نقد و بررسی بازی FIFA 22

شرکت بزرگ الکترونیک آرتز خالق بازی های سری فیفا، تلاش کرده است تا با ارائه بازی FIFA 22 نسخه بهبود یافته و بهتری را از این ورزش جذاب و مورد علاقه به کاربران خود ارائه دهد. این شرکت همیشه و به صورت سالانه در اول هر پاییز نسخه جدید فیفا را ارائه می کند و امسال نیز با توجه به بروز مشکلاتی مانند بیماری کرونا بازهم این شرکت با پیروی از دستورالعمل قدیمی خود اقدام به ارائه نسخه جدید این بازی کرده است.

با اینکه از زمان ارائه فیفا 17 تاکنون این بازی افت و خیزهای بسیار زیادی داشته است، اما اکنون شرکت EA با ساخت بازی FIFA 22 امیدوار است تا بتواند مجموعه بزرگ و قدیمی خود را همچون روزهای گذشته موفق ببینید.

بازی FIFA 22

برای اینکه یک بازی ورزشی بتواند به محبوبیت مناسبی دست پیدا کند و همچنین موفق عمل کند، نیازمند وجود ویژگی های زیادی است. این بازی ها باید از نظر کیفی و کمی در یک جایگاه ویژه باشند و تمام موارد مانند لایسنس ها و جلوه های صوتی و گرافیکی دقیق و حتی جزییات مربوط به چهره ها باید به خوبی در بازی پیاده شده باشد.

البته تمام این موارد زمانی مورد اهمیت قرار می گیرند که بازی بتواند یک گیم پلی مناسب و جذاب را ارائه دهد و تمام عوامل بالا تنها می توانند به بهتر شدن این بازی کمک کنند. اما متاسفانه در سری فیفا و مخصوصا در دو نسخه قبل شاهد بروز مشکلات زیادی در گیم پلی بازی با ارائه شدن بسته های الحاقی از سوی EA بودیم.

یکی از مهمترین خبرهایی که در مورد بازی فیفا 22 وجود دارد، این است که استودیوی EA تلاش کرده است تا با ارائه بهبودهای زیادی در زمینه گیم پلی خلا نسخه های قبلی خود را رفع کند. زمانی که برای اولین بار این بازی را تجربه کنید متوجه این تغییرات و درکل طراحی مجدد برخی از ویژگی های گیم پلی خواهید شد.

یکی از ویژگی های اصلی که در گیم پلی امسال بازی FIFA 22 دیده می شود، کاهش سرعت بازی به نسبت نسخه قبلی است و اکنون بازیکنان باید با استراتژی های بیشتری به گل زنی دست پیدا کنند و باید گفت بسیاری از طرفداران نیز از این موضوع راضی هستند، زیرا گیم پلی ارائه شده در نسخه های محبوب فیفا، همگی از نظر گیم پلی بسیار کند طراحی شده بودند و این موضوع سبب رضایت کاربران زیادی شده است.

گیمرها اکنون در فیفا 22 فرصت بیشتری برای برنامه ریزی و طراحی حملات خود دارند و بازی از یک فوتبال سریع و دریبلی به یک بازی تکنیکی تبدیل شده است که همه از فیفا انتظار دارند.

بازی FIFA 22

گیم پلی متا محور بازی

یکی از مهمترین ویژگی هایی که در گیم پلی بازی فیفا 22 دیده می شود، گیم پلی آرام و البته بالانس بودن سیستم دفاع و حمله است. در این حالت دیگر ما شاهد بازی های سخت و سیستم های تیمی دفاعی کامل نیستیم و روش های زیادی برای گلزنی وجود دارد.

در برخی از بازی ها در نسخه های قبلی فیفا ما شاهد گل زنی های بسیاری بودیم و در برخی از تیم ها که از سیستم دفاعی استفاده می کردند، گل زنی بسیار سخت بود، اما اکنون فیفا 22 با ارائه شدن سیستم هوشمند دفاع و حمله تلاش کرده است تا طراحی این قسمت را تا حدودی بهبود ببخشد و با اینکه در هنگام استفاده از ضربات فینس ما شاهد قدرت بیشتری هستیم، اما در کل شما با روش های مختلفی می توانید گلزنی کنید و با بازی سازی کردن در وسط زمین یا پاس دادن از طریق جناح های مختلف، می توانید به گلزنی برسید.

این موضوع اهمیت زیادی دارد، زیرا دیگر با یک یا دو حرکت مانند شوت از راه دور یا دریبل کردن به واسطه یک بازیکن نمی توانید به راحتی بازی کنید و باید برای حملات خود تاکتیک های زیادی را در نظر بگیرید.

از طرف دیگر دفاع نیز اکنون سرعت زیادی ندارد و با جایگیری مناسب و استفاده از قدرت فیزیکی بیشتر خود، می توانند به عنوان مهره های ارزشمند تیم در نظر گرفته شوند و این موضوع می تواند بخش دفاع را نیز کاربردی تر از قبل نماید. همه این مثال ها و اشاره ها به این دلیل بود که نشان دهد بازی FIFA 22 تجربه بسیار خوبی از یک فوتبال واقعی را ارائه می دهد و بازیکنان می توانند تیم های مختلف خود را در قالب های گوناگونی جای دهند یا به واسطه یک سیستم جذاب مدیریت تیم، همانند یک مربی، کارهای مختلفی را به هر بازیکن محول کند که سبب جذاب تر شدن بازی می شود.

بازی FIFA 22

هوش مصنوعی در بازی FIFA 22

البته عوامل دیگری نیز در بازی فیفا 22 وجود دارد که لذت گیم پلی را چندبرابر می کند. به عنوان مثال هوش مصنوعی یکی از این عوامل مهم می باشد. در این بازی اکنون بازیکنانی که به کمک هوش مصنوعی کنترل می شوند بسیار بهتر عمل می کنند و دیگر شاهد حرکت های عجیب و غریب از سوی این بازیکنان نیستیم. به عنوان مثال زمانی که شما می خواهید از فضای خالی مدافعان حرکت کنید؛ آنها می توانند به خوبی جایگیری کنند و فضاهای خالی را به خوبی پوشش دهند. این موضوع در بخش یارگیری و همچنین حرکت های جالب بازیکنان در هنگام حمله نیز دیده می شود و از این حیث باید به EA برای خلق چنین هوش مصنوعی طبیعی و جذابی تبریک گفت و آن را ستایش کرد.

الکترونیک آرتز در زمان ارائه بازی از فناوری هایپر موشن خود صحبت های زیادی کرده بود و بسیاری به این فکر بودند که شاید این موضوع تنها یک جنبه تبلیغاتی باشد، اما با ارائه شدن بازی FIFA 22 مشخص شد که واقعا این بازی می تواند با ارائه یک گرافیک و انیمیشن جذاب تر، محیط بازی را نیز بهتر از قبل آماده یک فوتبال واقعی نماید. در این بازی اکنون شاهد انیمیشن های بهتری هستیم و حرکات بسیار واقعی طراحی شده اند و حتی برخوردهای فیزیکی نیز بسیار عالی ساخته شده اند و باید گفت همانند نسخه های قبلی شاهد کارهای عجیب بازیکنان در طول بازی نخواهیم بود.

EA همچنین به علاقه مندان به دروازه بانی نیز بی توجه نبوده و انیمیشن های این بخش را نیز کاملا تغییر داده است. البته این بخش بازی نیازمند کمی متعادل سازی دارد و باید دید که فیفا با آپدیت های خود این بخش را بهبود می بخشد یا خیر، زیرا دروازه بان ها تا حدود زیادی قدرتمند شده اند و گاهی گل زدن به آنها غیرممکن شده است.

بازی FIFA 22

در مجموع تمام موارد صحبت شده در بالا نشان می دهد که بازی FIFA 22 آماده پذیرایی از بازیکنان قدیمی و محبوب این سری می باشد و تلاش کرده است تا با ارائه بهبودهای زیادی در بخش گیم پلی خود، ویژگی های جدیدی را در بازی پیاده سازی کند تا سبب متعادل شدن سیستم حمله و دفاع در بازی شود. این موضوع سبب می شود تا یک سری از بازیکنان که ویژگی های خاصی دارند در بازی تنها مورد استفاده قرار نگیرند و شما بتوانید از تمام بازیکنان خود در زمین استفاده کنید و سبب شده است تا تجربه گلزنی به نسبت نسخه های قبلی کمی محدودتر شود که این موضوع همانند یک فوتبال طبیعی می تواند بسیار جذاب باشد. البته باید دید که در بازی FIFA 22 چه آپدیت هایی ارائه خواهد شد و کدام سیستم ها در بازی بهبود یا ارتقا پیدا می کنند.

حالت های مختلف بازی

در کنار گیم پلی بازی، باید گفت فیفا 22 ویژگی های دیگری را نیز دریافت کرده است و یکی از قسمت های مهم بازی که گاهی با کم لطفی طراحان مواجه بوده است، اکنون با ویژگی های بسیار بیشتری عرضه شده است. بخش Career Mode یکی از محبوب ترین حالت های فیفا می باشد که شما به عنوان یک بازیکن می توانید خود را به یک ستاره تبدیل کنید و یک داستان جذاب برای خود ایجاد کنید. ویژگی جالبی که به این بخش اضافه شده است، امکان ایجاد و شخصی سازی کردن یک باشگاه می باشد. شما با وجود ویژگی هایی چون انتخاب نام باشگاه، لباس های اول و دوم و حتی ترکیب بازیکنان یک باشگاه جذاب را برای خودتان مدیریت کنید و با این روش واقعا یک بازیکن حرفه ای شوید.

در این بخش همچنین امکان ساخت تیم نیز وجود دارد و شما می توانید از بازیکنان جوان یا باتجربه در ترکیب های خود استفاده کنید و در اصل روح تازه ای را به این بخش از بازی فیفا دمیده است که می تواند سبب جذاب تر شدن بخش Career Mode شود.

بخش دیگری از بازی مانند ولتا، Pro Clubs و حتی Seasons هم در بازی FIFA 22 وجود دارد و بازیکنان می توانند همانند نسخه های قبلی از این سری نیز لذت ببرند. البته بخش ولتا یا همان فوتبال خیابانی بازی تا حدودی تغییر کرده است و دیگر همانند نسخه قبلی نیست و البته تجربه کردن آن نیز به صورت آنلاین یا آفلاین می تواند جذابیت های زیادی داشته باشد.

بازی FIFA 22

البه خوب EA در یکی از بخش هایی که امروزه مورد نقدهای زیادی قرار گرفته است نیز ویژگی های خاصی را در نظر گرفته است. آلتیمیت تیم یک سیستم پولسازی کامل برای این شرکت به شمار می رود، اما این بخش نیز ویژگی های مختلفی را بدست آورده است که قضاوت در مورد آنها را باید به زمان ارائه به روزرسانی های مختلف موکول کنیم تا شرایط این بخش نیز بهتر شود و سیستم خرید درون برنامه بازی نیز بهتر از قبل ارائه شود.

از جمله تغییراتی که در این بخش وجود دارد، سیستم Fut Champions می باشد. در این بخش از مسابقات شما برای ورود به رقابت های پلی‌آف بلیط های محدودی دارید و در صورت پیروزی در این بخش، می توانید 20 مسابقه این بازی را تجربه کنید. کاهش مسابقات از 30 به 20 و همچنین هدایای ارزشمند که امکان دارد با بازی کردن به صورت کم نیز به آن دست پیدا کنید، اهمیت زیادی دارد و شما می توانید با این موضوع به راحتی کنار بیایید.

اما باید در نظر داشته باشید که ورود به این رقابت ها سخت تر شده است و شما برای اینکه وارد این بخش شوید باید 1500 امتیاز از طریق بخش رایولز جمع آوری کنید. این موضوع سبب شده است تا بخش Fut Champions را برای بازیکنانی که وقت بیشتری را به رقابت های حرفه ای می پردازند، اختصاص دهند و اتفاقی که از گذشته ما شاهد آن بودیم، اما اکنون در بازی FIFA 22 ما شاهد این هستیم که این موضوع بیشتر از قبل حس می شود. همچنین EA امسال کمی کیفیت جوایز در بخش اسکواد بتل و دیویژن رایولز را مخصوصا در بخش های پایین، بسیار کمتر کرده است و اگر می خواهید پک های بهتری بدست آورید باید در این بخش بیشتر بازیکن تا رتبه خودتان را افزایش دهید.

بازی FIFA 22

خوب این موضوع در حالت کلی بسیار خوب به نظر نمی رسد، زیرا این بخش گویا تنها برای بازیکنان حرفه ای طراحی شده است و EA در این بخش به هیچ عنوان به فکر بازیکنان کژوال خود نبوده است. به همین دلیل باید دید که به روزرسانی جدید در این بخش چه ویژگی هایی را به آن اضافه خواهند کرد.

همچنین ذکر این نکته مهم است که گویا این بخش به نسبت نسخه های قبلی نیاز بیشتری به پول دارد زیرا برای رسیدن به پک های بیشتر باید بازیکنان بیشتر پول خرج کنند تا بتوانند به سطح های بهتری برای دریافت جوایز برسند.

باید گفت که fifa 22 از نظر گیم پلی بسیار فوق العاده جذاب است و افرادی که علاقه دارند تا این بازی را به صورت کژوال با دوستان خود تجربه کنند، باید گفت که می توانند ساعت های خوشی را در کنار دوستان خود تجربه کنند. بازی از نظر گیم پلی و طراحی و حتی گرافیک پیشرفت های زیادی کرده است و این موضوع سبب شده است تا بتوانید با تجربه کردن این بازی بر روی کنسول های نسل نهمی به یک گرافیک فوق العاده و جذاب دست پیدا کنید.

این بازی از نظر ساختاری بهبودهای زیادی پیدا کرده است و سرعت اجرای روند بازی نیز کاهش محسوسی پیدا کرده است. همچنین موضوع سبب شده است تا علاقه مندان به نسخه های موفق فیفا مانند سری فیفا 17 بتوانند تجربه بهتری در این بازی داشته باشند و دیگر همانند نسخه های قدیمی برای مسابقات خود برنامه ریزی داشته باشند و با استراتژی بازی کنند.

بازی FIFA 22

صداگذاری فیفا 22

یکی از مکمل های اصلی بخش گرافیک، صداگذاری فوق العاده بازی FIFA 22 محسوب می شود. در این بخش تشویق تماشاگران و موارد دیگر مانند صدای پا به توپ شدن بازیکنان یا ضربه زدن به توپ نیز بسیار عالی به گوش می رسد و سبب می شود لذت واقعی یک گیم پلی از یک بازی ورزشی را تجربه کنید. همچنین تیم های بزرگ مانند لیورپول یا رئال مادرید نیز دارای تشویق های مخصوص به خود هستند و شما می توانید به راحتی اتمسفر صوتی جذاب این بازی را احساس کنید.

در اصل فیفا 22 با ارائه یک گیم پلی بهتر و البته آرام تر به نسبت نسخه قبلی خود، بسیار عالی عمل کرده است و این موضوع نشان می دهد که این بازی می تواند تجربه جذابی برای طرفداران قدیمی این مجموعه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی