معرفی بازی Starfield | با ساخته بتسدا بیشتر آشنا شوید

بازی Starfield یکی از جدیدترین عناوین طراحی شده توسط استودیو بتسدا می باشد. با رسیدن به زمان برگزاری رویداد مشترک بتسدا و استودیو ایکس باکس بسیاری از بازیکنان به دنبال شنیدن خبر هایی از بازی استار فیلد هستند. به همین جهت در این مقاله می خواهیم به بررسی اطلاعات انتشار یافته از این بازی بپردازیم. چند سالی می شود که اکثر علاقه مندان به دنیای بازی های ویدیویی تنها با شنیدن خبر عرضه یک بازی ویدیویی جدید، هیجان زده می شوند. گاهی اوقات میزان این هیجان زدگی موجب انتظارات فراتر کاربران از استودیو سازنده بازی می شود.

به عنوان مثال بازی سایبر پانک استودیو سی دی پراجکت یکی از آن بازی هایی بوده که کاربران قبل از عرضه انتظارات بالایی از این بازی داشتند؛ اما پس از عرضه این بازی نتوانست آن طور که باید خوب ظاهر شود. در این میان برخی از استودیو ها نیز کاملا بی سر و صدا مشغول به طراحی بازی ها و آثار مختلفی هستند. این استودیو ها معمولا در رویداد هایی مانند E3 چندین بازی را معرفی می کنند؛ همچنین اعلام می کنند که کاربران می توانند تمامی این بازی ها را تا چند ماه آینده تجربه نمایند.

بازی Starfield

استودیو بازی سازی بتسدا

استودیو بازی سازی بتسدا ( Bethesda ) یکی از همان استودیو هایی بوده که معروف به ساخت بازی های فوق العاده ای همچون الدر اسکرولز، فال اوت، ولفنشتاین و… است. استودیو بتسدا در سال 2018 طی رویداد E3 به طور کاملا غیر منتظره ای از دو بازی جدیدی تحت عنوان The Elder Scroll VI و Starfield رونمایی کرد. تاکنون از این بازی ها اطلاعات چندانی منتشر نشده و مخاطبان تنها در جریان طراحی و عرضه این دو بازی قرار گرفته اند. همچنین در خصوص زمان عرضه این دو بازی اطلاعات چندانی در دسترس کاربران قرار نگرفته است.

پس از گذشت سه سال از معرفی اولیه این دو بازی همچنان جزئیات خاصی از بازی های Starfield و The Elder Scroll VI منتشر نشده است. البته بازی استار فیلد از نسبت به بازی دیگر از وضعیت بهتری برخوردار است. آقای تاد هاوارد که به عنوان کارگردان و تهیه کننده اجرایی بتسدا فعالیت می کند در صحبت های خود، اشاره ها کوچکی به بازی Starfield کرده است. البته تاکنون شایعات و تصاویر زیادی در مورد این بازی منتشر شده که صحت آن ها تایید نشده است. آنطور که سازندگان بازی استار فیلد عنوان کرده اند، این بازی قرار است تا به صورت یک بازی نقش آفرینی با محوریت گشت و گذار در فضا باشد. در واقع این بازی شباهت زیادی به مجموعه مس افکت، فال اوت خواهد داشت.

بازی Starfield در واقع اولین اثر اورجینال طراحی شده توسط استودیو بتسدا بوده که از سبک نقش آفرینی بهره می برد. به همین علت خبر طراحی این بازی توسط استودیو بتسدا موجی از هیجان را در میان علاقه مندان به بازی های ویدیویی به وجود آورده است. بنابراین در این مطلب سعی کردیم تا به پیرامون صحبت ها و اخبار های منتشر شده در مورد این بازی بپردازیم.

بازی Starfield

بازی استار فیلد از همان هسته بازی های بتسدا برخوردار است

جدا از تریلر منتشر شده از بازی Starfield هر اطلاعاتی که به صورت رسمی منتشر شده همگی از صحبت های تاد هاوارد برداشت شده است. برای نمونه هاوارد با سایت یورو گیمر مصاحبه ای داشته است. او در این مصاحبه به سوالی در مورد این که آیا بازی استار فیلد مشابه سایر بازی های استودیو بتسدا است یا خیر، گفته است « من تصمیمی ندارم تا به این سوال شما با بله یا خیر جواب بدهم؛ زیرا نمیدانم این پاسخ برای شما و سایر افراد چه معنایی پیدا خواهد کرد. بازی Starfield یک بازی کاملا متفاوت بوده و زمانی که شما مشغول آن شوید به راحتی متوجه خواهید شد که ما این بازی را طراحی کرده ایم. این بازی از همان هسته و DNA سایر بازی های ما بهره می برد و ما مدت ها به این موضوع فکر می کرده ایم.

سیستم های موجود در این بازی بسیار مناسب و ایده آل هستند. » بهتر است بدانید استودیو بتسدا تاکنون موفق به طراحی یک بازی نقش آفرینی نشده مدن نشده و بازی Starfield اولین اثر تولیدی این استودیو در سبک نقش آفرینی می باشد. اما به هر حال می توان این انتظار را داشت که این بازی با مکانیزم و موارد قابل قبولی ارائه شود که باید منتظر ماند و دید که این استودیو تا چه حد در این امر موفق خواهد بود. استودیو بتسدا ثابت کرده که در طراحی انواع بازی ها مهارت زیادی دارد و عرضه یک بازی با محوریت سفر در کهکشان و فضا، لذت قابل توجهی را برای مخاطبان به ارمغان خواهد آورد.

در ماه سپتامبر سال گذشته میلادی تصاویری در وب سایت imgur منتشر گردید که حدس ها و گمانه زنی های زیادی را در مورد بازی Starfield به وجود آورد. همچنان ارتباط این تصاویر به بازی استار فیلد مشخص نشده و معلوم نیست که این تصاویر واقعی هستند یا جعلی؛ تنها این امید را در دل علاقه مندان به بازی های ویدیویی زنده کرد که شاید با رونمایی از یک بازی ویدیویی روبر باشند.

البته در مورد این تصاویر مواردی وجود دارد که احتمال واقعی بودن آن ها را بالا می برد. اولین مورد در مورد این عکسا المان های مربوط به رابط کاربری بوده که در قسمت چپ و پایین صفحه به خوبی طراحی شده اند. این المان ها با تصاویر موجود در وب سایت رسمی Starfield به طور کامل هم‌خوانی دارند. با کمی نگاه به این تصاویر به خوبی متوجه خواهید شد که استودیو بتسدا در طراحی این بازی خود از یک موتور گرافیکی بهبود یافته ای تحت عنوان Creative استفاده کرده است. همچنین بر اساس برخی اطلاعات موجود این طور به نظر می رسد که بخش های گوناگون از این موتور بازنویسی شده است. همچنین در مورد رابط کاربری این بازی این گونه می توان گفت که بازیکنان در طول بازی Starfield دارای یک نوار نشان دهنده سطح سلامت و استقامت هستند که علاوه بر آن می توانند از سلاح های گوناگونی در طول بازی استفاده نمایند. در قسمت سمت چپ این تصاویر نوار نمایش دهنده میزان اکسیژن و Co2 قرار داده شده که تمامی آن ها نشان دهنده یک بازی طراحی شده در سبک بقا هستند.

یکی از مواردی که موجب ارتباط این تصاویر با بازی Starfield می شود، مربوط به آبان ماه سال گذشت می باشد. در سال گذشته مدیر عامل استودیو بازی سازی بتسدا یعنی اشلی چنگ لباسی مربوط بازی استار فیلد را بر تن داشته است.

بازی Starfield

صحبت های آقای تاد هاوارد در مورد بازی Starfield

یکی دیگر از مواردی که موجب ارتباط این تصاویر بازی Starfield می شود، عبارت TEC و AXION ENERGY موجود در این تصاویر می باشد. آنطور که به نظر می رسد در این بازی فرقه ها و گروه های مختلفی وجود دارند که بازیکنان تحت هر شرایطی به این گروه ها ملحق شوند. این گروه ها شامل TEC، AXION ENERGY و BlackFleet می باشند. اما آقای هاوارد طی یک لایو در مصاحبه با لری هرایب در مورد بازی Starfield صحبت های کوتاهی را به میان آورده بود. صحبت های کوتاهی که آقای هاوارد در مورد این بازی ارائه کرده بود این است « من این تصور را دارم که برای آثاری که هنوز دیده نشده اند فضای هیجان انگیز خوبی ایجاد شده است. » این موضوع به قابلیت های استودیو بتسدا و از طرفی انتظار بالای طرفداران بازی Starfield اشاره می کند.

او همچنین طی مصاحبه ای که با گاردین داشته از روند طولانی طراحی و ساخت این بازی سخن گفته است. این طور که به نظر می رسد بازی استار فیلد از مدت ها قبل در دست توسعه بوده و این که بسیاری از کاربران انتظار عرضه آن را در اواخر زمستان داشته باشند، انتظار به جایی خواهد بود. در سال 2018 طی یک مصاحبه، آقای هاوارد گفته بود : « ما حدود یک دهه در حال صحبت در مورد بازی Starfield هستیم و کمتر از 5 الی 6 سال از پیاده سازی این ایده بر روی کاغذ می گذرد. در حقیقت روند طراحی و توسعه این بازی دقیقا از زمان اتمام شدن پروژه فال اوت 4 آغاز شده است. با این اوصاف ما حدود 2 الی 3 سال است که در حال کار بر روی این بازی هستیم. » به این ترتیب می توان این گونه نتیجه گیری کرد که پیاده سازی ایده این بازی Starfield از سال 2012-2013 صورت گرفته و روند طراحی این بازی از سال 2015 شروع شده است.

بازی Starfield

بازی استار فیلد همانند فیلم های Star Trek ساده نخواهد بود

سال 2019 در مراسم E3 آقای تاد هاوارد با ایلان ماسک مدیر عامل شرکت تسلا و اسپیس ایکس صحبت هایی را در مورد بازی Starfield به میان آورده است. در طی این مراسم آقای هاوارد گفته بود که بازی استار فیلد بازی قرار نیست همانند مجموعه فیلم های Star Trek راحت باشد. او همچنین گفت : « در این بازی شما همانند سفر های فضایی دهه 40 میلادی به فضا سفر خواهید کرد. یعنی این که، این سفر به همان اندازه خطرناک خواهد بود. اگر بسیاری از مردم این کار را انجام دهند باز هم این موضوع خطر هایی را به همراه خواهد داشت. » البته ما نباید این بازی را همانند یک شبیه ساز پرتاب موشک بدانیم. آقای هاوارد همچنین گفت بود: « ما برای طراحی بازی Starfield، علاوه بر سفر به فضا باید از المان های مربوط به بازی های ویدیویی استفاده کنیم. به طور کلی قرار نیست دنیای این بازی قرار نیست همانند دنیای واقعی خطرناک باشد. »

آقای هاوارد در ادامه صحبت های خود اشاراتی به بازدید از شرکت اسپیس ایکس کرد و گفت ما برای الهام گرفتن نیاز به بازدید از آن جا داشته ایم. همچنان معلوم نیست آقای هاوارد برای طراحی بازی Starfield تا چه میزان از این غول صنعت هوا و فضا الهام گرفته است. اما گفته بود که هلیوم-3 گزینه مناسبی برای سوخت سفینه های فضایی بازی استار فیلد خواهد بود. با این صحبت های آقای هاوارد و انتشار یافتن تریلر های مربوط به بازی می توان این گونه انتظار داشت که دنیای این بازی بسیار واقع گرایانه باشد.

آیا شرکت مایکروسافت به عنوان مالک استودیو بتسدا، Starfield را تغییر خواهد داد؟

بازی Starfield قرار است به صورت کاملا انحصاری برای کنسول های ایکس باکس و کامپیوتر های خانگی عرضه شود. همانطور که میدانید در سال گذشته میلادی شرکت مایکروسافت طی حرکتی، اقدام به خرید ZeniMax Media با ارزش 7.5 میلیارد دلار کرد. این موضوع سبب شد تا استودیو بازی سازی بتسدا به زیر مجموعه های شرکت مایکروسافت اضافه شود. اضافه شدن استودیو بتسدا به شرکت های زیر مجموعه مایکروسافت، اتفاق بزرگی بود که بسیاری از افراد این امر را برگ برنده شرکت مایکروسافت برای رقابت با سونی می دانستند.

بهتر است بدانید بتسدا به عنوان سازنده بازی Starfield یکی از ناشران بزرگ بازی های گوناگون است؛ عرضه هرکدام از این آثار با موفقیت های چشمگیری روبرو بوده است. اما همیشه در زمان خرید استودیو های سازنده بازی ترسی به وجود می آید و آن هم دخالت استودیو مادر در طراحی بازی های جدید خواهد بود. در بسیاری از مواقع استودیو های بازی سازی کار خود را به درستی انجام می دهند. اما دخالت استودیو مادر در امر بازی سازی توسط این استودیو ها موجب تغییر پیدا کردن بازی و حتی خراب شدن آثار مورد نظر می شود.

بازی Starfield

با این اوصاف این طور به نظر می رسد که مایکروسافت تصمیم ندارد در طراحی بازی Starfield توسط بتسدا، دخالت کند. البته شاید این موضوع باعث شود تا بازی استار فیلد کمی دیرتر به مرحله انتشار برسد، اما مهم این است که اثر مورد نظر بتواند احساس رضایت کاربران را بدست آورد. بنابراین اگر مشکلی خاصی به وجود نیاید می توان این انتظار را داشت که بازی Starfield تا اواخر سال 2021 یا اوایل 2022 عرضه شود. البته این احتمال وجود دارد که سازندگان این بازی در روز های آینده در جریان مراسم مشترک ایکس باکس و بتسدا به ارائه اطلاعات بیشتری از این بازی بپردازند.

سخن پایانی

با این تفاسیر بعید به نظر می رسد که خریداری شدن بتسدا توسط مایکروسافت در روند انتشار بازی های این استودیو تاثیر گذار نباشد. هنگام خریداری شدن بتسدا توسط مایکروسافت شاهد اضافه شدن آثار این استودیو به مجموعه ایکس باکس بودیم. این موضوع سبب شد تا آثار مختلف این استودیو بر روی سرویس های اشتراکی گیم پس عرضه شود. علاوه بر Starfield آثار آینده این استودیو به احتمال زیاد در انحصار مایکروسافت خواهد بود. برای نمونه در سال گذشته یکی از خبرنگاران رسانه گیمز بیت یعنی آقای جف گراب از طراحی انحصاری بازی استار فیلد خبر داد. به همین جهت بازی Starfield برای خانواده ایکس باکس و کامپیوتر های خانگی عرضه خواهد شد و در مورد عرضه آن بر روی کنسول PS5 تصمیمی گرفته نشده است.

4 دیدگاه

  1. بتسدا برنامه های زیادی واسه بازیسازس داره خبر های بیشتری قراره بشنویم ازشون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی