نقد و بررسی بازی It Takes Two

It Takes Two ساخته Hazelight Studios یکی از بهترین بازی های موجود در زمینه Co-op است که تقریبا تمامی گزینه های لازم را برای سرگرم کردن در خود دارد. سازنده نام آشنای این بازی آقای جوزف فارس یکی از چهره های سرشناس و معروف در میان گیمر هاست که در حال حاضر ساخت دو بازی مطرح دیگر یعنی Brothers: A Tale of Two Sons و A Way Out را در کارنامه خود ثبت کرده است. جوزف فارس پس از برگزاری سخنرانی مشهورش به یکی از چهره های مطرح در زمینه گیم های ویدیویی تبدیل شد. اما مدت پیش بود که او در خصوص بازی جدیدش یعنی It Takes Two لب به سخن گشود و اعلام کرد که هرکس از این بازی رضایت کامل نداشته باشد می تواند مبلغ 10 هزار دلار را دریافت نماید. اما این صحبت به ظاهر یک شوخی به نظر می رسید و هدف از آن دادن اعتماد به نفس بیشتر به بازی It Takes Two بوده است. اما با انجام این بازی به سادگی می توان به این نتیجه رسید که چرا جوزف فارس اینقدر مطمئن از اثر خود صحبت کرده است. بازی از آن دسته بازی هایی بوده که انجام آن می تواند ثابت کند که چرا بسیاری از ماها علاقه مند به انجام بازی های ویدیویی هستیم.

بازی It Takes Two
بررسی بازی It Takes Two

داستان بازی It Takes Two

موضوع بازی It Takes Two به گونه ای ملموس و البته مهم طراحی شده، آنجا که زن و شوهری با نام های مِی و کودی به علت اختلافاتی که با یکدیگر دارند می خواهند از هم جدا شوند. در این میان دختر این خانواده خود را مقصر دعوا و اختلافات میان پدر و مادرش می داند. پس از گریه کردن این دختر اشک های او بر روی دو عروسک به شکل ظاهری پدر و مادرش جاری شده که این موضوع باعث می شود تا روح پدر مادر او درون این عروسک ها دمیده شود. از این قسمت ماجراجویی های مِی و کودی برای بازگشت به بدن واقعیشان آغاز می شود که در این راه دکتر حکیم که نویسنده یک کتاب عجیب و غریب است آن ها را راهنمایی و هدایت می کند. داستان در بازی به عنوان یک گزینه مهم به شمار می آید که تا حد قابل توجهی تلاش شده تا از هر جهت آموزنده باشد. اما در کنار داستان بازی جوزف فارس توانسته اثری را خلق کند که از نظر گیم پلی هم در جایگاه تقریبا مناسبی قرار بگیرد. اما با این اوصاف بازی It Takes Two به نحوی طراحی شده که تا آخرین لحظه می تواند هیجان را در دل بازیکنان زنده نگه دارد و به سختی می توان نکته آزار دهنده یا عیبی را از این بازی پیدا کرد. بازی شامل چند مرحله متفاوت بوه که هر یک از آن ها با یکدیگر کاملا متفاوت بوده که زمان تقریبی مورد نیاز برای انجام هر بخش 2 ساعت است. هر کدام از بخش های موجود در این بازی از ویژگی های کاملا متفاوت با یکدیگر برخوردار هستند که این موضوع در تمامی قسمت های آن کاملا مشهود است.

بازی It Takes Two
بررسی بازی It Takes Two

وجود تنوع در هر بخش از بازی

همانطور که گفته شد هر یک از این بخش ها از نظر تنوع ظاهری، بصری و غیره کاملا با یکدیگر متفاوت هستند که این موضوع باعث شده تا این بازی به اثری متفاوت تبدیل شود. برای نمونه یکی از مراحل بازی کاملا در زیر آب صورت می پذیرد که در طی آن بازیکن باید لوله های انتقال آب نبات را تعمیر کند. همچنین مرحله دیگری از بازی It Takes Two در محیط فضایی و میان ستارگان صورت می گیرد و گاهی اوقات شخصیت بازی در یک منطقه برقی رها می شود تا با اسکیت کردن بر روی یخ ها لذت انجام بازی را دو چندان کند. این ویژگی ها باعث می شود تا بازی به طور دائم گزینه جدیدی را برای ارائه به مخاطبان خود داشته باشد و بازیکنان را با ارائه خلاقیت و تنوع گوناگون شگفت زده نماید.

این بازی در سبک اکشن ماجراجویی به صورت سه بعدی طراحی و ساخته شده که محدود کردن آن به سبک و دسته بندی بدون در نظر گرفتن داستان غنی این بازی یک نوع بی احترامی به خلاقیت آن است. به این علت که بازی It Takes Two مشابه بسیاری از بازی های موجود به هیچ عنوان خود را درگیر مرز بندی های شخصی نکرده و هیچ چگونه ترسی از ارائه محتوای خلاقانه و متنوع ندارد. به عنوان مثال در بخشی از این بازی در صورت بروز کوچک ترین اشتباهی می تواند شما را طعمه ای لذیذ برای سمور ها کند یا در قسمتی دیگر مبارزه ای جانانه میان شما و یک سنجاب بر روی هواپیما صورت می گیرد که سبک آن بسیار مشابه با بازی های فایتینگ است. در میان مبارزه با سنجاب علاوه بر زدن مشت و لگد شاهد پرتاب هادوکن نیز خواهید بود که این موضوع بسیار به جذابیت این بازی می افزاید.

بازی It Takes Two
بررسی بازی It Takes Two

وجود مکانیزم های متنوع و جدید

وجود این موارد در گیم پلی بازی It Takes Two باعث می شود تا پس از گذراندن هر مرحله با خود بگویید که این قسمت یکی از بهترین بخش های این بازی بوده و با رسیدن مراحل جدید تجربه جذاب تری را برای شما به ارمغان خواهد آورد. اما علاوه بر ارائه سبک های مختلف بازی It Takes Two در این بازی ما شاهد مکانیزم های جدید و متنوعی هستیم که تمامی این موارد برای افزایش جذابیت آن است. به عنوان نمونه در بخشی از این بازی به شما شمشیر و جادویی داده خواهد شد که به وسیله آن ها می توان حس و حال جالبی را از یک نبرد واقعی تجربه نمود. همچنین در قسمتی دیگر از بازی مرکب های برای سوار شدن از جنس عنکبوت یا قورباغه در اختیارتان قرار خواهد گرفت تا به وسیله آن سبک و جنس پلتفرمینگ این بازی به طور مداوم در حال تغییر باشد. اما در کنار تمامی این موارد تعدادی مینی گیم جهت انجام بازی به همراه دوستان قرار داده شده تا به کمک آن تجربه ای متفاوتی از این بازی را به صورت دوستانه یا رقابتی داشته باشید. جدا از این موارد نقش مهم و بزرگی از جذابیت بازی It Takes Two را باس فایت های آن بر عهده دارند. اما در کل هر قسمت از این بازی ایده داستانی جدید و متنوعی دارد که تمامی آن ها برگرفته از مشکلات میان کودکی و مِی است که سازندگان با استفاده از اجسام و محیط های ساده به خوبی توانسته اند آن را به نمایش بگذارند. در این بازی طراحی باس فایت های آن کاملا خلاقانه صورت گرفته به این صورت که در بخشی از بازی شما باید با یک جعبه ابزار عصبانی مبارزه کنید و در قسمتی دیگر باید یک گل را به وسیله مبارزه با یک موجود وحشتناک نجات دهید که این موجود می تواند شما را به گوجه فرنگی یا سیب زمینی تبدیل کند.

بازی It Takes Two
بررسی بازی It Takes Two

تجربه بازی به صورت Co-Op در کنار دوستان

در کنار تمامی ویژگی های منحصر به فرد بازی نباید این موضوع را فراموش کنیم که تجربه این بازی صورت Co-Op صورت می گیرد یعنی باید آن را به کمک یکی از دوستانتان انجام دهید. با خرید یک نسخه از این بازی به سادگی می توان آن را به همراه یکی از دوستانتان به صورت دو نفره بازی کنید و نیازی به صرف هزینه بیشتر نخواهد بود. به جرات می توان گفت که این بازی یکی از بهترین عناوین ساخته شده برای تجربه حالت Co-Op است. در کل سازندگان بازی It Takes Two به نحوی آن را طراحی کرده اند که هر دو بازیکن می توانند بدون کوچک ترین خستگی و دل زدگی آن را تا انتها انجام دهند و این بازی روند متفاوتی از بازی های حوصله سر بر و خسته کننده را دنبال می کند. علاوه بر این موارد یکی دیگر از مواردی که تجربه بازی را لذت بخش می کند تنوع زیاد میان دو کاراکتر بازی یعنی مِی و کودی است. در مراحل نخست بازی این دو شخصیت به شیوه ای تجهیز می شوند که کاملا مکمل یکدیگر باشند.

به عنوان نمونه در قسمتی از بازی هر یک از کاراکتر ها نیمی از یک آهنربا را حمل می کنند که این موضوع باعث شکل گیری همکاری بسیار خوب میان این دو کاراکتر می شود. این تنوع و همکاری در تمامی قسمت های بازی به خوبی قابل مشاهده است که از جمله آن ها می توان به هدایت یک وسیله یا همکاری برای عبور از موانع اشاره کرد. این موارد باعث می شود تا حس همکاری در تمامی لحظات بازی It Takes Two به خوبی حاصل شود و تجربه عالی از انجام بازی به صورت Co-Op را برای هر دو بازیکن به ارمغان آورد.

بازی It Takes Two
بررسی بازی It Takes Two

تجربه ای شگفت انگیز به همراه گیم پلی فوق العاده

وجود تنوع زیاد میان کاراکتر های بازی It Takes Two به نحوی به سود این بازی تمام شده است که این موضوع باعث شده تا بتوان به سادگی این بازی را برای چندین مرحله تکرار کرد. بازی It Takes Two از گیم پلی نزدیک به 15 ساعت برخوردار بوده که هزینه خرید آن برای دو نفر 40 دلار است که اگر آن را به صورت اشتراکی خریداری کنید بسیار به صرفه خواهد بود. اما با این وجود تفاوت زیاد میان شخصیت های بازی باعث شده تا بازیکنان تجربه شگفت انگیزی از آن را احساس نمایند که این موضوع باعث شده تا این بازی ارزش انجام به صورت چند بار را داشته باشد. انجام بازی به وسیله هر یک از کاراکتر های این بازی باعث می شود تا بازیکنان هر بار احساس تازه ای از انجام این بازی را داشته باشند. تمامی این موارد را باید به نکات مخفی و مینی گیم های It Takes Two نیز اضافه نمود که تمایل به انجام آن ها می تواند انگیزه ای دو چندان را برای تجربه دوباره این بازی به بازیکنان القا نماید. در این که بازی یک عنوان گیم پلی محور است شکی نیست اما نباید از جنبه های مثبت دیگر آن غافل شد. تا این قسمت از مطلب داستان بازی را به خوبی مورد بررسی قرار دادیم اما نکته مثبت دیگری که نباید از یاد برد جلوه های بصری و صوتی فوق العاده این بازی بوده که به عنوان یکی از مکمل های لازم جهت افزایش جذابیت آن به کار رفته است. تمامی مراحل بازی علاوه بر برخورداری از داستان متفاوت از حیث طراحی نیز با یکدیگر متفاوت هستند و باید خودتان آن را تجربه نمایید تا از شگفتی ها و وجود تفاوت زیاد میان آن ها آگاه شوید.

بازی It Takes Two
بررسی بازی It Takes Two

سبک طراحی بازی مشابه آثار پیکسار

سبک طراحی بازی It Takes Two کاملا مشابه با آثار پیکسار صورت گرفته و یکی از ویژگی های منحصر به فرد آن ارجاعات بامزه و متفاوت آن به برخی آثار مشهور است. در میان ارجاعات آن می توان به انیمیشن محبوب فروزن، هری پاتر و برخی دیگر از بازی ها و فیلم های مطرح اشاره نمود که حدس زدن و تفکر در مورد آن یکی دیگر از قسمت های جذاب بازی است. تکمیل کننده زیبایی بصری این بازی وجود موسیقی های متن متفاوت و البته تاثیر گذار برای هر بخش از بازی بوده که انتخاب آن ها کاملا به صورت وسواسی صورت گرفته که در کنار آن بد نیست به صداگذاری بسیار خوب کاراکتر های بازی اشاره نمود.

انتخاب صدا پیشه های بازی It Takes Two به گونه ای صورت گرفته که این موضوع باعث افزایش میزان جذابیت و طنز آلود شدن دیالوگ های بازی شده است. در کل این بازی جزو آن دسته از عناوینی محسوب می شود که می توان به سادگی انجام آن را به هر کسی پیشنهاد داد و هدف اصلی بازی های ویدیویی سرگرم کردن مخاطبان خود می باشد که به این موضوع در بازی به خوبی پرداخته شده است. در میان بازی های ویدیویی به ندرت پیش می آید که یک عنوان هر لحظه بتواند مخاطب خود را با ارائه محتوای جدید شگفت زده کند. این موضوع در آنقدر خوب پیاده سازی شده که بازیکنان برای لحظه ای کوتاه احساس خستگی نخواهند کرد. بنا بر این پیشنهاد می شود که اگر به دنبال تجربه یک بازی فوق العاده به صورت آنلاین یا آفلاین در کنار یکی از دوستانتان هستید پیشنهاد می کنیم تا به هیچ عنوان این بازی را از دست ندهید. این بازی جزو آن دسته از مواردی است که عدم انجام و از دست دادن آن می تواند باعث محروم شدنتان از لذت بیشماری شود.

2 دیدگاه

    • سلام خدمت شما کاربر گرامی، بله به آدرس لینک زیر میتونید مراجعه کنید. https://techsiro.com/product/it-takes-two-for-ps4/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی