بررسی بازی Streets of Rage 4

گذر زمان و تداوم در عرضه یک بازی همواره با افت کیفیت همراه بوده است اما بازی شورش در شهر 4 از این قاعده پیروی نکرده است. بررسی بازی شورش در شهر 4 (Streets of Rage 4) به ما در دانستن رمز موفقیت و ماندگاری این بازی کمک می کند.

بازی شورش در شهر همیشه نام آشنایی بوده که بدون شک به گوش همه خورده است چه در کلوپ ها و چه در زمان کودکی و رواج سگا. سه نسخه ابتدایی سری بازی‌های بیت ام آپ استریتس آف ریج یکی از بهترین بازی های سگا به حساب می آمد به طوری که نسخه دوم آن توسط مجله رترو عنوان بهترین بازی Beat em Up را کسب کرد.

نسخه سوم Streets of Rage علیرغم تلاش برای ارتقای سطح خود با نقد کارشناسان و منتقدان مواجه شد. آنچه نقطه ضعف این بازی به حساب می آمد سرعت بالای شخصیت‌ها و عوض شدن برخی از مکانیزم‌های مبارزه بود به گونه ای که گیمر با بازی احساس بیگانگی می کرد. SOR 3 که در سال ۱۹۹۴ به بازار عرضه شد، آخرین نسخه این بازی ها در آن دوران به شمار می رفت. اما جذابیت این بازی ها به اندازه ای بود که به راحتی فراموش نشوند به همین خاطر دوستداران این بازی از استودیو دات‌امو و لیزارد کیوب در سال 2008 اقدام به خرید امتیاز این بازی از سگا کردند. با بررسی بازی Streets of Rage 4 به راحتی می توان فهمید آنچه سبب جان گرفتن مجدد این بازی شده است عشق و علاقه سازندگان آن بوده است. بازی شورش در شهر 4 به راحتی توانست به جایگاه والایی در میان طرفداران قدیمی و نوظهور خود دست یابد اما باید دید چه المان هایی این بازی را به اسطوره تبدیل کرده است

بازی Streets Of Rage 4

سبک بازی Beat em Up به نوعی از مد افتاده است و سازندگان برای احیای این قبیل بازی ها ریسک نمی کنند. اما بررسی بازی Streets of Rage 4به خوبی نشان می دهد که ایده پردازی خلاقانه سازندگان آن موجب شده است که سگا اجازه احیای دوباره این بازی را به سازندگان جدید بدهد.
نسخه چهارم علاوه بر حفظ حالت کلاسیک خود بسیار مدرن است. یکی از اتفاقاتی که می تواند نمود واقعی حفظ حالت کلاسیک این بازی باشد استفاده از آهنگسازان نسخه اورجینال این بازی یعنی وزو کوشیرو و موتویرو کاواشیما بوده است. بازگشت دوباره وزو کوشیروی افسانه‌ای به استریتس آف ریج سبب جان گرفتن این بازی شده است. او آهنگساز چند قطعه از موسیقی این بازی است که در ابتدا و پایان بازی پخش می شود. برای آنکه متوجه شوید قرار است چه موسیقی بشنوید کافیست به موسیقی صفحه آغازین بازی، صفحه انتخاب کاراکتر و مرحله اول کاری مراجعه کنید. موزیک خارق العاده و بی نظیر این بازی علاوه بر اینکه روح را به سفر در گذشته می برد، بلکه موجب هیجانی وصف نشدنی نیز در شما می شود.

اولیور دلیویر که با ساخت موزیک بازی Alone in the Dark به شهرت رسید وظیفه ساخت موسیقی آسانسور را در این بازی داشته است و آنقدر موفق عمل کرده که شنونده گمان می کنند آهنگساز محبوب ژاپنی این موزیک را ساخته است. نغمه های زیبایی که این آهنگساز خلق کرده است بدون شک بر دل می نشیند و مخاطب را متاثر می کند.

در بررسی بازی Streets of Rage 4بهتر است از بخش مبارزات غافل نشویم. در ابتدای بازی دیدن امکان ضربه زدن به دشمنان در هوا گیمر را نگران می کند که نکند سازندگان این نسخه هم به اشتباه سازندگان نسخه سوم مبتلا شده اند و سرعت بالا و خارج از ریتم را ضمیمه کار کرده اند. اما در ادامه گیمر متوجه می شود ریتم بازی شبیه به Streets of Rage 2 است. آنچه موجب جذاب شدن گیم پلی بازی شورش در شهر 4 شده است وجود مکانیزم های مبارزاتی قدیمی در کنار مکانیزم های حساب شده جدید است. امکان ضربه زدن به دشمنان در هوا سبب پیشرفت قابل توجه سیستم فایت بازی شده که این امر کامبو‌های جذاب‌تر و گیراتری را به وجود آورده است. در سیستم فایت بازی بخش Wall Bounce در نظر گرفته شده است که با استفاده از آن می توان دشمنان را به دیوار کوباند و منتظر ماند که در هنگام بازگشت با چند ضربه در هوا آنها را از پا درآورد. اما در این بخش باید مراقب نوار سلامتی بود زیرا همین روند را نیز دشمنان می توانند برای گیمر به کار گیرند.

مشاهده
بررسی بازی NBA 2k21

بازی Streets Of Rage 4

در بخش ارتقای سیستم فایت بازی شاهد اضافه شدن مکانیزم دفاعی برای دشمنان نیز هستیم که به صورت یک زره موقت است. این زره در واقع از دشمنان یا باس ها محافظت می کند و مانع از این میشود که دشمنان در گوشه ای گیر بیفتند و به راحتی در هنگام بلند شدن زیر مشت و گلد قرار گیرند. این حالت که به آن Stun Lock می گویند به صورت نوار سفید و چشمک زن روی کاراکتر ظاهر می شود. انتقادی که به این زره وارد است استفاده نشدن درست از آن است به طور مثال می توان به استفاده از آنها بر روی دشمنان کمکی اشاره کرد. وجود این زره بر روی باس ها یا دشمنان منطقی است اما گاها وجود آن در سناریوهای دیگر و تجهیز شدن دشمن با آن، کمی به تجربه گیمر آسیب می زند.

در این سری از بازی اسپشال‌ها یا همان ضربات ویژه‌ی قدیمی رنگ و روی تازه ای به خود گرفته است. در کنار ضربات ویژه دیگر، اسپشال‌های هوایی نیز قرار گرفته است تا در این بازی بتوان از استراتژی مبارزاتی گسترده تری بهره برد. در گذشته برای اجرای اسپشال لازم بود بخشی از نوار سلامتی داده شود که در نسخه جدید نیز شاهد آن هستیم اما در نسخه جدید بعد از گرفتن بخشی از نوار سلامتی و خون فرصت بازیابی به گیمر داده می شود تا بتواند نوار سلامتی خود را احیا کند. می توان اینگونه گفت که اگر شما در این زمان از طرف دشمن ضربه ای نخورید و در مقابل به دشمن ضربه بزنید خون و نوار سلامت شما باز می گردد. نوار سبز رنگی که روی نوار اصلی است نشانگر این ویژگی است که استفاده از آن استرس آور و پر هیجان است. در یکی از مراحل آخر، این نوار سبز رنگ به منظور جبران نوار سلامت در اختیار گیمر قرار می گیرد و او ثانیه های استرس آوری را می گذراند چون می داند نباید این شانس را از دست بدهد.

بازی Streets Of Rage 4

یکی دیگر از اسپشال جذاب این بازی ستاره است. با استفاده از حرکات ویژه‌ی ستاره‌ای می توان کل دشمنانی که بر روی زمین قرار دارند را نابود کرد تا بازی در محیطی خلوت ادامه پیدا کند. انیمیشن این حرکت به حدی زیبا و جذاب است که گیمر را وادار به تکرار مداوم آن می کند. توزیع این ستاره ها در طول بازی بسیار متعادل است و اگر زمانی بیهوده استفاده شود در بزنگاهی گیمر حسرت آن را خواهد خورد. نیاز به این ستاره ها شاید در مراحل نه چندان سخت احساس نشود اما بدون شک در مراحل سختی هارد، هاردست و منیا وجودشان برای نابودی دشمن ضروری است. در گذشته برای مرحله سختی منیا لازم بود کد یا رمز وارد شود اما دیگر نیاز به کد نیست و تنها با طی روند بازی و گذشتن از مراحل سخت می توان به آن دست یافت.

در ادامه بررسی بازی Streets of Rage 4لازم است به کاراکترهای به یاد ماندنی این بازی نیز پرداخته شود. در نسخه جدید این بازی علاوه بر کاراکترهای قدیمی چند کاراکتر جدید نیز اضافه شده است. در خیابان های این بازی در کنار کاراکترهای قدیمی مثل اکسل قدرتمند و بلیز جذاب، کاراکترهای جدیدی مثل فلوید غول‌پیکر، و چری، دختر آدام هانتر قرار گرفته است. یکی از ویژگی‌های بصری استریتس آف ریج استفاده از انیمیشن های جذاب برای کاراکترهای بازی است. طراحی هزار فریم انیمیشن‌ برای هرکدام از شخصیت‌های بازی و بیش از ۴۰۰ فریم انیمیشن برای هر یک از دشمن‌های بازی امتیاز بازی Streets of Rage 4 را بسیار بالا برده است.

مشاهده
بررسی بازی Mafia : Definitive Edition

بازی Streets Of Rage 4

وجود چهره های آشنا فقط در کاراکترهای دوست قابل مشاهده نیست بلکه در کاراکتر های دشمن نیز شاهد حضور دانی ‌های اعصاب ‌خورد‌کن که با آپرکات به گیمر اجازه نمی‌دهند به سمت‌ آن‌ها بپرد تا سیگنال ‌هایی که تکل می‌کنند و گالسیاها که با چاقو هایشان به سمت گیمر حمله می‌کنند، هستیم. دشمنان قدیمی در کنار دشمنان جدید به خوبی در طول بازی جای گرفته اند به طوری که این چیدمان درست، هرگز اجازه تکراری شدن بازی را نمی دهد. طراحی عالی و متفاوت باس ها نیز به جذابیت بازی افزوده است و این در حالی است که همچنان در میدان رقابت باس های قدیمی نیز مشاهده می شوند.

یکی از بخش هایی که می تواند ساعت ها گیمر را به خود مشغول سازد بخش آرکید است. این بخش با ساختار عجیب خود در شما برای یادگیری بهتر بازی و اجرای کامبو‌های قوی‌تر ایجاد انگیزه می کند. این بخش که از گیم‌پلی رترو خود نیز پیشی گرفته است تنها یک بار به گیمر شانس می دهد یعنی دیگر خبری از Continiue های نسخه‌های سگا نیست. این بخش از بازی با حجم مبارزاتی بالا لحظاتی توام با تپش قلب و استرس برای گیمر به ارمغان می آورد.

تصویر بازی streets of rage 4

آنچه سبب شده است این بازی در نظر گیمرهای قدیمی جذاب تر شود وجود شخصیت های رترو SOR با همان اسپشال‌های مخصوص و صداهای ۱۶بیتی قدیمی‌ است. اما در مورد کاراکتر محبوب مکس تکل‌های مکرر و شنیدن صدای کتک خوردن دشمنان، گیمر را به فضای قدیمی این بازی می برد. این شخصیت با کسب امتیاز به دست می آید پس می تواند گیمرها را وادار به تکرار بازی کند.

بازی دسته جمعی با دوستان یا خانواده از لذت های بازی‌های دوران آرکید بازی بوده است. در همین راستا در نسخه جدید حالت های متفاوتی همچون حالت کوآپ تا چهار نفر و بخش آنلاین دو نفره طراحی شده است. در بخش کوآپ می توان شاهد چالش های بسیاری بود پس با این فرض به میدان نیایید که حضور دوستانتان کار را آسان می کند چون اینگونه نیست.

آنچه از نقد بازی Streets of Rage 4 حاصل می شود سرگرم کننده بودن این بازی است. این بازی با گیم‌پلی جذاب به سبک بازی‌های دوران قدیم توانسته است در بین گیمرها به محبوبیت برسد و آنها باور کنند این بازی ارزش بارها تکرار را دارد. نسخه چهارم در واقع برای کسانی که قصد بازسازی یک بازی را دارند نوید بخش بوده است. همچنین بازی سازان باید سازندگان این بازی را که اینگونه خوش درخشیده اند، الگو قرار دهند. این بازی بر روی پلتفرم پی‌سی بررسی شده است.

برای مشاهد قیمت و خرید بازی Streets of Rage 4 برای PS4 می توانید به این لینک مراجعه کنید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی