نقد و بررسی بازی Resident Evil Village

عنوان جدید رزیدنت ایول ساخته کمپانی Capcom، در کنار داشتن ظاهری امروزی و بسیار پیشرفته بازهم به ریشه های اصلی خود وفادار است و با رفع مشکلات نسخه قبلی خود توانسته همان چیزی باشد که از این مجموعه انتظار داشتیم.

مجموعه رزیدنت ایول از همان زمانی که معرفی شد، مارا با دنیای بسیار بزرگی از زامبی ها و موجودات خیالی روبرو ساخت و آنقدر بی نقص بود که به عنوان یک مجموعه بعد از سالیان دراز هنوز هم کاربران و بازیکنان مخصوص به خود را دارد. این مجموعه امروزه دستخوش تغییرات بسیار زیادی شده است و کپکام سازنده این عنوان تاریخی، در تلاش است تا این بازی را به سبک و سیاق امروزی نزدیک و این در حالی است که دوست دارد به گذشته خود نیز وفادار باشد. حال بعد از سالها و بعد از معرفی نسخه اول شخص رزیدنت ایویل 7 که مشکلات زیادی داشت، اما آن را به عنوان یک اثر جسورانه می دانستند، به سراغ Resident Evil Village یعنی نسخه 8ام این مجموعه خواهیم رفت.

بازی Resident Evil Village
بررسی بازی Resident Evil Village

بهتر است قبل از بررسی نسخه جدید این بازی، سری به رزیدنت ایول 7 بزنیم، زیرا این نسخه اولین محصولی از شرکت کپکام بود که در آن بازی به صورت تمام اول شخص و در یک محیط کاملا متفاوت اتفاق می افتاد. در این بازی دیگر خبری از زامبی های قدیمی این مجموعه نبود و حال جنگ و وحشت وارد ابعاد خانواده های مرتبط با این دنیا شده است. در این مجموعه ما شاهد حضور یک شخصیت جدید هستیم که وقتی در مورد یک مجموعه قدیمی صحبت میکنیم، پذیرش آن کار بسیار سختی خواهد بود، زیرا باید بتواند این شخصیت همه رده داستان و تاریخ کاراکترهای دیگر این بازی باشد.

به هر حال بعد از مدت ها و اخبار و حواشی بسیار نسخه 7 این مجموعه منتشر شد و با اینکه تجربه کاملا بی نقصی نبود، اما باز هم به عنوان یک اثر مستقل و کاملا متفاوت توانست رضایت کاربران خود را جلب کند و همین موضوع باعث شد که کپکام جسورتر از گذشته ادامه این داستان زیبا را در دست بگیرید. بعد از اتمام کار نسخه 7ام حال نوبت به سری Resident Evil Village رسید که در آن قرار است شاهد بهبودهای نسخه قبلی باشیم و کپکام نیز این موضوع را به خوبی می دانست و به همین جهت اقدام به رفع ایرادات نسخه قبلی نمود و توانست بخشی از آنها را به صورت کامل رفع کند.

بازی Resident Evil Village
بررسی بازی Resident Evil Village

داستان بازی Resident Evil Village

روایت داستان Resident Evil Village دقیقا ادامه نسخه 7ام این مجموعه است. ایتن وینترز که حال با همسر خود میا و دختر کوچکش در حال زندگی هستند، ناگهان دوباره با مشکلاتی مواجه میشوند و حال دوباره ایتن وینترز مجبور است برای رفع مشکلاتی که به وجود آمده است به سراغ روستایی برود که در آن همه قصد جان او را دارند.

کلیت داستان بازی کاملا سرراست است و نیاز به گمانه زنی های مختلفی ندارد. ایتن حال برای رسیدن به دخترش در این روستا باید با 4 رییس حاضر در این روستای ترسناک و ناامید روبرو شود و در نهایت نیز با آنتاگونیست اصلی بازی یعنی مادر میراندا روبرو شود.
اما مشخص بودن تمام بخش های داستان به معنای نبود معما یا ساده بودن آن نیست، زیرا نکات ظریفی در طراحی این مجموعه وجود دارد که می تواند اتصال دهنده تمام نسخه های قبلی این مجموعه باشد. جهان این بازی پر شده است از معما و داستان ها و نامه هایی که برخی از شخصیت ها از خود به جای گذاشته اند و روایت گر اتفاقات هولناک این روستا است.

بازی Resident Evil Village
بررسی بازی Resident Evil Village

اگر بخواهیم به صورت کلی به این نسخه 8 این مجموعه نگاه کنیم، باید گفت که پایان بندی، روایت های داستانی، مشخص شدن سوال های پیش آمده در طول داستان بازی باعث شده است تا بازیکنان با یک پایان بندی بسیار خارق العاده ای روبرو شوند که انتظار آن را نخواهید داشت. اما متاسفانه این نسخه نیز از مشکلات خاصی رنج میبرد. متاسفانه مجموعه رزیدنت ایول سالهاست که در انتظار معرفی و داستان پردازی شخصیت های جدیدی است، اما متاسفانه در این راه در این دو نسخه شکست خورده است. به عنوان مثال خانواده دُمیترِسک که در این بازی بار تبلیغاتی زیادی را نیز به دوش کشیده اند، از مشکل شخصیت پردازی رنج می برند و فقط به عنوان یک سری دشمنان بازی شناخته می شوند و نه بیشتر.

بازی Resident Evil Village
بررسی بازی Resident Evil Village

زمانی که در مورد مجموعه بزرگ و قدیمی اقامتگاه شیطان ( رزیدنت ایول) صحبت می کنیم، با شخصیت های بزرگی روبرو میشویم که حتی اسم و تاریخ به وجود آمدن آنها نیز خود یک داستان کاملا مجزاست به عنوان مثال مستر ایکس، نمسیس و بسیاری از آنتاگونیست های دیگر در بازی نقش و داستان کاملا مناسبی دارند و هرکدام پیچش ها شخصیتی مخصوص به خود را دارند که همین موضوع سبب ترسناک تر شدن این کاراکترها و در عین حال محبوبیت آنها شده است. در کل مجموعه رزیدنت اویل به ساخت شخصیت های ترسناک و محبوب شهرت دارد که حتی از شخصیت های اصلی نیز دوست داشتنی تر هستند. این موضوع متاسفانه در نسخه جدید این مجموعه به چشم نمی خورد، با اینکه تبلیغات زیادی بر روی برخی از این شخصیت ها صورت گرفته است، اما متاسفانه آنها نتوانستند، الارقم ظاهر جذاب و کاملا ویژه ای که دارند از نظر داستانی نیز خوب عمل کنند.

بازی Resident Evil Village

دلایل ضعف شخصیت پردازی در بازی

دموی بازی Resident Evil Village با کیفیت4K و ۶۰ فریم روی PS5 اجرا می‌شود

برای درک بهتر این موضوع بهتر است تریلرها و نمایش های این بازی از خانواده بزرگ دُمیترِسک را نگاه کنید که با داشتن پیچش های شخصیتی بسیار زیاد و تبلیغات های ویژه قرار بود، سخت ترین دشمنان ایتن در این مجموعه باشند، اما متاسفانه این اتفاق در بازی نمی افتد و این شخصیت ها صرفا در یک زمانی به شما حمله می کنند و عبور از آنها بعد از چند مواجه آسان خواهد شد.

قرار بود لیدی به سبک شخصیت مستر ایکس در مجموعه در قصر بزرگ روستا به دنبال ایتن باشد و او را با چالش مواجه کند و در کنار او نیز سه دختر او هم به دنبال شما باشند. اما متاسفانه این مجموعه در نمایش این بخش از خود شکست خورده است و نمی تواند آن طور که باید ترس را در شما ایجاد کند و تنها با چند روش مخفی کاری یا حمله می توانید آنها را شکست دهید یا از آن محیط فرار کنید.

بررسی بازی Resident Evil Village

با این وجود نمی توان از گیم پلی خود بازی ایراد گرفت. خوشبختانه هرچه در بخش شخصیت پردازی این مجموعه ضعیف عمل کرده است، گیم پلی آن اینگونه نیست و کیفیت بسیار بالایی دارد. Resident Evil Village در مجموعه توانسته است بالانس مناسبی را به در مجموعه خود به وجود آورد و با قابلیت ها جذاب گان پلی و گاهی اکشن های دلهره آور، لذت بازی را چند برابر کند. در این بازی تمام بخش های اکشن و پازل بازی به گونه ای مناسب در کنار هم چیده شده اند تا بازیکنان در طول مدت تجربه این بازی احساس خستگی نکنند و به دنبال کشف ابزارهای مختلف در بازی باشند.

طراحی محیط ها و ایجاد حالت های کلاسیک و خلق مناظر دوست داشتنی از گذشته این مجموعه باعث شده است که این اثر در کنار گیم پلی، گرافیک خارق العاده و کاملا به یادماندنی را نیز داشته باشد و همانند بسیاری از مجموعه های این سری شما نیاز داشته باشید تا یک مسیر چند دفعه برای دریافت آیتم های مختلف طی کنید. Resident Evil Village برای افراد ماجراجو در بازی خود نیز آیتم های مخفی و حتی مینی باس هایی را درنظر گرفته است که بعد از اتمام خط داستانی اصلی بازی، بازی مجدد آن می تواند باز هم لذت بخش باشد. درست است که پازل های این بازی صرفا به خاطر وفاداری این مجموعه به گذشته قرار گرفته شده اند و لازم نیست برای حل آنها به چالش بی افتید، اما در کنار این موارد بازی رزیدنت اویل 8 توانسته مشکل مهمی که در نسخه هفتم این مجموعه بود را به راحتی رفع کند، این مشکل کمبود دشمنان بازی بود که این موضوع به لطف شخصیت ها و موجودات بسیار زیاد بازی کاملا رفع شده است و حال شما با انبوهی از دشمنان مواجه هستید که گروهی کار می کنند، سوار بر اسب می شوند یا می توانند از ضربه های شما فرارکنند. این بازی برای ایجاد حس اکشن و ترس اصلا در ارائه مهمات دست و دل باز نیست و شما باید مهمات خود را حتما مدیریت کنید در غیر این صورت تنها راهی که برای شما می ماند فرار کردن است.

بازی Resident Evil Village

البته شرکت کپکام هنوز تولید بخش های کال آف دیوتی وار خود را هم فراموش نکرده است و در بخشی از این بازی شما وارد فازی کاملا اکشن با انبوهی از دشمنان می شود که حتی می تواند کنترل اوضاع را از دست شما خارج کند.
البته بازی فقط به این موارد اتکا نکرده است و بهبود هایی نیز در بخش Inventory بازی را مشاهده می کنید یا سیستم خرید و فروش در بازی که به لطف نسخه چهارم این مجموعه در این نسخه نیز قرار گرفته است، می تواند در لذت بخش تر شدن بازی به شما کمک کند.

وجود خشونت کمتر در نسخه ژاپنی بازی Resident Evil Village

جمع بندی و بررسی اجمالی Resident Evil Village

خوب به عنوان یک جمع بندی کلی، داستان پردازی ساده بازی، در کنار شخصیت های ضعیف و اما گیم پلی فوق العاده باعث شده است که لذت کنترل کردن ایتن وینترز در بازی رزیدنت ایول ویلیج همچنان لذت بخش باشد. سیستم گیم پلی بازی و همچنین تنوع بالای دشمنان بازی شاید وزنه های اصلی این بازی در کنار گرافیک خارق العاده آن باشند که همین دو عامل جذابیت این بازی را دوچندان کرده است و کپکام نشان داده که در حال درس گرفتن از محصولات قدیمی خود است. Resident Evil Village در اصل از یک بلاتکلیفی شخصیتی رنج می برد و همین موضوع نیز باعث شده تا بازی آنچنان که باید ترسناک نباشد. مجموعه های قدیمی این بازی تمام ترسناک بودند و اتمسفر و آنتاگونیست های آن به صورت کاملا ترسناکی در بازی حضور داشتند و گاهی باعث جیغ شدن بازیکنان می شدند، اما این موضوع با اینکه گرافیک و محیط بازی کاملا گرفته است، بسیار کمتر اتفاق می افتد و تنها گاهی شما با سناریوهای از پیش طراحی شده و ساده روبرو می شوید و در حالت کلی بازی Resident Evil Village همانند نسخه های دیگر خود به هیچ عنوان ترسناک نیست.
البته این موضوع طبق اعلام قبلی کپکام به واسطه خشونت بسیار بالای رزیدنت ایول 7 بود است و کاربران بسیاری از این موضوع شکایت کرده بودند، اما این شرکت نتوانسته یک بالانس مناسب را در این بخش ایجاد کند و صرفا بازی دارای برخی صحنه های ترسناک است.

بازی Resident Evil Village
بررسی بازی Resident Evil Village

با وجود الهام گرفتن از رزیدنت ایول 4 در این بازی با ورود و عبور از شاخ و برگ های موجود در بازی، شما به قلعه بزرگی خواهید رسید که طراحی های آن اگر طرفدار این مجموعه باشید، می تواند خاطرات خوب گذاشته را برای شما زنده کند. وجود راهروهای تنگ و تاریک و همچنین حمله همه جانبه دشمنان در محیط های بیرونی و داخلی بازی باعث شده است که بتوانید این مجموعه را همانند گذشته با لذت پیش ببرید و شانس خود را برای دریافت آیتم های بیشتر در این خانه بیشتر کنید.

بازی Resident Evil Village

Resident Evil Village دارای یک اتمسفر خاص و دلهره آور است و از همان ابتدای ورود به آن و مشاهده کردن وضعیت دشمنان بازی یا حتی آثار و خانه های به جا مانده از گذشته، می توانید این موضوع را کاملا حس کنید به لطف فناوری های گرافیکی جدید و استفاده از گرافیک فوق العاده در این بازی و تاریک بودن بسیاری از بخش های بازی، حس جذاب مجموعه های گذشته به شما القاء خواهد شد و صداهای پس زمینه موجود در بازی نیز به گونه ای طراحی شده اند که می توانند شما را ساعت در پس پیچ و خم های نقشه بازی به خود مشغول کند.

خبرهای جدید از کاراکتر زن خون آشام Resident Evil Village

برای مشاهده قیمت و خرید بازی Resident Evil Village برای PS4 ، بازی Resident Evil Village برای PS5 و بازی Resident Evil Village برای Xbox می توانید از فروشگاه تک سیرو دیدن فرمایید.

3 دیدگاه

    • سلام خدمت شما کاربر گرامی، بله موجوده از طریق لینک می توانید مشاهده کنید https://techsiro.com/product-tag/Resident-Evil-Village/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی