نقد و بررسی بازی Judgment Remastered

بازی Judgment Remastered یکی از جدیدترین عناوین موجود در دنیای بازی های ویدیویی است. این بازی با بهره گیری از المان های سری Yakuza توانسته یک اثر جذاب را برای علاقه‌مندان به ارمغان آورد. یکی از مواردی که مورد توجه بسیاری از بازی ساز ها قرار می گیرد، عرضه یک اسپین آف برای سری بازی های موفق است. از زمان طراحی اولین بازی ویدیویی تا به امروز شاهد انتشار اسپین آف های متعددی بوده‌ایم که برخی از آن ها به یک مجموعه جدا تبدیل شده اند. به عنوان نمونه، مجموعه بازی NieR در هنگام عرضه یک اسپین آف برای مجموعه بازی Drakengard و یا بازی Persona یک اسپین آف فوق العاده برای Shin Megami Tensei بوده اند؛ اما در حال حاضر این دو عنوان به دو مجموعه جدا و پرطرفدار تبدیل شده اند.

بهتر است بدانید در سال 2018 شرکت سگا (Sega) ، اسپین آف مجموعه بازی های Yakuza را با نام Judgment منتشر نمود. اما به تازگی نسخه ریمستر شده این مجموعه برای کاربران کنسول های نسل نهمی عرضه گردیده است. این بازی تحت عنوان Judgment Remastered انتشار یافته که کاملا به ریشه مجموعه بازی های یاکوزا وفادار بوده است. تیم توسعه بازی Judgment Remastered با ارائه داستان و ویژگی های جدید توانسته تجربه متفاوتی را برای علاقه‌مندان به ارمغان آورد؛ البته مشکلات موجود در مجموعه بازی های یاکوزا گریبان‌گیر این بازی شده است.

بازی Judgmentبررسی بازی Judgment Remastered

داستان بازی

داستان بازی Judgment زندگی تاکایوکی یاگامی را روایت می کند که او در زمان گذشته به عنوان یک وکیل دادگستری فعالیت می کرده است. او در زمان وکالت خود، یک قاتل را به اشتباه آزاد کرده و هم اکنون به علت عذاب وجدان از وکالت کناره گیری کرده است. تاکایوکی یاگامی پس از کناره گیری از وکالت، دفتر کارآگاهی خود را باز کرده تا به پرونده های و مشکلات مردم رسیدگی کند. پس از گذشت سه سال یاگامی وارد یک پرونده مربوط به سری قتل های زنجیره ای می شود. یکی از اولین نکاتی که در مورد بازی وجود دارد، این است که داستان این بازی در شهر کاموروچو روایت می گردد.

شاید جالب باشد اما این بازی از محیطی کاملا مشابه با بازی یاکوزا بهره می برد. در بازی Judgment Remastered از همان ابتدا سوال های زیادی در ذهن مخاطبان ایجاد می شود. بازیکنان پاسخ برخی از سوالات خود را در طول بازی دریافت می کنند؛ همچنین به برخی از سوالات در قسمت های دیگر بازی پاسخ داده خواهد شد.

شخصیت پردازی مناسب

در بازی Judgment Remastered به شخصیت های مثبت و منفی بازی به خوبی پرداخته شده است. در بازی با پیشروی در داستان بازی پش زمینه هر شخصیت به خوبی روایت خواهد شد؛ بنابراین شما می توانید با هر کدام از شخصیت های بازی آشنا شده و با آن ها ارتباط برقرار نمایید. این موضوع برای شخصیت های منفی بازی هم کاملا صدق می کند. بهتر است بدانید در ظاهر بازی Judgment شباهت های زیادی به مجموعه Yakuza دارد؛ اما این بازی داستانی و سینمایی و کاملا متفاوت را روایت می کند. اما شخصیت پردازی نقش مهمی را در روایت داستان این بازی ایفا می کند. در محیط این بازی شخصیت پردازی، شخصیت هایی منفی همچون The Mole یا هامورا به خوبی صورت گرفته است. شخصیت پردازی های بازی به گونه ای بوده که برخی مواقع مخاطبان را درگیر خود می کند. اما از نظر گیم پلی این بازی شباهت بسیار زیادی به مجموعه Yakuza دارد.

بازی Judgmentبررسی بازی Judgment Remastered

به طور کلی Judgment Remastered یک بازی اکشن براولر بوده که استودیو سگا برای طراحی آن از المان های سندباکس بهره گرفته است. یکی از نقاط قوت این بازی، گشت و گذار در شهر کاموروچو می باشد؛ بازیکنان می توانند ماموریت های فرعی و مینی گیم های مختلفی را در کنار ماموریت های اصلی تجربه نمایند. تیم توسعه بازی، ماموریت های فرعی این بازی را به گونه ای طراحی کرده تا از روند تکراری بازی جلوگیری شود.

تعقیب و گریز های جذاب

یکی از مواردی که به گیم پلی بازی Judgment Remastered جذابیت بخشیده است، سیستم مبارزات و تعقیب و گریز های آن می باشد. در این بازی تعقیب و گریز ها به دو صورت انجام می گیرد. در اولین مورد، شما باید به صورت کاملا مخفیانه فرد مورد نظر را درون محیط بازی دنبال کرده تا به اطلاعات کاملی از او دست پیدا نمایید. همچنین تعقیب و گریز دیگر موجود در محیط بازی Judgment مشابه با دزد و پلیس می باشد. ناگفته نماند که هوش مصنوعی این بازی در هنگام تعقیب و گریز عملکرد دقیقی ندارد.

در محیط بازی Judgment Remastered هوش مصنوعی در هنگام تعقیب و گریز ها هدایت کاراکتر بازی را بر عهده می گیرد. شما باید تنها با زدن چند دکمه موانع مختلف را پشت سر گذاشته و در نهایت به هدف مورد نظر برسید. البته اگر به اشتباه دکمه ها را فشار دهید، ماموریت شما با شکست مواجه خواهد شد. به همین جهت، این گونه تعقیب و گریز ها از هیجان زیادی برخوردار هستند، زیرا باید حسابی حواس خود را جمع کنید. زیرا با شکست خوردن ماموریت، مجبور به انجام دوباره ماموریت خواهید بود؛ این موضوع زمان و انرژی بیشتری را از شما خواهد گرفت.

بازی Judgmentبررسی بازی Judgment Remastered

سیستم مبارزات بازی

بازی Judgment Remastered از سیستم مبارزه مشابه با بازی Yakuza بهره میبرد. شخصیت اصلی بازی تنها دارای دو سبک مبارزه با نام Crane و Tiger است. سبک مبارزه Crane مناسب برای نبرد های شلوغ بوده و سبک Tiger برای مبارزات تن به تن و فردی گزینه ایده آلی خواهد بود. شاید وجود تنها دو سبک مبارزه برای یک بازی 25 الی 30 ساعته کمی خسته کننده به نظر برسد. اما سگا برای این موضوع چاره ای اندیشیده و یک سیستم خرید و ارتقای مهارت را برای این بازی قرار داده است. همچنین سیستم بازی پس از پیروزی در هر مبارزه جوایز و پاداشی را به شما خواهد داد. به این صورت که در جهان بازی Judgment Remastered با نابودی دشمنان، باس ها، انجام کار های مختلف و… پاداشی تحت عنوان SP دریافت خواهید کرد. پس از آن می توانید از SP ها برای خرید و ارتقای مهارت های مختلف استفاده نمایید.

در بازی Judgment Remastered مهارت های کاراکتر بازی به سه بخش مختلف دسته بندی می شود. اولین بخش مربوط به ارتقای نوار Ex، نوار سلامت، قدرت ضربات و… است. اما بخش دوم مربوط به گسترش کمبوها، حرکات جدید Ex، ضربات و… می باشد. ارتقای سومین بخش نیز تاثیر زیادی در راحت شدن روند بازی خواهد داشت که شامل مواردی همچون بازکردن آسان در های بسته، تعقیب و گریز ساده و… است. به طور کلی در بازی Judgment Remastered ارتقای هر مهارت تاثیر زیادی در روند بازی خواهد داشت. همچنین اگر ماموریت های فرعی بازی را انجام دهید، تا انتهای بازی دوم سوم از تمام ارتقاهای بازی را خریداری خواهید کرد.

بازی Judgmentبررسی بازی Judgment Remastered

گیم پلی جذاب با پیدا کردن سرنخ های مختلف

گیم پلی بازی تنها به گشت و گذار در شهر و از بین بردن دشمنان محدود نمی شود. شما در این بازی به عنوان یک کارآگاه وظیفه دارید تا با بازجویی کردن افراد به سرنخ های مختلف دست پیدا کنید. همچنین در محیط بازی Judgment Remastered پس از قرار گرفتن در صحنه های جرم باید مدارک مختلف را جمع آوری نمایید. همچنین انتخاب های شما تاثیر زیادی در روند بازی خواهد داشت. یعنی با هر انتخاب اشتباه شما مجبور هستید تا اتفاق های مختلفی را تجربه نمایید.؛ تا در نهایت درست ترین انتخاب ممکن را انجام دهید.

به طور معمول در این گونه سبک از بازی ها مجازاتی برای انتخاب های اشتباه در نظر گرفته می شود؛ تا به این وسیله بازیکنان در هنگام انتخاب حواس خود را بیشتر جمع نمایند. اما در بازی Judgment Remastered مجازاتی برای انتخاب های اشتباه در نظر گرفته نشده است. به همین منظور بازیکنان بدون در نظر گرفتن مدارک می توانند پشت سر هم انتخاب های مختلفی را انجام دهند تا به جواب درست دست یابند. این موضوع سبب شده تا در Judgment Remastered کارآگاه بازی های آن مانند تعقیب و گریز ها، از جذابیت چندانی برخوردار نباشد. اما در مقابل، تعقیب و گریز های موجود در محیط بازی جذابیت و هیجان خاصی را به این بازی بخشیده است.

بازی Judgment Remasteredبررسی بازی Judgment Remastered

ماموریت های متنوع بازی

در بازی Judgment Remastered به طراحی مراحل به خوبی پرداخته شده تا به این وسیله بازیکن لحظات سرگرم کننده بیشتری را تجربه نماید. اما با این وجود در آغاز هر کدام از مراحل اصلی مشکلاتی وجود دارد. هر کدام از مراحل اصلی بازی جاجمنت ریمستر دارای یک مقدمه بوده که شامل تعداد زیادی ماموریت های جانبی می باشد. این موضوع به گونه ای بوده که پس از گذراندن نیمی از بازی، روند مراحل آن تکراری و خسته کننده خواهد شد. اما با این وجود استودیو سگا می توانست به جای استفاده از المان های خسته کنند، بازیکن را به سمت مراحل فرعی بازی هدایت نماید؛ به این علت که برخی از مراحل فرعی بازی از جذابیت زیادی برخوردار می باشند.

در بازی Judgment علاوه بر ماموریت های اصلی و فرعی گزینه دیگری تحت عنوان مینی گیم قرار داده شده که می تواند بازیکنان را سرگرم خود کند. همچنین بازی Judgment Remastered از گرافیک قابل توجهی برخوردار بوده و می توان آن را در PS5 با رزولوشن 4k همراه با 60 فریم بر ثانیه اجرا نمود. این موضوع تجربه فوق العاده ای را برای بازیکنان به ارمغان خواهد آورد؛ زیرا بسیاری از بازیکنان علاقه‌مند به انجام بازی با حداکثر گرافیک ممکن هستند.

همچنین بازی Judgment از نظر بصری شباهت زیادی به بازی یاکوزا دارد و از همان ظاهر فانتزی برخوردار می باشد. این موضوع در مورد انیمیشن های بازی به ویژه در هنگام مبارزات به خوبی قابل مشاهده است. همچنین در طراحی شخصیت های این بازی از چهره های آسیایی استفاده شده است. به طور کلی تیم توسعه این بازی تلاش کرده در کنار ظاهر جدی بازی از ظاهری طنز آلود استفاده نماید. وجود این ویژگی ها جذابیت خاصی را به بازی Judgment Remastered بخشیده است.

بازی Judgment Remasteredبررسی بازی Judgment Remastered

برخی از ویژگی های بازی

شاید طراحی دشمنانی که در محیط بازی با آن ها روبرو می شوید کمی تکراری باشد؛ اما باس فایت های آن همگی از ظاهری متفاوت و منحصر به فرد برخوردار هستند. همچنین طراحی برخی از باس فایت ها و تعقیب و گریز های بازی به گونه ای بوده که کاملا شما را چالش خواهد کشید. در این میان بهتر است بدانید طراحی میان پرده های سینمایی این بازی به خوبی صورت گرفته است. همچنین بازی Judgment Remastered بدون کوچکترین افت فریم یا باگ بر روی کنسول PS5 اجرا خواهد شد.

علاوه بر آن، تیم توسعه بازی Judgment Remastered به خوبی بر روی موسیقی متن این بازی کار کرده است. موسیقی متن این بازی به گونه ای طراحی شده تا حس و حال واقعی از موقعیت مورد نظر را به بازیکن منتقل نماید. به عنوان نمونه، هنگام بازجویی از یک شخص یا نمایش یک رویداد و حتی نمایش میان پرده های غم انگیز هر یک موسیقی متن مخصوص به خود را دارا می باشند. البته این موضوع در هنگام نبرد با دشمنان و باس فایت های بازی هم صدق می کند. به گونه ای که برای نبرد ها موسیقی جداگانه ای در نظر گرفته شده است.

بازی Judgment Remasteredبررسی بازی Judgment Remastered

همچنین در بازی به صداگذاری شخصیت های بازی به خوبی پرداخته شده است. تیم توسعه بازی Judgment Remastered این بازی را با زبان ژاپنی و دوبله انگلیسی صدا گذاری کرده است. این موضوع برخلاف مجموعه بازی های یاکوزا می باشد؛ زیرا مجموعه بازی های یاکوزا از دوبله انگلیسی پشتیبانی نمی کند. بنابراین در بازی جاجمنت ریمستر بازیکنان می توانند بر حسب سلیقه دوبله انگلیسی را فعال یا غیر فعال نمایند.

سخن پایانی

با توضیحات ارائه شده این طور به نظر می رسد که بازی Judgment Remastered یک اسپین آف بسیار مناسب و سرگرم کننده است. همچنین این بازی گزینه مناسبی برای تمام کسانی بوده که به دنبال ساعت ها هیجان و نبرد های خیابانی هستند. اما در کل شاید بازی Judgment Remastered دارای نقاط ضعف مختلفی باشد، اما این موارد در کنار نقاط مثبت آن به خوبی انتظارات کاربران را برآورده خواهد ساخت. به طور کلی برای این بازی 13 مرحله در نظر گرفته شده است که انجام آن ها نیازمند به صرف زمان 25 الی 30 ساعت خواهد بود. اما به طور کلی اگر علاقه‌مند به انجام بازی های سبک اکشن براولر هستید، عنوان Judgment Remastered گزینه مناسبی خواهد بود؛ انجام این بازی ساعت ها شما را سرگرم خواهد کرد.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی