشتر نسخه جدید بازی PES خواهد شد.

بازی Pes 2021

سوپر لیگ اروپا فرصتی خوب برای بازی PES

با این تفاسیر می توان اینطور نتیجه گیری کرد که موانع موجود در خصوص سوپر لیگ اروپا شاید برای بازی فیفا مشکلاتی را ایجاد کند اما این موضوع برای بازی PES یک فرصت بسیار خوب خواهد بود. زیرا برای دریافت لایسنس های مربوطه توسط شرکت کونامی دیگر خبری از فدراسیون فیفا و و یا یوفا نخواهد بود. در نهایت همه چیز بستگی به تصمیم شرکت کونامی و تمایل آن برای برقراری ارتباط با تیم های حاضر در سوپر لیگ اروپا و همچنین مسئولان این تورنومنت خواهد داشت. قطعا حضور یافتن این تیم ها در نسخه جدید بازی PES و عدم حضور آن ها در نسخه جدید بازی فیفا و همچنین کسب مجوز های لازم جهت استفاده از رقابت های سوپر لیگ در بازی PES 2022 می تواند محبوبیت این بازی را افزایش دهد. این موضوع باعث جذب بازیکنان بیشتری به سمت بازی PES خواهد شد که البته این مورد کاملا بستگی به اتفاقاتی که در آینده رقم می خورد خواهد داشت.

سخن پایانی

در انتهای این مطلب بهتر است این نکته را ذکر کنیم که علاوه بر دو بازی FIFA و PES بازی Football Manager هم در زمینه ورزش فوتبال فعالیت می کند که البته حواشی و مشکلات سوپر لیگ اروپا تاثیر چندانی بر روی آن نخواهد گذاشت. مواردی که در مطلب عنوان گردید تنها احتمالاتی بوده که ممکن است براساس شرایط موجود و مشکلات سوپر لیگ اروپا رخ دهند. البته این موارد به اتفاقاتی که در چند روز آینده رخ می دهد بستگی خواهد داشت. همچنین در این میان باید قرارداد های فعلی استودیو الکترونیک آرتز با برخی تیم ها را مد نظر قرار داد. به عنوان مثال در سال گذشته این استودیو قراردادی را با دو تیم اینتر و میلان امضا کرد که باید منتظر ماند و دید که آیا این قرارداد به نحوی زیر سوال خواهد رفت یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی