بررسی نسخه بازسازی شده NieR Replicant

نسخه بازسازی شده NieR Replicant تجربه بسیار خوبی را از نظر داستان و همچنین مبارزات هیجان انگیز ارائه می دهد. وجود ویژگی های خوب این بازی باعث شده تا انجام آن تجربه فراموش نشدنی را برای بازیکن به ارمغان آورد. اولین نسخه انتشار یافته از مجموعه بازی های NieR در سال 2010 برای علاقه‌مندان عرضه شد. چند سال پس از انتشار اولین نسخه از این مجموعه، کارگردان آن یعنی آقای یوکو تارو نسخه دیگری از این بازی را عرضه نمود. هدف از انتشار نسخه بعدی مجموعه بازی های NieR به وجود آوردن اسطوره شناسی جهان نیر بوده است. اما این بازی به علت برخورداری از گیم پلی کلاسیک نتوانست آنچنان محبوبیتی را در میان طرفداران بدست آورد.

در سال 2017 نسخه دیگری از این مجموعه تحت عنوان NieR Automata برای علاقه‌مندان به این سبک بازی عرضه شد. انتشار این بازی با استقبال خوب و بازخورد های مثبت کاربران و منتقدان روبرو گردید. ناشر این بازی به مناسبت 10 سالگی این مجموعه و همچنین فروش خوب بازی NieR Automata اعلام کرد که نسخه NieR Replicant بازسازی خواهد شد. در این میان ممکن است این سوال ایجاد شود که آیا پس از گذشت 10 سال از انتشار این بازی نسخه بازسازی NieR Replicant تجربه بیادماندنی را ارائه خواهد داد؟

بازی NieR Replicant ver.1.22474487139
بررسی بازی NieR Replicant

داستان بازی NieR Replicant

داستان این بازی سرگذشت برادری است که می خواهد خواهر خود را به هر طریقی که شده نجات دهد. در واقع بیماری Black Scrawl در جهان بازی شیوع پیدا کرده و خواهر شخصیت اصلی بازی نیز به این بیماری دچار شده است. شروع داستان یک بازی آن هم با یک ایده بسیار ساده شاید کمی عجیب به نظر برسد اما NieR Replicant حرف های زیادی برای گفتن دارد و سازندگان آن این موضوع را به بهترین شکل پیاده سازی کرده اند. شروع داستان بازی از آن جا خواهد بود که قهرمان داستان بازی به همراه خواهر خود در تلاش برای زنده ماندن هستند. در اولین نگاه اینطور تصور می شود که در حال مشاهده اواسط بازی هستیم اما پس از مدت زمان کمی به آینده می رویم. از همان نقطه آغازین داستان بازی NieR Replicant سوالات زیادی در ذهن بازیکنان شکل می گیرد اما یوکو تارو به همراه تیمش به تمامی این سوالات پاسخ می دهد.

بازی NieR Replicant پایان های متفاوتی را از نظر داستانی دارد که هر کدام از آن ها مکمل پایان دیگر است. به همین منظور برای متوجه شدن کامل داستان و شخصیت پردازی های این بازی نیاز است تا تمامی پایان های بازی به طور کامل مشاهده شود. البته سازندگان بازی NieR Replicant به گونه ای پایان های بازی را طراحی کرده که رسیدن به آن ها نیازمند به انجام کل بازی از ابتدا نخواهد بود. برای نمونه پایان دوم این بازی که با نام روت B شناخته می شود، به شخصیت پردازی تمامی باس های بازی می پردازد. این موضوع به گونه ای است که در دور اول بازی بازیکن تنها با موجوداتی تحت عنوان شید (Shade) روبرو خواهد شد.

بازی NieR Replicant ver.1.22474487139
بررسی بازی NieR Replicant

ویژگی های موجود در محیط بازی

یکی از ویژگی های بسیار خوب بازی NieR Replicant شخصیت پردازی‌ شخصیت های اصلی و همراه کاراکتر بازی بوده که به این مورد به خوبی پرداخته شده است. در کل نسخه بازسازی شده NieR Replicant تصمیم ندارد تا به ارائه یک داستان خوشحال کننده و شاد بپردازد. بلکه داستان استفاده شده در این بازی یکی از غم‌انگیز ترین داستان های موجود در صنعت گیم های ویدیویی بوده که احساسات بازیکنان را درگیر خود می کند. یکی دیگر از ویژگی های اضافه شده به نسخه جدید NieR Replicant دیالوگ ها و برخی قابلیت های جدید بوده که این موارد در نسخه اصلی آن وجود نداشته اند.

اضافه شدن این موارد به نسخه بازسازی NieR Replicant باعث شده تا روایت این بازی به خوبی صورت گیرد. اما در این میان یکی از ویژگی هایی که تغییرات زیادی را متحمل شده گیم پلی بازی است. بهتر است بدانید که نسخه عرضه شده در سال 2010 از یک گیم پلی کلاسیک همراه با المان های سخت بهره می‌برد. وجود این موارد باعث شده بود تا بسیاری از بازیکنان آن زمان نتوانند به خوبی با این بازی ارتباط برقرار نمایند. اما نسخه بازسازی شده NieR Replicant که استودیو توی‌لاجیک وظیفه توسعه آن را برعهده داشته از المان هایی کاملا مشابه با نسخه NieR Automata بهره می برد. سیستم مبارزات این بازی به این صورت است که شخصیت اصلی بازی باید با استفاده از سلاح هایی همچون تبر، نیزه، شمشیر سبک، شمشیر سنگین دشمنان خود را نابود سازد. همچنین وجود کمبوهای فراوان برای هر سلاح به جذابیت بیشتر این بازی افزوده است.

بازی NieR Replicant ver.1.22474487139
بررسی بازی NieR Replicant

تنوع زیاد در استفاده از جادو ها

یکی از نکات قابل توجه نسخه بازسازی شده NieR Replicant وجود تنوع زیاد میان جادو های Weiss است. در این بازی جادو های شخصیت Wiees به نحوی طراحی شده که هرکس می تواند به راحتی از آن ها استفاده نماید. اما در کل سیستم مبارزات بازی NieR Replicant از پیچیدگی خاصی برخوردار نبوده و سبک مبارزات در ساده ترین شکل ممکن طراحی شده است. این بازی از یک سیستم مبارزه به نام Word برخوردار بوده که پس از مبارزه و شکست دشمنان، بازی کلمات گوناگونی را به عنوان پاداش به بازیکن تقدیم می کند. این کلمات جهت تقویت سیستم مبارزه تهاجمی، دفاعی و همچنین تقویت جادوی شخصیت اصلی بازی استفاده می شود. به این صورت که بازیکن می تواند از کلمات جادویی برای تقویت جادو ها، سلاح و دفاع کردن استفاده نماید. همچنین کسب XP در بازی NieR Replicant باعث ارتقای سطح بازیکن و در نهایت قوی‌تر شدن آن خواهد شد. درکل تمامی موارد موجود در بازی NieR Replicant بستگی به شیوه مبارزه شما داشته و می توانید آن ها را براساس شیوه مبارزه خود شخصی سازی کنید.

مراحل بازی NieR Replicant

سازندگان بازی از دو حالت فرعی و اصلی برای مراحل آن استفاده کرده اند. نسخه بازسازی شده این بازی که در سال 2021 انتشار یافته از مراحل فرعی خسته کننده ای برخوردار است. طراحی این مراحل به گونه ای صورت گرفته که نمی تواند آنطور که باید انتظارات بازیکنان را برآورده سازد. به همین جهت در بازی NieR Replicant تا حد ممکن از انجام ماموریت های فرعی آن صرف نظر کنید، زیرا این مراحل شاید نتوانند آنطور که باید ظاهر شوند. اما در مقابل آن، مراحل اصلی این بازی به صورت کاملا جذاب طراحی شده است. ابتدای برخی از مراحل اصلی بازی ممکن است به پیدا کردن یک شخص ختم شود.

بازی NieR Replicant ver.1.22474487139
بررسی بازی NieR Replicant

اما در ادامه آن اتفاقات بزرگتری در انتظار شما خواهد بود. بازی NieR Replicant با وجود ویژگی های بسیار خوبی که دارد، دارای برخی مشکلات است. یکی از مشکلات این بازی هوش مصنوعی آن بوده که استودیو سازنده تغییر زیادی را بر روی آن اعمال نکرده است. شاید در برخی قسمت های بازی شخصیت Emil کاراکتر شما را Heal کند اما در کل نباید آنچنان انتظاری از هوش مصنوعی این بازی داشته باشید. در کل شخصیت های همراه شما در بازی NieR Replicant دارای هوش مصنوعی ضعیفی هستند.

برخی دیگر از ویژگی های بازی

نسخه بازسازی شده بازی NieR Replicant از جنبه بصری تغییرات بسیار خوبی را شاهد بوده است. گرافیک این بازی شاید آنچنان واقع گرایانه به نظر نرسد اما از نظر هنری بسیار زیبا می باشد. علاوه بر آن بافت های تصاویر از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است. در کنار تمامی این موارد نورپردازی بازی به شکل کاملا مناسب انجام شده که این مورد جزو یکی از بهترین ویژگی های بصری بازی NieR Replicant است. به عنوان نمونه هنگامی که به خانه یا اتاق خود وارد می شوید دوربین بازی تغییر کرده و مشابه با یک محصول ساید اسکرولینگ می شود. اما در برخی دیگر از محیط های بازی دوربین به حالت ایزومتریک تغییر پیدا می کند. این موارد باعث شده تا بازیکن پس از گذشت مدت زمانی از انجام بازی خسته نشود.

بازی NieR Replicant ver.1.22474487139
بررسی بازی NieR Replicant

علاوه بر ویژگی های خوب بازی NieR Replicant ، طراحی باس فایت های آن نیز بسیار مناسب صورت گرفته و هر کدام از آن ها شیوه مبارزه متفاوتی دارند. همچنین دشمنان موجود در محیط بازی پس از گذراندن چند مرحله قوی‌تر از گذشته خواهند شد. اما به طور کلی طراحی دشمنان این بازی آنچنان مناسب صورت نگرفته است. یکی دیگر از مواردی که بهتر است به آن اشاره کنیم میان پرده‌های بازی NieR Replicant است. این بازی از دو نوع میان پرده مختلف بهره می‌برد که در محیط بازی به دفعات متعدد شاهد نمایش آن خواهیم بود. در این بازی از تعدادی اندک و محدودی میان پرده CGI به عنوان میان پرده سینمایی استفاده شده که این موضوع جذابیت زیادی به بازی بخشیده است.

موسیقی متن تاثیرگذار

آخرین موردی که می توان به آن اشاره کرد موسیقی متن تاثیر گذار بازی NieR Replicant است. تمامی موسیقی ها و صداگذاری های این بازی توسط استودیو توی‌لاجیک از ابتدا ضبط و ساخته شده است. همچنین در این بازی از دو دوبله انگلیسی و ژاپنی با کیفیت بسیار بالا استفاده شده که دوبله انگلیسی آن برای تمامی کاربران می باشد. علاوه بر آن در هر قسمت از محیط بازی NieR Replicant از یک موسیقی متن مخصوص بهره گیری شده که مبارزه با باس های بازی نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود.

در کل این بازی برخلاف صحبت های یوکو تارو تنها یک نسخه بازسازی شده ساده نبوده و در برخی قسمت های آن شاهد بهبود های زیادی هستیم. شاید برخی از قسمت های بازی همچون هوش مصنوعی، طراحی دشمنان و مراحل فرعی بازی مشابه با نسخه کلاسیک آن باشد اما در قسمت های دیگر آن تغییرات زیادی اعمال شده است. افزایش گرافیک بازی، محتویات جدید داستانی، گیم پلی جدید و برخی موارد دیگر باعث شده تا بازی NieR Replicant بتواند تجربه جذاب و هیجان انگیزی را برای کاربران به ارمغان آورد. با این تفاسیر اگر طرفدار سبک بازی هک‌اند اسلش هستید، بازی NieR Replicant بخش زیادی از انتظارات شما را برآورده خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی