نکاتی کلیدی در خصوص حساسیت سنسور ماوس گیمینگ

میزان حساسیت سنسور ماوس گیمینگ یکی از مواردی مهم در هنگام انجام بازی های ویدیویی است. البته حساسیت سنسور موس گیمینگ و تنظیمات آن کاملا بستگی به سلیقه شما دارد. در حال حاضر هیچ گونه DPI و یا حساسیتی وجود ندارد که استفاده از آن بتواند بازی شما را بهتر کند. امروزه بازی های زیادی برای انجام دادن وجود دارد که هرکدام از آن ها نیازمند به استفاده از حساسیت خاصی برای ماوس می باشند.

در این مطلب تصمیم داریم تا به بررسی و ارائه برخی نکات در خصوص حساسیت سنسور ماوس گیمینگ بپردازیم. اما بهتر است این نکته را به خاطر داشته باشید که تنظیمات حساسیت موس امری کاملا سلیقه ای بوده و حساسیت ماوس برای هرکس متفاوت خواهد بود. بنابراین اگر از تنظیمات حساسیت موس خود کاملا راضی هستید پیشنهاد می شود تا آن را تغییر ندهید. زیرا ممکن است عادت کردن به DPI جدید کمی زمان ببرد.

ماوس گیمینگ

تنظیمات حساسیت در محیط ویندوز؛ تغییرDPI ماوس

اولین کاری که باید انجام دهید انجام تنظیمات حساسیت موس در محیط ویندوز است. تقریبا اکثر گیمر های حرفه ای جهان تنظیمات ویندوز خود را بر روی عدد 6 تنظیم می کنند. همچنین پلیر های خوب جهان تیک مربوط به گزینه Enhance pointer precision را اعمال نمی کنند. البته وجود تنظیمات موجود در برخی بازی ها مانع از اعمال تنظیمات ویندوز می شود. بهتر است بدانید اکثر افرادی که به صورت عادی به انجام بازی های ویدیویی می پردازند از DPI بالاتر از 800 استفاده می کنند.

در حالت عادی گیمر ها میزان حساسیت سنسور موس گیمینگ خود را بر روی عددی در میان 800 الی 3400 تنظیم می کنند. اما در این میان بازیکن های حرفه ای برای دقت بیشتر میزان حساسیت سنسور ماوس گیمینگ خود را بر روی عدد 400 تنظیم می کنند. شاید یکی از دلایل این امر وجود حساسیت 400 در ماوس های قدیمی باشد. زیرا موس های طراحی شده در زمان گذشته معمولا از حساسیت 400 برخوردار بوده اند و اکثر پلیر ها به این DPI عادت دارند. تغییر میزان حساسیت سنسور موس گیمینگ امری کاملا ریسک پذیر است.

زیرا مغز انسان در بخشی تحت عنوان Muscle memory برخی رفتار های او مانند دقت، کنترل موس، واکنش سریع و… را در طولانی مدت ذخیره می کند. بنابراین هر بار تغییر دادن DPI ماوس می تواند این بخش از مغز را با مشکل روبرو نماید. به همین علت بسیاری از بازیکنان حرفه ای عقیده دارند که نباید حساسیت سنسور موس گیمینگ را به طور مرتب تغییر داد. با این تفاسیر بهتر است به یک DPI خاص عادت کنید که مناسب ترین میزان حساسیت ماوس عدد 800 می باشد. البته اگر از DPI کنونی خود راضی هستید پیشنهاد می شود تا آن را تغییر ندهید.

راهنمای خرید ماوس مناسب گیمینگ

ماوس گیمینگ

تنظیم حساسیت سنسور ماوس گیمینگ بر اساس بازی شوتر

تقریبا اکثر گیمر ها روزانه ساعاتی را به انجام بازی های ویدیویی اختصاص می دهند که این بازی ها هر کدام از سبک های مختلفی برخوردار هستند. به عنوان مثال بسیاری از افراد به انجام بازی هایی مانند جی‌تی‌ای، مورتال کمبات و… می پردازند. به طور معمول در این گونه بازی ها که بیشتر جنبه تفریحی دارند میزان حساسیت سنسور ماوس گیمینگ موضوع مهم و تاثیرگذاری نخواهد بود. اما زمانی که می خواهید به انجام بازی های اول شخص شوتر و موبا بپردازید میزان حساسیت سنسور ماوس گیمینگ بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

• بازی های شوتر
انجام بازی های اول شخص و شوتر همچون کال آف دیوتی، بتل‌فیلد و … جزو بازی های شوتر روزانه هستند. انجام این گونه بازی ها به طور معمول توسط هر گیمری صورت می گیرد. در بازی های شوتر تا زمانی که بتوانید با یک چرخش ماوس پشت سر خود را چک کنید نیازی به تغییر حساسیت سنسور موس گیمینگ نخواهد بود. زیرا معمولا حساسیت موس در این گونه بازی ها تاثیر کمتری در روند بازی خواهد داشت.

• بازی های موبا
در بازی های موبا میزان حساسیت سنسور ماوس گیمینگ تاثیر بسیار زیادی در روند انجام بازی خواهد داشت. یکی از بازی هایی که حساسیت زیاد مواس را می‌طلبد بازی اورواچ است. در این بازی برای کنترل برخی از کاراکتر های همچون Widowmaker نیازی به استفاده از حرکات زیاد موس نخواهد بود. اما در مقابل آن برخی از کاراکتر ها برای جابه‌جایی نیازمند به حرکت دادن ماوس به صورت سریع هستند که از جمله این کاراکتر ها می توان به Genji اشاره نمود.

معمولا بازیکنان حرفه ای سعی می کنند تا میزان حساسیت سنسور ماوس گیمینگ خود را براساس نوع کاراکتر تغییر دهند. زمانی که نیاز به استفاده از حرکات سریع باشد میزان حساسیت موس خود را افزایش و هنگامی که نیازی به حرکات سریع نباشد حساسیت ماوس خود را کاهش می دهند.

• بازی های اول شخص شوتر
در بازی های اول شخص شوتر مانند کانتر استرایک، رینبوسیکس، ولورنت و … حساسیت سنسور موس گیمینگ مهم ترین نقش را ایفا خواهد کرد. تقریبا 90% از بازیکنانی که به صورت حرفه ای به انجام این بازی ها می پردازند از میزان حساسیت 400 برای موس خود استفاده می کنند. زیرا در بازی های اول شخص شوتر هدف قرار دادن حریفان بستگی به عواملی همچون زمان و دقت هدف‌گیری خواهد داشت. بنابراین تنظیم حساسیت سنسور ماوس گیمینگ بر روی عددی همچون 400 کمک زیادی به پیروزی و هدف قرار دادن حریفان خواهد کرد.

ماوس گیمینگ با سیم یا بی سیم، کدام بهتر است؟

در بازی همچون کانتر استرایک، بازیکنانی که نقش اسنایپر را بر ماوس گیمینگ عهده دارند معمولا از حساسیت بسیار کمی برای موس خود استفاده می کنند. بازی ولورنت همانند کانتر استرایک از قوانین مشابهی بهره می‌برد. البته برخی از کاراکتر های موجود در بازی ولورنت به علت ویژگی هایی که دارند نیازمند به استفاده از حساسیت بالا هستند. همچنین در این گونه بازی ها تنظیم حساسیت سنسور موس گیمینگ بر روی عدد کم کمک زیادی به کنترل لگد اسلحه خواهد کرد.

ماوس گیمینگ

چطور می توان مناسب ترین حساسیت موس را پیدا کرد؟

همانطور که در بخش ابتدایی این مطلب عنوان گردید تنظیم حساسیت سنسور ماوس گیمینگ امری کاملا سلیقه ای و شخصی است. در صورتی که از DPI موس خود راضی هستید نیازی به تغییر و تنظیم مجدد آن نخواهد بود. اما در صورتی که پس از گذشت مدت زمان زیادی همچنان هدف گیری شما پیشرفت آنچنانی نکرده با راهکار هایی که در ادامه گفته می شود به راحتی می توانید حساسیت سنسور ماوس گیمینگ خود را در بهترین حالت ممکن تنظیم کنید.

1. روش اول
با استفاده از نرم افزار های موجود از بازی خود فیلمبرداری کنید. پس از آن فیلم مورد نظر را بازبینی کرده و هنگام تیراندازی و کشته شدن در بازی، تمام توجه خود را به این موضوع که چگونه هدف گیری کرده اید متمرکز کنید. آیا سریع هدف گیری کرده اید و هدف شما از حریف عبور کرده است؟ یا این که قبل از هدف گیری شروع به شلیک کردن کردید؟ در صورتی که هدف گیری شما از دشمن عبور کرده این موضوع به آن معناست که میزان حساسیت ماوس شما بالا بوده و باید آن را کاهش دهید.

همچنین اگر قبل از این که هدفتان به دشمن برسد شروع به تیراندازی کرده اید این موضوع نشان می دهد که حساسیت سنسور موس گیمینگ شما کم است. به همین جهت با افزایش و کاهش حساسیت سنسور موس گیمینگ تلاش کنید تا به مناسب ترین DPI دست پیدا کنید.

ماوس گیمینگ

2. روش دوم
این موضوع را به خاطر داشته باشید که میزان حساسیت سنسور موس گیمینگ شما باید عدد ثابتی باشد. در هنگام انجام بازی های ویدیویی سعی کنید از یک DPI ثابت برای همه بازی ها استفاده نمایید. زیرا در صورت استفاده از حساسیت متغیر برای هر بازی شما نمی توانید پس از گذشت مدت زمانی به آن تمرکز و دقت لازم برسید.

3. روش سوم
سعی کنید حافظه عضله خود را گرم کنید. بهتر است بدانید که حافظه انسان همچون تمامی عضلات بدن نیاز به گرم کردن دارد. در صورتی که هر روز به انجام بازی می‌پردازید سعی کنید تا قبل از شروع مسابقه اصلی حتما حافظه خود را گرم کنید. برای این کار روش های زیادی وجود دارد که ساده ترین آن ها حرکت در نقشه بازی و شلیک به Bot ها در محیط تمرینی می باشد. با نیم ساعت گرم کردن به صورت روزانه پس از گذشت مدت زمانی تاثیرات مثبت آن را حس خواهید کرد.

راهنمای خرید ماوس مناسب گیمینگ

زمانی که بدون گرم کردن وارد محیط بازی شوید این احساس در شما به وجود می آید که سرعت ماوس شما کم یا زیاد است. این موضوع به خاطر گرم نبودن حافظه شما بوده که با تغییر دادن میزان حساسیت سنسور ماوس گیمینگ تمامی مهارت های شما در نتیجه تمرین های طولانی مدت از بین خواهد رفت.

این موارد تنها تعدادی از روش های موجود برای بدست آوردن حساسیت سنسور موس گیمینگ بوده که امیدواریم با مطالعه این مطلب بتوانید دقت کافی را در انجام بازی های ویدیویی بدست آورید.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی