نکات کلیدی برای خرید کیبورد گیمینگ

کیبورد گیمینگ یکی از مهم ترین قسمت های موجود در یک سیستم گیمینگ بوده که انتخاب صحیح آن تاثیر زیادی در روند بازی شما خواهد داشت. بنابراین کسب اطلاعات در خصوص خرید یک کیبورد گیمینگ نقش مهمی را در انتخاب صحیح آن ایفا خواهد کرد. امروزه کیبورد های گیمینگ در انواع مختلف رنگ، سایز، کلید، سوئیچ و نورپردازی RGB و همچنین استراحتگاه در بازار موجود می باشند.

اما برای خرید یک کیبورد گیمینگ مناسب نیاز است تا ما نسبت به برخی از امکانات و ویژگی های آن آگاه گردید. همچنین هنگام خرید کیبورد بهتر است انتخاب آن بر اساس نوع استفاده صورت گیرد. آیا می خواهید از کیبورد تنها برای گیم استفاده کنید یا تمایل دارید تا کار های دیگری را با آن انجام دهید؟ با وجود تنوع زیاد کیبورد گیمینگ در بازار انتخاب یکی از مناسب ترین آن ها شاید کمی دشوار باشد. به همین جهت با مطالعه این مطلب به راحتی می تواند کیبورد ایده آل خود را خریداری نمایید.

نکات کلیدی برای خرید کیبورد گیمینگ

ابعاد و سایز کیبورد

معمولا نمونه های مختلف کیبورد گیمینگ از سایز های مختلفی همچون 40% و 100% برخوردار هستند. شما می توانید با در نظر گرفتن کارایی کیبورد، نمونه مورد نظرتان را انتخاب نمایید. همچنین هنگام خرید یک کیبورد باید این موضوع را در نظر داشته باشید که می خواهید از تمامی دکمه های کیبورد به صورت 100% استفاده کنید و یا بهره گیری از یک کیبورد کوچک‌تر هم کار شما را راه می اندازد. در میان دو سایز کیبورد گیمینگ امکان استفاده از نمونه های TKL وجود خواهد داشت. کیبورد هایی که تحت عنوان TKL (TENKEYLESS) عرضه می شوند فاقد ده دکمه سمت راست کیبورد هستند. این دکمه ها شامل عدد های نامپد و برخی از کلید های فرعی هستند. اما کیبورد های کامل همان نوع ساده و معمولی کیبورد بوده که از تمامی دکمه ها برخوردار هستند.

نکات کلیدی برای خرید کیبورد گیمینگ

علاوه بر آن برخی از نمونه های کیبورد گیمینگ از تعداد دکمه های بیشتری استفاده شده که این دکمه ها شامل کلید های Macro و مدیا کنترل خواهند بود. بهتر است بدانید کلید های Macro را می توان برنامه ریزی و شخصی سازی نمود. اگر می خواهید از کیبورد برای کار و شغل خود استفاده کنید پیشنهاد می‌شود نمونه های کامل آن را خریداری نمایید. در کیبورد مخصوص بازی 60% کلید های جهت و برخی دیگر از کلید ها وجود نخواهند داشت. اما برای استفاده از این کلید ها راه دیگری وجود دارد و آن هم فشردن کلید FN به همراه کلید جایگزین است. برای انجام بازی کیبورد گیمینگ 60% نمونه بهتری بوده زیرا فضای کمتری را اشغال می کنند. همچنین حمل و نقل این مدل از کیبورد گیمینگ بسیار راحت خواهد بود.

کلید های کیبورد (سوئیچ)

سوئیچ به قطعات مکانیکی استفاده شده قسمت زیرین دکمه های کیبورد گفته می شود. در طراحی کیبورد گیمینگ از دو سوئیچ اصلی مکانیکی و ممبران استفاده شده که هریک از آن ها از تکنولوژی خاصی بهره می‌برند. موضوع سوئیچ زمانی مطرح می شود که کیبورد مورد نظر از حالت مکانیکی برخوردار باشد. در حال حاضر سوئیچ های مکانیکی در سه مدل Linear، Tactile و Clicky دسته بندی می شوند. تمامی این سوئیچ ها مناسب گیمینگ هستند و تنها تفاوت این سوئیچ ها در احساس دکمه و زمان پاسخگویی آن ها می باشد.

به طور معمول سوئیچ های استفاده شده در کیبورد گیمینگ معمولا سر و صدای زیادی ایجاد می‌کنند. یکی از معروف ترین شرکت های سازنده سوئیچ های کیبورد، شرکت بزرگ Cherry Mx بوده که این شرکت سابقه زیادی در این حوزه دارد. اما امروزه شرکت های دیگری سوئیچ های کیبورد گیمینگ را با کیفیت خوب و قیمتی مناسب تولید می کنند. محصولات این شرکت ها مناسب گیمر هایی بوده که می خواهند با هزینه کم صاحب کیبورد گیمینگ شوند. همچنین شرکت های Razer و Logitech در حال ساخت سوئیچ های انحصاری برای خود هستند.

نکات کلیدی برای خرید کیبورد گیمینگ

کلید های ممبران یا مکانیکی

کلید های مکانیکی استفاده شده در کیبورد گیمینگ معمولا دقت و سرعت پاسخگویی بسیار بالایی دارند که البته صدای این دکمه ها بیشتر از سایر دکمه ها می باشد. همچنین نقطه پاسخگویی این دکمه ها در راه و سطح کیبورد است. اما کلید های ممبران از ظاهری تخت و کوتاه برخوردار بوده که البته این گونه کلید ها صدایی ندارند و نقطه پاسخگویی آن ها در بخش سطح کیبورد می باشد. همچنین کلید های ممبران از قیمت پایینی برخوردار هستند. یکی از نکات خوب کلید های مکانیکی کیبورد گیمینگ حس فشرده شدن و سرعت پاسخگویی آن است.

نکات کلیدی برای خرید کیبورد گیمینگ

کلید های مکانیکی کیبورد گیمینگ بسیار روان و چابک هستند اما کلید های ممبران بدون صدا بوده و از حالتی نرم برخوردار هستند. البته کلید های ممبران به علت استفاده از حلقه لاستیکی در طراحی آن ها پس از مدتی زمان پاسخگویی خود را از دست خواهند داد. بدون شک کلید های مکانیکی در مقایسه با کلید های ممبران گزینه بهتری هستند اما بسیاری از افراد کیبورد ممبران را به نمونه مکانیکال آن ترجیح می دهند.

سخن پایانی

بهتر است بدانید که خرید یک کیبورد مناسب به عنوان یک سرمایه گذاری خوب تلقی می شود. ممکن شما از کیبورد برای کسب درآمد استفاده کنید که در این صورت تهیه یک کیبورد مناسب بسیار مهم خواهد بود. کسانی که به تازگی شروع به انجام بازی های ویدیویی کرده اند بهتر است کیبورد های ارزان قیمت را برای این منظور انتخاب نمایند؛ در نهایت پس از پیشرفت در بازی و افزایش سطح مهارت خود می توانند کیبورد خود را ارتقا دهند. این موضوع را به خاطر داشته باشید که بهترین کیبورد های گیمینگ قیمت زیادی دارند. بنابراین در هنگام خرید یک کیبورد گیمینگ نهایت دقت و سلیقه خود را به کار ببندید.

4 دیدگاه

  1. سلام نورپردازی در کیبورد ها روی قیمت کیبورد تاثیر داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی