نقد و بررسی بازی Persona 5 Strikers

Persona 5 Strikers یکی از عناوین هیجان انگیز دنیای گیم های ویدیویی بوده که از این بازی به عنوان دنباله بازی معروف Persona 5 یاد می شود. این بازی از گیم پلی و طراحی بی نظیری برخوردار بوده که به این وسیله می تواند بازیکن را برای چندین ساعت سرگرم نماید. نسخه قدیمی تر این بازی یعنی Persona 5 در سال 2017 توسط شرکت اتلوس (Atlus) برای علاقه مندان به انجام بازی های نقش آفرینی شرقی عرضه گردید. با عرضه این بازی بسیاری از افرادی که تا آن زمان موفق به تجربه کردن نسخه های پیشین آن نشده بودند موفق شدند تا با نسخه پنجم به نحوی ارتباط برقرار کرده و آن را تجربه نمایند. پس از آن شرکت اتلوس در سال 2020 نسخه Persona 5 Royal را در کنار Persona 5 Strikers منتشر نمود که هر یک از این بازی ها از ویژگی های متفاوتی برخوردار بودند. از این بازی به عنوان یک اسپین آف یاد می شود که توسط استودیو Omega Force سازنده بازی Dynasty Warriors به توسعه رسیده است. یکی از مواردی که نظر بسیاری از هواداران به خود جلب کرده استفاده از ساختار موسو در مجموعه بازی های پرسونا است. از انتشار نسخه ژاپنی بازی بازی پرسونا 5 استرایکرز حدود یک سال می گذرد که به تازگی سازندگان این بازی نسخه دیگری از آن برای کاربران غربی منتشر کرده اند. اما در کل می توان این بازی را به عنوان یک اسپین آف بسیار هیجان انگیز برای بازی بازی پرسونا 5 نام برد که البته از برخی مشکلات و ایراداتی هم برخوردار است.

بازی Persona 5 Strikers
بررسی بازی Persona 5 Strikers

داستان بازی

داستان بازی Persona 5 Strikers دقیقا 4 ماه پس از اتفاقات رخ داده در نسخه اصلی بازی به وقوع می پیوندد. داستان بازی از آنجا شروع می شود که جوکر (قهرمان داستان) در فصل تابستان برای گذراندن تعطیلات در کنار دوستان خود تصمیم می گیرد تا به توکیو سفر کند اما شرایط آنطور که باید پیش نمی رود. داستان بازی پرسونا 5 استرایکرز به نحوی رقم می خورد که اگر شما نسخه قبلی آن را هم تجربه نکرده باشید باز هم می توانید با محیط و شخصیت های این بازی به خوبی ارتباط برقرار کنید. اما با این وجود شخصیت های منفی موجود در بازی و همچنین ایده کلی داستان آن تا حدی مشابه با نسخه قبلی این بازی است. اگر شما پس از تجربه بازی پرسونا 5 به انجام بازی بپردازید متوجه خواهید شد که این بازی چیز جدیدی را برای ارائه به کاربران به میدان نیاورده است.

شخصیت های مثبت جدید

تنها فرقی که بازی Persona 5 Strikers برای کاربران بازی اصلی ایجاد می کند این است که با یک سری شخصیت های مثبت و منفی جدیدی در داستان این بازی آشنا خواهند شد. هرکدام از این شخصیت ها پیش زمینه داستانی متفاوتی را دارند که کاملا مشابه با نسخه Persona 5 است. اما در این میان روند داستانی برای کسانی که نسخه قبلی این بازی را تجربه کرده اند می تواند تکراری باشد و تنها شخصیت پردازی در بازی به خوبی صورت گرفته است. در محیط بازی با شخصیت های مثبت زیادی روبرو خواهید شد که تقریبا بیشتر آن ها جدید هستند و هر یک پیش زمینه داستانی مخصوص به خود را دارند که با پیشرفت در بازی جنبه های مختلف آن نمایان خواهد شد. علاوه بر آن شخصیت های منفی بازی هم حرف هایی برای گفتن دارند و بازیکنان به راحتی با آن ها ارتباط برقرار می کنند. در نگاه اول شاید این کاراکتر ها تنها به عنوان یک دشمن محسوب شوند که به هیچ عنوان نمی توانند با شما تعاملی داشته باشند اما هنگام انجام سیاه چاله های مخصوص هر یک از این شخصیت های منفی با علت و دلایل انجام کار های پلید این شخصیت ها آشنا خواهید شد.

بازی Persona 5 Strikers
بررسی بازی Persona 5 Strikers

بررسی گیم پلی بازی

گیم پلی بازی هایی که در سبک موسو ساخته می شوند معمولا به این صورت بوده که در آن بازیکن می تواند کاراکتر خود را در بازی به صورت همزمان در هر نقطه ای از محیط بازی استفاده نماید. اما در بازی بازی پرسونا 5 استرایکرز قضیه کمی فرق می کند و استودیو سازنده آن تغییراتی را در گیم پلی این بازی ایجاد کرده که علاقمندان به سبک بازی های نوبتی هم می توانند ارتباط خوبی را با گیم پلی این بازی برقرار نمایند. سیستم مبارزات بازی از المان های هک اند اسلش برخوردار بوده که البته خبری از نوبتی بودن آن نیست. اما به واسطه قابلیت انتخاب آیتم های مختلف و همچنین مهارت های پرسونا کاراکتر ها بستری فراهم شده که در آن شاهد المان های نوبتی هستیم. یعنی این که هنگام انجام مبارزه با دشمنان پس از ورود به صفحه انتخاب آیتم یا مهارت های پرسونا، نبرد به حالت Freeze خواهد رفت که در این صورت می توانید بهترین گزینه ممکن را برای موفقیت در نبرد انتخاب نمایید. همچنین جهت افزایش میزان نوار سلامت و نوار مهارت های جادویی (SP) باید آیتم های مربوط به آن را از فروشگاه و رستوران های بازی خریداری نمود. علاوه بر آن سازندگان بازی Persona 5 Strikers یک همراه جدید را در این نسخه اضافه کرده اند که می تواند آیتم های گوناگونی را برای شما فراهم نماید.

بازی Persona 5 Strikers
بررسی بازی Persona 5 Strikers

وجود سیستم ارتقا برای قوی‌تر کردن خود

علاوه بر سیستم مبارزات یکی از ویژگی های کلیدی بازی بازی پرسونا 5 وجود کانفیدنت ها بود. با استفاده از کانفیدنت ها بازیکن می توانست به سادگی با شخصیت های مختلف بازی آشنا شود و این آشنایی باعث شناخت بهتر آن می شد. اما بازی Persona 5 Strikers به عنوان یک اسپین آف برای Persona 5 به شمار رفته که در این بازی دیگر خبری از این ویژگی نیست و سازندگان آن یک سیستم جدیدی را برای ارتقا و Bond طراحی کرده اند که بازیکن می تواند به وسیله آن خود را قوی کند.

نحوه کار این سیستم به این صورت بوده که پس از مشاهده قسمت های مختلف بازی مانند میان پرده ها، دورهمی های کاراکتر ها با همدیگر و در نهایت پس از پایان یافتن مبارزات، بازی به شما تعدادی XP خواهد داد که این XP ها سطح Bond کاراکتر شما را در بازی بالا خواهند برد. به این ترتیب در بازی بازی پرسونا 5 استرایکرز به وسیله همین اکس پی ها تعداد زیادی از امتیاز های مخصوص آزاد خواهند شد که به کمک آن ها می توان ارتقا های لازم را خریداری نمود. به عنوان نمونه می توانید نوار جادو یا سلامت خود را ارتقا دهید، قدرت ضربات فیزیکی، جادو یا سیستم دفاعی خود را افزایش دهید و برخی دیگر از این چنین مواردی که می توانند در پیروزی شما تاثیر مستقیم داشته باشند را ارتقا دهید.

برای ارتقا باید کاملا هوشمندانه عملکرد

یکی از موارد بسیار مهم در بازی Persona 5 Strikers این است که تمامی ارتقا هایی که در طول بازی انجام می شود باید کاملا هوشمندانه و براساس سبک بازی شما صورت گیرد. هر گونه ارتقا اشتباه در بازی می تواند عملکرد کاراکتر شما را در این بازی با چالش های بیشتری روبرو سازد. مراحل این بازی شامل هفت سیاه چاله یا Jail بوده که بازیکن باید به ترتیب تک تک آن ها را پاکسازی نماید. علاوه بر این مراحل سازندگان بازی تعداد ماموریت فرعی نیز در نظر گرفته اند که باید تمامی این ماموریت ها در شرایط مخصوص انجام داده شوند. ناگفته نماند که ماموریت های فرعی بازی یک سری چالش هستند که هر کدام در مکان خاصی رخ می دهند. یکی از نکاتی که بهتر است در خصوص مراحل این بازی بدانید دسترسی به تمامی سیاه چاله های پاکسازی شده تا انتهای بازی است. از این رو هیچ گونه نگرانی از بابت انجام ماموریت های فرعی بازی وجود نخواهد داشت و شما می توانید در هر زمانی که اراده کردید به سیاه چاله مورد نظر وارد شده و مشغول فارم کردن شوید.

بازی Persona 5 Strikers
بررسی بازی Persona 5 Strikers

در کل کلیت داستان این بازی و همچنین شخصیت های منفی آن به نوعی الهام گرفته شده از Persona 5 بوده که در این میان طراحی خوب مراحل هر کدام از این شخصیت ها باعث شده است تا بازیکنان به هیچ عنوان در طول مسیر بازی خسته نشده و هر سری با یک دشمن و محیط جدید روبرو شوند. اما در کنار تمامی این موارد در بازی Persona 5 Strikers انجام ماموریت های فرعی پاداش هایی را به شما خواهند داد که به وسیله آن ها می توانید سلاح، لباس و Accessories کاراکتر خود را ارتقا داده یا نمونه جدیدی از آن ها را در سطح بالاتر آزاد سازی نمایید.

بهترین عملکرد در بخش گیم پلی

تمامی نکات و ویژگی هایی که پیش تر عنوان گردید باعث شده اند تا بازی Persona 5 Strikers در بخش گیم پلی بهترین عملکرد ممکن را داشته باشد. وجود قابلیت های ذکر شده در کنار همدیگر باعث شده تا دوستداران سبک بازی های نبرد های سرعتی، اکشن و همچنین بازی های نوبتی بتوانند به خوبی با آن ارتباط برقرار کنند و از گیم پلی زیبای 40 الی 45 ساعته این بازی لذت کافی را ببرند. از جنبه بصری نیز بازی از طراحی های انیمه ای بسیار خوبی برخوردار بوده که برخی از این طراحی ها درون محیط بازی و قسمت دیگری از آن مشابه یک انیمه در طی بازی نمایش داده می شوند. در این میان سازندگان بازی بازی پرسونا 5 استرایکرز طراحی بصری بسیار جذاب و زیبایی را برای این بازی انجام داده اند که بخش عمده ای از آن مربوط به انیمیشن هایی بوده که هنگام زدن ضربات به نمایش در می آیند و مواردی دیگری مانند Show Time می باشند.

بازی Persona 5 Strikers
بررسی بازی Persona 5 Strikers

عملکرد قابل قبول بازی از نظر فنی

عملکرد بازی Persona 5 Strikers از نظر فنی کاملا قابل قبول بوده و تنها ممکن است در طول تجربه چند ساعته بازی یک الی دو بار بازی کرش کرده و شما مجبور شوید تا دوباره آن را راه اندازی نمایید. همچنین در بخش باس فایت های بازی شاهد باس های کاملا متفاوت خواهید بود که شیوه مبارزه با هریک از آن ها کاملا متفاوت با دیگری بوده و نیاز به استفاده از سلاح های مخصوص را خواهد داشت. برای این منظور بسیاری از بازیکنان با وجود تغییرات زیاد در محیط بازی و باس فایت های آن به طور دائم شخصیت های گروه خود را در تیم چهار نفره سازماندهی می کنند تا به این وسیله علاوه بر بالا رفتن سطح این شخصیت ها بتوانند از مهارت های هریک از آن ها به صورت جداگانه بهره گیری نمایند. مراحل بازی بازی پرسونا 5 به نوعی طراحی شده بود که کاراکتر داخل بازی علاوه بر زندگی رزمی خود زندگی دیگری تحت عنوان دانش آموزی هم داشته است. البته بازی بازی پرسونا 5 استرایکرز فاقد این قسمت بوده و به همین دلیل سازنده آن از دورهمی های مختلف خارج از Jail ها برای این منظور استفاده کرده است.

بازی Persona 5 Strikers
بررسی بازی Persona 5 Strikers

این ویژگی باعث شده تا شاهد رد و بدل شدن دیالوگ های زیادی در بازی Persona 5 Strikers باشیم و این موضوع شاید برای کسانی که عادت به چنین بازی هایی ندارند کمی خسته کننده باشد. این دیالوگ ها به گونه ای پیاده سازی شده اند که در صورت رد کردن هریک از آن ها ممکن است نتوانید با داستان بازی ارتباط برقرار کنید. همچنین از نظر موسیقی متن بازی در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد که تمامی آن ها متناسب با حال و هوای بازی طراحی شده اند. علاوه بر آن صداپیشگی این بازی نیز به خوبی صورت گرفته و دوبله ژاپنی و انگلیسی این بازی بسیار جذاب پیاده سازی شده است.

سخن پایانی

با این اوصاف بازی پرسونا 5 استرایکرز یک دنباله بسیار خوب برای بازی Persona 5 بوده که در کنار وجود برخی مشکلات داستانی می تواند ساعات طولانی شما را سرگرم خود کند. وجود ویژگی های نظیر طراحی فوق العاده Jail های بازی و همچنین مکانیسم های مبارزه‌ای بسیار خوب آن باعث شده تا بازی Persona 5 Strikers به یک عنوان سرگرم کننده و هیجان انگیز تبدیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی