نقد و بررسی بازی Returnal

بازی Returnal یکی از جدید ترین بازی های ساخته شده توسط استودیوی هوس‌مارک می باشد. هدف از ساخت این بازی تجربه جدید و چالش برانگیز از یک بازی ویدیویی با محیطی ترسناک بوده است. از نقطه آغاز بازی Returnal تا آخرین لحظات آن تمامی قسمت های موجود در محیط بازی توسط استودیو هوس‌مارک طراحی شده است. تا قبل از ساخت این بازی تقریبا هر کسی می دانست که این بازی قرار است توسط این استودیو فنلاندی ساخته شود. شاید جالب باشد اما استودیو سازنده بازی ریترنال در حساس ترین لحظات این بازی از برخی ویژگی های موجود در آثار گذشته خود استفاده کرده است که در این مقاله به بررسی بازی Returnal می پردازیم.

به عنوان مثال می توان به گلوله های بزرگ موجود در بازی Resogun که بسیاری از اوقات جاخالی دادن و عبور از آن ها غیر ممکن به نظر می رسد‌، اشاره نمود. همچنین از سبک بازی Nex Machina همچون حرکت سریع کاراکتر و شلیک گلوله در طراحی بازی بهره گیری شده است. در حال حاضر بازی های روگ‌لایت به تعدادی زیادی طراحی و ساخته شده اند که هر یک از آن ها محیط سرگرم کننده ای را برای مخاطبان خود فراهم می کنند. این موضوع باعث شده تا عرضه یک بازی روگ‌لایت جدید کمی مشکل به نظر برسد. بازی ریترنال یکی از پرهزینه ترین بازی های تولید شده توسط استودیو هوس‌مارک بوده که سرمایه گذاری آن را بخش سرگرمی سونی بر عهده داشته است. ویژگی ها و قابلیت های خوب بازی Returnal همگی نشان دهنده تعلق آن به یک استودیو بازی سازی خوش نام و قدیمی است. در این مطلب می خواهیم به بررسی و نقد بازی Returnal بپردازیم پس تا انتها همراه ما باشید.

بازی Returnal برای PS5
بررسی بازی Returnal

ورود به تمدنی بیگانه

از همان لحظات آغاز بازی Returnal هویت کلی آن شکل می گیرد زیرا وجود تکنولوژی های عجیب و غریب آن هم در محیط قدیمی بازی کمی عجیب به نظر می رسد. بدون شک بسیاری از بازیکنان پس از ورود به محیط بازی در نگاه اول یاد مجموعه فیلم های بیگانه خواهند افتاد. زیرا محیط بازی از نظر ظاهر شباهت بسیار زیادی به مجموعه فیلم های بیگانه دارد و این بازی نابودی و از بین رفتن یک تمدن بزرگ را به تصویر می کشد. با وجود این که طبیعت به طور کامل بر دنیای مرده بازی Returnal حاکم شده اما همچنان زیبایی و عظمت تمدن قبلی آن به صورت خرابه هایی دیده می شوند.

هر لحظه از این بازی به بازیکن این حس را منتقل می کند که در حال قدم برداشتن در خرابه های یک تمدن بیگانه است. محیط عجیب و ساکت بازی کمی احساس ترس را به بازیکن منتقل می کند. اما به طور کلی انجام بازی بسیار چالش برانگیز و سخت بوده به طوری که شاید بسیاری از افراد نتوانند پایان آن را لمس نمایند. معمولا مردن در محیط بازی های ساخته شده در سبک روگ‌لایت به منزله برگشتن به نقطه شروع آن است. در محیط بازی رینترنال بازیکن باید با استفاده از مکانیزم های موجود در آن به مبارزه با انواع موجودات ترسناک و خطرناک سیاره اتروپوس (Atropos) بپردازد. اتروپوس همان سیاره ای است که داستان بازی در آن رقم می خورد و کاراکتر اصلی بازی یعنی سلین بر روی آن سقوط کرده است. این سیاره راز ها و معما های گوناگونی را در خود پنهان کرده است و سلین باید به دنبال کشف آن ها برود. نکته قابل توجه این است که با هر بار مردن در محیط بازی سلین دوباره بر روی این سیاره سقوط می کند.

بازی Returnal برای PS5
بررسی بازی Returnal

مراحل بازی Returnal

ویژگی جالب قابلیت ارتقاء سلاح در بازی Returnal

مراحل بازی ریترنال از جنس و ویژگی کاملا مشابه با سایر بازی های روگ‌لایت بهره می برد. به این گونه که بسیاری از پیشرفت های دائمی و مهم بازی را در زمان مشخصی تقدیم بازیکن می کند. بخش زیادی از این پیشرفت ها مربوط به پیدا کردن سلاح های جدید همراه با قدرتی بیشتر بوده که در ادامه جستجوی راهی برای رفتن به نقاط دیگر سیاره به آن اضافه می شود. به طور کلی سبک بازی های روگ‌لایت به گونه ای بوده که پلیر نمی تواند از همان ابتدای تمام نقاط بازی دسترسی داشته باشد. بازی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و از همان ابتدای بازی به پلیر اجازه دسترسی به تمام نقاط نقشه بازی را نمی دهد.

در محیط بازی Returnal درهای زیادی وجود دارند که برای بازشدن نیازمند به پیدا کردن کلید خواهند بود. همچنین برخی از قسمت های نقشه بازی دارای ارتفاع زیادی هستند که بازیکن امکان دسترسی به بالاترین قسمت آن ها را نخواهد داشت. سیستم بازی به گونه ای طراحی شده که بازیکن پس از دریافت ابزار های ضروری به هیچ عنوان آن ها را از دست نخواهد داد. در طول محیط بازی بازیکن با چالش های زیادی روبرو می شود که انجام هریک از آن ها به تجربیات بازیکن خواهد افزود. در سیاره اتروپوس پلیر هرگونه اطلاعاتی را که یاد بگیرد این اطلاعات تا آخر بازی همراه او خواهند ماند. به عنوان مثال زمانی که بازیکن در محیط بازی میمیرد و دوباره زنده می شود تجربه او برای دفعه بعد باقی خواهد ماند. معمولا دیوار نوشته ها در بازی های مختلف کمتر توسط پلیر ها خوانده می شود اما این موضوع در بازی کاملا متفاوت خواهد بود. زیرا تمامی دیوار نوشته ها به صورت ناگهانی ترجمه می شوند تا به این وسیله پلیر شناخت بیشتری را از سیاره اتروپوس بدست آورد.

بازی Returnal برای PS5
بررسی بازی Returnal

احساس پیشرفت به روش های گوناگون

معمولا بازی های ساخته شده در سبک روگ‌لایت آنچنان جذاب هستند که بازیکن پس از شکست در مراحل مختلف آن از تلاش مجدد خسته نمی شود. اما بازی ریترنال با وجود این که محتوای زیادی برای ارائه ندارد اما همیشه احساس پیشرفت را به بازیکن به روش های گوناگونی منتقل می کند. از جمله می توان به شکست خوردن همیشگی باس فایت ها و دریافت کلید های دائمی خاص موجود در این بازی اشاره نمود. به همین منظور سازندگان بازی Returnal توانستند تعادل خوبی را میان پیشرفت های محدود و دائمی این بازی به وجود آورند. یکی از مثال های خوبی که می توان برای آن عنوان کرد، وجود دو واحد پولی در محیط بازی است. در محیط بازی Returnal شما Ether هایی که در طول بازی بدست می آورید به هیچ عنوان از دست نخواهید داد.

اما در مقابل آن، تمامی Obolite های بدست آمده در هر مرحله از بازی پس از اتمام بازی از بین خواهند رفت. این موضوع باعث شده تا بازیکن تلاش بیشتری را برای جمع آوری Ether انجام دهد و در خرج کردن Obolite زیاد سخت‌گیر نباشد. این موضوع در بخش های مختلف بازی نیز قابل مشاهده خواهد بود. طراحان بازی Returnal از مکانیزم جالبی در این بازی استفاده کرده اند. در این بازی تمامی سیستم ها و بخش های مختلف آن مانند یک ساعت در کنار یکدیگر کار می کنند. حتی آیتم های موجود در محیط بازی با سایر عناصر آن ارتباط نزدیکی دارند. در کنار این موارد می توان تنوع اسلحه ها، دشمنان و محیط بازی را اضافه نمود. در کل اگر طرفدار بازی های ساخته شده در سبک روگ‌لایت هستید بهتر است بازی Returnal را امتحان کنید.

بازی Returnal برای PS5
بررسی بازی Returnal

وجود برخی نقاط ضعف در بازی Returnal

ویژگی جالب قابلیت ارتقاء سلاح در بازی Returnal

البته بازی Returnal علاوه بر ویژگی های بسیاری خوبی که دارد از برخی نقاط ضعف برخوردار است. یکی از موارد موجود در این خصوص داشتن یا نداشتن شانس در بازی بوده که این موضوع در موفقیت بازی تاثیر زیادی خواهد داشت. به عنوان مثال اکثر باس های موجود در بازی می توان بر حسب پیشرفت و استفاده از یک استراتژی مناسب شکست داد. اما هنگام رویارویی با برخی از باس های بازی داشتن یا نداشتن شانس تعیین کننده موفقیت بازیکن خواهد بود. یکی دیگر از نقاط ضعف بازی نبود بالانس لازم از لحاظ بصری و گیم پلی بازی است. این موضوع باعث شده تا بازیکن نتواند عکس العمل مناسبی را در محیط خاصی از بازی اعمال نماید.

در کنار این موارد می توان برخی باگ ها و کرش کردن های بازی Returnal را اضافه نمود که این موضوع برای یک بازی 70 دلاری کمی ناراحت کننده است. وجود باگی همچون باز نشدن درها آن هم در یک بازی روگ‌لایت باعث خسته شدن پلیر خواهد شد. اما این مشکلات تنها برای تعدادی از پلیر ها به وجود آمده‌اند که با عرضه یک بروزرسانی به راحتی رفع خواهند شد. انجام بازی ریترنال می تواند پلیر را برای چندین ساعت سرگرم نماید که داستان آن کاملا وابسته به تجربه چندین باره آن است. با وجود این که استودیوی هوس‌مارک در عرضه یک محصول بدون مشکل آنچنان موفق نبوده اما در ارائه بازی Returnal با وجود نقاط ضعف آن توانسته به خوبی عمل نماید.

بازی Returnal برای PS5
بررسی بازی Returnal

لذت بیشتر انجام بازی با دسته دوال سنس

بازی Returnal از روش های گوناگونی برای افزایش حس حضور بازیکن در محیط بازی استفاده می کند. علاوه بر مشاهده جزئیات بی نظیر بازی و شکست دادن باس فایت های بازی، استودیوی سازنده بازی Returnal از تنظیمات فوق العاده ای برای دسته های دوال سنس استفاده کرده است. شاید بتوان یکی از بهترین لحظات بازی را در هنگام مبارزه با باس های بازی عنوان نمود. وجود صداگذاری سه بعدی بازی باعث شده تا بازیکن بتواند عکس العمل خوبی را در هنگام رویارویی با باس های بازی داشته باشد. همچنین مقاومت تریگر L2 دسته دوال سنس باعث شده تا بازیکن به آمادگی سلاح خود برای پرتاب کردن گلوله قدرتمند پی ببرد. سازندگان بازی Returnal بر روی ارائه جزئیات این بازی به خوبی کار کرده اند. به عنوان مثال هنگام بارش باران دسته ها لرزش محسوسی خواهند داشت که این لرزش هنگام قرار گرفتن در محلی سرپوشیده قطع خواهد شد. البته استودیو هوس‌مارک این لرزش ها را به گونه ای پیاده سازی کرده که باعث حواس پرتی بازیکن نشوند. همچنین صداگذاری سه بعدی بازی به نحوی طراحی شده که باعث تمرکز و دقت بازیکن شود. به طور کلی تمامی قابلیت ها و ویژگی های موجود در این بازی همگی در اختیار بازیکن خواهند بود؛ تا به این وسیله پلیر شانس بیشتری را برای موفقیت در محیط بازی داشته باشد.

طراحی ایده آل رابط کاربری بازی

سازندگان بازی Returnal در کنار تمامی ویژگی ها و سختی های آن از برخی عناصر تاثیرگذار بر روی گیم پلی بهره‌گیری کرده اند. این عناصر به شکلی کاملا حرفه ای و مناسب در محیط بازی استفاده شده اند تا لذت انجام این بازی را چند برابر نمایند. رابط کاربری یکی از مواردی بوده که در بازی به خوبی بر روی آن کار شده است. در کنار رابط کاربری رنگ‌بندی تصاویر به گونه ای طراحی شده که در هنگام رخ دادن اتفاقات خاص در محیط بازی تغییر می کند. طراحی رنگ‌بندی مناسب بازی Returnal باعث شده تا بازیکن بتواند سطح بازی خود را افزایش دهد. از جمله آن می توان به طراحی یک مینی مپ فوق العاده که وجود آن باعث می شود تا بازیکن به هیچ عنوان درون محیط بازی گم نشود، اشاره نمود. همچنین در طراحی دشمنان موجود در محیط بازی Returnal از یک الگوی بصری فوق العاده استفاده شده که این موضوع در یادگیری سبک روگ‌لایت بسیار موثر خواهد بود.

بازی Returnal برای PS5
بررسی بازی Returnal

به طور کلی انجام چالش های بازی Returnal به جز یکی از باس فایت های آن می تواند تجربه خوبی از سبک روگ‌لایت را برای بازیکن به ارمغان آورد. انجام این چالش ها باعث می شود تا بازیکن از دستاورد های خود احساس رضایت کند. زیرا برای عبور از این چالش ها نیاز است تا پلیر مهارت های لازم برای گذراندن آن را کسب نماید.

انتشار اطلاعات جدید از شیوه داستان گویی بازی Returnal

دریافت پاداش بیشتر در نتیجه جستجوی بیشتر

استودیو سازنده بازی Returnal از سیستمی متفاوت در این بازی استفاده کرده به گونه ای که با جستجوی بیشتر پاداش بیشتری در اختیار بازیکن قرار خواهد گرفت. این موضوع باعث شده تا تجربه این بازی برای ساعات طولانی به امری لذت بخش تبدیل شود. در این میان بسیاری از بازیکنان این تصور را داشتند که داستان بازی تنها گزینه ای برای جبران ضعف های آن بوده است. اما داستان سرایی بازی Returnal تنها بخش کمی از بازی را به خود اختصاص می دهد. در کل گفتن داستان آن هم برای یک بازی روگ‌لایت که تعدادی کمی از بازیکنان موفق به تمام کردن آن می شوند، کار آنچنان ساده ای نخواهد بود. اما سلین به عنوان شخصیت اصلی بازی حق انتخاب خواهد داشت. در این میان سوالات زیادی برای گیمر ایجاد می شود که پاسخ هر یک از آن ها در طول بازی دریافت خواهد شد. اما به طور کلی زیبایی و جذابیت بازی به گیم پلی چالش برانگیز آن است. در بازی Returnal جین پری مسئولیت صداگذاری شخصیت سلین را برعهده داشته است. همچنین تمامی آیتم هایی که در محیط بازی ریترنال یافت می شوند همگی در موفقیت بازیکن نقش خواهند داشت. این بازی دنیای پررمز و رازی دارد که برای پی بردن به آن ها باید حداقل یک بار آن را تجربه کرد. بازی Returnal تمامی نیاز های علاقه‌مندان به سبک بازی های روگ‌لایت را برآورده خواهد کرد.

Returnal
بررسی بازی Returnal

سخن پایانی

با این تفاسیر بازی Returnal جزو آثاری بوده که از هر جنبه خوب و مناسب به نظر می رسد. اما انجام این ممکن است برای برخی از افراد آنچنان جذاب نباشد. زیرا وجود برخی ویژگی هایی همچون باس های قوی و قدرتمند در این بازی باعث شده تا مبارزه و شکست آن ها به امری سخت و چالش برانگیز تبدیل شود. بسیاری از بازیکنان پس از چندین بار مبارزه در مقابل باس ها و عدم موفقیت از انجام این بازی دلسرد و خسته خواهند شد. زیرا برخی از افراد تصور می کنند که شکست باس فایت های بازی همانند بسیاری از بازی های روگ‌لایت آسان خواهد بود. اما در کل برای انجام هر مرحله از بازی Returnal نیاز است تا بازیکن برای چندین مرتبه تلاش کرده تا بالاخره به موفقیت برسد. اما با در نظر نگرفتن موانع و چالش های این بازی، لذت و سرگرمی فوق العاده ای به بازیکن منتقل خواهد شد. نقش هلیوس در زندگی سلین چه خواهد بود؟ کابوس های سلین چه حقیقتی را نشان می دهند؟ سایه‌ی سفید رنگ چه خواهد بود؟ هدف از پیوند بازی با اسطوره شناسی یونان باستان چیست؟ این ها تعدادی از سوالات کارگردان و نویسنده بازی یعنی هری کروگر بوده است. بنابراین با انجام این بازی می توان به پاسخ آن ها دست پیدا کرد.

1 دیدگاه

  1. بازی خوبیه سبکش جدیده اگه از این سبک بازیا بیشتر بسازن طرفداراشم بیشتر میشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی