بررسی داستان تاریخی ایکی و ارتباط آن با بازی گوست آو سوشیما

مبارزه در برابر دشمنان بی شمار، تراژدی های پیاپی و داشتن تاریخ غنی جزیره Iki باعث شده است تا مجددا با شبح سوشیما روبرو شویم و اینبار داستانی بهتر را از سوی استودیوی سازنده بازی گوست آو سوشیما در اختیار داشته باشیم.

یک سال بعد از اینکه جین ساکای در بازی Ghost of Tsushima به یک ارتش تک نفره تبدیل شد و با مبارزات حماسی و بسیار جذاب آن روبرو بودیم، حال استودیوی سازنده بازی، یعنی ساکرپانچ پا را فراتر گذاشته است و حال یک محتوای داستانی کاملا جدیدی را برای بازی منتشر کرده است. بعد از منتشر شدن این نسخه جدید از سری سوشیما، کمتر کسی فکر می کرد که قرار است، داستان بازی وقایع تاریخی جزیره Iki را در اختیار کاربران قرار دهد و بازیکنان را در برابر سیل عظیمی از مغول ها قرار دهد، اما با توجه به محبوبیت این بازی و همچنین سیستم مبارزه ویژه آن، حال کاربران می توانند یک گیم پلی طولانی از این بازی را تجربه کنند که محیطی کاملا متفاوت از نسخه اصلی را به همراه دارد.

با عرضه موفقیت آمیز بازی Ghost of Tsushima Director’s Cut و ایجاد به‌روزرسانی های مختلف برای این بازی و همچنین ارائه یک نسخه آنلاین با بیش از 40 ساعت گیم پلی، تاحدودی همه تصور به پایان رسیدن این بازی را داشتند که با عرضه شدن این بازی جدید، حال شاهد حال و هوایی کاملا متفاوت خواهیم بود.

بازی Ghost of Tsushima Director’s Cut

محتوای داستان جدید بازی Ghost of Tsushima در مورد حمله مغول ها به جزیره‌ی ایکی است. جایی که جین ساکای باید به آنجا سفر کند و اطلاعاتی در مورد نحوه حمله و همچنین حرکات دشمن در آن منطقه را بررسی کند. با شکست خوردن این جزیره به دست مغول ها، سربازان بی شماری از آنها در جزیره حضور دارند که این موضوع باعث شده است تا جو جزیره، کاملا بهم ریخته شده باشد و در این بین نیز مشکلات زیادی برای ساکنان آن به وجود آمده است. در این داستان پر پیچ و خم است که بار دیگر جین باید لباس مبارزه خود را برتن کند و دشمنان را نابود کند. بار دیگر او باید به مبارزه با شخصیت های بزرگ برود و در سرزمین های جنگ زده و خونین و در فضایی کاملا فئودالی با دشمنان خود مبارزه کند.

گوست آو سوشیما اثری است که همیشه تلاش کرده به بخش داستانی و وقایع تاریخی خود، وفادار باشد. همان طور که نسخه اصلی این مجموعه در سال 1274 و به واسطه کشته شدن خانواده جین همراه بود و سعی داشت تا داستان مبارزه و نفرت جین از مغولان را به تصویر بکشد، در این نسخه نیز شاهد یک داستان تاریخی از این شخصیت بزرگ که به عنوان ارتش تک نفره از آن یاد می شود، می پردازد. در این مقاله به مرور کردن وقایع تاریخی جزیره ایکی‌شیما خواهیم پرداخت و با هم سیر حرکت جین در این منطقه را بررسی خواهیم کرد.

حمله مغول به ژاپن

دو سال قبل با ارائه شدن نسخه بازی Ghost of Tsushima، دلایل حمله مغول ها به ژاپن و مبارزه سامورایی ها با مغول ها را به خوبی مشاهده کردیم. در نسخه اولیه شاهد داستان کامل بازی و همچنین دلیل اهمیت ژاپن برای مغول ها بودیم. در کنار این موارد، دلایل شخصی جین نیز باعث شد تا با او بیشتر همراه شویم و در دنیای بزرگ گوست آو سوشیما با او همراه شویم.

با گسترش قلمروها و آوازه مغول ها، حاکمان آن تلاش می کنند تا با استفاده از روش های دیپلماسی، ژاپن را نیز تحت سلطه خود قرار دهند، اما این موضوع با مخالفت سران ژاپن روبرو می شود و این موضوع سبب درگیری بسیار بزرگی بین این دو قلمرو می شود. مغولستان به کمک چین و کره، لشکر بسیار بزرگی را به سوی ژاپن ارسال می کنند و در سال 1274 مغول ها برای اولین بار به خاک ژاپن وارد می شوند و می توان گفت جزیره سوشیما اولین منطقه ای است که تسلیم مغول ها می شود و بعد از آن نیز ایکی توسط مغول ها تسخیر می شود و بعد از آن پیشروی های زیادی توسط مغول ها انجام می شود و این ارتش به سمت مقر اصلی این کشور یعنی کیوشو می رسد که در آنجا به دلیل تاکتیک های نظامی، ارتش مغول مجبور به عقب نشینی می شود و نمی توانند کیوشو را تسخیر کنند. در هنگام حمله این ارتش به مغر اصلی یک طوفان معروف به نام کامی‌کازه (باد الهی) باعث می شود تا ارتش مغول ها با شکست سنگینی مواجه شوند و دیگر به این منطقه حمله نمی کنند.

بعد از این شکست سخت، بار دیگر مغول ها به جمع آوری ارتش بسیار بزرگی در سال 1281 روی می آورند و مجددا به پایتخت آن زمان در ژاپن حمله می کنند و با اینکه مغول ها بازهم دست پیش را داشتند، اما مجددا با رویدادن کامی‌کازه شکست خوردند و این موضوع باعث شد روحیه ژاپن برای بازپس گیری سرزمین های خود بیشتر شود. اما داستان گوست آو سوشیما جزیره ایکی در زمان حمله اول مغول ها صورت گرفته است و داستان مبارزه سامورایی های ایکی را به تصویر می کشد که در یک جنگ 10 روزه در برابر ارتش بزرگ مغول ها قرار می گیرند. در بازی Ghost of Tsushima Director’s Cut زمانی که Act 1 را به پایان برسانید، می توانید داستان ایکی‌شیما را نیز در اختیار داشته باشید و در آن جا وقایع تاریخی این بخش را نیز تجربه کنید.

بازی Ghost of Tsushima Director’s Cut

نبرد بزرگ ایکی‌شیما

در پی حرکت به سوی کیوشو و کاماکورا که به عنوان پایتخت های سلطنتی و نظامی ژاپن شناخته می شوند، ارتش مغول گویا طی یک حمله از پیش تعیین شده تلاش می کند تا بعد از تسخیر سوشیما به نزدیک ترین جزیره در ژاپن یعنی ایکی حمله کند. در این بین حمله خونین مغول ها به سوشیما باعث شده است تا خبر آن در تمام جزیره ها بپیچد و این موضوع سبب شد تا ایکی نیز به دنبال شنیدن این خبر آماده مبارزه شود. البته باید گفت افرادی که در جزیره ایکی زندگی می کنند غالبا آدم های عادی و ماهیگیران هستند و در آن زمان سایه‌مون-نو-جو کاگه‌تاکا که حاکم ایکی بود، به سراغ تمام افرادی که آماده نبرد بودند رفت و یک ارتش برای دفاع از سرزمین خود آماده کرد که شامل بخش کوچکی از سامورایی ها و افراد غیرنظامی بود. ارتش مغول ها با یک ناوگان بزرگ که شامل 900 فروند کشتی و 40 هزار سرباز قدرتمند بود از سوی جزیره هاپ‌پو در کره به سمت این جزیره در ژاپن حرکت کردند و این آغاز فاجعه بود.

تهاجم های مغول، آنچنان خونین و ترسناک بودن که خبر آنها به سرعت در تمام ژاپن پیچید و هیاهوی عظیمی را به پا داشت که این موضوع سبب شده است تا بیشتر ساکنان عادی به سراغ سرزمین های میانی و اصلی بروند و از جزایر مرزی فرار کنند. حاکم جزیره ایکی، برای خبر دادن احتمال حمله، یک قایق به سمت کیوشو فرستاد تا این خطر بزرگ را به گوش فرماندهان و مقامات اصلی برساند. با توجه به حمله های خونین مغول ها، آنها به خوبی می دانستند که مبارزه کردن یا تسلیم شدن در برابر این ارتش خون خوار هر دو یک معنی را خواهد داشت، به همین دلیل بسیاری از افراد مصمم شدن تا از سرزمین خود در برابر حمله مغول ها دفاع کنند.

بعد از یک سو شدن مردم برای دفاع از سرزمین، آنها به سراغ کاگه‌تاکا می روند و او را متقاعد می کنند که در برابر مغول ها به مبارزه بپردازند. کاگه‌تاکا که دارای احساس مسئولیت بسیار زیادی در مقابل مردم خود بود نیز اعلام کرد که ارتش جمع آوری شده را به قلعه اصلی ایکی می برد و در آن جا با جمع کردن هر نوع سلاحی که در اختیار داشتند به مبارزه با دشمنان خود خواهند پرداخت. در این بین باید گفت که ادوات نظامی زیادی برای ایکی وجود نداشت و آنها از هر سلاحی مانند شمشیرهای قدیمی و زنگ زده، چماق و هر وسیله دیگری نیز برای مبارزه استفاده می کردند.

بازی Ghost of Tsushima Director’s Cut

کاگه‌تاکا همچنین تصمیم گرفت تا خانواده و همچنین همسر و فرزندان افراد جزیره را نیز به قلعه ایکی‌شیما بیاورد تا مدافعان بتوانند از سلامت خانواده خود اطمینان حاصل کنند. این قلعه بزرگ که قلعه‌ی هونوتسومه نام داشت، آنقدر از نظر معماری و ساختار دفاعی محکم طراحی شده بود و کاگه‌کاتا مطمئن بود که از آن می تواند برای دفاع از افراد غیر نظامی استفاده کند. بعد از جای گیری افراد سالخورده و زنان در قلعه، او به سراغ سربازان خود رفت و سپس با آنها صحبتی را در میان گذاشت:

پیروزی در این جنگ به هیچ عنوان به برتری ادوات نظامی و همچنین تعداد نفرات نخواهد بود. در این مبارزه روحیه و ارتباط و همکاری می تواند عامل اصلی پیروزی باشد. حال من در قلعه ایکی حضور دارم و از خانواده هایمان در برابر حمله مغول ها محافظت خواهم کرد. ای مردم فداکار و دلیر، بیایید از جزیره ای که ما فرزندان آن هستیم به خوبی و از صمیم قلب محافظت کنیم.

در تاریخ 13 نوامبر سال 1274 میلادی بود که همان ارتشی که سوشیما را تصرف کرده بود به ایکی حمله کرد. به دلیل صحبت های کاگه و محبوبیت او در بین نیروهای ایکی، بسیاری از سربازان ایکی به مبارزه پرداختند و یکی پس از دیگری کشته شدند. باید گفت تاریخ داستان شومی را برای ایکی رقم زد و آنها نیز مانند سایر جزیره‌ها درگیر تاکتیک های نظامی مغول شدند. توده سربازان مغول، همانند ارتشی جهنمی بود و از همه جهت حمله می کردند و سربازان ایکی را یکی پس از دیگری از سر راه خود بر می داشتند و این روند تا زمانی ادامه پیدا کرد که در آخر هیچ فردی جز افسران و یاران فرماندار باقی نماند.

تعداد زیادی از مدافعان ایکی در راه بازگشت به قلعه کشته شدند. اما در این بین کاگه‌تاکا و برخی از مبارزان توانستند خود را به قلعه برسانند و حال باید منتظر نیروهای کمکی می شدند. با رسیدن شب و شکست اولیه ایکی، ارتش مغول، حمله خود را کم کرد و حال جزیره به صورت کامل در اختیار مغول ها بود. اما با طلوع صبح، این مغول ها بودند که بر تبل جنگ کوبیدن و ارتش خود را به سمت قلعه اصلی ایکی فرستادند. اما در این بین مدافعان ایکی نیز آماده بودند تا از قلعه خود دفاع کنند و آخرین تلاش های خود را نیز در این راه انجام دهند، درحالی که به هیچ عنوان تصور نمی کردند که قرار است، تلخ ترین روزهای تاریخ در جزیره ایکی را با چشمان خود ببینند.

سقوط قلعه ایکی شیما

صبح 14 نوامبر بود که ارتش دیوانه وار مغول به سوی قلعه رهسپار شد و با اینکه سیستم دفاعی قلعه بسیار عالی بود، این ارتش مغول بود که دیوارها را یکی پس از دیگری در هم می شکست و به جلو پیشروی می کرد. آنها با عزمی بزرگ و ارتشی عجیب به سوی قلعه حمله می کردند و گویا در حال نابود کردن کامل دیوارهای این دژ بزرگ بودند. در پایان با ضربه های مهیب یکی از دروازه های اصلی قلعه شکست و آنها توانستند وارد حیاط اصلی قلعه شوند. با این حال هزاران نفر از مدافعان قلعه به همراهی کاگه‌کاتا به سمت مغول ها حمله کردند و توانستند کمی آنها را عقب بنشانند، در حالی که داشت روزنه امید در قلب کاگه‌کاتا شکل می گرفت، متاسفانه توپ های آتشین سهمگینی به سمت قلعه پرتاب شدند و این موضوع باعث شد تا کل نیروهای ایکی برای دفاع از خانواده های خود، عقب نشینی کنند.

کاگه، بعد از خراب شدن اوضاع تصمیم گرفت تا دختر خود را که کاتسوراهیمه نام داشت به همراه یکی از یاران وفادار خود راهی قلمروی اصلی کند و کیوشو را از خطر حمله مغول ها آگاه کند. با اینکه سوزابورو دوست نداشت فرمانده خود را ترک کند، اما مجبور شد تا دختر او را از این قلعه فراری دهد. همچنین یکی از خدمتکاران همسر کاگه نیز که اومه‌گایه نام داشت به همراه آنها برای محافظت از دختر از قلعه خارج شد. با اینکه سوزابرو بعد از رسیدن به بخش پایینی جزیره از اومه‌گایه خواست تا آنجا بماند. او این درخواست را رد کرد و به دنبال محافظت از کاگه‌تاکا بود و پیش آنها بازگشت.

بازی Ghost of Tsushima Director’s Cut

سفر کاتسوراهیمه به سمت کیوشو با یک تراژدی بزرگ آغاز شد و هیچ گاه کسی در دولت فعلی ژاپن که دازای‌فو نام داشت، تصور آن را نیز نمی کرد. کاتسورا در این بین مرگ خانواده خود را به چشم دید و حال باید تمامی این اسرار با کیوشو می برد، بدون آنکه بداند، سرنوشت چه داستان غم انگیزی را برای آنها چیده است. متاسفانه در راه قایق کاتسوراهیمه و سوزابورو با یکی از کشتی های بزرگ جنگی مغول روبرو شد و طبق سنت، مغول ها با دیدن قایق ناشناس آن را تیرباران کردند که در این بین کاتسوراهیمه نیز از دنیا رفت. سوزابورو توانست در هنگام سفر زنده بماند، اما طبق اسناد تاریخی زخم های خیلی عمیقی داشت و توانست به کیوشو وارد شود.

در هنگام رسیدن سوزابورو به کیوشو، متاسفانه قلعه ایکی نیز به سرعت درحال نابودی بود و سربازان مغول توانسته بودند، تمام قسمت های قلعه را تحت تصرف خود درآورند و شانس پیروزی کاگه نیز تقریبا از بین رفته بود. در حالی که دریایی از نیروهای مغول از سربازان و افراد عادی ایکی به عنوان سپرهای دفاعی خود استفاده می کردند، حال تنها کاگه‌تاکا و آخرین دسته از سربازانش را در مقابل خود داشتند. در این لحظه بود که آخرین سربازان نیز به دستور کاگه به مبارزه پرداختند و در راه دفاع از سرزمین خود کشته شدند.

کاگه‌تاکا بعد از دیدن این صحنه های دیوانه وار وارد بخش شخصی خود در قلعه شد و آخرین لحظات زندگی خود را در کنار همسرش سپری کرد و در کنار هشت تن از محافظان خود در آتش قلعه به خاکستر تبدیل شد. حال این جزیره نیز مانند سوشیما تحت سلطه مغول ها قرار گرفت و افرادی که از نبرد زنده مانده بودند، نیز به طرز وحشیانه ای به قایق های بزرگ به عنوان برده فرستاده شدند که نشان دهنده رفتار بد و خشم زده مغول ها با اسیرها بود.

بررسی داستان تاریخی جزیره ایکی و ارتباط آن با بازی گوست آو سوشیما : جزیره ایکی

داستان محتوای اضافه Ghost of Tsushima که بعد از به پایان رسیدن Act1 باز خواهد شد. قصه ورود جین ساکای به این جزیره را نشان می دهد. بعد از بخش اول، جین ساکای از حمله به ایکی باخبر می شود و به سرعت راهی جزیره می شود. متاسفانه در جزیره ایکی، همه چیز رو به بدتر شدن پیش می رود و یکی از فرماندهان مغول در ایکی که او را به عنوان انخسر خاتون می شناسند و لقب عقاب را نیز به او داده اند، در قلعه در انتظار جین نشسته است و قرار است حسابی او را در این راه اذیت کند.

انخسر خاتون ظاهرا از مواد شیمیایی خاصی استفاده می کند که می توانند آسیب های روحی شدیدی را به افراد وارد کند. به همین دلیل جین ساکای در هنگام مبارزه با او در بازی گوست آو سوشیما ، آسیب شدیدی می بیند و در تریلر این بسته الحاقی، زمانی که جین با انخسر خاتون مبارزه می کند، شاهد بروز مشکلاتی در شخصیت جین و خاطرات کودکی او هستیم. طبق گفته سازندگان Ghost of Tsushima Director’s Cut ، این بسته الحاقی قرار است ما را بیشتر با داستان کودکی و همچنین مشکلات او در گذشته همراه کند و می تواند یک زمینه سازی کامل برای این قهرمان محبوب این روزها در دنیای بازی های رایانه باشد. همچنین قرار است بخش هایی از خاطرات او در مواجه با مرگ پدرش را نیز شاهد باشیم که می توانیم دلیل وجود حساس گناه در جین ساکای را به خوبی درک کنیم.

در بخش های مهمی از خاطرات جین، می توانیم به دنبال سوال هایی مانند دلیل سامورایی شدن او، روابط خانوادگی، کودکی و بسیاری از موارد دیگر در بازی گوست آو سوشیما باشیم و این موارد را بهتر درک کنیم.

بازی Ghost of Tsushima Director’s Cut

البته هنوز اطلاعات زیادی در مورد داستان اصلی ارائه نشده است و می تواند احتمالات زیادی را این داستان با خود به همراه داشته باشد. به عنوان مثال ممکن است ما با یک روایت سه پرده ای همراه باشیم که احتمال آن نیز بسیار زیاد است. به عنوان مثال در ابتدا جین در مقابل انخسر خاتون شکست خواهد خورد و سپس سراغ زخم های گذشته خود خواهد رفت و بعد از مسلط شدن به اوضاع بر می گردد و با مغول ها مبارزه می کند. اما از طرفی نیز ساکرپانچ می تواند بر وقایع تاریخی اصلی تکیه بزند و بعد از مبارزات مختلف نشان دهد که انخسر خاتون توانسته قلعه ایکی را تسخیر کند و او را مانند بسیاری از بازی های دیگر، به عنوان یک شخصیت منفی بسیار قوی در مجموعه خود نگهدارد و از آن در نسخه های بعدی بازی نیز استفاده کند.

به صورت کلی مشخص نیست که چه احتمالی قرار است پیش بیاید، اما از نظر شخصی این احتمال وجود دارد که به دلیل کوچک بودن این بسته الحاقی در Ghost of Tsushima Director’s Cut، شاید ساکرپانچ به دنبال یک داستان تلخ و بازگویی مجدد تاریخ خود نباشد. تصور اینکه جین ساکای در وسط میدان مبارزه در حال محافظت از قلعه است و در حالی که موزیک های حماسی شیگرو اومه‌بایاشی و ایلان اشکری به گوش می رسد، می تواند احساس فوق العاده ای را در دل بازیکنان ایجاد کند و باید گفت که شاهد مبارزات خیلی زیبایی در گوست آو سوشیما خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی