معرفی کامل بازی Elden Ring

بازی Elden Ring برای اولین بار در سال 2019 و در مراسم E3 توسط استودیوی فرام‌ سافتور معرفی شد. این بازی به هیچ عنوان شبیه آثار قبلی این شرکت نیست و دیگر نباید به دنبال یک اثر مانند سری دارک سولز یا بلاد بورن باشیم و باید گفت که این استودیوی تصمیم گرفته است بازی جدید خود را مانند سری Sekiro: Shadows Die Twice به گونه ای جدید خلق کند. تا به امروز اطلاعات زیادی در مورد این بازی مورد انتظار ارائه شده است که در این مقاله به سراغ یک جمع بندی کامل آنها خواهیم رفت.

باید گفت در کنار تیم طراحی اصلی این بازی، تنها میازاکی نیز که در این مجموعه حضور دارد و باید نام فرد بزرگ دیگری را که وظیفه داستان سرایی این بازی را نیز برعهده دارد به زبان آورد. جرج آر آر مارتین خالق کتاب نغمه آتش و یخ، حال به سراغ این مجموعه آمده است تا با ایجاد اسطوره سازی بزرگ مجموعه دیدنی دیگری را خلق کند.

وظیفه ساخت اسطوره شناسی در این بازی بر عهده مارتین و ساخت بازی و داستان برعهده فرام‌ سافتور است. همیشه میازاکی در خلق آثار خود بسیار حساس و دقیق عمل می کرد و همیشه ابتدا بازی را می ساخت و سپس اسطوره شناسی بازی خود را خلق می کرد، اما این بار این کارگردان بزرگ، سنت شکنی کرده است و محصول جدید خود را به شیوه سنتی طراحی کرده است.

بازی Elden Ring

داستان بازی Elden Ring

باید گفت الدر رینگ در سرزمین Lands Between اتفاق خواهد افتاد. در این سرزمین یک قدرت بزرگ به نام الدن رینگ و یک درخت به عنوان مایه حیات به نام Erdtree وجود دارد که حال هر دو به خطر افتاده اند و حال قدرت بزرگ Elden Ring در خطر است. اکنون قدرت این درخت در قالب شاردهای مختلف به دست لردهای قدرتمند ملکه ماریکا جاودان قرار گرفته است و حال بازیکنان در نقش یک Tarnished، باید این شاردها را مجددا باز پس بگیرند و آنها را یکی کنند و به این ترتیب مجدد حیات را به این سرزمین برگرداند و با جمع آوری تمام این موارد خود به عنوان یک الدن لرد تبدیل شود.

اولین ویژگی جالب داستان این بازی در مورد وجود درخت Erdtree که در حالت تفکیک شده و در زبان آلمانی به معنای درخت جهان است. همچنین در بسیاری از اسطوره شناسی ها این درخت به داستان های نورس نیز اشاره می کند. حتی به دلیل شباهت زیاد این درخت به World Spiral Tree در سری انیمه های برسک باید گفت که این موجود مرموز در بازی، راه طولانی را در رسیدن به حالت اولیه خود دارد.

در بازی هایی که میازاکی خالق آنها باشد، همیشه شخصیت ها دارای یک لقب خاص هستند. در این بازی شما به عنوان یک Tarnished وارد بازی خواهید شد. این کلمه به صورت عامیانه به معنی لکه دار شدن یا از بین رفتن درخشش یک فلز است. اگر در نمایش های بازی الدن رینگ به خوبی دقت کرده باشید، به وضوح این مورد را در یکی از صحنه ها مشاهده خواهید کرد. در این بخش شما یک دختر مبارز را مشاهده می کنید که دست او به صورت کاملا متفاوتی با یک فلز زنگ زده پوشیده شده است. همچنین این کلمه یک معنی دیگر را نیز با خود یدک می کشد. این کلمه به معنای از دست دادن ارزش یک شخص یا یک وسیله نیز می باشد و احتمالا به رتبه پایین شما در بازی اشاره دارد.

بازی Elden Ring

اگر توضیحات بازی را کاملا بررسی کرده باشد، باید گفت که در داستان بازی شما به عنوان یک قهرمان رد شده توسط Grace of Gold از سرزمین Lands Between تبعید شده اید و شاید این موضوع با نام شما ارتباطی داشته باشد. باید گفت که انتخاب این کلمه به عنوان نام بازیکن بسیار جذاب و هوشمندانه است و می تواند هر دو معنی را داشته باشد. این موضوع می تواند حتی در خط داستانی بازی نیز تاثیر گذار باشد و شاید این نام بخش مهمی از گیم پلی را رقم بزند که البته باید در هنگام ارائه شدن بازی این بخش را مورد توجه قرار داد.

از نظر طراحی و داستان سرایی باید گفت که میازاکی علاقه زیادی به اضافه کردن شخصیت های مختلف برای روایت بهتر داستان خود را دارد و تلاش کرده است در این بازی نیز شخصیت های زیادی را به عنوان NPC بر سر راه شما قرار دهد. در واقع میازاکی معتقد است که این شخصیت ها تاثیر بسیار مهمی باید در بازی و پیشبرد داستان داشته باشند و باید گفت که احتمالا هدف اصلی شما نیز در دنیای الدن رینگ ملاقات با این افراد و شنیدن داستان از مواضع مختلف خواهد بود. این موضوع به شما کمک می کند تا ساید هر کدام از شخصیت های داخل بازی را بهتر درک کنید و در حالت کلی، جهان این بازی بزرگ را که احتمالا این بازی نسخه اول آن نیز محسوب می شود، را بهتر بشناسید. این دنیا به اندازه کافی برای چند نسخه مختلف بزرگ است و این می تواند شروع یک مجموعه موفق دیگر همچون سری دارک سولز باشد.

بازی Elden Ring

گیم پلی بازی

حال دیگر شما در این بازی سولز لایک نیاز به پیاده روی های طولانی نخواهید داشت. در بازی یک Spirit Mount دیده می شود که می توانید به واسطه آن کارهای متفاوتی را انجام دهید. این موجودات هنوز از نظر تعداد و تنوع مشخص نشده اند و باید گفت که ظاهر طبق شایعات منتشر شده، تنها یک Spirit Mount در بازی وجود دارد. البته احتمال دارد به مرور زمان در بازی مانت های دیگری را که هرکدام دارای قدرت های اختصاصی خود هستند را نیز پیدا کنیم یا برای استفاده از آنها باید ابتدا شکارشان کنیم و بعد بتوانیم از هرکدام به صورت خاصی استفاده کنیم. در حالت کلی این ویژگی به نظر بسیار خلاقانه است و می تواند کمی سبک مبارزات را برای علاقه مندان به این مجموعه بهبود ببخشد.

این موجود جذاب تا حدود زیادی شبیه به Red ELK در انیمه شاهزاده مونونوکه است که تعداد زیادی از کاربران آن را یاکول صدا می زنند. در بازی پلتفرم هایی وجود دارد که شما به واسطه این مانت می توانید بر روی آنها بپرید و بخش های دیگر بازی و احتمالا محیط های جانبی را با آن باز کنید. همچنین شما می توانید در نبردهای سنگین خود از ویژگی Jump Attack استفاده کنید یا اگر مشکلی برای hp شما به وجود آمده است به واسطه این مانت از محیط مبارزه فرار کنید و زنده بمانید، زیرا میازاکی حتما تنبیه خاصی را برای شکست در مبارزات برای ما ترتیب داده است.

باید گفت در بازی Elden Ring، شما در برخی از مبارزات باید از این مانت استفاده کنید تا مبارزه کمی برای شما ساده تر شود. به عنوان مثال در تریلر عرضه شما در هنگام مبارزه با درگن شخصیت اصلی بر روی یاکول سوار شده است و در حال عبور از قسمت های مختلف نقشه بازی است. وجود این مانت به شما کمک می کند در قلمروهای مختلف بدون درگیری با NPC های کوچک و ساده بتوانید به قسمت های دلخواه خود برسید و دیگر نیاز به زدن دکمه های متوالی برای عبور وجود ندارد.

بازی Elden Ring

البته پریدن و عبور از موانع تنها ویژگی این مانت نیست و شخصیت اصلی نیز در بازی می تواند پرش های بلندی را انجام دهد و باید گفت که Fall Damage در این بازی تا حدود زیادی کاهش پیدا کرده است و شما به نسبت سری سولز آزادی عمل بیشتری را خواهید داشت، احتمالا به واسطه این موجود و نبود سیستم فال دمیج قوی همانند سری سولز، شما می توانید مراحل را به شیوه مخفی کاری نیز به پایان برسانید که از می تواند جذابیت های بیشتری را در بازی به وجود آورد.

در تریلر اولیه بازی شما یک محافظ کاروان را مشاهده می کنید که با مانت خود به سوی Tarnished حمله می کند و شما باید با او بر روی مانت مبارزه کنید. این موضوع احتمالا به ما نشان می دهد که برخی از مبارزات به واسطه مانت ها انجام خواهد شد که می تواند جذابیت بیشتری را به بازی بدهد. همچنین احتمالا در سرزمین Lands Between باید به سراغ رویارویی های مختلف باشیم و فرام سافتور به سراغ رویارویی های تصادفی در بازی رفته است و شما باید همیشه در محیط زنده بازی در انتظار خطر باشید. این احتمال وجود دارد که در هر بخش از مپ یک شخصیت یا کاروان در حال عبور باشد یا یاغی های مختلفی در این قلمرو به دنبال شما باشند. زیرا در بازی شما به عنوان یک تبعید شده شناخته می شوید و شاید افراد زیادی به دنبال شکار شما هستند.

ویژگی های چند نفره

همانند سری سولز، بازیکنان می توانند در بازی Elden Ring نیز با هم بازی کنند و مبارزات را چند نفره پیش ببرند. تیم سازنده اعلام کرده است که این بازی دارای حالت PVP نیز خواهد بود. همچنین در بخشی از بازی، شاهد حضور یک کلاغ شده ایم که کاربران زیادی در مورد آن اظهار نظر کرده اند و احتمالا شما در هنگام حضور این موجود می توانید از Spirit Body در بازی استفاده کنید، به همین دلیل این احتمال وجود دارد با آیتم های مختلف، امکان احضار کردن شخصیت های مختلف را خواهید داشت و باید گفت که این شخصیت ها در بازی توانایی ارتقاء و شخصی سازی را نیز دارند که به جذاب شدن این بخش کمک بسیاری می کند.

یکی دیگر از ویژگی های جالبی که در این بازی وجود دارد، وجود بون فایرهای قابل حمل می باشد. باید گفت که طبق اطلاعات کات شده از سری دارک سولز 3، فرام سافتور درحال تست این نوع بون فایرها بوده است و احتمالا در این بازی شاهده حضور این ابزار مهم و کاربردی خواهیم بود.

طبق صحبت های اخیر هیدتاکا میازاکی، در بازی شاهد برگشت نوار استامینا خواهیم بود و به گونه ای طراحی شده است که دیگر نمی توانید ضربات پیاپی خود را اسپم کنید و باید به صورت اصولی از آن استفاده کنید. همچنین در بازی الدن رینگ شاهد حالت مخفی کاری خاصی مانند Sekiro: Shadows Die Twice خواهیم بود که می توانید برخی از مراحل را بدون کشتن NPC ها بگذرانید.

بازی Elden Ring

در بازی های دارک سولز و سیکاریو دو ویژگی به نام های Weapon Art و Combat Art بودیم که به بازیکنان این اجازه را می داد تا در کنار روش های مبارزه اصلی خود، بتوانند حرکات خاص دیگری را نیز خلق کنند. البته باید گفت این دو ویژگی در بازی های قبلی آنچنان کار آمد نبود و باید در بازی جدید فرام سافتور ببینیم که این ویژگی چگونه پیاده سازی شده است.

احتمالا در بازی شاهد کلاس ها و سیستم های مبارزه، متفاوتی خواهیم بود و فرام سافتور توجه زیادی به این بخش کرده است و شما می توانید شخصیت خود را به واسطه این روش های مبارزه، کاملا شخصی سازی کنید. در این میان باید گفت که بازی الدن رینگ، حال سیستم جمع آوری آیتم های ساخت و ساز را نیز در اختیار شما قرار داده است و می توانید با این آیتم ها برخی از لوازم جدید را برای خود بسازید. میازاکی در یک مصاحبه اعلام کرده است که مانند سری های قبلی، میزان آیتم های افزایش سلامتی را کم نخواهد کرد و به بازیکنان این اجازه را می دهد تا ماجراجویی عمیق تری را در بازی داشته باشند.

نقشه بازی

یکی از ویژگی های بازی های فرام سافتور، پهناور و حماسی بودن، نقشه های بازی است. باید گفت این موضوع در مورد بازی Elden Ring هم کاملا صدق خواهد کرد. در بازی مکان های علامت گذاری شده برای پیشرفت بهتر بازیکنان وجود دارد. در اصل 6 منطقه مختلف در مپ اصلی بازی وجود دارد که شما می توانید با استفاده از ابزارهای مختلف و حتی ویژگی Fast Travel بین آنها حرکت کنید. در هر منطقه موجودات و غارها و داستان های مختلفی مخفی شده است که سبب جذاب تر شدن بازی برای شما خواهد شد.

بازی Elden Ring

حالت بازی به گونه است که شما نیاز به پایان دادن به مراحل جانبی نخواهید داشت و می توانید با انجام درست بازی، تنها بخش اصلی آن را پیش ببرید. تا حدودی این بخش از بازی همانند سری The Legend of Zelda: Breath of the Wild طراحی شده است و باید گفت ماجراجویی بیشتر را به خود بازیکن واگذار کرده است. در این بین باید گفت که در این بازی شما می توانید بی خیال مبارزه با نصفی از باس ها شوید و به آسانی می توانید تنها خط داستانی را کامل کنید. این موضوع البته برای دوست داران کاوش در این بازی ها اصلا خوب نیست، اما می تواند برای افرادی که به دنبال تمام کردن خط داستانی هستند، کمک بسیاری کند، همچنین انجام ندادن مراحل جانبی به معنای مبارزه سخت تر با باس ها می باشد که می تواند کمی بازی را برای شما سخت تر از قبل کند.

محیط بازی الدن رینگ

هرچقدر هم فرام سافتور طراحی مکانیک های بازی را تغییر داده است، باید گفت محیط بازی الدن رینگ، هنوز هم به همان اندازه ترسناک و جذاب طراحی شده است. نور پردازی و محیط ها مختلفی که در بازی شاهد آنها خواهیم بود، احتمالا بسیار حماسی خواهد بود و باید گفت که می تواند شامل سیاه چاله ها و راه های مختلفی بسیاری باشد. باید گفت طراحی محیط های این بازی تا حدود زیادی تاثیر پذیری زیادی از سوی بازی Sekiro: Shadows Die Twice داشته است و طراحی باس ها و NPC ها در بازی نیز بیشتر به سمت دارک سولز میل کرده است و این نشان دهنده یک تعادل جذاب و حماسی در بازی خواهد شد.

همچنین در بازی وجود شخصیت های دیگر می تواند داستان بازی را از دید شما، کاملا عوض کنند. معمولا فرام سافتور در بازی های خود در کنار مکانیزم و گیم پلی، وقت بیشتری را برای اسطوره شناسی بازی می گذارد و باید گفت که این موضوع در سری الدن رینگ بیشتر نیز دیده خواهد شد.

بازی Elden Ring

با تمام تلاش های فرام سافتور این احتمال وجود دارد که مادر بازی الدن رینگ، شاهد سبک جدیدی از بازی های سولزلایک باشیم و این احتمال نیز وجود دارد، این بازی ویژگی های جدیدی را به این سری اضافه کند. داستان گویی و طراحی محیط های بازی بسیار بزرگ تر و پیشرفته تر از سری دارک سولز است و این موضوع احتمالا در بخش گیم پلی نیز بهبودهای زیادی داشته است. در حال کلی، طراحی سیستم های جدیدی برای این سبک از بازی ها و استفاده از شخصی سازی های بیشتر برای هر قسمت سبب می شود تا شما بتوانید مراحل این سبک از بازی ها را بهتر تجربه کنید و تلاش کنید تمام بخش های داستانی این سبک از بازی ها را بهم مرتبط سازید.

این مجموعه هنوز برای داشتن یک دنباله چیزی را به ما اعلام نکرده است، اما وجود تصاویر و اطلاعات گنگ در بازی، سبب شده شایعه وجود دنباله های دیگر این سری نیز همانند دارک سولز وجود داشته باشد و احتمالا باید شاهد یک مجموعه کامل از مجموعه الدن رینگ باشیم که در ادامه می تواند شرایط ورود داستان و شخصیت های جدیدی را به این مجموعه باز کند. در کل فرام سافتور در طراحی این بازی ها تبحر خارق العاده ای دارد و می تواند عنوان جدید خود را نیز همانند سری های نام آشنای دیگر خود به یک بازی محبوب تبدیل کند.

بازی Elden Ring

تاریخ عرضه و سوالات متداول

باید گفت که بازی الدن رینگ در صورت تاخیر نخوردن، در تاریخ دو بهمن ماه (21 ژانویه 2022) برای رایانه های شخصی، کنسول پلی استیشن 4، پلی استیشن 5 و ایکس باکس وان، سری ایکس و سری اس عرضه خواهد شد.

یکی از سوالات مهمی که در مورد این بازی پرسیده می شود، شباهت آن به سری دارک سولز و بلادبورن بودن آن است، که در این زمینه باید گفت که احتمالا از حیث ساختار کلی تا حدودی به مجموعه های قدیمی خود وفادار خواهد بود، اما مکانیک ها و ویژگی های اختصاصی خود را نیز به همراه دارد.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی