نقد و بررسی بازی Monster Hunter Rise

Monster Hunter Rise یکی از جدید ترین بازی های موجود در دنیای گیم های ویدیویی بوده که این بازی با وجود داشتن مشکلات فراوان همچنان به عنوان یکی از بهترین بازی های موجود در این مجموعه به حساب می آید. پس از انتشار نسخه قبلی این بازی یعنی Monster Hunter World بسیاری از علاقه‌مندان به مجموعه بازی های Monster Hunter آن را به صورت تنهایی و یا در کنار دوستان خود تجربه نمودند. به عبارتی دیگر این بازی از آنجا که دارای مکانیسمی کاملا متفاوت بود توانست راه پیشرفت مجموعه بازی های مانستر هانتر را هموار کند. با معرفی عنوان Monster Hunter Rise که به صورت انحصاری برای نینتندو سوییچ انتشار یافته بود ما شاهد عرضه یک بازی کاملا مشابه با نسخه World بودیم. اما در حال حاضر این طور به نظر می رسد که استودیو Capcom که به عنوان سازنده و ناشر مجموعه بازی های مانستر هانتر شناخته می شود تصمیم دارد تا نبود نسخه World برای کنسول نینتندو سوییچ را به وسیله Monster Hunter Rise جبران نماید. اما با این وجود مانستر هانتر رایز از یک مکانیسم و ویژگی های مبارزه ای کاملا خاص بهره می برد. با وجود شباهت بسیار زیاد این نسخه با نسخه قبلی خود یعنی Monster Hunter World همچنان مانستر هانتر رایز از برخی نوآوری هایی برخوردار بوده که این موارد باعث تفاوت میان این دو نسخه شده است.

بازی Monster Hunter Rise

داستان بازی

داستان بازی روایت کننده اتفاقات رخ داده در دهکده کامورا بوده که شما به عنوان یک شکارچی تازه وارد باید ماموریت های مختلفی را انجام داده تا به این وسیله سطح خود را افزایش دهید. پس از گذشت چند مرحله از بازی کم کم بازیکن اطلاعاتی را در خصوص رویدادی با نام Rampage بدست می آورد. از آخرین باری که این رویداد به وقوع پیوست حدود 50 سال می گذرد که در طی آن شماری از هیولاها به دهکده کامورا حمله‌ کرده بودند. به همین منظور در بازی وظیفه شما به عنوان یک جنگجو نابودی هیولا ها و همچنین ارتقا دادن سطح خود می باشد که در این میان باید اطلاعاتی را در خصوص رمپیج بعدی بدست آورید. سازندگان این بازی از داستان پیچیده ای برای آن استفاده نکرده اند و از همان ابتدای مسیر کاملا مشخص است که باید چه کاری را انجام دهید. با این وجود اگر به تجربه تمامی محتویات موجود در بخش Rampage بپردازید بازی شما را با محتویات داستانی بیشتری روبرو خواهد کرد. یکی از نکاتی که باید در مورد مجموعه بازی های مانستر هانتر بدانید تمرکز زیاد بر روی گیم پلی بازی است. در مجموعه بازی مانستر هانتر همیشه شاهد بازی هایی به حالت گیم پلی محور بوده ایم که بازی Monster Hunter Rise هم مشابه نسخه های قبلی این مجموعه است. این بازی از سبک اکشن و نقش آفرینی برخوردار بوده که در همان ابتدای کار می توانید شخصیت خود را درون محیط بازی شخصی سازی نمایید. این موضوع به عنوان یکی از نقاط قوت این بازی محسوب شده که به وسیله آن جزئیات زیادی در اختیار کاراکتر بازی قرار خواهد گرفت.

بازی Monster Hunter Rise
بررسی بازی Monster Hunter Rise

سیستم مبارزه بازی

بازی Monster Hunter Rise از یک بخش آموزش جهت معرفی گیم پلی و مکانیسم مبارزات برخوردار بود که بازیکن به وسیله آن کاملا در جریان تمام قابلیت های بازی قرار خواهد گرفت. در بخش سیستم مبارزات سلاح های متنوعی وجود دارد که هر یک از آن ها از مکانیسم مبارزه ای مختلفی برخوردار هستند. به این ترتیب بازیکن انتخاب های زیادی برای استفاده از سلاح ها برای نابودی هیولا ها خواهد داشت. هنگام انجام ماموریت های بازی مدت زمان مشخصی جهت نابودی هیولا ها در اختیار بازیکن قرار خواهد گرفت که در طی این مدت می توان به گشت و گذار در محیط بازی پرداخت. علاوه بر آن جهت پر کردن نوار سلامتی باید درون کمپ غذا خورد تا به این وسیله نوار سلامتی کاراکتر بازی پر شود. با توجه به شیوه مبارزه می توان غذاهایی مورد نیاز شخصیت بازی را تعیین کرد که این موضوع کاملا بستگی به سبک مبارزه بازیکن خواهد داشت. به عنوان مثال می توان از روند تیز کردن شمشیر کاراکتر بازی را در کنار تقویت شدن آیتم های بازیابی سلامتی استفاده کرد و آن را بهبود داد. هنگام انجام مبارزات همیشه دو همراه را در کنار خود خواهید داشت که این دو در بازی با نام های پالیکو و پالامیوت شناخته می شوند. همچنین امکان شخصی سازی این دو شخصیت از همان ابتدای بازی وجود خواهد داشت. اما با این وجود ممکن است سوالاتی نظیر در روند بازی گیم پلی و سیستم ، مبارزات تا چه حد تاثیر گذار خواهند بود. وجود تنوع سلاح در محیط بازی Monster Hunter Rise به چه صورت به کار خواهد آمد؟ آیا پالیکو و پالامیوت در بازی بازیکن را کمک خواهند کرد و یا صرفا دو همراه ساده هستند؟

بازی Monster Hunter Rise
بررسی بازی Monster Hunter Rise

ویژگی جالب در محیط بازی با نام Wirebugs

بازی Monster Hunter Rise از ویژگی جالبی تحت عنوان Wirebugs برخوردار بوده که این ویژگی به صورت یک حشره برای بالا رفتن از مکان های مختلف شناخته می شود. همچنین می توان در محیط بازی از این ویژگی جهت طی کردن مسافت بیشتر و همچنین پریدن بر روی هیولا ها استفاده کرد. در کل مهم ترین قابلیت Wirebugs آسیب زدن بیشتر به هیولا ها بوده که این موضوع در محیط بازی به سادگی امکان پذیر خواهد بود. وجود این ویژگی در کنار سلاح های گوناگون باعث به وجود آمدن مکانیسم تهاجمی مختلفی در بازی Monster Hunter Rise شده است. به عنوان نمونه در محیط بازی مانستر هانتر رایز می توان با استفاده از سلاح Dual Sword ویژگی Wirebug را به دور هیولاهای بازی متصل کرده و با استفاده از ضربات متعدد و سرعتی آسیب بیشتری به هیولا وارد نمایید. اما در مقابل سلاح Long Sword ویژگی Wirebug را به حالتی تدافعی تبدیل خواهد کرد که این حالت یک شیلد (سپر) را به دور کاراکتر ایجاد می کند و پس از برخوردار هیولا با این شیلد هیولا آسیب خواهد دید. دو همراه شما در محیط بازی یعنی پالیکو و پالامیوت در مبارزات نقش کلیدی خواهند داشت که می توان با استفاده از منوی مربوطه نوع مبارزات آن ها را تعیین نمود. در کل وجود این دو همراه باعث راحتی بازی و آسان شدن مبارزات شده که حتی می توان به صورت تک نفره از انجام این بازی لذت برد. اما شیوه مبارزات بازی به صورت چند نفره طراحی شده که در محیط بازی می توان از گزینه هایی مانند بشکه های انفجاری و برخی موقعیت های گوناگون استفاده نمود. جدا از این موارد بازی Monster Hunter Rise شامل دو نوع ماموریت جانبی و Rampage بوده که هر یک مسیر مختلفی را دنبال خواهند کرد.

بازی Monster Hunter Rise
بررسی بازی Monster Hunter Rise

بخش Rampage بازی Monster Hunter Rise

این بخش از بازی مانستر هانتر رایز کاملا مشابه با بازی های دفاع از قلعه بوده که باید قبل از حمله سیستم دفاعی خود را طراحی کرد. از بین بردن هیولا ها در محیط بازی باعث آزاد شدن لباس های مختلف برای شخصیت اصلی بازی و پالیکو و پالامیوت خواهد شد. همچنین به وسیله نابود کردن هیولا ها می توان سلاح های موجود در بازی را ارتقا داد. با این وجود کشتن هیولا ها برای چندین بار کار خسته کننده ای نخواهد بود به این علت که بازی سیستم متنوعی را برای این کار در نظر گرفته است. بازی Monster Hunter Rise از جنبه بصری قابلیت های بسیار خوبی را برای مخاطبان ارائه می دهد که در این میان شاهد میان پرده های مختلفی خواهید بود که هر یک حس و حال کاملا متفاوتی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. البته زمانی که تصمیم داشته باشید تا بازی Monster Hunter Rise را با اتصال کنسول به تلویزیون و یا یک مانیتور بزرگ تجربه نمایید بافت های تصویری بازی با افت کیفیت محسوسی روبرو خواهند شد. موردی که می توان به عنوان یک نقطه عطف برای بازی مانستر هانتر رایز عنوان کرد طراحی های بازی است. سازندگان بازی علاوه بر طراحی سلاح ها و لباس های متنوع در بخش طراحی محیط های درون بازی نیز به خوبی عمل کرده اند و توانستند محیط کاربر پسندی را ارائه دهند. هر کدام از محیط های موجود درون بازی از زیست بوم های مختلفی برخوردار هستند که هر یک هیولا های کوچک گوناگونی را در خود جای داده اند.

بازی Monster Hunter Rise
بررسی بازی Monster Hunter Rise

طراحی هیولا های موجود در محیط بازی

این بازی از نظر طراحی هیولا های موجود در محیط بازی از تنوع بسیار خوبی برخوردار است. با وجود ویژگی های بسیار خوب بازی Monster Hunter Rise شاید نتوان آن را با نسخه World مقایسه کرد. اما در کل شرکت کپکام تلاش کرده تا با طراحی برخی هیولا های نمادین از بازی های Monster Hunter World و Monster Hunter Generations تجربه بسیار خوبی را به کاربران ارائه دهد. همچنین بهتر است این نکته را یادآور شد که این بازی از حیث طراحی از برخی ایراد ها برخوردار است. یکی از ایراد های وارده به این بازی عدم وجود سیستم Target Lock بوده که در مبارزات با برخی هیولا ها به ضرر بازیکن تمام خواهد شد. زیرا در صورت نبود این قابلیت نمی توان کُمبو های خود را بر روی هیولا ها پیاده سازی کرد که در نهایت آن باعث اذیت شدن بازیکن به علت زاویه دوربین خواهد شد. ناگفته نماند که شرکت Capcom برای بهبود این وضعیت در بازی مانستر هانتر رایز از قابلیت های Target Camera و Focus Camera بهره گیری کرده که می توان با مراجعه به منوی بازی این گزینه ها را انتخاب نمود. اما در هر صورت این دو ویژگی نمی تواند جای خالی Target Lock را پر کنند.

بازی Monster Hunter Rise
بررسی بازی Monster Hunter Rise

موسیقی متن بازی

بازی Monster Hunter Rise از نظر موسیقی متن در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد و با وجود موسیقی متن بسیار مناسب می تواند شما را ساعت ها در محیط بازی نگه داشته تا به ساندترک های زیبای آن گوش فرا دهید. علاوه بر آن هنگام نبرد با هیولا ها موسیقی متن به عنوان یک گزینه ویژه جهت افزایش هیجان به شمار خواهد آمد.

در این بازی در اولین نگاه نمی تواند در حد Monster Hunter World ظاهر شود. اما وجود برخی از ویژگی های منحصر به فرد مانند Wirebugs و ترکیب شدن آن با سیستم مبارزات باعث خلق یک گیم پلی آشنا اما متفاوت شده است. در کل اگر تجربه بازی Monster Hunter Rise به تمامی علاقه‌مندان به مجموعه بازی های مانستر هانتر توصیه می شود و در صورتی که تاکنون هیچ یک از بازی های این مجموعه را تجربه نکرده اید مانستر هانتر رایز می تواند گزینه ایده آلی برای شما باشد.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی