بررسی بازی Ratchet & Clank: Rift Apart

بررسی بازی Ratchet & Clank Rift Apart

بازی Ratchet & Clank Rift Apart یکی از جدید ترین آثار عرضه شده برای علاقه مندان به دنیای بازی های ویدیویی است. استودیو اینسامنیاک مسئولیت طراحی و عرضه این بازی را برعهده داشته است. این بازی از نقاط قوت خود برای داستان گویی و ارائه گیم پلی جذاب استفاده می کند. در بازی رچت و کلنک ریفت آپارت به شخصیت پردازی ریوت به خوبی پرداخته شده است.

بازی Ratchet & Clank: Rift Apart برای PS5بررسی بازی Ratchet & Clank Rift Apart

شاید در ابتدای این مقاله تاکید بر این موضوع کمی زود به نظر برسد اما آنچه در وجود شخصیت ریوت نهفته است، در طول این بازی شرح پیدا می کند. برای اولین بار بازیکنان در محیط بازی Ratchet & Clank Rift Apart با شخصیت ریوت آشنا می شوند؛ این موجود دوست داشتنی به گونه ای طراحی شده که هرکس را به سمت خودش جذب می کند. در نگاه اول شخصیت ریوت به عنوان یک شخصیت بامزه و دوست داشتنی به نظر می آید. برای آشنایی بیشتر با این شخصیت ابتدا به محیط بازی وارد می شویم تا اطلاعات کامل تری را از گذشته ریوت، رفتار های او و… بدست آوریم.

پس از گذشت کمی از داستان بازی به خوبی متوجه خواهید شد که ریوت تمامی ویژگی های شخصیت پردازی مناسب را به خوبی دریافت کرده است؛ حالا ظاهر بامزه و پرجزئیات این کاراکتر در پس زمینه بازی قرار می گیرد. ظاهر جذاب ریوت برای مدتی بیشترین توجه ممکن را به سمت خود جلب کرده بود که این موضوع ابزار مناسبی برای دیده شدن هویت و ارزش واقعی ریوت بوده است. این موضوع باعث شد تا گیمر ها برای آشنایی با این شخصیت بازی Ratchet & Clank Rift Apart اشتیاق بیشتری پیدا کنند.

بازی Ratchet & Clank: Rift Apart برای PS5بررسی بازی Ratchet & Clank Rift Apart

اثری در حد انتظارات طرفداران

پس از گذشت مدت زمانی الگو های مشابه و کاربردی زیادی را در بازی Ratchet & Clank Rift Apart مشاهده می کنیم. ویژگی هایی که روزی بهانه ای برای به نمایش گذاشتن سرعت SSD بوده اند و حالا خود را در ظاهر گیم پلی نشان می دهند؛ تنها یک گیمر متوجه می شود که نقشه یک بازی تا چه حد در گیم پلی و تاکتیک های او برای مبارزه تاثیرگذار خواهد بود.

وجود جزئیات دقیق، لرزش های دوال سنس و مقاومت های تریگر های آن در بخش های مختلفی بازی به جزئی از گیم پلی بازی Ratchet & Clank Rift Apart تبدیل می شود. اما پس از گذشت مدت زمانی دیگر متوجه لرزش دوال سنس ها نمی شوید و تنها به کمک آن ها متوجه ورود به محیط جدیدی خواهید شد. حتی پس از گذشت چند ساعت، دیگر تریگرها برای شما خودنمایی نمی کنند، چون تاثیر آن ها بیشتر بر روی ارتباط دقیق گیمر با سلاح های مختلف بازی است. در بازی Ratchet & Clank Rift Apart پس از گذشت مدت زمانی نقاط قوت زیادی را مشاهده خواهید کرد؛ صدای سه بعدی، جذابیت های بصری و تمام مواردی که شما از یک بازی نسل 9 کنسول انتظار داشته باشید.

این موارد قابلیت های خود را به رخ نمی کشند، بلکه تنها برای افزایش جذابیت این بازی به میدان آمده اند. جذابیت ظاهری آن ها به قدری بوده که بازیکنان خود به خود به سمت این بازی جذب می شوند. در کل استودیو بازی سازی اینسامنیاک گیمز، بسیار پرقدرت به نسل جدید بازی های ویدیویی ورود پیدا کرده است. این استودیو با ارائه آثاری فوق العاده توانسته نام خود را در میان استودیو های مطرح جهان ثبت نماید.

بازی Ratchet & Clank: Rift Apart برای PS5بررسی بازی Ratchet & Clank Rift Apart

درجه های سختی بازی

حالا شما به طور کامل به محیط بازی Ratchet & Clank Rift Apart وارد شده اید و می توانید با تمامی جذابیت های این بازی آشنا شوید. خیلی از بازیکنان در همان ابتدا به داستان این بازی جذب می شوند به واسطه چالش های در نظر گرفته شده از انجام این بازی لذت می برند. اما برخی دیگر از بازیکنان از همان ابتدا با نبرد های بازی ارتباط برقرار می کنند؛ همچنین پس از آن با شخصیت های مثبت و منفی بازی همچون ریوت، رچت، کلنک و… آشنا می شوند. با توجه به ویژگی های بازی Ratchet & Clank Rift Apart، در محیط این بازی شما به هیچ عنوان مشغول به انجام کاری بیهوده نخواهید بود.

به همین علت فرقی نمی کند که با کدام شخصیت بازی ارتباط برقرار کنید. اما در این میان وجود درجه های سختی متفاوت این بازی را به گزینه ای مناسب برای سنین مختلف تبدیل می کند. یکی از اشکالاتی که می توان به این بازی گرفت، این است که سازندگان بازی Ratchet & Clank Rift Apart برای این بازی پنج درجه سختی متفاوت را در نظر گرفته اند؛ این پنج درجه سختی، به یک حد و اندازه مشخصی در سختی این بازی تاثیر نخواهند داشت. به عبارتی آسان ترین درجه سختی این بازی به گونه ای بوده که هر فرد مبتدی به کمک آن می تواند این بازی را تمام کند. به طور کلی سازندگان این بازی فکری به حال چالش های ساده و حداقل برای این درجه از سختی بازی نکرده اند؛ چالش هایی که بتوانند در افزایش مهارت بازیکن و تسلط او بر گیم پلی تاثیرگذار باشند. از طرفی بیشترین درجه سختی بازی Ratchet & Clank Rift Apart به گونه ای غیر منطقی طراحی شده که بازیکن را پس از گذشت مدت زمانی خسته خواهد کرد.

بررسی بازی Ratchet & Clank Rift Apart

سرگرم کردن بازیکن به روش های گوناگون

اینسامنیاک گیمز برای سرگرم کردن بازیکنان روش های گوناگونی را در نظر گرفته است؛ این موارد شامل رفتن به سیاره های مختلف و آشنا شدن با شخصیت های گوناگون می باشد. البته هیچ یک از قسمت های طراحی مراحل بازی را نمی توان به عنوان یک ایده خاص دانست. اما در کل طراحی مراحل بازی Ratchet & Clank Rift Apart به گونه ای انجام شده تا بازیکن را برای لحظات طولانی سرگرم بماند.

در این میان برخی از فعالیت های گیمر ها در مجموعه بازی های رچت و کلنک در این بازی نیز نقش بسزایی دارند. در کنار این موارد وجود سخت افزار قدرتمند کنسول های نسل 9 باعث می شود تا محیط این بازی شلوغ تر جلوه کند. بازی Ratchet & Clank Rift Apart برای چندین بار بازیکن را وادار به استفاده از تمامی امکانات و داشته های خود می کند؛ به این ترتیب بازیکن به ارزش تک تک آیتم ها و امکانات بازی پی خواهد برد. علاوه بر آن بازیکن پس از گذشت مدت زمانی از انجام بازی به خوبی با قابلیت های بازی و ویژگی های دشمنان خود آشنا خواهد شد. به همین جهت می تواند سلاح های مناسبی را در هنگام رویارویی با دشمنان خود استفاده نماید.

البته با این وجود، قرار نیست تا تمامی لحظات بازی Ratchet & Clank Rift Apart قابل پیش بینی باشند. زیرا در حین انجام بازی با لحظاتی مواجه می شوید که مهمات سلاح قدرتمند خود را در اختیار ندارید. در نهایت شما مجبور هستید برای شکست دشمنان خود به طور مداوم جابه جا شده و آخرین گلوله های خود را شلیک نمایید. قرار گرفتن در این شرایط موجب افزایش یافتن هیجان و استرس بازی خواهد شد. زیرا بازیکن علاوه بر جابه جایی در هنگام هدف گیری باید دقت بیشتری را به خرج دهد. این موضوع به خودی خود، ارزش تکرار بازی Ratchet & Clank Rift Apart را افزایش خواهد داد.

بازی Ratchet & Clank: Rift Apart برای PS5بررسی بازی Ratchet & Clank Rift Apart

ویژگی های گوناگون بازی

گیم پلی این بازی آنقدر جذاب بوده که بسیاری از بازیکنان تمایل دارند تا آن را به شیوه دیگری تجربه نمایند. همچنین این بازی از ویژگی های گوناگونی بهره میبرد که یکی از آن ها استفاده از دیالوگ های خاص در موقعیت های گوناگون است. آیتم های متنوعی در محیط بازی Ratchet & Clank Rift Apart وجود دارد که بازیکنان مجبور هستند زمانی را به جمع آوری آن ها اختصاص دهند. البته در میان مراحل مختلف این بازی و عبور از چالش های گوناگون، وجود برخی مینی گیم ها به جذابیت این بازی افزوده است.

این مینی گیم ها رنگ و بوی تازه ای را به بازی رچت و کلنک ریفت آپارت می بخشند تا به این طریق گیم پلی بازی از حالت تکراری خارج شود. برخی از مراحل این مینی گیم ها شامل حل پازل های مختلف و البته ساده بوده که این وجود آن ها موجب لذت بخش شدن این بازی می شود. البته مراحل بازی Ratchet & Clank Rift Apart به نوبه خود از طراحی ویژه ای برخوردار هستند.

بازی Ratchet & Clank: Rift Apart برای PS5بررسی بازی Ratchet & Clank Rift Apart

در میان برخی از مراحل این بازی، بازیکن مجبور است تا با ربات های غول پیکر که نیازمند به واکنش سریع هستند مبارزه کند. همچنین وجود پازل های گوناگون در طی مراحل بازی که میزان سختی آن ها با عبور از مراحل اولیه افزایش پیدا می کند. در بازی Ratchet & Clank Rift Apart بازیکن در برابر چالش های زیادی قرار می گیرد؛ پس از انجام تعدادی از آن ها به خوبی درک می کند که استفاده از یک راه حل برای تمامی پازل ها جوابگو نخواهد بود. به این ترتیب گیمر درک می کند که برای حل چالش های بازی باید عملکرد بهتری را از خود به نمایش بگذارد.

داستان سرایی بازی

در قسمت داستان سرایی بازی Ratchet & Clank Rift Apart دوستی ها و دشمنی های قدیمی زیادی به چشم می خورد. شخصیت های این بازی در موارد زیادی به چالش کشیده می شوند. همچنین در مواقعی شخصیت های بازی با گفتن دیالوگی معرکه به جذابیت داستان این بازی می افزایند. به طور کلی لذت های این بازی به طرز تنگاتنگی با یکدیگر ارتباط دارند و به هیچ عنوان جدا از یکدیگر نیستند.

دیالوگ هایی که در میان شلوغی بازی می توانستند تنها به عنوان یک شعار به نظر آیند؛ اما کارگردان بازی Ratchet & Clank Rift Apart به خوبی توانسته این موضوع را ارائه دهد. بخشی از گیم پلی این بازی دقایقی آشنا از نسخه های پیشین این بازی است. اما به دلایل داستانی جدید، شخصیت های آن لباس هایی کاملا متفاوت را بر تن کرده اند. گشت و گذار بازیکن در محیط فضایی بازی برای یافتن آیتم های جدید و همچنین رفتار های جالب NPC ها به فضای آن قدرت می بخشد. بهتر است بدانید بازی Ratchet & Clank Rift Apart در هر سه حالت گرافیکی ویژگی های کلیدی خود را حفظ می کند. اما ما پیشنهاد می دهیم تا این بازی را حتما بر روی حالت Performance RT تجربه نمایید. زیرا در این حالت فریم بازی 60 بوده و به لطف فناوری ری تریسینگ جلوه های دیدنی منحصر به فردی را شاهد خواهید بود.

بازی Ratchet & Clank: Rift Apart برای PS5بررسی بازی Ratchet & Clank Rift Apart

همچنین وجود تکنولوژی آپ اسکیل استودیو اینسامنیاک گیمز در بازی Ratchet & Clank Rift Apart، کیفیت تصاویر مناسبی را در زمان کاهش رزولوشن ارائه خواهد داد. به عبارتی با وجود این تکنولوژی در بازی رچت و کلنک ریفت آپارت هنگام کاهش دادن رزولوشن بازی، کیفیت آن تغییر آنچنانی نخواهد کرد؛ همچنین هرکس می تواند به راحتی این بازی را با سخت افزاری نه چندان قدرتمند اجرا نماید.

ارائه محتوا های بیشتر تحت شرایط مختلف

استودیو سازنده این بازی اگر همانند بازی اسپایدرمن بر روی طراحی مراحل فرعی و مینی باس ها متمرکز می شد می توانست محتوای متنوع و بیشتری را برای بازیکنان ارائه دهد. البته در حال حاضر بازی Ratchet & Clank Rift Apart از نظر محتوا در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد. در قسمت بالا به دلایل جذابیت این بازی به خوبی پرداخته شد. اما به هر حال پس از اشاره کردن به نقاط قوت یک بازی نباید از مواردی که می توانست موجب پیشرفت بهتر آن بازی شود، غافل شد. مجموعه بازی های رچت اند کلنک با ارائه Ratchet & Clank Rift Apart تبدیل به یک بلاک باستر شده است.

اما با وجود تغییرات زیاد این بازی همچنان هسته اصلی آن دست نخورده باقی مانده است. علاوه بر آن، وجود تغییرات جدید سبب شد تا بازیکنان برای دقایق بیشتری محو دنیای این بازی شوند. بدون شک سازندگان این بازی با توجه به ویژگی های آن توانستند اثری بیاد ماندنی را برای علاقه مندان ارائه دهند. وجود تنوع ها و ویژگی های منحصر به فرد بازی Ratchet & Clank Rift Apart سبب شده تا بسیاری از بازیکنان پس از اتمام این بازی به فکر تجربه دوباره آن بیفتند. زیرا با هر بار تجربه این بازی اطلاعات بیشتر و کامل تری از آن در اختیار بازیکنان قرار خواهد گرفت. در طول این بازی هنگامی که شما در حال رفتن از جهان موازی به جهان موازی دیگر هستید و یا هنگام ضربه زدن به کریستال ها شاید کمی نیاز به مرور داشته باشید. وجود دیالوگ های به موقع، شلیک به سمت دشمن، پرش از یک ریل به ریل دیگر و … تنها بخشی از مواردی هستند که لحظات خوشی را برایتان فراهم خواهند کرد.

بازی Ratchet & Clank: Rift Apart برای PS5بررسی بازی Ratchet & Clank Rift Apart

سخن پایانی

با این تفاسیر بازی Ratchet & Clank Rift Apart اثری فوق العاده بوده که شما را از نظر ذهنی، لمسی، احساسی، شنیداری و دیداری درگیر خود می کند. به همین جهت اگر به دنبال تجربه یک بازی فوق العاده هستید، به هیچ عنوان بازی رچت و کلنک ریفت آپارت را از یاد نبرید. این بازی تمام انتظارات شما را از یک بازی هیجان انگیز برآورده خواهد کرد. همچنین با انجام این بازی بر روی کنسول های نسل 9 تجربه ای متفاوتی از یک اثر بیادماندنی را برای خود به ارمغان خواهید آورد.

6 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی