راهنمای خرید ماوس مناسب گیمینگ

یکی از ابزار های ضروری برای انجام حرفه ای بازی های ویدیویی ماوس گیمینگ است. در صورتی که به دنبال تهیه یک موس حرفه ای برای گیم هستید پیشنهاد می شود این مطلب را تا انتها دنبال کنید. پس از مطالعه این مطلب به راحتی خواهید توانست مناسب ترین موس گیمینگ را برای خود خریداری نمایید. همچنین اگر یک موس را برای گیم در نظر دارید با اطلاعاتی که در ادامه عنوان می شود به راحتی می توانید ماوس مورد نظر خود را با این موارد مقایسه کنید.

ماوس گیمینگ

طراحی و فرم ظاهری

به طور معمول هر فرد گیمر از دست هایی با شکل و اندازه خاصی برخوردار است. نحوه گرفتن موس در دست و همچنین استفاده کردن آن در هر فردی متفاوت است. شرکت های عرضه کننده ماوس گیمینگ برای این گونه محصولات خود از طراحی های مناسب برای بخش عمده ای از گیمر ها استفاده می کنند. بنابراین قبل از خرید یک موس برای انجام حرفه ای گیم بهتر است فرم دستان خود را در نظر گرفته و با توجه به آن ماوس مورد نظر خود را انتخاب نمایید. بهتر است بدانید قسمت هایی از موس که هنگام استفاده به صورت مستقیم با دست تماس پیدا می کنند گریپ نام دارند. گریپ به سه بخش اصلی کف دست، پنجه، و سر انگشت تقسیم بندی می شود.

طراحی این سه بخش باید به نحوی باشد که دستان شما کاملا آن ها را پر کند. همچنین باید مطمئن شوید که ماوس گیمینگ مورد نظر کاملا متناسب با دستان شما طراحی شده باشد. در این قسمت ما موس گیمینگ را به سه دسته کوچک، متوسط و بزرگ دسته بندی کرده ایم. اندازه یک ماوس مناسب باید 60 الی 70 درصد از سایز دست شما باشد. برای این منظور بهتر است کف دستان خود را به همراه انگشت شست خود اندازه گیری نمایید.

ماوس Razer Basilisk Ultimate

همچنین برای بدست آوردن طول دست خود باید از قسمت مچ دست تا سر انگشت وسطی را به وسیله یک متر یا خط‌کش اندازه گیری کنید. برای مثال یک دست با پهنایی در حدود 18 سانتی متر و طول 9.5 سانتی متر بهتر است از یک ماوس متوسط و بزرگ استفاده نماید. همچنین با در نظر گرفتن قانون 60 الی 70 درصد می توان به انتخاب مناسب و دقیق تری دست پیدا کرد.

پهنای دست مهم‌تر از طول دست

در انتخاب یک ماوس گیمینگ پهنای دست مهمتر از طول دست خواهد بود. پس هنگام تهیه موس گیمینگ به عرض دست خود توجه بسیاری نمایید. همچنین قسمت گریپ موس را که با کف دست شما تماس دارد را با پهنا و عرض دست خود هماهنگ نمایید. به طور کلی در احساس راحتی شما هنگام استفاده از ماوس گیمینگ عرض موس بیشترین نقش را ایفا می کند. در حال حاضر ماوس های گیمینگ موجود در بازار در دو حالت ارگونومی دست راست و متقارن، موجود هستند.

نکاتی کلیدی در خصوص حساسیت سنسور ماوس گیمینگ

موس های ارگونومی طراحی شده برای دست راست بوده که کاملا هماهنگ با انحنای دست و محل قرارگیری انگشت شست می باشند. اما طراحی موس های متقارن به گونه ای صورت گرفته که می توان از آن برای دست راست و چپ استفاده نمود. استفاده از هر یک از این موس های گیمینگ مزایای خاص خود را خواهد داشت. اما در کل بهتر است به دنبال یک ماوس گیمینگ مناسب همراه با انحنای نامحسوس باشید.

ماوس glorious

کیفیت و جنس ساخت ماوس

کیفیت پلاستیک موس گیمینگ یکی از مواردی بوده که بسیاری از گیمر ها توجه آنچنانی به آن نمی کنند. به طور معمول برای طراحی موس های مناسب از پلاستیک با کیفیت استفاده می شود. البته میزان فشار وارده به موس گیمینگ جهت فرم گرفتن آن در هنگام طراحی تفاوت های زیادی را ایجاد خواهد کرد. بهتر است قسمت گریپ موس مورد نظر دارای سطحی سیقلی و صاف نباشد. در کل یک ماوس مناسب باید دارای ساختاری محکم و یکپارچه باشد و هنگامی که آن را بلند کرده و تکان می دهید نباید هیچ گونه صدایی از داخل مواس شنیده شود. همچنین وزن یک موس ایده آل باید زیر 100 گرم باشد.

سنسور تشخیص حرکت ماوس

یک ماوس گیمینگ خوب باید دارای سنسوری با کیفیت باشد و تقریبا اکثر ماوس های گیمینگ دارای یک سنسور مناسب هستند. به همین جهت ویژگی های یک سنسور استاندارد و خوب عبارتند از :

• شتاب مناسب در هنگام استفاده
• عدم وجود لرزش (Jitter)
• دقت بالا در تمامی DPI های مختلف
• عدم وجود پیش بینی زاویه
• برخورداری از Poll rate بالا: پول ریت به این معنا بوده که ماوس مورد نظر پس از حرکت بر روی موس پد هر ثانیه چند بار می تواند موقعیت جدید خود را به کامپیوتر اطلاع دهد.

معمول موس های ضعیف دارای پول ریت 125 و ماوس گیمینگ قوی و بالا رده حدود 1000 بار در ثانیه خواهند بود.
یک موس گیمینگ خوب باید بتواند در فاصله کمی از ماوس پد عملکرد داشته باشد. عملکرد ماوس گیمینگ در فاصله زیاد از موس پد باعث ایجاد خطا خواهد شد.

ماوس SteelSeries Sensei 310

DPI به چه چیزی گفته می شود؟

DPI مخفف عبارت Dots per inch بوده که معنای آن تعداد نقطه در هر اینچ مربع می باشد. هرچه عدد DPI بالاتر باشد موس گیمینگ نسبت به کوچک‌ترین حرکت بیشترین عکس العمل را نشان خواهد داد. برای انجام بازی های شوتر استفاده از دی پی آی پایین دقت بیشتری را به ارمغان خواهد آورد.

ماوس گیمینگ با سیم یا بی سیم، کدام بهتر است؟

Jitter به چه چیزی گفته می شود؟

در حال عادی، حرکت آرام و نرم موس گیمینگ باید یک حرکت آرام را در صفحه نمایشگر شما به نمایش بگذارد. Jitter زمانی رخ می دهد که سنسور موس مورد نظر نتواند نقاط موس پد را به درستی دنبال کند. در این صورت حرکت آرام ماوس، خطا و پرش زیادی را به همراه خواهد داشت.

تعریف شتاب در ماوس

شتاب ماوس گیمینگ به یک فرآیند نرم افزاری برای کنترل و عملکرد بهتر موس گفته می شود. با کاهش شتاب میزان حرکت موس بر اساس DPI آن تعیین می گردد. هنگامی که شما دست خود را با سرعتی بالا در حدود 20 سانتی متر حرکت دهید ماوس میزان حرکت نشان‌گر را در صفحه نمایش تغییر می دهد. به این ترتیب عکس العمل شما سریع تر خواهد شد.

ماوس بی سیم SteelSeries AEROX 3

پیشبینی زاویه در ماوس به چه معناست؟

هنگام فعال کردن پیش‌بینی زاویه در ماوس به صورت نرم افزاری، موس به طور دقیق حرکات دست شما را دنبال نخواهد کرد و بخش زیادی از حرکات دست را به صورت خودکار حدس می زند. بهتر است بدانید فعال یا غیر فعال کردن این امکان در ویندوز وجود دارد.

طراحی پای موس

در موس گیمینگ پای موس به قسمت برجستگی های موجود در زیر ماوس گفته می شود. این بخش وظیفه ایجاد فاصله میان ماوس پد و سنسور ماوس را برعهده دارد که کیفیت جنس پلاستیک آن می تواند حرکات نرمی را به ارمغان آورد.

دکمه های ماوس

به طور معمول دکمه های ماوس گیمینگ توسط دو تولید کننده Huano و Omron طراحی می شود. تقریبا در اکثر موس های گیمینگ از دکمه های اومرون استفاده می شود. همچنین میزان سفتی دکمه های هوانو بیشتر از دکمه های اومرون بوده که این مورد برای انجام بازی های FPS مورد مناسبی خواهد بود. در کل انتخاب نوع دکمه موس گیمینگ امری سلیقه ای بوده که انتخاب آن بر عهده خود فرد خواهد بود.

ماوس گیمینگ استیل سریز مدل Steelseries RIVAL 710

دکمه اسکرول ماوس

هنگام انجام بازی های تیراندازی تغییر دادن اسلحه و برخی قابلیت های آن به وسیله دکمه اسکرول صورت می گیرد. در موس گیمینگ دکمه اسکرول باید از ویژگی هایی همچون حرکت نرم، خشک و پله ای برخوردار باشد.

اتصال بی سیم یا با سیم ماوس

معمولا اتصال بی سیم ماوس گیمینگ راحتی بیشتری را برای مخاطب به ارمغان می آورد. اخیرا موس های بی سیم تولید شده توسط برند لاجیتک ، ریزر و استیل سریز توانسته تا حد زیادی مشکلاتی نظیر لگ را برطرف سازد به گونه ای که استفاده از آن ها برای گیم گزینه مناسبی خواهد بود.

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی