بررسی بازی PES 2021

امسال نیز به سنت هرساله در اوایل فصل پاییز نسخه جدیدی از بازی محبوب PES منتشر می‌شود. بازی پی اس 2021 ( PES 2021 ) امسال نیز منتشر می‌شود؛ اما امسال برخلاف سال‌های گذشته شرکت کونامی به عنوان ناشر و سازنده بازی PES رویه عجیبی را در نظر گرفته است. امسال خبری از نسخه کامل بازی نیست و یک نسخه بروز رسانی در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت.

انتشار بازی PES 2021 به صورت نسخه بروز رسانی

بازی PES 2021 را می توان یکی از محبوب ترین بازی‌های ورزشی در دنیا نامید. این بازی رقیب سنتی و دیرینه فیفا بوده و هر سال در اواخر تابستان منتشر می‌شود. در گذشته بازی PES 2020 را انبوهی از تغییرات روانه بازار شد و توانست از لحاظ گیمپلی و گرافیک و شبیه‌سازی نظر منتقدین و کاربران را به خود جلب کند با این حال به دلیل نداشتن لایسنس کامل تیم ها رقابت را به رقیب قدیمی خود واگذار کرد.

بازی Pes 2021

بعد از معرفی شده کنسول های پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس و سری اس اغلب شرکت های بازی‌سازی اقدام به بهینه سازی و ساخت بازی برای کنسول های جدید کرده و تمرکز تیم های خود را به ساخت بازی برای نسل جدید معطوف کردند. شرکت کونامی هم با اطلاع از این موضوع برنامه ویژه برای سال 2021 در نظر گرفته گرفته است.

ویژگی های بازی PES 2021

بازی PES 2021 بر خلاف نسخه های قبلی یک بازی کامل با تغییرات گسترده نیست در واقع این بازی یک نسخه بروزرسانی شده از همان بازی سال 2020 است. این بازی ویژگی های خاص خود را داشته و به هیچ عنوان یک بازی مستقل و کامل به حساب نمی آید.

دلیل اینکه شرکت کونامی (konami) این رویه را امسال در پیشرفت تمرکز ویژه برای بازی سال بعد و استفاده از نهایت قدرت کنسول های نسل جدید است. با این کار تیم بازی‌سازی دو سال زمان باری ساخت بازی خواهند داشت و دیگر خبری از ساخت بازی با موتور فاکس انجین نخواهد بود. در واقع تیم سازنده بازی PES 2021 تمرکز خود را برای بازی سال 2022 قرار داده است. برای اینکه آن‌ها از یک انجین جدید برای ساخت بازی استفاده خواهند کرد. استفاده از قابلیت کنسول های نسل جدید و همچنین قدرت بالای آن‌ها باعث می‌شود که دست سازنده‌ها بیشتر از قبل برای ارائه تفکرات جدید باز باشد و ساخت بازی‌ها با بالاترین کیفیت ممکن امکان‌پذیر باشد.

بازی Pes 2021

بازی PES نیاز به گرافیک بالا و گیمپلی روان داشته و هوش مصنوعی استفاده شده در آن باید در حد قابل قبولی باشد. با توجه به این تفاسیر و توضیحات ارائه شده توسط کونامی بازی PES 2021 به عنوان یک نسخه بروزرسانی بوده بازی جداگانه‌ای به حساب نمی آید. حتی هزینه خرید این نسخه بروز رسانی هم به نصف کاهش پیداکرده است و قیمت 30 دلاری روی آن خورده است.

تغییرات ایجاد شده در بازی PES 2021

در بررسی بازی PES 2021 متوجه شدیم تغییرات زیادی نسبت به نسخه قبلی خود ندارد. تقریباً می توان گفت که این بازی همان نسخه سال گذشته است و فقط ترکیب تیم ها و لباس ها در آن تغییر پیداکرده است. اگر از طرفداران PES باشید می دانید که این تغییرات توسط برخی از هواداران بازی به صورت پچ های بروزرسانی و به صورت رایگان برای بازی کننده ها عرضه می‌شوند. حال باید دید که خرید این بازی 30 دلاری و مشاهده تغییرات تنها در بخش های ترکیب تیم ها و لباس ها و برند اسپانسر ها می تواند مفید و مقرون‌به‌صرفه باشد یا خیر.

بازی Pes 2021

نکته مهم در خصوص این بروز رسانی این است که شرکت کونامی از ابتدا به طرفداران خود اعلام کرده است که این نسخه یک بروز رسانی بوده و تغییرات گسترده ای در بازی ایجاد نمی‌کند. به همین دلیل برای طرفداران خود شفاف سازی کرده است و فریبی در کار نبوده و نیست.

تغییرات اعمال شده در این نسخه بروزرسانی باعث جهش گرافیکی و یا تغییر در گیمپلی بازی نمی شوند. حتی خبری از بهبود هوش مصنوعی بازی هم نیست. البته باید به این نکته اشاره کنیم که نسخه بازی PES 2020 در زمان انتشار خود بازی خوب و مناسبی بود و توانست نظر منتقدین و بازی کننده ها را به خوبی جلب کند. این بازی در لحاظ فنی، گرافیکی و گیمپلی مشکلی نداشت و تنها مواردی که به عنوان ایراد در بازی اعلام شد لایسنس نبودن باشگاه ها و لیگ ها بود که باعث می‌شود تیم ها با نام های عجیب و غریب و با لباس های عجیب تر در منوی بازی ظاهر شوند.

 • برخی تغییرات ایجاد شده در بازی:
 • آپدیت شدن برخی ترکیب ها
 • آپدیت شدن چینش بازیکن ها
 • آپدیت شدن برخی مربیان
 • اضافه شدن چند مربی جدید
 • اضافه شدن مسابقات یورو 2020
 • تغییر در جدول لیگ ها با توجه به سقوط و صعود تیم ها
 • بهبود چهره برخی بازیکن ها و اضافه شدن مدل مو های جدید
 • بهبود چند استادیوم
 • اضافه شدن چند توپ جدید در بازی

بررسی بخش های فین و گرافیکی بازی PES 2021

ما در بررسی بازی PES 2021 متوجه شدیم که تقریباً می توان تغییرات عمده ایجاد شده در بازی PES 2021 را همین موارد برشمرد. با توجه به این موارد می توان گفت که گیمپلی بازی تغییری نکرده است و همان گیمپلی بازی سال 2020 است. البته همان‌طور که گفته‌شده گیمپلی بازی PES 2020 هم بسیار عالی و روان بود و مشکلی نداشت.

از لحاظ سمعی نیز بازی تغییری نکرده است و حتی صدای گزارشگر بازی نیز تغییر نکرده است. حتی گزارشگرهای جدیدی هم به بازی اضافه نشده‌اند و همان صدای گزارشگران سال 2020 در بازی وجود دارند.

بازی Pes 2021

ویژگی های بازی از قبلی تاکتیک‌ها و هوش مصنوعی بازی نیز در نسخه بازی PES 2021 تغییری نکرده است و از همان نسخه سال 2020 استفاده می‌کند که در نوع خود جذاب و عالی بود. البته ممکن است بهبودهایی ایجاد شده باشد اما این بهبودها در سال گذشته توسط پچ های بروز رسانی ارائه شده بود و تغییر جدیدی به حساب نمی آید.

با توجه به این موارد برخی مکانیک‌های بازی شامل سوت زنی، پاس دادن‌ها، انیمیشن‌های بازیکنان، کنترل توپ‌ها، بازی‌سازها، استفاده از سیستم های ترکیبی حمله و دستورات ارسالی در بازی همانند سال گذشته بود و از همان رویه قبلی استفاده می کنند. با توجه به این موارد می توان گفت که بازی PES 2021 نسخه بهبود یافته با تغییرات گسترده نسبت به سال 2020 نیست و در بخش های جزئی تغییراتی به وجود آمده است.

حتی اگر شما روی رایانه های شخصی خود این بازی را نصب کرده و بازی می کنید می توانید پچ های بروزرسانی را به صورت رایگان از سایت‌های طرفداری بازی PES دانلود کرده و روی بازی خود نصب کنید. این پچ ها تقریباً همین تغییرات را به بازی اضافه می کنند و نیازی به هزینه 30 دلاری برای بازی نیست.

دلایل کونامی برای عرضه بازی PES 2021 به صورت یک بسته بروز رسانی

با توجه به موارد گفته ه نظر می رسد که شرکت کونامی با ارائه بازی PES 2021 به این صورت چندین هدف را دنبال می کرده است.

 • اولین هدف آن‌ها این بازی که برای طرفداران خود به سنت هرساله یک بازی شبیه‌ساز فوتبال را ارائه دهند و این‌گونه نباشد که اصلاً تنها بازی شبیه‌سازی فوتبال، فقط فیفا باشد.
 • هدف دوم آن‌ها این بود که زمان کافی برای ساخت نسخه جدید در اختیار داشته باشند. شرکت کونامی بر خلاف ناشر فیفا یعنی شرکت EA منابع مالی زیادی ندارد و باید به صورت حساب شده بازی‌های خود را تهیه کند به همین دلیل تصمیم گرفت که تیم اصلی خود را روی نسخه سال 2022 متمرکز کند و برای سال 2021 تنها یک بسته بروز رسانی ارائه دهد.
 • هدف سوم آن‌ها این بود که بازی خود را به صورت اساسی تغییر داده و ساختار آن را نسبت به بازی نسل 8 فعلی متفاوت کنند
 • هدف چهارم آن‌ها این بود که برای بخش بازاریابی و تجاری بازی هم فرصت کافی وجود داشته باشد تا بتوانند برخی لایسنس های از دست رفته را به بازی برگرداندن. در نسخه سال 2021 و حتی بازی PES 2021 آن‌ها لایسنس استفاده از برخی تیم های مهم را از دست دادند و همین امر باعث شده است که تیم های مهمی در این بازی با نام های غیر اصلی وجود داشته باشند.

نتیجه گیری نهایی

در بررسی بازی PES 2021 با توجه به این موارد می توان گفت که بازی PES 2021 نه تنها یک بازی جدید به حساب نمی آید بلکه نسخه بروزرسانی شده بازی PES 2020 بوده و به نظر نمی رسد برای خرید این بازی هزینه 30 دلاری آن نیاز باشد. شما اگر نسخه سال قبل را در اختیار داشته باشید یک تخفیف 20 درصدی نیز شامل حال شما می‌شود اما با توجه به موارد اعلام شده به نظر نمی رسد خرید این بازی ارزش چندانی داشته باشد.

بازی Pes 2021

اگر شما هم از طرفداران بازی PES 2021 هستید می توانید روی سیستم های رایانه خود این بازی را نصب کرده و از نسخه بروز شده آن با استفاده از پچ ها به صورت رایگان استفاده کنید. اگر هم نسخه کنسولی دارید می توانید از همان نسخه سال 2020 استفاده کنید و مطمئن باشید که به جز چند تغییر در ترکیب تیم ها چیز زیادی را نسبت به سال 2021 از دست نداده اید.

برای مشاهده قیمت و خرید بازی PES 2021 برای PS4 به این لینک و برای Xbox One به این لینک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی