از سرگذشت برند ریزر بیشتر بدانید

در حال حاضر برند ریزر ( Razer ) به عنوان یکی از معروف ترین شرکت های تولید کننده وسایل گیمینگ به شمار می رود که این برند با سابقه بسیار کم توانسته اعتبار خوبی را در میان بسیاری از کاربران بدست آورد. این شرکت که با نشان تجاری RΛZΞR شناخته می شود یک شرکت معروف در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات گیمینگ بوده که در سال 2005 توسط مین لیانگ تن و رابرت کراکف تاسیس شد. در زمان آغاز شروع به کار برند ریزر این شرکت تنها شامل دو دفتر در شهر های سن دیگو و سنگاپور بود که تمام مدیریت های لازم از این دو دفتر صورت می گرفت که پس از گذشت مدت زمانی کوتاه دفتر سن دیگو این برند به شهر سان فرانسیسکو انتقال یافت.

شرکت ریزر یکی از برند های معتبر و حرفه ای در زمینه گیمینگ بوده که این برند یکی از پیشگامان مسابقات بازی های ویدیویی نیز محسوب می شود و بسیاری از افراد به این واسطه با این برند آشنا شده اند. در مدت زمان های گوناگون برند ریزر همواره توانسته جایزه های متعددی را از نمایشگاه CES کسب کند. این شرکت معتبر تقریبا همه ساله با عرضه محصولات حرفه ای و با کیفیت جوایز زیادی را کسب می کند که همین موضوع سبب محبوبیت برند ریزر نسبت به برند های دیگر شده است. طبق آمار بدست آماده این برند چیزی حدود 30 درصد از تجهیزات جانبی گیمینگ را تامین می کند. در وضعیت کنونی شرکت ریزر حدود 1 میلیارد دلار ارزش گذاری شده است و شرکت های معروف مانند مایکروسافت به دنبال خرید این برند هستند.

فروشگاه ریزر
فروشگاه ریزر

تاریخچه شرکت ریزر

موسسان این شرکت برای اولین بار در سال 1998 با یکدیگر همکاری کردند و طی آن سال ها شرکت Karna با خریدن حق انحصاری یک فناوری جدید در زمینه ردیابی تصمیم داشت تا بر روی ویژگی های آن در دنیا و بازار های گوناگون تحقیق کند. هدف اصلی از خرید این فناوری بررسی امکان استفاده آن در صنایعی مانند خودروسازی و پزشکی بود که در آن زمان یکی از مدیران شرکت آقای رابرت کراکف بود.

او پس از دیدار با مین لیانگ تن به صحبت با وی در مورد استفاده از این تکنولوژی در زمینه تجهیزات گیمینگ پرداخت. مین لین تانگ در آن دوران به عنوان یک بازیکن حرفه ای دنیای گیم عقیده داشت که می شود از فناوری های جدید برای ساخت لوازم جانبی جدید و حرفه ای گیمینگ استفاده به عمل آورد. در مراحل ابتدایی همکاری شرکت Karna وظیفه ارتباط دادن این فناوری با تجهیزات گیمینگ را عهده دار شد و مینگ لینگ تان نیز مسئولیت طراحی ظاهری خاص محصولات را بر عهده گرفت.

پس از گذشت کمتر از یک سال این شرکت توانست اولین ماوس گیمینگ جهان را طراحی کرده و به بازار عرضه کند. با ساخت اولین ماوس گیمینگ که با نام Razer Boomslang وارد بازار های جهانی گردید تغییر و تحول بزرگی در دنیای گیمینگ به وجود آمد و این ماوس توانست استاندارد های نوین و جدیدی را به عموم معرفی کند. اولین دوره های مسابقات بازی های ویدیویی که در حال حاضر با نام esports شناخته می شود در سال 2000 برگزار گردید که شرکت کارنا تحت عنوان برند ریزر با نام Razer Cyber Athlete در طی این مسابقات وظیفه اسپانسری را برعهده داشت و توانست اعتبار بسیار خوبی را در آن سال کسب کند. پرداخت جایزه ای به ارزش 100 هزار دلار نقش مهمی را مشهور شدن برند کارنا و برند ریزر بر عهده داشت. در نهایت این شرکت با وجود بحران های مالی زیاد به صورت رسمی اعلام ورشکستگی کرد.

ماوس Razer Boomslang
اولین ماوس گیمینگ جهان

شروع دوباره این بار پر قدرت

مین لیانگ تن پس از ورشکستگی شرکت تسلیم نشد و به دنبال رویای خود یعنی خلق و طراحی محصولات حرفه ای برای گیمر ها رفت. او پس این اتفاق برای بار دیگر به دیدار رابرت رفت و آن دو تصمیم گرفتند تا این بار برند ریزر را به صورت کاملا انحصاری برای شرکت خود ثبت کنند. این اتفاق در سال 2005 رخ داد و برای اولین بار برند ریزر تحت عنوان یک شرکت خاص و انحصاری ثبت گردید.

برای بار دیگر وظیفه طراحی و مدیریت اجرایی به مین واگذار شد و مدیریت اصلی شرکت را رابرت بر عهده گرفت. از همان شروع کار این دو تصمیم گرفتند تا با خلق محصولاتی جدید انقلابی در دنیای گیمینگ بر پا کنند. یکی از باور های مین از همان شروع کار این بود که شرکت ریزر برای موفقیت بهتر باید از کارمندان گیمر در بخش های مختلفی از شرکت استفاده کند. یکی از شعار های برند ریزر که در آن زمان برای این شرکت انتخاب شد For Gamers, By Gamers است که در حال حاضر از همین شعار به عنوان شعار اصلی این برند استفاده می شود.

Razer Diamondback

Razer Diamondback اولین محصولی است که پس از تاسیس این برند ساخته شد که این محصول طراحی آن الگو گرفته شده از ماوس گیمینگ قبلی بوده که توسط مینگ و تعدادی از مهندسان برتر جهان طراحی و ساخته شد. این محصول برند ریزر پس از عرضه توانست به عنوان یکی از تجهیزات محبوب و پر فروش جهان تبدیل شود. Razer Copperhead محصول دیگری بود که توانست باعث بروز انقلابی در صنعت تجهیزات گیمینگ شود این ماوس به عنوان اولین ماوس گیمینگ جهان با دقت 2000dpi وارد بازار شد. اولین حضور جدی در رویداد های جهانی این برند در سال 2006 در طی نمایشگاه CES به وقوع پیوست. آن ها پس از حضور با رونمایی از بهترین ماوس آن زمان خود یعنی Tarantula توانستند به مرحله فینال این نمایشگاه راه پیدا کنند.

ماوس Razer Copperhead

شروع همکاری با مایکروسافت

شروع اولین همکاری این برند با مایکروسافت در سال 2006 اتفاق افتاد. در طی این همکاری بنا شد تا مایکروسافت به همراه شرکت ریزر بر روی طراحی یک سخت افزار گیمینگ مدرن کار کنند. در نهایت اولین ماوس شرکت مایکروسافت با عنوان Microsoft Habu در آزمایشگاه های حرفه ای برند معروف ریزر طراحی و ساخته شد. پس از آن همکاری این دو شرکت باعث طراحی و ساخته شدن یک کیبورد گیمینگ با نام Reclusa گردید که این کیبورد پس از شرکت در نمایشگاه CES در سال 2007 توانست عنوان یکی از بهترین محصولات را به نام خود ثبت کند. برند ریزر در سال 2006 توانست با تولید محصولاتی دیگر انقلابی را برای بار دیگر در زمینه تجهیزات گیمینگ به وجود آورد.

کیبورد Reclusa

اولین هدست گیمینگ این برند که با نام Barracuda به بازار عرضه شد یکی از همین محصولات می باشد. در ساخت این هدست از فناوری جانمایی 5.1 استفاده شده بود که کیفیت صدا را تا حد زیادی افزایش می داد. یکی دیگر از محصولات انقلابی شرکت ریزر طراحی و ساخت ماوس DeathAdder بود که این ماوس پس از تحقیقات زیاد در زمینه ارگونومیک با شکل ظاهری بسیار خوب و زیبایی روانه بازار شد که استقبال از این ماوس همانند محصولات قبلی این شرکت با بازخورد خوبی روبرو شد.

پیشرفت در بازار های بین المللی

برای اولین بار این برند در سال 2007 اقدام به راه اندازی دفتری در سئول پایتخت کره جنوبی کرد که هدف اصلی این کار آشنایی با گیمر های حرفه برای آزمایش محصولات شرکت بوده است. این کار باعث شد تا برخی از رقبای برند ریزر اقدامات و شعار های مشابهی را در جهت رقابت با این برند به کار گیرند. برخی از این شرکت ها ادعا می کردند که در حال همکاری با گیمر ها برای تولید محصولات حرفه ای و بهتر هستند. در این میان برند ریزر نیز بیکار ننشست و با گسترش فعالیت خود توانست بار دیگر محصولات حرفه ای و خارق العاده ای را روانه بازار کند.

یکی از محصولاتی که در آن سال تولید شد ماوس Razer Lachesis بود که برای اولین بار ریزر در ساخت این ماوس از سنسور 4000dpi استفاده به عمل آورده بود. شرکت ریزر پس از عرضه این ماوس دو محصول دیگر را روانه بازار کرد تا برای بار دیگر جایگاه خود را در صنعت تجهیزات گیمینگ ثابت کند. این دو محصول کیبورد Lycosa و هدست Piranha بودند که پس از عرضه در بسیاری از مسابقات جهانی از آن ها استفاده شد و بعد ها به عنوان یکی از وسایل لازم برای گیمر ها تبدیل شدند.

فعالیت حرفه ای در اروپا

پس از این که برند ریزر توانست به موفقیت های مختلفی دست پیدا کند مدیران این شرکت تصمیم گرفتند تا برای بار دیگر فعالیت خود را گسترش دهند. هدف بعدی این شرکت فعالیت حرفه ای در اروپا بود که در سال 2008 پس از درخواست بسیاری از گیمر ها اولین دفتر رسمی این برند در شهر هامبورگ آلمان تاسیس شد. یکی از حوزه های فعالیت شرکت ریزر در زمینه تجهیزات صدای گیمینگ بود که این برند برای طراحی و ساخت محصولات خود به صورت مستقیم با شرکت THX وارد همکاری شد.

اولین محصولی مشترک بین این دو شرکت اسپیکر Mako 2.1 بود که توانست برای اولین بار بهترین کیفیت موجود در سیستم های صوتی را برای اسپیکر های گیمینگ ارائه کند. در آن سال های اولیه برند معروف ریزر با بر عهده گرفتن اسپانسری مسابقات معروف جهان به نامی آشنا برای بسیاری از افراد در جهان تبدیل شده بود. شاید بتوان یکی از نتایج مهم حضور در این مسابقات را حمل کردن مشعل المپیک سال 2008 پکن عنوان کرد که این فرایند توسط 2 نفر از بازیکنان تیم ریزر انجام شد و توانست شهرت این شرکت را برای بار دیگر در جهان طنین انداز کند.

اسپیکر Mako
نتیجه همکاری ریزر با THX

برند ریزر علاوه بر فعالیت در زمینه تجهیزات الکترونیکی گیمینگ در بخش طراحی و ساخت ماوس پد نیز وارد عمل شد و توانست اولین ماوس پد خود را با نام Goliathus به بازار عرضه کند. همچنین یکی دیگر از محصولات تولیدی این شرکت در سال 2008 که توانست در میان بسیاری از گیمر ها معروف شود عرضه هدست Megalodon بود که این هدست به عنوان یکی از لوازم حرفه ای به شمار می رفت. طراحی و ساخت این هدست در نتیجه همکاری برند ریزر با تعدادی شرکت فعال در زمینه فناوری های نظامی صورت گرفت که در همین سال این برند توانست برای بار دیگر فعالیت خود را توسعه داده و دفتر جدیدی را در سن فرانسیسکو کالیفرنیا تاسیس کند.

فعالیت در دنیای بی سیم

برند ریزر توانست با فعالیت در دنیای بی سیم اولین ماوس بی سیم جهان را در سال 2009 وارد بازار کند که این ماوس Mamba نام گرفت. همچنین این برند توانست به موفقیت های چشمگیری در زمینه عرضه ماوس های بی سیم دست پیدا کند. این شرکت توانست محصول بعدی خود را که یک ماوس بی سیم و گیمینگ بود با طراحی زیبا تحت عنوان Orochi به بازار های جهانی عرضه کند. در حال حاضر این ماوس یکی از زیباترین ماوس های طراحی شده توسط مین بوده که از قابلیت اتصال به صورت بی سیم و با سیم برخوردار است. برند ریزر برای محبوبیت بیشتر بین بازیکنان بازی های آنلاین و چند نفره در همان سال یعنی 2009 اقدام به طراحی و ساخت Naga MMo برای این دسته پلیر ها کرد.

در سال های اخیر برند ریزر همکاری های خوبی را با مایکروسافت انجام داد و توانست در نمایشگاه CES 2010 اقدام به معرفی دسته بازی مخصوص XBOX 360 تحت عنوان Onza کند که طراحی این دسته از هر جهتی برای بازی بهینه انجام شده بود. همچنین ریزر در جریان رویداد این نمایشگاه به معرفی یک هدست اختصاصی برای این کنسول بازی نمود که این هدست Razer Cimaera نام گرفت و هدف شرکت ریزر از این اقدام نشان دادن علاقه این برند به کار کردن در زمینه کنسول های بازی بوده است.

این برند در سال های بعد طی همکاری با شرکت های بازی سازی بلیزارد، الکترونیک آرتز و دیزنی توانست محصولات مورد نیاز جهت انجام بازی های این شرکت ها را به بازار عرضه کند. یکی دیگر از بازار هایی که این برند به صورت حرفه ای فعالیت خود را در آن شروع کرد بازار دستگاه های قابل حمل بازی بود که برای اولین بار با ارائه دستگاه Switchblade در طی نمایشگاه CES سال 2011 حضور خود را در این بازار اعلام نمود.

ورود به بازار مدرن لپ تاپ

پس از موفقیت در اکثر زمینه ها برند ریزر تصمیم گرفت تا برای بار دیگر شانس خود را در یک زمینه جدید تکنولوژی یعنی طراحی و ساخت لپ تاپ به کار ببندد و در سال 2012 این اتفاق برای اولین بار رخ داد. اولین لپ تاپی که تولیدی این شرکت توانست رکورد باریک ترین لپ تاپ گیمینگ دنیا را از به نام خود ثبت کند. این لپ تاپ با نام Razer Blade به عنوان اولین محصول این شرکت در زمینه لپ تاپ بود که پس از گذشت مدت ها در سری کامل لپ تاپ های این شرکت قرار گرفت. برند ریزر سری لپ تاپ های خود را تحت عنوان Stealth و Pro روانه بازار کرد که این دو خانواده توانست سود خوبی را از بازار تکنولوژی به این برند اختصاص دهند.

لپ تاپ Razer Blade
لپتاپ ریزر بلید

همچنین پس حضور در بازار لپ تاپ برند ریزر تصمیم گرفت تا شانس خود را برای حضور در بازار نرم افزار نیز امتحان کند که این شرکت با عرضه سرویس Razer Synapse توانست به این بخش نیز ورود کند. بازار دیگری که شرکت ریزر توانست با ورود به آن عملکرد خوبی را از خود نشان دهد بازار تبلت ها بوده است که این برند با تولید Project Fiona اولین تبلت گیمینگ خود را وارد این بازار کرد. این تبلت در طی نمایشگاه CES 2013 به صورت نهایی و با نام Razer Edge معرفی گردید.

بازار گجت های پوشیدنی یکی دیگر از بازار هایی بود که برند ریزر به عنوان یکی از شرکت های تولید کننده سخت افزار در سال 2014 وارد آن شد. این شرکت با تولید اولین دستبند هوشمند خود تحت عنوان Razer Nabu حضور خود را در این بازار اعلام کرد. این دستبند علاوه بر امکانات سایر گجت ها از برخی ویژگی های فراتر برخوردار بوده و صاحبان آن ها می توانند با یکدیگر به صورت یک شبکه ی اجتماعی ارتباط داشته باشند.

موبایل ریزر
ریزر فون

پیشرفت روز افزون

حضور برند ریزر تنها در این زمینه ها محدود نشد و این شرکت توانست در سال 2014 با طراحی و ساخت یک میکروفون حرفه ای تحت عنوان Razer Seirēn جایگاه خود را در این زمینه نیز ثابت کند. پس از پیشرفت روز افزون این برند در سال 2015 تصمیم به راه اندازی تعدادی فروشگاه مستقیم در برخی از کشور ها گرفت که برای اولین مقاصد کشور های تایوان، فیلیپین و تایلند انتخاب شدند. پس از گذشت مدت زمان بسیار کمی این شرکت تصمیم گرفت تا فروشگاه های جدیدی را در کشور های آمریکا و چین تاسیس کند که این کار باعث استقبال خوب مشتریان از این برند حرفه ای و محبوب شد.

یکی از اقدامات اخیر برند ریزر حمایت از استارتاپ ها بوده که این شرکت می تواند سرمایه استارتاپ ها را تا 30 میلیون دلار تامین کند. و در نهایت آخرین بازاری که برند ریزر توانسته به آن ورود کند بازار گوشی های هوشمند است که این شرکت با فعالیت بر روی گوشی های گیمینگ توانسته بهترین گوشی های حال حاضر جهان را به بازار عرضه کند.

برند ریزر تاکنون توانسته اقدام به راه اندازی دفتر مدیریتی در 9 کشور جهان کند که در این میان در دو کشور آمریکا و چین این برند به عنوان یکی از بهترین برند های تجهیزات گیمینگ محسوب می شود. شکل ظاهری لوگوی این شرکت به صورت سه سر مار بوده که به عنوان یکی از مشهور ترین لوگو های موجود در دنیای بازی های ویدیویی به شمار می رود. این شرکت با درک روحیه گیمر ها تا به امروز توانسته محبوبیت زیادی را در میان گیمر ها بدست آورد.

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی