نقد و بررسی بازی F1 2021

شرکت EA بار دیگر با ارائه بازی جدیدی از سری F1 به ما نشان داد که می تواند با حفظ کردن ویژگی های قبلی این سری و بهبود و اضافه کردن امکانات جدید، می تواند مجددا طرفداران این مجموعه را با عنوان F1 2021 به خوبی سرگرم کند.

در بین بازی های مختلف ریسینگ مانند سری Forza و Grand Turismo که هر کدام به گونه ای خاص توانسته است بخشی از بازار بازی های ماشینی را به خود اختصاص دهند، در این میان بازی F1 2021 نیز با اضافه کردن المان های جدید و همچنین طبیعی تر شدن مسابقات فرمول یک، توانسته بخش دیگری از این بازار را به خود اختصاص دهد. تجربه واقع گرایانه این بازی به نسبت مجموعه های دیگر در حوزه ریسینگ سبب شده است تا شما با حال و هوای مسابقات واقعی روبرو شوید.

البته امسال بازی فرمول 1 دستخوش تغییرات زیادی شده است. زمانی این بازی توسط استودیوی بازی سازی مستقل کدمسترز عرضه می شد، اما با خرید این مجموعه توسط EA حال داستان این مجموعه نیز تغییرات زیادی پیدا کرده است و همانند سری هایی چون فیفا، حال شاهد یک بخش داستانی نیز در این بازی هستیم.

بازی F1 2021

بازی به سه بخش مختلف تقسیم می شود که بخش اول آن یک داستان درام و عاشقانه در مورد یک راننده فرمول 2 است که اکنون به استخدام یکی از تیم های بزرگ فرمول یک در آمده است. این راننده که ایدن جکسون نام دارد، حال باید در حواشی بخش داستانی Braking Point شاهد یک درام بسیار جذاب مانند سریال Formula 1: Drive to Survive باشد که می تواند به زیبایی چالش های یک راننده حرفه ای را به ما نشان دهد.

در کنار جدید بودن این ویژگی و همچنین حرکت جاه طلبانه شرکت EA، باید گفت این بخش مشکلاتی نیز دارد و این موضوع سبب می شود تا شما نتوانید به خوبی با این بخش ارتباط برقرار کنید. وجود شخصیت پردازی ضعیف و همچنین بخش موشن کپچر بازی در این بخش تا حدود زیادی می تواند سبب ناراحتی شما شود.

بازی F1 2021

طراحی و شخصیت پردازی

یکی از مهم ترین مشکلاتی که این بخش داستانی و همچنین میان پرده های اصلی بازی با آن مواجه هستند، بروز مشکلات زیادی در بخش موشن کپچر و حرکت لب ها و چشم بازیکنان می باشد که باید گفت از EA کمی این موضوع بعید بود. در بعضی از سکانس ها نیز شما می توانید سینک نبودن صدای کاراکتر با حرکات لب او را به خوبی ببینید که می تواند در این زمینه بازی فرمول 1 به یک تجربه عذاب آور تجربه شود.

در بخش داستانی با هر بار مسابقه، خبرنگاران از شما سوالات مختلفی می پرسند، اما جواب هایی که شرکت EA در این دیالوگ ها در نظر گرفته است به شدت بد طراحی شده است و هیچ تغییری در خط داستانی ارائه نمی دهد.

با این حال بخش برکینگ پوینت می تواند نوید یک داستان جذاب و یک بخش کاملا متفاوت را برای سری های دیگر بازی F1 2021 به ارمغان آورد و باید گفت این حرکت در حالت کلی قابل قبول است.

بازی F1 2021

حالت های قابل بازی F1 2021

اگر بخش داستانی بازی را فاکتور بگیریم، باید به سراغ حالت های جدید دیگر این بازی برویم. در این بازی بخشی به نام Career Mode نیز طراحی شده است و شما می توانید با انتخاب کردن تیم خود و ایجاد شخصی سازی های مختلف، مسابقات فرمول یک را به صورت حرفه ای تجربه کنید.

از طرفی شما می توانید بازی را به صورت کوآپ نیز تجربه کنید که می تواند یک تجربه ارزشمند و جذاب برای شما باشد. از طرفی، بررسی و انجام این حالت جدید بازی به شما کمک می کند تا بتوانید یادبگیرید که چگونه منابع، مسابقات و بسیاری از موارد دیگر را در بازی کنترل کنید.

بخش دیگری نیز در بازی به نام حالت MyTeam وجود دارد. در این حالت شما می توانید در کنار یک مسابقه دهنده موفق، تیم خود را نیز به صورت دستی و دقیق کنترل کنید. می توانید با خرید و اضافه کردن اعضای جدید یا ایجاد کمپین های تبلیغاتی مختلف به تیم خود سروسامان دهید و کنترل بهتری بر روی مربی ها و مسئولین تیم داشته باشید.

با وارد شدن به این بخش، یک آموزش اولیه به شما در زمینه روش های انجام این حالت ارائه خواهد شد و به شما نشان می دهد که چگونه باید منابع خود را برای داشتن یک تیم حرفه ای کنترل کنید. توجه داشته باشید که در حالت MyTeam، زمانی که بازی ها به پایان می رسد، باید با مخاطبان و خبرنگاران توجه کنید و کاش این بخش در حالت داستانی نیز دیده می شد. در این بخش هر نوع صحبت و دیالوگ شما می تواند بر روی عملکرد کلی و محبوبیت شما تاثیرگذار باشد و به همین دلیل باید کاملا عاقلانه در این بخش عمل کنید.

بازی F1 2021

در کنار حالت های آفلاینی که در بازی F1 2021 قرار گرفته است، این بازی یک تجربه آنلاین جالب را نیز در اختیار شما قرار می دهد. با یادگیری بازی، شما می توانید در حالت Ranked با دیگر بازیکنان حرفه ای مسابقه دهید و کاپ خود را افزایش دهید.

همچنین با لول آپ شدن در این بخش، می توانید جوایز مختلفی را نیز کسب کنید. باید گفت بازی از حالت های مختلف بصری برخوردار است و طبیعی بودن مراحل بازی و در عین حال جذابیت بالای مسابقات آنلاین باعث می شود تا شما لذت بیشتری را در این بخش احساس کنید. همچنین محیط این بخش بسیار خوب طراحی شده است و مسابقات شما به همراه ثبت رکوردهای هر مسابقه باعث می شود تا شما با هر نوع خودرو در بازی، به گونه ای خاص عمل کنید.

کیفیت سرورهای بخش آنلاین قابل قبول است و باید گفت Matchmaking به خوبی عمل می کند و می تواند یک تراز مناسب بین بازیکنان را به وجود آورد. از طرفی کم و زیاد بودن پینگ شما تاثیر زیادی در عملکرد بازیکنان دیگر نخواهد داشت و این دست فرمان شما خواهد بود که می تواند عامل پیروزی شما باشد.

البته این موارد تنها بخش های مهمی نیست که در بازی وجود دارد و باید به حالت هایی چون Time Trial و Grand Prize نیز اشاره کنیم. در این حالت ها، می توانید به سلیقه خود در انواع مسابقات شرکت کنید و جوایز زیادی را کسب کنید. این دو حالت به گونه ای ساخته شده اند که شما می توانید مراحل، تعداد دورها و حالت های مختلف بازی را به گونه ای که دوست دارید شخصی سازی کنید. می توانید قدرت هوش مصنوعی را کم کنید یا آن را براساس کلاس خودروی خود تغییر دهید و مسابقات را برای خودتان چالش برانگیز تر کنید.

بازی F1 2021

طراحی محیط و مکانیزم بازی

باید گفت در بازی F1 2021 محیط ها و همچنین جاده ها و پیست های مسابقه به خوبی طراحی شده اند و به صورت کاملا طبیعی هستند. اگر از برخی از باگ ها چشم پوشی کنیم، باید بگوییم که این بخش به صورت طبیعی طراحی شده است و شما می توانید شرایط مختلف زمین را که به صورت دقیق بر روی رانندگی شما تاثیر می گذارد را احساس کنید.

هر نوع ماشین طراحی شده در این بازی دارای سیستم هندلینگ و ساختار مخصوص به خود است و شما باید یاد بگیرید، که چگونه با هرکدام مسابقه دهید. این ویژگی به شما کمک می کند تا در بین برندهای مختلفی که در این بازی حضور دارند، بتوانید یک تجربه جذاب و کاملا دقیقی را داشته باشید. استودیوی کدمسترز سعی کرده است تا همیشه بهترین و دقیق ترین طراحی ها را از محیط های مسابقه داشته باشد و همیشه پیست های بازی را به واقع گرایانه ترین حالت خود تبدیل کرده است.

در کنار این موارد طراحی محیط بازی نیز بسیار جذاب و دیدنی است. نمایش حرکت چمن ها، سایه ها و رنگبندی بازی به صورت کلی نماد یک بازی AAA بسیار خوب را به شما می دهد. به عنوان مثال اگر شما یک پیست مانند ابوذبی دبی را مشاهده کنید، خواهید فهمید که کدمسترز تمام تلاش خود را برای طراحی یک بازی فوق العاده و طبیعی انجام داده است.

بازی F1 2021

از نظر بصری جدا از مشکلاتی که در بخش بالا ذکر شد، باید گفت بازی F1 2021 بسیار عالی ساخته شده است و انیمیشن های اصلی بازی بسیار روان و نرم طراحی شده اند و نوید یک بازی خارق العاده را می دهند. ویژگی جالب این بازی به نسبت نسخه های قبلی، وجود امکانات و کامل بودن بخش داستانی آن می باشد. غنی بودن گیم پلی به شما این امکان را می دهد تا ساعت ها در حالت مختلف بازی غرق شوید و با دوستان خود به تجربه این بازی جذاب بپردازید.

در محیط بازی و مخصوصا در کنسول پلی استیشن 5، محیط و آب و هوای بازی به صورت خارق العاده ای دیده می شود. وجود مه، باران و همچنین گرما می تواند به صورت مستقیم بر روی رانندگی شما تاثیر بگذارد و شما باید با هماهنگی تیم خود، بهترین عملکرد را در پیست مسابقه داشته باشید.

طراحی کلی بازی فرمول 1 بسیار خوب انجام شده است و باید گفت این بازی در حالت پرفورمنس بر روی کنسول نسل نهمی پلی استیشن نیز با نرخ 60 فریم بر ثانیه اجرا می شود که تجربه قابل قبولی است. این موضوع باعث شده است تا شما زمانی که از فرمان های بازی استفاده می کنید، تجربه روان تری را به نسبت نسخه های قبلی احساس کنید و باید گفت به دلیل وجود کنترل بهتر در بازی، امکان تجربه واقع گرایانه تر آن نیز سبب می شود تا شما لذت بیشتری را در بازی احساس کنید.

بازی F1 2021

شاید در بازی F1 2021، موسیقی های زیادی را تجربه نکنید، اما وجود صداگذاری فوق العاده در هنگام رانندگی و مخصوصا در حالت اول شخص این امکان را به شما می دهد تا یک تجربه هیجان انگیز و فوق العاده را از یک مسابقه فرمول یک واقعی داشته باشید. به هر حال بازی فرمول 1 با تمام مشکلاتی که دارد، می تواند به عنوان یک تجربه جذاب و جدید در نظر گرفته شود که شاید شروعی جدید برای این سری است. این بازی می تواند ادامه دهنده یک خط داستانی جذاب و بزرگ دیگر برای سری آینده خود باشد و احتمالا در نسخه بعدی نیز شاهد یک بخش بزرگ تر و کامل تر در این زمینه خواهیم بود که جذابیت های این سری را افزایش خواهد داد.

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی