نقد و بررسی بازی Ninja Gaiden Master Collection

نقد و بررسی بازی Ninja Gaiden Master Collection

بازی Ninja Gaiden Master Collection یکی از آثار بودی که به تازگی برای طرفداران سبک بازی های هک اند اسلش عرضه گردیده است. شاید این بازی نتواند گزینه مناسبی برای برخی از بازیکنان باشد، زیرا سبک هک اند اسلش طرفداران مخصوص به خود را دارد. برای اولین بار در سال 2004 نسخه ای از مجموعه بازی های Ninja Gaiden به دنیای بازی های ویدیویی ورود پیدا کرد. این بازی در آن زمان توانست بازخورد های مثبت و خوبی را از افراد مختلف دریافت نماید. پس از آن تیم نینجا (Team Ninja) با توسعه دادن این بازی به همگان نشان داد که مهارت خاصی در طراحی بازی های سبک هک اند اسلش دارد.

بازی Ninja Gaiden Master Collectionبررسی بازی Ninja Gaiden Master Collection

علاوه بر جذابیت گیم پلی آن بازی، برخی از دیگر ویژگی های آن مانند طراحی دشمنان، باس فایت ها و آیتم های درون بازی محبوبیت آن را دوچندان کرده بود. تیم نینجا توانست در بازی Ninja Gaiden 2 دوباره به این موفقیت دست پیدا نماید. اما در این میان، بازی Ninja Gaiden 3: Razer’s Edge نتوانست آنطور که باید رضایت مخاطبان را جلب نماید. پس از این بازی، تیم نینجا نسخه ای متفاوت از ورژن 1 و 2 مجموعه بازی های Ninja Gaiden را با نام سیگما عرضه نمود. اما پس از گذشت مدت زمانی تیم نینجا و کوئی تکمو تصمیم به عرضه Ninja Gaiden Sigma، Ninja Gaiden Sigma 2 و Ninja Gaiden 3: Razer’s Edge گرفتند؛ این چند اثر در قالب Ninja Gaiden Master Collection برای علاقه مندان منتشر شده است.

بازی Ninja Gaiden Master Collectionبررسی بازی Ninja Gaiden Master Collection

ساختار گیم پلی مستر کالکشن

تیم سازنده Ninja Gaiden Master Collection این کالکشن را به نحوی طراحی کرد که هرکس بتواند به راحتی آن را تجربه نماید. این مجموعه داستان ماجراجویی های ریو هایابوسا را روایت می کند که در هر نسخه از این بازی به بخشی از این ماجراجویی پرداخته می شود. البته تیم سازنده در مجموعه Ninja Gaiden Master Collection تمرکز کمتری را بر روی داستان بازی گذاشته است. البته این موضوع به آن معنا نبوده که این مجموعه فاقد داستان است؛ بلکه در این مجموعه به حماسه سازی های شخصیت اصلی بازی پرداخته شده و بیشتر بر روی گیم پلی تمرکز شده است. به همین جهت قبل از این که به موضوع ارزش این کالکشن بپردازیم، بهتر است به سراغ گیم پلی هر نسخه و بررسی کامل آن برویم.

بازی Ninja Gaiden Sigma از نظر گیم پلی بسیار چالش برانگیز طراحی شده تا حسابی بازیکنان را سرگرم خود نماید. سلاح ها و آیتم های مختلفی درون محیط این بازی قرار دارد که با گشت و گذار در نقشه بازی، می توان به آن ها دسترسی پیدا کرد. برای هر یک از سلاح های موجود در محیط بازی گیم پلی و ویژگی های منحصر به فردی در نظر گرفته شده است؛ این موضوع موجب افزایش جذابیت Ninja Gaiden Master Collection شده است. همچنین تمامی سلاح های این بازی همگی از کمبو ها و ضربات مخصوصی برخوردار هستند. علاوه بر آن به کمک کاراکتر موراماسه امکان ارتقا تمامی سلاح های بازی وجود دارد. پس از ارتقا دادن سلاح های بازی، ویژگی های جالبی به آن اضافه می شود. در اولین نسخه از بازی های Ninja Gaiden Master Collection بازیکن می تواند با استفاده از آیتم های موجود در محیط بازی نوار سلامت خود را بازیابی نماید.

بازی Ninja Gaiden Master Collectionبررسی بازی Ninja Gaiden Master Collection

برخی دیگر از ویژگی های بازی

در اولین بازی از مجموعه بازی Ninja Gaiden Master Collection آیتم هایی برای پرکردن سریع مهارت های نینپو در نظر گرفته شده است. در نسخه اول این بازی یکی از چالش های موجود در آن طراحی متفاوت دشمنان و قدرت های مختلف آن ها می باشد. همچنین آیتم های موجود در محیط بازی بسیار کمیاب هستند و شما برای پیدا کردن آن ها مجبور به گشت و گذار در نقشه بازی خواهید بود. در کل طراحی نامناسب زاویه دوربین بازی در مجموعه Ninja Gaiden Master Collection یکی از مشکلاتی بوده که گریبانگیر بازیکنان می شود.

در نسخه دوم از بازی گایدن سیگما شرایط کمی متفاوت بوده و گیم پلی آسانی را ارائه می دهد. در این نسخه با رسیدن به نقطه چک پوینت بازی، نوار سلامتی شما به طور کامل پر خواهد شد. همچنین در طول بازی پس از ضربه خوردن بخشی از نوار سلامتی بازیکن پر می شود. به طور کلی وجود برخی از ویژگی های موجود در نسخه دوم از بازی Ninja Gaiden Master Collection سبب شده تا ما شاهد بازی آسان تری باشیم. این موارد شامل اضافه شدن ضربات تمام کننده، طراحی باس فایت های مناسب، دشمنان متنوع و… خواهند بود. اما در کل هرچه نسخه اول و دوم این بازی عملکرد خوبی را از خود به جای گذاشته اند، اما بازی نینجا گایدن ریزرز اج عملکرد جالبی نداشته است.

بازی Ninja Gaiden Master Collectionبررسی بازی Ninja Gaiden Master Collection

نسخه دوم از Ninja Gaiden؛ بهترین بازی در کالکشن

در کل دومین بازی موجود در کالکشن Ninja Gaiden Master Collection را می توان به عنوان بهترین دانست. زیرا طراحی این بازی از هر نظر متنوع و جذاب صورت گرفته است. علاوه بر آن، ساده شدن بازی هیچ گونه آسیبی را به گیم پلی آن وارد نکرده است. همچنین برخی از ویژگی هایی همچون ارتقا دادن سلاح ها، پر کردن نوار سلامتی و نوار مخصوص مشابه با سیگما 1 طراحی شده است. با این اوصاف نسخه های 1 و 2 موجود در کالکشن Ninja Gaiden Master Collection عملکرد خوبی داشته اند.

اما نسخه ریزرز اج عملکرد قابل قبولی نداشته است؛ در این بازی نه چالش مناسبی وجود دارد و نه المان های مناسب در گیم پلی بازی. در پشت پرده این بازی از ایده های خوبی استفاده شده، اما این ایده ها آن طور که باید خوب پیاده سازی نشده اند. برای نمونه در این نسخه موجود در Ninja Gaiden Master Collection سیستم ارتقا مهارت کاراکتر از حالت کلاسیک به یک درخت مهارت تبدیل شده است. این موضوع ایده جالبی است، اما میزان دریافت کارما های بازی در همان ابتدا به قدری بوده که می توان از همان لحظات آغازین بازی ریوهایابوسا را تا آخرین حد ممکن ارتقا داد. همچنین آیتم هایی مورد نیاز برای آزاد سازی مهارت به حد بسیار زیادی درون بازی موجود بوده و عملا هیچ چالشی را برای دریافت آن ارائه نمی دهد.

بازی Ninja Gaiden Master Collectionبررسی بازی Ninja Gaiden Master Collection

بازی Ninja Gaiden 3: Razer’s Edge

این نسخه از بازی Ninja Gaiden Master Collection تنها یک بازی ساخته شده در سبک هک اند اسلش بوده که خشونت بسیار بالایی را ارائه می دهد. اما این بازی هیچ شباهتی به دو نسخه پیشین آن ندارد. در این بازی مکانیسم گیم پلی به خوبی ارائه نشده و همچنین مبارزات آن همانند نسخه 1 و 2 آنچنان بیاد ماندنی نیستند. به عنوان مثال سیستم هدف گیری دشمنان در این نسخه بازی Ninja Gaiden Master Collection همانند نسخه 1 و 2 روان نبوده و موجب اذیت بازیکن می شود. اما به هر حال در این بازی از سه کاراکتر مختلف استفاده شده که هدایت هر کدام از آن ها موجب تنوع گیم پلی آن می شود. در کل زاویه دوربین یکی از مشکلات موجود در هر سه نسخه بازی Ninja Gaiden Master Collection می باشد. علاوه بر آن، تنظیمات گرافیکی و رزولوشن بازی یکی دیگر از مشکلات موجود در این سه بازی است.

بازی Ninja Gaiden Master Collectionبررسی بازی Ninja Gaiden Master Collection

بازیکن نمی تواند در هیچ یک از سه نسخه این مجموعه، تنظیمات رزولوشن دلخواه خود را انجام دهد. با این وجود تنها رزولوشن قابل استفاده بر روی کامپیوتر 4K همراه با نرخ 60 فریم بر ثانیه می باشد. مجموعه Ninja Gaiden Master Collection از نظر موسیقی متن در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد و ما شاهد یک موسیقی متن بسیار دلنواز و زیبا هستیم. همچنین در این مجموعه به صداپیشگی شخصیت های بازی به خوبی پرداخته شده است. اما با این اوصاف آیا نینجا گایدن مستر کالکشن به عنوان یک بازی امروزی گزینه مناسبی برای تجربه کردن است؟ شاید بسیاری از طرفداران سبک هک اند اسلش تا به امروز هیچ یک از نسخه های این بازی را تجربه نکرده باشند. اما به هر حال به علت وجود مشکلاتی در زمینه دوربین بازی که یکی از اصلی ترین فاکتور های موجود در بازی می باشد، انجام این مجموعه پیشنهاد نمی شود.

سخن پایانی

به هر حال بازی Ninja Gaiden Master Collection تجربه ای خوب را در حدود 30 الی 40 ساعت ارائه می دهد. با تجربه این بازی به خوبی متوجه خواهید شد که تیم نینجا به چه صورت توانسته مجموعه Nioh را خلق نماید.

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی