نقد و بررسی بازی Little Nightmares 2

بازی Little Nightmares 2 ساخته BANDAI NAMCO به عنوان یکی از جدیدترین عناوین عرضه شده این روزهای دنیای گیم های ویدیویی بوده که استقبال از آن با بازخورد های گوناگونی مواجه شده است. اولین سری از این بازی به حالتی کاملا غافلگیر کننده طراحی و ساخته شده، از این جهت که نمایش های ارائه شده در این نسخه بسیار شبیه به اثری طراحی شده بود که قصد داشت تا از فضای ساخته شده به وسیله لیمبو و اینساید بهره ببرد. در نهایت توانست تجربه ای مشابه با پلی دد را برای بازیکنان به ارمغان آورد. اما استودیوی سازنده این بازی پس از انتشار سری اول از آن به همه ثابت کرد که برای ساخت این بازی از آثار عنوان شده الهام گرفته است که البته در این راه توانست بسیار موفق عمل کرده و توجه بسیاری از گیمر ها و منتقدان را به سمت خود جلب نماید. این موفقیت سبب شد تا ما منتظر عرضه شدن نسخه دوم این بازی تحت عنوان Little Nightmares 2 بمانیم که این بازی تنها چند روز است که برای علاقمندان آن منتشر شده که البته انجام آن تجربه بهتری را نسبت به نسخه اول در اختیار بازیکنان قرار می دهد.

بازی Little Nightmares 2
بررسی بازی Little Nightmares 2

داستان بازی Little Nightmares 2

داستان بازی از یک جنگل تاریک شروع می شود که شخصیت اصلی آن یعنی مونو، پسرکی با یک کلاه مقوایی بر روی سرش از داخل یک تلویزیون به دنیای ترسناک بازی پرتاب می شود. در نگاه اول به نظر می رسد که سبک بازی Little Nightmares 2 کاملا مشابه با سری اول آن است. پس از ورود پسرک به دنیای پر اضطراب باید کنترل او را به دست گرفته و پس از عبور از چند تله و پرش از روی مانع های موجود در بازی به یک خانه متروکه خواهیم رسید. پس از رخ دادن اتفاقاتی درون بازی با شخصیت اصلی نسخه اول این بازی یعنی Six آشنا خواهیم شد که این موضوع باعث ایجاد ماجراجویی پر رمز و راز زیادی میان این دو شخصیت خواهد شد. اگر بخواهیم به عنوان یکی از بهترین نقاط قوت بازی گزینه یا موردی را معرفی کنیم بدون شک می توان به داستان خوب و هوشمندانه این بازی اشاره کرد. به صورت کلی داستان این بازی حول محور موضوعی می چرخد که دو شخصیت مونو و Six به دنبال پیدا کردن راهی برای رسیدن به برج سیگنال هستند تا به این وسیله با مردی مرموز که تمامی مردم شهر را به تلویزیون وابسته کرده روبرو شوند. اما با این اوصاف سازندگان بازی در قسمت لایه های زیرین داستان این بازی مفاهیم عمیق و فوق العاده ای را گنجانده اند که نمی توان به سادگی از انجام این بازی دست کشید و طرفدار این گیم مفهومی نشد.

ترس دوران کودکی

یکی از مواردی که در بازی Little Nightmares 2 به خوبی به آن اشاره شده است ترس های کلی انسان ها به خصوص ترس دوران کودکی است. این موضوع به عنوان الهام بخش قسمتی از داستان این بازی می باشد که به عنوان نمونه می توان به ترس از مدرسه اشاره کرد. به عنوان یکی از رایج ترین ترس هایی که می توان در میان کودکان با سنین پایین نام برد همین ترس از مدرسه است که این ترس باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای کودکان می شود. در بازی Little Nightmares 2 یکی از مکان هایی که بازیکنان با آن روبرو می شوند مدرسه است که در این قسمت از بازی به ترس های دوران کودکی اشاره می کند. البته در مورد این موضوع بازی لیتل نایتمرز 2 به جنبه های گوناگون آن و همچنین انتقاد نسبت به شیوه های غلط رفتاری و آموزشی اشارات زیادی می کند. نقد و بررسی چنین مسائلی که امروزه ما بسیار درگیر آن هستیم در عمیق شدن مفهوم داستان بازی تاثیر زیادی می گذارد. به عنوان مثال در قسمتی از این بازی به مفاهیمی مانند وابستگی بیش از حد افراد به تلویزیون اشاره شده و این موضوع به خوبی به تصویر کشیده شده است. در این مورد می توان تلویزیون را به عنوان نمادی دانست که خیلی از ما انسان ها امروزه درگیر آن هستیم. حتی در برخی از مواقع آن قدر وابستگی به آن زیاد می شود که این موضوع باعث تحت تاثیر قرار گرفتن تمامی جنبه های زندگی ما خواهد شد.

ناگفته نماند که وجود این موضوعات در بازی چیزی از ارزش های آن کم نکرده و این بازی را به اثری شعارزده در نظر مخاطبان تبدیل نمی کند. این بازی به هیچ عنوان مفاهیم پر ارزشش را در قالب شعار های پوچ و خالی برای افراد به نمایش نمی گذارد و مواردی که به آن ها اشاره نمودیم تنها قسمتی از جزئیات این بازی ارزشمند است.

بازی Little Nightmares 2
بررسی بازی Little Nightmares 2

یک پایان عالی و بی نظیر

علاوه بر پیاده سازی یک داستان درجه در کنار استفاده از عناصر نمادین و ارجاعات بسیار خوب بازی به شکلی تاثیرگذار و فوق العاده به پایان خواهد رسید. پایان داستان این بازی به صورت کاملا عادی اتفاق می افتد که نکته قابل توجه آن اتفاق حیرت انگیز آن در انتهای داستان بازی است. بازی Little Nightmares 2 علاوه بر داشتن یک پایان عادی یک پایان مخفی نیز خواهد داشت که باید برای رسیدن به آن قسمت های مشکی باقی مانده از انسان ها را جمع آوری نمود. پایان این بازی برخلاف تمامی تصوراتی که در طول بازی از آن بدست آورده اید به گونه ای رقم می خورد که شاید تا چندین روز شما را به فکر کردن به آن وادار نماید. اما به صورت کلی بازی Little Nightmares 2 از نظر داستانی در جایگاه بسیار خوب و ویژه ای قرار دارد که می تواند شمار بسیاری از افراد را از جهت داستانی راضی نگه دارد. این بازی علاوه بر این که داستان بسیار خوبی را نقل می کند در بخش های دیگر مانند گیم پلی نیز به خوبی عمل کرده است. در قسمت گیم پلی بازی Little Nightmares 2 ما شاهد ویژگی های منحصر به فرد و جدیدی هستیم که این موضوع باعث افزایش حس ترس در این بازی شده است. استودیو تارسیر در این بازی تمامی گزینه های مورد نیاز برای یک گیم مناسب را در کنار یکدیگر قرار داده به طوری که در طول این بازی علاوه بر حل کردن پازل های گوناگون باید از موانع متعددی عبور کرده و حتی در بسیاری از قسمت های گیم باید با دشمنان مبارزه نمود. همچنین مخفی کاری و فرار کردن از دست دشمنان نیز مورد دیگری است که در بازی به خوبی به آن اهمیت داده شده است.

بازی Little Nightmares 2
بررسی بازی Little Nightmares 2

حل پازل های چالش برانگیز

حل پازل ها به عنوان بخشی چالش برانگیز در این بازی محسوب می شود که تقریبا تمامی این پازل ها براساس نسخه اول این بازی طراحی شده اند. البته بسیاری از پازل های موجود در بازی Little Nightmares 2 از درجه سختی آنچنان بالایی برخوردار نیستند و به سادگی می توان آن ها را حل نمود. اما در مقابل طراحی این پازل ها به نحوی کاملا هوشمندانه صورت گرفته و سعی شده تا از نهایت خلاقیت در طراحی آن ها استفاده شود. به عنوان مثال در قسمتی از بازی باید پازل های مربوط به وابستگی به تلویزیون را حل نمود که در این پازل ها از ایده جالبی در جهت طراحی آن ها استفاده شده است. همچنین در قسمت پایانی بازی باید به حل معماها و پازل هایی پرداخت که این پازل ها کاملا وابسته به صدا طراحی شده اند که می توان خلاقیت آن را تحسین نمود. با وجود خلاقیت ها و ایده های بسیار جالب در قسمت طراحی و پیاده سازی پازل ها اما این احساس در بازیکنان به وجود می آید که حضور همزمان مونو و Six باعث ضربه زدن به قسمت گیم پلی بازی شده است. زیرا کنترل Six به وسیله هوش مصنوعی صورت گرفته که این موضوع از برخی جهات زیاد جالب به نظر نمی رسد. به این علت که همراهی مونو و Six تقریبا در اکثر قسمت های بازی اتفاق می افتد که این مورد پس از گذشت مدت زمان کمی باعث تکراری شدن آن می شود. البته همراهی این شخصیت در قسمت هایی از بازی Little Nightmares 2 مانند پرش ها و یا هل دادن یک آیتم بسیار کاربردی است که البته این موضوع به صورت چندین بار اتفاق می افتد. تنها زمانی می توانیم به جذابیت گیم پلی آن پی ببریم که به دلایلی از Six جدا شویم که در این مواقع تجربه گیم پلی آن واقعا لذت بخش می شود.

بازی Little Nightmares 2

موفق در ارائه حس ترس

تا این قسمت از مطلب به بررسی جنبه های گوناگون این بازی پرداختیم که یکی از آن ها مشکلاتی بوده که حضور Six در بازی ایجاد کرده که به آن اشاره نمودیم. البته این مورد را نیز عنوان کنیم که ما به شخصه با حضور این شخصیت مخالف نیستیم و حتی وجود آن در بخشی از بازی به داستان آن کمک های زیادی کرده است. به عنوان مثال میان دو شخصیت مونو و Six بدون آن که کوچک ترین دیالوگی برقرار شود ما شاهد تلاش دو کودک کوچک برای رهایی از دنیای تاریک و ترسناک و رسیدن به موفقیت هستیم که تماشای این موضوع می تواند بسیار لذت بخش باشد. اما این موضوع در بازی از ایراداتی برخوردار بوده که در این میان می توان به صدمه خوردن به اتمسفر ترسناک و القای حس ترس آن اشاره نمود. این موضوع خصوصا در بخش بیمارستان بازی به صورت واضح به چشم می آید که در قسمتی از آن شما مشغول به تلاش برای عبور مخفیانه به دور از چشم موجودات ترسناک به صورت حرکت از زیر صندلی ها هستید. اما شخصیت Six به صورت خیلی ساده و راحت برای خودش از وسط اتاق عبور می کند که این موضوع باعث به وجود آمدن موقعیتی عجیب و کمی تمسخر آمیز در بازی Little Nightmares 2 می شود. البته این چنین مواردی به ندرت در بازی Little Nightmares 2 رخ می دهد. در کل بازی توانسته به خوبی در ارائه نمودن حس ترس عمل نماید. در طول بازی ما شاهد رو یا رویی با موجوداتی ترسناک و وحشتناک هستیم که طراحی و تصویرسازی آن ها به خوبی صورت گرفته است. مهمترین گزینه اتمسفر ترسناک بازی و طراحی موقعیت های ترسناک و دلهره آور آن بوده که حس واقعی از ترس را به بازیکنان منتقل می کند.

بازی Little Nightmares 2
بررسی بازی Little Nightmares 2

موسیقی متن تاثیرگذار

تمامی این موارد در کنار طراحی گرافیکی بی نظیر آن باعث خلق یک آثار مطلوب و تاثیر گذار شده است. همچنین وجود موسیقی متن مناسب هماهنگ با محیط های مختلف بازی نیز از نکات قابل توجه بازی است که به خوبی به آن توجه شده است.

دشمنان بی رحم و خشن

جدا از تمامی ویژگی های خوب بازی Little Nightmares 2 درون محیط آن تا جایی که تصورش را کنید دشمنان سنگدل و بی رحم وجود دارد. وجود دشمنان خشن باعث می شود تا شما هنگام در هنگام مخفی کاری و فرار از دست آن ها استرس داشته باشید. موضوع دیده شدن و کشته شدن به وسیله این موجودات می تواند حس نزدیکی از ترس را به بازیکن القا کند که در هنگام تعقیب و گریز استرس آن بیشتر می شود. البته در بازی Little Nightmares 2 تلاش شده تا موضوع کنترل کاراکتر از هر نظر بهینه شود اما همچنان در برخی از مواقع کنترل کاراکتر کمی خشک و بد قلق به نظر می آید که این موضوع می تواند یکی از دلایل شکست بازیکنان در هنگام پرش و یا گرفتار شدن در دست دشمنان باشد. البته این موضوع هنگام استفاده مونو از وسایل اطرافش برای دفاع از خود بیشتر به احساس می شود. به طور کلی سازندگان بازی Little Nightmares 2 تلاش کرده اند تا این بازی را بسیار شبیه به واقعیت طراحی کنند. به عنوان مثال شاید یک کودک برای بلند کردن یک میله فلزی آنقدر نیرومند نباشد که در این بازی به این موضوع به خوبی پرداخته شده است.

بازی Little Nightmares 2
بررسی بازی Little Nightmares 2

نتیجه گیری نهایی

در کل می توان بازی Little Nightmares 2 را به عنوان یک بازی مناسب از هر جهت عنوان نمود که انجام آن می تواند برای چندین ساعت شما را به خود مشغول کند. همچنین در طراحی و ساخت این بازی از تمامی جهات به خوبی به آن پرداخته شده که این موارد شامل داستان تامل برانگیز، انجام پازل ها، فرار از دست دشمنان و حس ترس نزدیک به واقعیت بوده که سازندگان آن توانستند به خوبی تمامی این موارد را در قالب یک بازی ویدیویی بسیار خوب پیاده سازی نمایند. اگر به دنبال تجربه یک بازی ترسناک و ماجراجویی هستید بازی Little Nightmares 2 را از دست ندهید.

1 دیدگاه

  1. بازی به جد پر از کانسپت جزییات و اشاره های بسیار زیباست .به نظرم این بازیو باید مثل یک اثر هنری بررسی کرد .واقعه یک شاهکار به تمام معنا . ممنون از تیم شما بابت این متن عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی