0 تا 100 راهنمای خرید سیستم گیمینگ با رینج قیمتی متفاوت [2021]

به طور کلی سیستم گیمینگ از لحاظ قطعات سخت افزاری و نرم افزاری به نسبت بالاتر از سیستم‌های رده پایین و معمولی است. از آنجایی که بیشتر گیمرها به دنبال خرید سیستم مناسب و با کیفیت برای انجام انواع بازی هستند، می‌بایست در زمان خرید قطعات، بستن کیس و اسمبل کردن قطعات به یک سری اصول و نکات توجه کنید.

پس از آن مطمئن باشید با خریداری و بستن یک سیستم گیمینگ پر قدرت می‌توانید به انجام بازی‌های دلخواهتان بپردازید. البته به یاد داشته باشید قیمت بالای سیستم‌های گیمینگ بابت قیمت و کیفیت بالای قطعات مورد استفاده در کیس است. به عبارت دیگر می‌توان گفت اولین چیزی که خرید سیستم گیمینگ را برای گیمرها جذاب نموده، این است که انواع بازی روی سیستم های گیمینگ قابل اجرا است و گیمر هیچ نگرانی در این زمینه نخواهد داشت. به همین جهت قیمت کلی یک سیستم گیمینگ اهمیت چندانی برای گیمرهای حرفه‌ای ندارد.

هدف شما از خرید سیستم گیمینگ چیست؟

برای اینکه بتوانید به یک نقطه مثبت در زمینه خرید سیستم گیمینگ برسید و همچنین با یک انتخاب صحیح از بازی با سیستم خریداری شده نهایت لذت را ببرید، می‌بایست برای خود یک هدف تعیین کنید. به عبارت دیگر چه انتظاری از سیستم گیمینگ دارید و برای انجام چه بازی‌هایی از این سیستم استفاده می‌کنید؟ پس از پاسخ به این سؤال می‌توانید بر اساس آن نسبت به انتخاب و خرید یک سیستم مناسب برای انجام بازی‌ های مورد علاقه خود اقدام کنید.

اگر به دنبال بازی‌های با گرافیک بالا هستید، باید رم، CPU و گرافیک سیستم انتخابی شما به نسبت بالاتر از دیگر اجزا باشد. در مقابل اگر به دنبال بازی‌های داستانی یا استراتژیک با گرافیک معمولی هستید، می‌توان از قطعات سیستم گیمینگ به ویژه گرافیک و سی پی یو را در سطح پایین‌تری انتخاب کنید. مطمئناً هرچه توقع شما از سیستم گیمینگ بالاتر باشد، به نسبت قطعات آن پیشرفته‌تر و دارای کیفیت بالاتری خواهد بود. اگر میخواهید بازی با کیفیتی داشته باشید بهتون پیشنهاد می کنم از محصولات صندلی گیمینگ در فروشگاه تک سیرو دیدن کنید.

به شما توصیه می‌کنیم سیستم گیمینگ را به گونه‌ای انتخاب نموده و قطعات را اسمبل کنید که حداقل تا دو سه سال نیاز به ارتقاء سیستم گیمینگ نباشد. زیرا هر از چند گاهی قطعات سخت‌افزاری جدیدی وارد بازار شده و بازی‌های جدیدی مطابق با آن‌ها ساخته می‌شود. علاوه بر این ممکن است زمان ارتقاء سیستم گیمینگ به دلیل نوع و مدل قطعات سخت افزاری نتوانید یک قطعه را به تنهایی ارتقاء دهید.

گیمینگ

در این گونه موارد می‌بایست یکی از اجزای اصلی را تعویض کنید تا زمینه لازم برای ارتقاء و بهبود سیستم فراهم شود. به‌طور مثال ممکن است پس از مدتی بخواهید CPU یا گرافیک را افزایش دهید. اما ممکن است قطعه انتخابی شما با برد اصلی (Motherboard) سازگار نباشد. در این‌گونه موارد ابتدا باید مادربرد را تعویض نموده و سپس دیگر اجزای سیستم را ارتقاء دهید. که این امر مستلزم صرف وقت و هزینه زیادی خواهد بود.

مشخصات یک سیستم گیمینگ رده بالا

– مادربُرد (Motherboard)

به طور کلی یکی از قطعات اصلی و مهم در هر سیستم کامپیوتری مادربُرد (برد اصلی) است. چراکه مادربرد کار اتصال قطعات به یکدیگر را انجام می‌دهد و به کمک پاور سیستم عمل برق رسانی به قطعات را انجام می‌دهد. قیمت این قطعه نسبت به سایر اجزای سیستم گیمینگ بالاتر است و از لحاظ اندازه نیز مادربرد گیمینگ بزرگ‌تر از سایر مادربردهای موجود در بازار است.

به همین جهت در زمان خرید و اسمبل کردن سیستم گیمینگ، مادربرد را مطابق با نوع و مدل CPU، کارت گرافیک، کارت صدا، رم و هارد دیسک انتخاب کنید. نکته قابل توجه اینکه پاور سیستم گیمینگ نیز باید بر اساس مادربرد و دیگر اجزاء سیستم گیمینگ انتخاب شده و خریداری شود. زیرا نوسان برق و عدم برق رسانی مناسب در بین قطعات سیستم سبب کاهش عمر اجزا و سوختن بعضی از قطعات می‌گردد.

– رم (RAM)

پس از مادربُرد حافظه رم یکی از قطعه اساسی و مهم در سیستم گیمینگ است. به لحاظ اینکه اطلاعاتی که می‌بایست در پردازنده سیستم پردازش شوند، در حافظه رم دسته بندی شده و پس از آن برای پردازنده (CPU) ارسال می‌گردد. به عبارت دیگر هرچه رم سیستم بالاتر باشد، دستگاه قادر است دستورات بیشتری را برای پردازنده ارسال کند. از این رو سرعت سیستم در زمان انجام بازی های گرافیکی و با حجم بالا کاهش نمی‌یابد و به اصطلاح گیمرها در طول بازی، سیستم دچار لگ یا تیک خوردگی نمی‌شود. با توجه به بازی‌های موجود در بازار حداقل رم موردنیاز برای یک سیستم گیمینگ 16 گیگابایت است. که در صورت نیاز گیمر می‌تواند رم بالاتری را انتخاب نموده و یا پس از مدتی جایگزین رم اولیه کند.

– پردازنده (CPU)

پردازنده یکی از قطعات مهم و اصلی در سیستم گیمینگ محسوب می‌شود. زیرا هر کاری که با سیستم انجام می‌دهید، درون CPU پردازش شده و ما نتیجه آن را مشاهده می‌کنیم. در این زمینه دو شرکت بزرگ Intel و AMD اقدام به طراحی و ساخت انواع پردازنده برای سیستم گیمینگ نموده‌اند. این شرکت‌ها با تولید انواع پردازنده پرسرعت و حرفه‌ای تاکنون توانسته‌اند نیاز اکثر گیمرها را برآورده سازند. اگر قصد انتخاب و خرید پردازنده برای سیستم گیمینگ دارید، حتماً از سری‌های Core i7 و Core i9 استفاده کنید. زیرا با توجه به سیر رو به رشد بازی‌های کامپیوتری پردازنده کمتر از این رنج پاسخگوی نیاز گیمر نخواهد بود.

سیستم گیمینگ

همچنین برای اینکه صدای خوبی در حین بازی داشته باشید. از هدست گیمینگ با کیفیت تک سیرو دیدن نمایید.

– کارت گرافیک

کارت گرافیک یکی از اجزای مهم و اساسی یک سیستم گیمینگ است. به طوری که نبود این قطعه سیستم گیمینگ را به یک کامپیوتر ساده و بلا استفاده در زمینه بازی و کارهای گرافیکی مبدل می‌سازد. بر اساس بازی‌های موجود در بازار و آینده رو به رشد در این زمینه حداقل گرافیک مورد نیاز برای یک سیستم گیمینگ 4 گیگابایت است. در صورت توان مالی اگر گرافیک بالاتری را نیز انتخاب کنید، در طولانی مدت نیازی به ارتقاء سیستم خود نخواهید داشت.

– هارد دیسک

محل ذخیره تمامی اطلاعات از قبیل ویندوز، بازی، نرم افزار و دیگر اطلاعات مورد نیاز بر روی هارد دیسک است. به همین جهت ظرفیت این قطعه در سیستم گیمینگ از اهمیت بالایی برخوردار است. با توجه به حجم بازی‌های جدید و انتظارات متفاوت گیمرها از سیستم گیمینگ، حداقل میزان هارد دیسک برای یک سیستم را می‌توان 2 ترابایت تعیین کرد. زیرا بعضی از گیمرها یک آرشیو کامل و جامع از تمامی بازی‌های مورد علاقه خود تهیه می کنند. که این خود مستلزم وجود یک فضای بهینه و قابل استفاده در سیستم گیمینگ است.

– پاور

پاور منبع اصلی تغذیه و برقی رسانی به تمامی قسمت‌ها در سیستم گیمینگ و سیستم‌های معمولی است. این قطعه به کمک مادربرد برق را به تمامی اجزا منتقل می‌کند و بدین‌صورت سبب روشن شدن و شروع به کار سیستم می‌گردد. ضعف و توان نامناسب پاور سبب آسیب به اجزای اصلی سیستم گیمینگ می شود. زیرا یکی از عوامل اصلی خرابی سیستم های کامپیوتری نوسانات برق و عدم برق رسانی مناسب به قطعات است.

به همین جهت در زمان انتخاب پاور برای سیستم گیمینگ به دیگر اجزا و قطعات سیستم دقت کنید و با توجه به آن‌ها یک پاور مناسب و قدرتمند خریداری کنید. به عبارت دیگر می‌توان گفت کیفیت و کارایی مناسب و همچنین طول عمر قطعات تا حد زیادی به نوع و مدل پاور بستگی دارد.

در پایان نیز خاطرنشان می‌گردد با توجه به قطعات خریداری شده یک کیس گیمینگ محکم و مقاوم انتخاب کنید. تا از قطعات در مقابل هرگونه ضربه و حوادث غیرمترقبه محافظت نماید.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی