نقد و بررسی بازی Mass Effect Legendary Edition

بررسی بازی Mass Effect Legendary Edition

Mass Effect Legendary Edition نسخه ریمستر شده مجموعه بازی های مس افکت است. این بازی با ویژگی های فوق العاده ای که دارد برای چندین ساعت بازیکن را در دنیای خود غرق خواهد کرد. استودیو بایوور که مسئولیت ساخت این بازی را بر عهده داشته، در سال های اخیر دست به انجام کار های عجیب و غریبی زده است. اما در کل، این استودیو گذشته بسیار درخشانی دارد و با خلق آثار مختلف نام خود را در ذهن بسیاری از علاقه‌مندان به دنیای گیم زنده نگه داشته است. یکی از آثار بیاد ماندنی این استودیو مجموعه بازی های مس افکت می باشد؛ البته آخرین نسخه از این مجموعه (Andromeda) نتوانست آن چنان که باید خاطره ساز شود.

اما اگر آخرین نسخه از آن را در نظر نگیریم، باز هم یک سه گانه فوق العاده را از این مجموعه خواهیم داشت. حتی پس از گذشت چندین سال از عرضه نسخه های اصلی آن، همچنان تجربه این سه گانه به لطف داستان سرایی و روایت حماسی فرمانده شپرد، از ارزش بالایی برخوردار خواهد شد. به همین منظور عرضه نسخه ریمستر این مجموعه تحت عنوان Mass Effect Legendary Edition اتفاقی خوشحال کننده خواهد بود؛ تجربه این سه گانه هیجان انگیز آن هم به صورت ریمستر بسیار فوق العاده خواهد بود. البته با در نظر گرفتن اتفاقاتی که برای نسخه های ریمستر و ریمیک رخ می دهد، این موضوع کمی ترسناک می باشد.

بازی Mass Effect Legendary Editionبررسی بازی Mass Effect Legendary Edition

سه بازی در قالب یک لانچر

برای آگاهی بیشتر لازم است بدانید که بازی Mass Effect Legendary Edition نسخه ریمستر مس افکت 1، 2 و 3 می باشد. استودیو BioWare ، این سه گانه را در قالب یک لانچر آماده سازی کرده است. شما پس از ورود به بازی می توانید اولین نسخه آن را انجام داده و پس از آن کاراکتر بازی را به نسخه های بعدی منتقل نمایید. البته شما می توانید از همان ابتدای کار به سراغ نسخه های دوم و سوم مس افکت بروید. استودیو سازنده، با اعمال تغییراتی در سیستم طراحی کاراکتر بازی، نوعی پیوستگی را در میان نسخه های مختلف آن به وجود آورده است.

این موضوع از برخی جهات به عنوان یک اتفاق مثبت محسوب می شود. در بازی نسخه اول از مس افکت دستخوش تغییرات زیادی بوده است که این امر دلیلی واضح دارد؛ تجربه اولین نسخه از مس افکت برای کسانی که بخواهند الان به دنبال انجام نسخه اصلی آن بروند، آن چنان دلچسب نخواهد بود. زیرا طراحی نسخه اصلی این بازی مربوط به 14 سال قبل می شود که در آن زمان نقص هایی در برخی مکانیک ها و جلوه های بصری بازی وجود داشته است. به همین علت استودیو بایوور تمام تمرکز خود را بر روی نسخه اول این بازی گذاشته و با بهبود جلوه های بصری و گیم پلی تغییرات خوبی را اعمال کرده است. در بازی Mass Effect Legendary Edition تغییرات اعمال شده در اولین نسخه از آن کاملا مثبت بوده و این موضوع تجربه این بازی را بهبود بخشیده است.

بازی Mass Effect Legendary Editionبررسی بازی Mass Effect Legendary Edition

تغییرات اعمال شده در بازی

در مجموعه Mass Effect Legendary Edition یکی از مناسب ترین تغییرات اعمال شده، قابلیت لول آپ کردن کاراکتر است. البته این موضوع در نسخه نسخه کلاسیک آن، قابل انتخاب خواهد بود. در نسخه کلاسیک این بازی امکان لول آپ کردن کاراکتر در بازه میان 1 تا 60 وجود دارد. اما در نسخه ریمستر این بازی تنها می توان کاراکتر بازی را در بازه میان 1 الی 30 لول آپ کرد. علاوه بر این موارد استودیو بایوور برای افزایش جذابیت Mass Effect 1 تغییرات دیگری را ایجاد کرده است. به عنوان نمونه در نسخه ریمستر مس افکت 1 سیستم سنگرگیری کاراکتر بازی بسیار بهبود یافته که این موضوع با نسخه کلاسیک آن تفاوت زیادی دارد. همچنین سیستم نشانه گیری اسلحه ها در نسخه اول آن تغییرات خوبی داشته است.

علاوه بر آن نحوه هدایت Mako بسیار پیشرفت کرده و این موضوع به هیچ عنوان با نسخه کلاسیک این بازی قابل مقایسه نخواهد بود. به طور کلی، نسخه ریمستر مس افکت 1 از فیزیک بهتری برخوردار بوده که این موضوع در تمامی جنبه های بازی قابل مشاهده است. علاوه بر آن در بخش جلوه های بصری، شاهد پیشرفت های قابل توجهی هستیم. به عنوان نمونه استودیو بایوور در نسخه ریمستر، HUD این بازی را تغییر داده و بازی دارای فضایی مشابه با نسخه های دوم و سوم آن می باشد. همچنین نورپردازی مس افکت 1 شاهد بهبود قابل ملاحظه ای بوده که در کنار آن، لودینگ بازی بسیار سریع شده است.

بازی Mass Effect Legendary Editionبررسی بازی Mass Effect Legendary Edition

وجود برخی ضعف ها در نسخه Mass Effect Legendary Edition

در مجموعه بازی های Mass Effect Legendary Edition با توجه به تغییرات خوبی که بر روی نسخه اصلی آن اعمال شده، همچنان بازی دارای برخی نقاط ضعف می باشد. به عنوان نمونه در سیستم گان پلی بازی شاهد تغییرات بسیار خوبی بوده است؛ اما همچنان در برخی صحنه ها این سیستم عملکردی خشک و بدقلق دارد. این موضوع در نسخه های دوم و سوم این بازی کمتر به چشم می خورد و می توان بهبود های آن را کاملا حس نمود. با وجود تغییرات زیاد نسخه ها ، همچنان ضعف هایی در بخش انیمیشن این بازی وجود دارد؛ انیمیشن این بازی از ظاهری قدیمی برخوردار بوده که علاوه بر آن چهره شخصیت های بازی همچنان بی روح می باشد. این موضوع در هر سه نسخه این بازی کاملا صادق است.

در این میان نباید هوش مصنوعی بازی را از قلم انداخت. در بحث هوش مصنوعی بازی مس افکت لجندری ادیشن ضعف هایی مشاهده می شود. به عنوان مثال در محیط بازی شاهد رفتار های عجیبی از سوی هم تیمی و همچنین دشمنان هستیم که ضعف در نسخه های دوم و سوم بهبود یافته است. اما به طور کلی مجموعه بازی Mass Effect Legendary Edition از نظر کیفیت شاهد بهبود های زیادی بوده و نمی توان این مجموعه را با نسخه اصلی آن مقایسه نمود. این موضوع سبب شده تا بازیکنان تجربه ای متفاوت را از مجموعه مس افکت داشته باشند.

نباید از نسخه ریمستر این بازی انتظار یک بازی نسل نهمی را داشت

باید گفت که نمی توان از Mass Effect Legendary Edition انتظار یک بازی نسل نهمی را داشت. درست است بازی شاهد بهبود های زیادی در زمینه گیم پلی و گرافیک بوده است؛ اما این بازی را نمی توان جزو آن دسته از ریمستر هایی دانست که حس یک بازی جدید را به بازیکنان القا می کنند. در کنار تمام این موارد، Mass Effect Legendary Edition دارای برخی باگ های فنی نیز می باشد. به عنوان نمونه، در نسخه اول آن، چندین بار مواردی مانند گیر کردن شپرد پشت موانع نامرئی محیطی و کرش کردن بازی را مشاهده شده. با گذر از بهبود ها و پیشرفته های این بازی همچنان موارد زیادی برای تجربه بازی وجود دارد. در حال حاضر بسیاری از افراد این تصور را دارند که در نسخه ریسمتر یک بازی مفاهیم و فاکتور های اصلی آن کم رنگ تر می شود؛ این موضوع تا حدودی درست بوده و در بسیاری از ریمستر های منتشر شده به خوبی مشاهده می شود. اما این دیدگاه در مورد مس افکت تا حدودی نادرست بوده و در مجموعه Mass Effect Legendary Edition مفاهیم آن بسیار ارزشمند تر از نسخه کلاسیک این بازی شده است.

بازی Mass Effect Legendary Editionبررسی بازی Mass Effect Legendary Edition

نگرانی از بابت انتشار نسخه ریمستر

یکی از واقعیت های موجود در مورد عرضه نسخه های ریمستر نگرانی از بابت از بین رفتن نقاط قوت بازی است. بسیاری از افراد هنگام انتشار خبر ریمستر یک بازی بسیار خوشحال می شوند، اما به همین اندازه از بابت اعمال تغییرات در نسخه کلاسیک آن نگران خواهند بود. در سال های اخیر با عرضه نسخه ریمستر از بازی های مختلف به وفور شاهد تغییرات زیاد و از بین رفتن نقاط اصلی بازی ها بوده ایم. اما در نسخه ریمستر Mass Effect Legendary Edition تغییرات اعمال شده همگی در جهت بهبود عملکرد بازی بوده است.

استودیو بایوور در نسخه ریمستر Mass Effect تغییرات بسیار کمی را در گیم پلی و داستان بازی اعمال کرده است. به عبارتی Mass Effect Legendary Edition تنها نسخه بهبود یافته از ورژن کلاسیک و قدیمی آن می باشد. شاید استودیو بایوور در سال های اخیر اشتباهات زیادی را مرتکب شده باشد، اما خوشبختانه در Mass Effect Legendary Edition این اشتباهات کمتر به چشم می خورد. به عبارتی، استودیو بایوور با روح اصلی این مجموعه سه گانه آشنا بوده و در نسخه ریمستر هیچ گونه آسیبی به آن نزده است. شاید با خود بگویید که این نسخه از بازی تنها یک نسخه ریمستر هست و قرار نبود تغییرات زیادی بر روی آن ها انجام شود. این حرف تا حدودی درست است، اما از همان ابتدای کار همه می دانستیم که نسخه ریمستر تنها به جنبه صوتی و بصری نخواهد پرداخت؛ همچنین تغییراتی را در گیم پلی بازی اعمال خواهد کرد که در این بخش منظور ما از خراب نشدن بازی مربوط به این جنبه است. به طور کلی هدف اصلی از ساخت ریمستر یک بازی، بهبود و بهینه نسخه اصلی آن بوده که در برخی موارد کلیات یک بازی دستخوش تغییرات می شود؛ این موضوع موجب آسیب به هویت نسخه اصلی بازی خواهد شد.

بازی Mass Effect Legendary Editionبررسی بازی Mass Effect Legendary Edition

ارزش محتوایی بالای Mass Effect Legendary Edition

با گذر از این ویژگی های نسخه Mass Effect Legendary Edition، ارزش محتوایی آن، یکی دیگر از مواردی بوده که ارزش تجربه این بازی را افزایش داده است. بهتر است بدانید نسخه ریمستر بازی مس افکت از نظر محتوا بسیار غنی می باشد. علاوه بر آن این سه گانه دارای گیم پلی طولانی است. همچنین اگر شما هم جزو افراد علاقه مند به انجام ماموریت های فرعی بازی باشید، این بازی حدود 100 ساعت شما را سرگرم خود خواهد کرد. بنابراین صرف 60 دلار برای مجموعه Mass Effect Legendary Edition کاملا معقولانه به نظر می رسد. همچنین این مجموعه تمامی بسته های الحاقی منتشر شده را در خود جای داده که این موضوع خود انگیزه ای مضاعف برای انجام بازی است. به طور کلی بازیکنان می توانند هر یک از سه نسخه مس افکت را به صورت دلخواه بازی نمایند؛ اما بهترین روش برای انجام این مجموعه، شروع بازی از اولین نسخه آن می باشد. البته حذف بخش چند نفره از نسخه سوم مس افکت یکی از موارد عجیبی بوده که استودیو بایوور آن را در نسخه Mass Effect Legendary Edition اعمال کرده است.

به گفته استودیو بایوور علت این کار پیچیدگی بیش از حد این بخش بوده که اضافه کردن آن در نسخه ریمستر نیازمند به صرف زمان زیادی بوده است. اما به هر حال این بخش تاثیر زیادی در تعیین میزان آمادگی بازیکنان داشته که انجام آن در نسخه اصلی ضروری نمی باشد. به طور کلی حذف این بخش میزان آمادگی بازیکنان را کم خواهد کرد. به همین منظور بهترین کار این است که مجموعه Mass Effect Legendary Edition را از اولین نسخه آن تجربه نمایید تا به مراتب آمادگی شما در نسخه دوم و سوم افزایش یابد. اما اگر از همان ابتدا به سراغ نسخه سوم مس افکت بروید، برای رسیدن به آمادگی کامل باید نسخه سوم را تا 100 درصد به پایان ببرید.

بازی Mass Effect Legendary Editionبررسی بازی Mass Effect Legendary Edition

سه گانه مس افکت اثری سرگرم کننده

تا این بخش از مطلب در مورد تمام قسمت ها و نکات Mass Effect Legendary Edition صبحت کردیم. اما هیچ یک از این موارد دلیل اصلی ارزشمند شدن ریمستر این سه گانه نمی باشند. دلیل اصلی که سبب شده تا انجام این سه گانه فوق العاده همچنان لذت بخش باشد، این است که این سه گانه همچنان پس از گذشت چندین سال بسیار سرگرم کننده و حیرت آور است. از زمان تولید اولین بازی ویدیویی تا به امروز ما شاهد تولید و عرضه انواع مختلف بازی های ویدیویی بوده ایم. اما Mass Effect توانسته بسیار سرگرم کننده تر از برخی بازی های ویدیویی ظاهر شود. شاید این مثال زیادی جالب نباشد، اما جذابیت Mass Effect همانند یک باتلاق بوده که هر چی بازیکن سعی می کند از آن خارج شود بیشتر درون آن فرو خواهد رفت. تنها کافیست برای یکبار درگیر این سه گانه شوید، پس از آن خارج شدن از دنیای این بازی کمی سخت خواهد بود. دلیل این موضوع هسته اصلی داستان بازی، گیم پلی و فاکتور های دیگری بوده که این بازی را به یکی از لذت بخش ترین بازی های موجود تبدیل کرده اند. همچنین پس از تجربه چندین ساعته نسخه Mass Effect Legendary Edition به هیچ عنوان خسته نخواهید شد.

نسخه ریمستر بازی از جذابیت بیشتری برخوردار است

بهتر است بدانید نسخه Mass Effect Legendary Edition از جذابیت بیشتری نسبت به نسخه اصلی برخوردار است. در نسخه اول مس افکت شما باید کارتان را با فرمانده شپرد آغاز کرده و او را در رسیدن به هدف خود کمک نمایید. نسخه ریمستر این بازی به گونه ای طراحی شده که همان حال و هوای سال 2007 را تداعی خواهد کرد. روایت داستان بازی بسیار عالی بوده و تجربه این بازی برای کسانی که علاقه‌مند به تجربه های علمی تخیلی هستند، بسیار مناسب می باشد. همچنین بازی از دنیای بزرگی بهره میبرد؛ سرک کشیدن در گوشه کنار آن و صحبت کردن با شخصیت های عجیب و غریب بازی حس و حال جالبی را به بازیکن منتقل خواهد کرد. البته تجربه بازی Mass Effect Legendary Edition برای کسانی که نسخه اصلی آن را تجربه کرده اند هم لذت بخش می باشد؛ این بازیکنان می توانند با ورود دوباره خود به دنیای مس افکت با کاراکتر هایی همچون گاروس، لیارا و… دیداری تازه داشته باشند. همچنین در این مجموعه به موضوع شخصیت پردازی به خوبی پرداخته شده است.

علاوه بر آن با صدا پردازی خوب شپرد، برقراری ارتباط با شخصیت های دیگر بازی لذت بخش می باشد. امروزه آثار زیادی به جمع بازی های ویدیویی می پیوندند که برخی از آن ها فاقد داستان قوی و مناسب هستند. این موضوع سبب شده تا بسیاری از بازیکنان پس از چند ساعت از تجربه این گونه بازی ها خودداری نمایند. اما در Mass Effect Legendary Edition موضوع فرق می کند و تیم سازنده به داستان این سه گانه به خوبی پرداخته است. این سه گانه از داستان غنی و فوق العاده ای بهره می برد که بدون شک می توان آن را جزو یکی از بهترین روایت های داستانی عنوان کرد.

بازی Mass Effect Legendary Editionبررسی بازی Mass Effect Legendary Edition

هر سه نسخه مس افکت دارای کیفیت خوبی هستند

موضوع کیفیت در مجموعه Mass Effect به خوبی دیده می شود. درست است در بخش ابتدایی این مطلب عنوان کردیم که برخی مکانیک های بازی با وجود بهبود ها همچنان خشک‌تر از بازی های جدید هستند؛ اما به طور کلی این مجموعه واقعا دارای کمترین ضعف ممکن بوده است. در حال حاضر بخش عمده ای از آثاری که امروزه به دنیای بازی های ویدیویی وارد می شوند همگی دارای جزئیات قابل قبولی هستند. تیم توسعه در ارائه بازی به جزئیات آن توجه زیادی کرده که این موضوع سبب شده تا توجه بسیاری از افراد به این مجموعه معطوف شود. مکانیک دیالوگ های بازی، جزئیات قابل قبول شخصیت ها، سیستم لوت و… همگی این بازی را به یک بازی قابل قبول برای سال 2021 تبدیل کرده اند. یکی از مهم ترین بخش های موجود در Mass Effect Legendary Edition، ماموریت های آن است. ماموریت های اصلی آن در قالب حماسی و احساسی طراحی شده اند که وجود ماموریت های فرعی دیگر ماجراجویی جالبی را برایتان رقم خواهد زد.

جذابیت مراحل بازی به گونه ای بوده که پس از تجربه چندین ساعته به هیچ عنوان خسته نخواهید شد. در کل جهان Mass Effect از گستردگی بالایی برخوردار بوده که تنوع محیطی مناطق به جذابیت آن افزوده است. هدف از گفتن این موارد، این نیست که بازی های قدیمی از بازی های امروزی بهتر هستند؛ اما تجربه مجموعه Mass Effect Legendary Edition حکم یک کلاس درس را برای ساخت بازی های طولانی دارد. در چندین سال اخیر بازی های زیادی طراحی و ساخته شده که هرکدام دارای داستانی طولانی بوده اند. اما حقیقت این است که طولانی بودن داستان بازی به عنوان یک امتیاز به حساب نمی آید و شمار زیادی از بازی ها به خاطر این موضوع به یک اثر خسته کننده تبدیل شده اند.

بازی Mass Effect Legendary Editionبررسی بازی Mass Effect Legendary Edition

مس افکت سه گانه ای طولانی و فوق العاده

با این اوصاف Mass Effect Legendary Edition جزو آن دسته از بازی هایی بوده که با وجود طولانی بودن، حس فوق العاده ای را به بازیکن القا می کند. این موضوع به گونه ای بوده که بازیکن احساس می کند که سازندگان سه گانه مس افکت برای تک تک دقایق این بازی برنامه داشته اند. همچنین داستان فوق العاده مس افکت بازیکن را در دنیای خود غرق می کند. داستان بازی به گونه ای طراحی شده که حتی پس از اتمام بازی، دلتان برای انجام دوباره آن تنگ خواهد شد. شاید برخی از جنبه های این بازی گذر زمان را به شما یادآوری کند، اما روند کلی داستان بازی همچنان به قوت خود باقی مانده است. این امر تجربه Mass Effect Legendary Edition را به یکی از لذت بخش ترین موارد موجود تبدیل می کند.

بسیاری از آثاری که امروزه به دنیای بازی های ویدیویی وارد می شوند، از برخی جنبه ها قابل قبول و مناسب هستند؛ اما به علت وجود داستان طولانی و خسته کننده نمی توانند آنطور که باید ظاهر شوند. به همین منظور Mass Effect Legendary Edition یکی از بازی هایی بوده که در هر لحظه از داستان بازی حرف جدیدی برای گفتن دارد؛ این امر سبب شده تا بسیاری از افراد به سمت انجام آن جذب شوند. شاید جالب باشد اما در سه گانه مس افکت بازیکن نقش مهمی را در پیشبرد داستان بازی بر عهده خواهد داشت. همچنین تعامل با شخصیت های محیط بازی یکی دیگر از مواردی بوده که نباید آن را از قلم انداخت. زیرا هدایت شخصیت اصلی بازی با نام فرمانده شپرد و همچنین سیستم انتخاب بازی همچنان یکی از بهترین نمونه های موجود در میان بازی های ویدیویی است.

سخن پایانی

با این اوصاف زمان آن رسیده تا برای یک بار دیگر فرمانده شپرد و دوستانش را در مبارزات حماسی و نفس گیر حمایت نمایید. همچنین با ورود به Mass Effect Legendary Edition می توانید از یک ماجراجویی فضایی فوق العاده، نهایت لذت را ببرید. بدون شک انجام Mass Effect بهترین تجربه از سه گانه مس افکت می باشد. به طور کلی تمام مواردی که در این مطلب ذکر شد، همه به خاطر این بوده که بگوییم Mass Effect Legendary Edition یکی از بهترین بازی های موجود است.

با توجه به ویژگی های خوب این سه گانه به راحتی می توان تجربه آن را به همگان پیشنهاد نمود. محتوای فوق العاده، بهبود های فراوان در زمینه ارتقا کیفیت بازی همگی جزو مواردی بوده که برای بهتر کردن بازی انجام شده اند. با ورود به دنیای Mass Effect می توان خود را برای ساعت ها در دنیای بازی غرق نمود. اگر علاقه فراوان به تجربه مجموعه بازی های مس افکت دارید، وقت آن رسیده تا سوار نرماندی شده و به صحبت های جوکر و بقیه شخصیت های بازی گوش دهید؛ با شپرد در کنار گاروس و دوستانش بجنگید تا در نهایت شپرد به جایگاه اصلی خود برسانید. همچنین در هنگام انجام Mass Effect Legendary Edition می توانید از موسیقی متن بی نظیر آن نهایت لذت را ببرید. بدون شک انجام مجموعه بازی های Mass Effect برای مدت ها خاطره آن را در یادتان زنده نگه خواهد داشت. همچنین تجربه نسخه ریمستر این سه گانه بهترین راه برای درک این بازی بوده که شاید تا مدت ها مانند این اثر را در دنیای بازی های ویدیویی نبینیم.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی