معرفی پلی استیشن VR جدید سونی و بررسی ویژگی های آن

پلی استیشن VR محصول جدیدی از شرکت سونی بوده که این ابزار در انجام بازی های واقعیت مجازی به عنوان یک گزینه مناسب محسوب می شود. این احتمال وجود دارد که واقعیت مجازی در سال های آینده به موفقیت های چشمگیری در زمینه گیم های ویدیویی دست یابد. وجود هدست PSVR کنسول پلی 5 نقش بسیار مهمی در کیفیت بازی های وی آر خواهد داشت. زمانی که یکی از مسئولان کمپانی پلی استیشن یعنی آقای جیم رایان به معرفی محصول جدید سونی تحت عنوان پلی استیشن وی آر پرداخت بسیاری از سازندگان بازی های واقعیت مجازی از این موضوع استقبال کردند و به نحوی شگفت زده شدند. دلیل این شگفت زده شدن آن ها کاملا واضح بوده و آن هم این است که در صورت کمبود پلتفرم های موجود برای بازی های واقعیت مجازی بسیاری از شرکت هایی که در زمینه ساخت این گونه بازی ها فعالیت می کنند به خطر خواهند افتاد. همچنین بسیاری از شرکت هایی که در زمینه ساخت بازی های واقعیت مجازی فعالیت می کردند و این اواخر به دلایلی انگیزه خود را برای ساخت این گونه بازی ها از دست داده بودند با شنیدن خبر ساخت PlayStation VR دوباره با انرژی مضاعف کار خود را از سر گرفتند. اولین هدست ساخته شده واقعیت مجازی پلی استیشن در اواسط راه نسل هشتم برای کاربران عرضه گردید. البته این هدست در مقایسه با هدست های گران قیمت بازار هیچ حرفی برای گفتن ندارد. زیرا این هدست در مقابل هدست های گران قیمت بازار از برخی محدودیت ها برخوردار است. اما در این میان بازی های گوناگونی برای این هدست گیمینگ عرضه شد و دلیل آن هم فروش بالای این هدست تا پایان سال گذشته میلادی است.

پلی استیشن VR

خرید هدست واقعیت مجازی با قیمتی بیشتر از کنسول نسل نهم

قیمت خرید این هدست واقعیت مجازی پلی استیشن وی آر بیشتر از کنسول نسل نهم بوده که این موضوع خود به عنوان یک مورد عجیب به حساب می آید. اما در این میان بسیاری از کسانی که از کنسول PS4 استفاده می کنند به گونه ای با این موضوع کنار آمدند و با پرداخت 400 دلار این هدست را برای خود خریداری نمودند. علت آن هم این است که اتصال PS VR به کنسول PS4 به راحتی امکان پذیر بوده و می توان با اتصال چند کابل آن را راه اندازی نمود. این موضوع در مقایسه با اتصال هدست واقعیت مجازی پلی استیشن VR سونی به کامپیوتر از فرآیند بسیار ساده ای برخوردار خواهد بود. اما با این وجود شرکت سونی تا کنون توانسته حدود 5 میلیون پلی استیشن وی آر را در سراسر جهان به فروش برساند. در این میان بسیاری از شرکت های سازنده بازی به دنبال آن بودند که ببینند آیا شرکت سونی نسخه جدیدی از این هدست را برای کنسول های نسل نهمی ارائه می دهد یا خیر. در صورتی که شرکت سونی برای همیشه از ساخت پلی استیشن VR دست بر می‌داشت آن زمان دیگر بازار بازی های واقعیت مجازی به دو قسمت تقسیم می‌شد که یک بخش از آن را بازی های مربوط هدست های ارزان قیمت و محدود تحت پوشش قرار می داد. همچنین بخش دیگری از آن مربوط به بازی های محبوبی همچون Half- Life: Alyx می‌شد که این بازی تنها برای هدست های گران قیمت همراه با کامپیوتر های قدرتمند قابل استفاده خواهد بود.

هدست های واقعیت مجازی

در میان هدست های ارزان قیمت مدل آکیولس کوئست 2 با وجود این که فروش بسیار خوبی دارند اما هرگز نمی توانند به دنیای بازی های AAA راه پیدا کنند. علت فروش این هدست ها معمولا استفاده راحت و همچنین کنترل قیمت فروش آن ها می باشد. همچنین این هدست جهت کار کردن نیازی به اتصال به هر دستگاه دیگری نداشته که این موضوع خود به عنوان توانایی فنی پایین محسوب شده که در نهایت برای انجام بازی هایی AA مناسب خواهد بود. اما در میان هدست های گران قیمت مدل ولو ایندکس گزینه بسیار مناسبی بوده که نمونه هایی از آن به وسیله کابل به کامپیوتر اتصال پیدا می کنند و مدل های دیگری از آن برای اتصال به صورت بی سیم وصل خواهند شد. این هدست های واقعیت مجازی معمولا از کیفیت ساخت بی‌نظیری برخوردار هستند که می توان به وسیله آن بازی های درخشانی همچون Half-Life: Alyx را اجرا نمود. اما این گونه هدست ها مشکلاتی هم دارند که یکی از آن ها قیمت بالا و همچنین نیاز به استفاده از کامپیوتر های قدرتمند است.

پلی استیشن VR

تقسیم شدن جهان بازی های واقعیت مجازی به دو قطب مختلف

در حال حاضر جهان بازی های واقعیت مجازی به دو قطب مختلف تقسیم بندی شده است. یکی از این بخش ها مربوط به هدست های واقعیت مجازی کوچک بوده که قابلیت اجرای بازی های AA را دارا هستند و بخش دیگری از آن مربوط به هدست های واقعیت مجازی گران قیمت با قابلیت اجرای بازی های AAA می باشد. اما در این میان وی آر که برای کنسول PS4 عرضه گردیده بود توانست جایگاهی برای خود در میان این دو بازار پیدا نماید. اما در حال حاضر با معرفی نسخه جدید پلی استیشن وی آر بسیاری از شرکت های سازنده بازی های واقعیت مجازی به خوبی می دانند که این بازار میانی گسترش پیدا خواهد کرد.

استفاده از دوال سنس و موتور تمپست PS5 در هدست جدید پلی استیشن

یکی از دلایلی که به آثار ساخته شده برای هدست های واقعیت مجازی ارزش زیادی می دهد این است که مخاطبان این هدست ها تمایل دارند تا با انجام بازی های VR به تجربه جدیدی در جهان دیگر بپردازند. برای این منظور باید بازی هایی که برای هدست های واقعیت مجازی ساخته می شوند از تصاویری با حداکثر جزئیات برخوردار بوده تا نمایشگر بتواند آن را با رزولوشن بالا همراه با فریم ریت مناسب نمایش دهد. در این میان PlayStation VR از یک نمایشگر با کیفیت بسیار خوب برخوردار بوده که می تواند تمامی تصاویر را با رزولوشن بالا همراه با فریم ریت مناسب نمایش دهد. از جنبه دیگر کنسول PS5 از سخت افزار قدرتمند تری نسبت به PS4 بهره می‌برد که این موضوع به طور یقین بر روی ارائه بازی های جذاب همراه با جزئیات بیشتر برای پلی استیشن VR تاثیر گذار خواهد بود.

تکنولوژی صوتی قدرتمند PS5؛ تکمیل کننده پلی استیشن VR

شرکت های سازنده بازی های واقعیت مجازی نمی توانند تنها با استفاده از حس بینایی آن احساس واقعی قرار گرفتن در جهان یک بازی را برای مخاطبان به نمایش بگذارند. در اینجا تکنولوژی قدرتمند PS5 به کمک پلی استیشن VR می آید. این تکنولوژی که با نام Tempest Engine شناخته می شود می تواند صدای سه بعدی با کیفیت بسیار خوب را برای کاربران ارائه دهد. با این وجود می توان از این موضوع مطمئن بود که بازی هایی که در آینده ارائه می شوند می توانند حس شنوایی مخاطبان خود را به خوبی در تجربه بازی دخیل نمایند.

پلی استیشن VR

دسته های هدست واقعیت مجازی پلی استیشن VR

در این میان نوبت به دسته های هدست واقعیت مجازی PS VR می‌رسد که این دسته ها کماکان نتوانستند مانند این دستگاه برای خود اسم و رسمی پیدا کنند. اما با این وجود سازندگان آن اعلام کرده اند که این دسته ها از قابلیت دوال سنس بهره می برد. این دسته ها کاملا از مقاومت های مربوط به تریگر ها در قسمت های خاصی از بازی همراه با لرزش های بسیار دقیق برخوردار بوده که می توانند هنگام برخورد با سطوح مختلف احساسی نزدیک به واقعیت را برای کاربر تداعی نماید. معاون ارشد مدیریت و برنامه ریزی پلی استیشن با نام هیدئاکی نیشینو در خصوص این دسته ها این طور می گوید: » هنگامی که در یک بازی واقعیت مجازی شما در حال قدم زدن در یک صحرا یا یک محیط سنگلاخی هستید و یا در حال مشت زدن به یک دشمن باشید به راحتی تفاوت را احساس خواهید کرد. این موضوع باعث به اوج رسیدن تجربه ای جالب از ترکیب حس شنوایی، لامسه و حس بینایی خواهد بود « .

هیجان انگیز بودن دسته های VR

کارگردان بازی ترسناک Wraith: The Oblivion – Afterlife یعنی آقای اریک اودِدال که در استودیو بازی سازی Fast Travel Games مشغول به انجام فعالیت است اخیرا مصاحبه ای با مجله OPM داشته که در آن دلیل هیجان انگیز بودن دسته های پلی استیشن وی آر را عنوان کرده است. او این طور گفته دلیل اصلی هیجان انگیز بودن دسته های VR کنسول PS5 کمک کردن این دسته ها به خلاقیت بیشتر بازی سازی است. همچنین او گفت » در سال های ابتدایی انجام فعالیت بر روی بازی های وی آر بسیاری از شرکت ها به دنبال کشف چیز های جدید بودند. ما باید تمامی کار ها را از ابتدا یاد می گرفتیم و در کنار آن به امتحان گزینه های مختلف می پرداختیم.

اما در حال حاضر روش های بیشتری را برای ساخت بازی های وی آر به صورت کاملا خلاقانه پیدا کرده ایم. هر چه بتوانید میزان دقت تعامل مخاطبان را با بازی های واقعیت مجازی افزایش دهید، مخاطب خواهد توانست احساس بیشتری را از حضور در یک جهان دیگر تجربه نماید « . کارگردان بازی Expect You To Die 2: The Spy And The Liar با نام چارلی اِیمِس امیدوار است است که دسته های هدست واقعیت مجازی باعث به وجود آمدن انقلابی جدید در بازی های واقعیت مجازی شود. او همچنین در این خصوص گفت » زمانی که دو آنالوگ به این دسته ها اضافه شد و شما این امکان را داشتید که دوربین و شخصیت بازی را کنترل کنید نتایج جور دیگری رقم خورد. اکنون کنترل شخصیت بازی به همراه دوربین به صورت همزمان به وسیله آنالوگ های دسته پلی استیشن VR به یک استاندارد تبدیل شده است. من به شخصه تمایل دارم تا پیشرفت به وسیله دسته های جدید کنترلر های بازی های VR را ببینم « .

عرضه اولیه هدست واقعیت مجازی پلی استیشن مشابه با PS1

چند ماه قبل بود که رئیس بخش همکاری برند پلی استیشن با سایر استودیو های سازنده بازی های مستقل یعنی آقای شوهی یوشیدا اعلام کرد که گیمر ها نباید انتظار چندنی از عرضه اولیه هدست های پلی استیشن VR داشته باشند. او همچنین گفته بود که کاربران باید عرضه اولیه این هدست ها را مشابه با عرضه PS1 ببینند. اما اکنون مشاهده می شود که هدست جدید پلی استیشن در مقایسه با نسخه قبلی خود پیشرفتی مشابه با PS2 در مقایسه با PS1 داشته است.

استفاده از پلی استیشن وی آر در نسخه قبلی خود به تنهایی بسیار سخت و دشوار بود. اما در نسخه جدید وی آر برای کنسول PS5 تنها از یک سیم جهت اتصال استفاده شده است. اما در نسخه قبلی این هدست باید از دو سیم برای اتصال برق دستگاه، از دو سیم دیگر برای ورودی و خروجی HDMI و از یک سیم برای اتصال دستگاه به کنسول به وسیله درگاه USB استفاده می گردید. علاوه بر آن در نسخه جدید PlayStation VR خبری از دوربین نخواهد بود و این هدست به صورت مستقل از دوربین کار خواهد کرد.

در این دستگاه می توانید به راحتی هدفون سیمی خود را به پلی استیشن وی آر متصل کرده و یا هدست پالس 3D را به صورت بی سیم بر روی گوش های خود قرار دهید. همچنین می توانید هدست خود را به راحتی به وسیله یک سیم به کنسول PS5 متصل نمایید. در نهایت دسته های بی سیم خود را در دست گرفته و مشغول به انجام بازی های مختلف شوید. دیگر موقعیت شما نسبت به دوربین مهم نخواهد بود و اصلا دوربین در این فرآیند هیچ نقشی نخواهد داشت. موسس استودیو Ramen VR با نام اندی سن صدای سه بعدی و قابلیت های دسته های بازی را در هدست جدید واقعیت مجازی پلی استیشن ستود و اعلام کرد که امیدوار است این هدست نسبت به نمونه قبلی از وزن کمتری برخوردار باشد. همچنین او گفت که یک هدست خوب باید دارای وزنی برابری در قسمت های مختلف خود باشد.

پلی استیشن VR

عدم نیاز به ژست گرفتن در هنگام بازی

نمونه قبلی پلی استیشن VR مشابه لباسی بود که به راحتی می‌شد آن را به تن کرده اما در ظاهر وصله زده به نظر می‌رسید. استفاده از این هدست در کنار تکنولوژی قدیمی پلی استیشن Move همراه با یک دوربین کار را برای کنترل کردن بازی سخت می کرد. اما هم اکنون نسخه جدید PlayStation VR با تکنولوژی بروز طراحی و ساخته شده که می تواند تجربه کاملی از یک بازی واقعیت مجازی را برای مخاطب به ارمغان آورد. دسته های این هدست به راحتی و بدون استفاده از دوربین می توانند تمامی حرکات دست و انگشتان شما را دنبال کرده و آن را شبیه سازی نمایند. با وجود نسخه جدید PSVR بازیکن به راحتی می تواند به تجربه کامل یک بازی واقعیت مجازی بپردازد و دیگر نیازی به ادا درآوردن برای تثبیت حرکات توسط دستگاه نخواهد بود. در کنار این موارد شرکت سونی متعهد شده تا بازی های واقعیت مجازی را گسترش دهد که این موضوع به عنوان یک خبر خوشحال کننده به نظر می رسد. یک سال پیش بود که آقای شوهی یوشیدا در خصوص بازی های واقعیت مجازی اینطور گفت » ما اکثر اوقات تلاش می کنیم تا محصولاتی را در اختیار مخاطبانمان قرار دهیم که کسی قبل از تجربه کردن لذت آن ها خواستار این محصولات نخواهد بود «.

موفقیت بزرگ در صورت فروش بیشتر پلی استیشن VR

تحلیل‌گر گروه NPD یعنی آقای مت پیسکتلا این طور گفته است که اگر شرکت سونی بتواند آمار فروش نسخه جدید PSVR خود را به سه یا چهار برابر فروش نسخه قبلی این هدست یعنی مابین 15 الی 20 میلیون در چند طی چند سال برساند این موضوع به عنوان یک موفقیت بزرگ برای بازی های واقعیت مجازی محسوب خواهد شد. کارگردان بازی اکشن واقعیت مجازی Fracked طی مصاحبه ای که با Official PlayStation Magazine داشته به نحو کاملا مطلوبی به توصیف لذت بازی های واقعیت مجازی پرداخته است. او اینطور گفته است این موضوع را تصور کنید که در حالت انجام یک بازی واقعیت مجازی بوده که در محیط آن در حال پایین آمدن از یک زنجیر هستید. دستان شما به علت قابلیت های جدید دسته های PSVR احساس کشیده شدن به فلز زنجیر را به خوبی درک خواهد کرد. همیشه بازی ها مار را به درون دنیا های مختلف می برند اما واقعیت مجازی می تواند احساس کاملی از حضور در محیط بازی را به بازیکن منتقل کند. من زمانی که یک دایناسور را در هدست واقعیت مجازی مشاهده کردم بدنم از خود واکنشی متفاوت نشان داد. در آن زمان مردمک چشمانم گشادتر شده بود و موهای بدنم به کلی سیخ شده بودند. هیچ چیزی در جهان وجود ندارد که بتواند فکر و احساسات انسان را به یک جهان موازی دیگر منتقل نماید.

4 دیدگاه

    • سلام خدمت شما کاربر گرامی، احتمالا در سال 2022 عرضه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی