نقد و بررسی بازی Super Mario 3D World + Bowser’s Fury

در این مقاله قصد داریم تا به معرفی یک بازی بسیار هیجانی که هر گیمر را با هر سنی به وجود می‌آورد بپردازیم. بازی Super Mario 3D World + Bowser’s Fury یکی از بازی های بسیار پرهیجان و با کیفیتی است که به شکل انحصاری بر روی کنسول بازی نینتندو سوییچ قابل بازی است. یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های کنسول نینتندو سوییچ این است که بسیاری از ریمستر‌های انحصاری کنسول نینتندو بعد از عرضه‌ی نینتندو سوییچ به بازار، در دسترس کاربران و گیمرهای قدیمی این کنسول قرار گرفته‌اند و محدودیتی برای گیمرها برای استفاده از این بازی‌ها وجود ندارد. اما یک موضوع مهم که وجود دارد این است که بازی‌های کنسول نینتندو ساختار قدیمی خود را ندارند و این کمپانی بزرگ و مطرح برای عرضه‌ی دوباره‌ی بازی‌های قدیمی، آن‌ها را در ساختاری جدید و نو ارائه می‌کند تا حال و هوای جدی ی را در فضای بازی به وجود آورده و از این طریق گیمرها می‌توانتد تجربه‌ای جدید با انجام بازی‌های قدیمی داشته باشند، که این خود نقطه‌ی عطفی برای این کنسول است. این دقیقا همان اتفاقی است که بازی Super Mario 3D All-Stars را تحت تاثیر قرار داد؛ در واقع به مناسبت بزرگداشت سالگرد سی و پنجم مجموعه بازی‌های جذاب ماریو، سه بازی جدید از این مجموعه بازی هیجان انگیز را بر روی کنسول نینتندو سوییچ قرار گرفت.

با این حال بازی‌های جدید عرضه شده از مجموعه‌ی نینتندو در همان ساختار بصری قدیمی خود بر روی نینتندو سوییچ قرار گرفتند. موضوعی که وجود دارد این است که هدف اصلی نینتندو با توجه به سی و پنجمین سالگرد بزرگداشت عرضه‌ی مجموعه بازی‌های ماریو، عرضه‌ی بازی Super Mario 3D World+Bowser’s Fury بر روی این کنسول بود. بازی Super Mario 3D World که یکی از بازی‌های انحصاری کنسول نینتندو بود، به دلیل استقبال کم گیمرها از این کنسول بازی چندان مورد توجه قرارنگرفت و یک شکست را برای سازندگان این بازی به ارمغان آورد‌. سال‌ها از عرضه‌ی این بازی جذاب می‌گذرد و سوال اینجاست که آیا این بازی مانند قبل برای طرفداران خاص خود جذاب و هیمانی باقی مانده است یا نه؟

بازی Super Mario 3D World + Bowser’s Fury برای Nintendo Switch

بررسی مشخصات بازی

موضوعی که واضح است این است که بازی Super Mario 3D World از آن دسته بازی‌هایی نیست که روند پیش‌روی مراحل این بازی و داستانی که دنبال می‌کند برای تمام گیمرها جذاب و هیجان انگیز باشد.‌هدف اصلی سازندگان این بازی، طراحی یک بازی با استفاده از عناصر و آلمان‌های Damsel in Distress بوده است؛ در واقع این آلمان‌ها زمانی به کار می‌آیند که قصد سازندگان، ایجاد فضای کلیشه‌ای همیشگی دزدیده شدن پرنسس و اقدام شاهزاده‌ی سوار بر اسب برای نجات او باشد. در واقع این فضا، فضایی است که مورد توجه بسیاری از سازندگان بازی‌های مختلف برای کپسول نینتندو قرار دارد و در بین آن‌ها به عنوان ساختاری بسیار پرطرفدار و محبوب شناخته می‌شود. در واقع داستانی که نینتندو برای ساخت بازی‌های مختلف در نظر می‌گیرد، مانند یک نیروی محرکه عمل کرده و گیمرها را به سمت دنیای درونی یک بازی می‌کشاند.

چه بسا با توجه به این موضوع می‌توان گفت که مهم‌ترین نقش بر عهده‌ی گیم‌پلی بوده و در واقع همین گیم‌پلی است که برای گیمرها و بازیکن‌ها جذاب است. از بازی می‌توان به عنوان یک نمونه از بازی‌های پلتفرمر یاد کرد؛ داستان بازی بر پایه‌ی این است که در آن شخصیت اصلی بازی یعنی ماریو، باید به عنوان قهرمان وارد عمل شده و پری‌هایی که توسط شخصیت شرور بازی ربوده شده‌اند را نجات دهد. ماریو به همراه یاران خود یعنی تاد، پرینسس و لوئیجی وارد دنیای بزرگ و پر چالش Sprixie شده و در چندین فضا با تم مختلف و منحصر به فرد، مراحل گوناگون را برای رسیدن به پری‌ها و نجات دادن آن‌ها طی می‌کند؛ ماریو مجاب است که با ورود به هر یک از این هفت فضا، یکی از پری‌ها را نجات دهد تا به مرحله‌ی بعدی صعود پیدا کند. در واقع هر یک از گیمرها با گذشتن از مراحل مختلف این بازی، خود را در یک فضای بسیار هیجان انگیز و سرگرم کننده حس می‌کنند.

بازی Super Mario 3D World + Bowser’s Fury برای Nintendo Switch

ساختار مراحل بازی

ساختار بازی Super Mario 3D World + Bowser’s Fury بسیار ساده و قابل فهم بوده و به شکلی طراحی شده است که اکثر گیمرها می‌توانند به راحتی از عهده‌ی این مراحل برآمده و با شیوه‌ی انجام بازی آشنا شوند و بتوانند خود را برای رسیدن به مراحل بعدی بازی که در نوع خود سخت و مشکل هستند، آماده کنند. بعد از گذشتن از مراحل نخستین بازی ، کاربران کم کم خود را در مراحل سخت و پیچیده‌تری می‌بینند و لازم است که برای گذشتن از این مراحل، خود را به چالش‌های گوناگونی بکشند. با گذشتن از هر یک از مراحل این بازی، امکان بازی در مراحل بعدی برای گیمرها فراهم خواهد آمد که این همانند یک پاداش برای کاربران به علت عبور از مراحل پیشین می‌باشد. هر یک از گیمرها برای این که بتوانند به آسانی مراحل سخت‌تر بازی را انجام داده و از چالش‌های مختلف این بازی جان سالم را به در ببرند، لازم است که ستاره‌های سبز رنگی که در طی مرحله‌های گوناگون این بازی نمایان می‌شوند را جمع آوری کرده و نیرو به دست آورند؛ این ستاره‌های سبز، آیتم‌هایی هستند که باید برای Super Mario جمع آوری شوند. هر یک از گیمرها با در نظر گرفتن فضای هر مرحله، لازم است تعداد مشخصی از این ستاره‌های سبز رنگ که در حدود 3 الی 5 ستار می‌باشند را برای خود جمع آوری نمایند. در صورتی که طراحی یک بازی به شکلی باشد که بازیکنان علاقه‌ای به طی کردن مراحل مختلف آن و به چالش کشیدن توانایی‌های انجام بازی خود نداشته باشند، به طور حتم هر یک از گیمرها علاقه‌ای به ادامه دادن بازی و گذشت از مراحل مختلف نشان نخواهند داد و از انجام بازی کناره‌گیری خواهند کرد. بازی Super Mario 3D World این موضوع را نقض کرده است؛ فضای این بازی به شکلی طراحی شده است که اکثر گیمرها برای ادامه دادن بازی و طی کردن مراحل مختلف آن، علاقه‌ی بسیاری نشان خواهند داد و کاملا مشتاق هستند که تمام هر یک از ستاره‌های سبز مراحل مختلف این بازی را جمع آوری کنند.

بازی Super Mario 3D World + Bowser’s Fury برای Nintendo Switch

ویژگی‌های بازی

سازندگان بازی Super Mario 3D World، فضای بازی مورد نظر را به شکلی طراحی کرده‌اند که بازیکنان در هر یک از مراحل بازی می‌توانند از پاورآپ‌هایی با ویژگی‌های متنوع بهره‌مند شوند؛ پاورآپ‌های بسیار ویژه‌ای مثل Mega، Super Leaf، Fire Flower، Mushroom، Boomerang و Propeller Box. با این حال مراحل گوناگون بازی به گونه‌ای طراحی شده است که بدون داشتن این پاورآپ‌ها نیز به سادگی می‌توانید از آن‌ها عبور کنید. با این حال استفاده از این قدرت‌ها ضرری برای شما نداشته و به شما کمک می‌کند که سرعت عمل بیشتری برای طی کردن مراحل مختلف بازی داشته باشید. شما به عنوان یک گیمر، می‌توانید علاوه بر ماریو از یاران او یعنی لوئیجی، پرینسس و تاد نیز استفاده کرده و در قالب آن‌ها ظاهر شوید و به سادگی مراحل گوناگون بازی را طی کنید. گرچه گیم‌پلی بازی به عنوان هر یک از کاراکترهای مختلف آنچنان تفاوتی با یکدیگر نخواهد داشت، اما با توجه با تفاوت‌های ظاهری و طراحی خاصی که برای این شخصیت‌ها در نظر گرفته شده است، فضای بازی برای شما بسیار سرگرم کننده و جذاب خواهد بود.

نکته‌ی مهم دیگر درباره‌ی این بازی این است که هر یک از بازیکنان قادر خواهند بود که به شکل لوکال و به صورت آنلاین، بازی را با دوستان خود به اشتراک بگذارند و با استفاده از کوآپ چهار نفره به صورت تیمی بازی کنند. همانطور که می‌دانید بازی کردن به شکل تیمی، تجربه‌ای بسیار هیجان‌انگیز و جذاب‌تر از بازی به شکل فردی خواهد بود. این بازی می‌تواند برای هر یک از گیمرها، چه قدیمی و چه جدید بسیار جذاب و لذت بخش باشد. شاید اکثر گیمرهای کنسول نینتندو انتظار نسخه‌ی کاملا جدید از بازی‌های ماریو را داشتند، با این حال این نسخه از بازی نیز با توجه به محتویات تازه‌ی در نظر گرفته شده برای آن، می‌تواند به اندازه‌ی یک نسخه‌ی تازه هیجان انگیز و لذت بخش باشد.

بازی Super Mario 3D World + Bowser’s Fury برای Nintendo Switch

ویژگی‌های نسخه نینتندو سوییچ بازی Super Mario 3D World + Bowser’s Fury

در طراحی نسخه نینتندو سوییچ بازی Super Mario 3D World، قسمت جدیدی برای این بازی که Bowser’s Fury نامیده می‌شود در نظر گرفته شده است که یک ویژگی کاملا جدید بوده و متفاوت از بازی اصلی ایجاد شده است. در این قسمت جدید از بازی، لازم است که ماریو با بوزر جونیور یک تیم را تشکیل دهد و در مقابل بوزر که به جنون رسیده است، ایستادگی کند. ممکن است در نگاه اول فکر کنید که گیم‌پلی این قسمت جدید مانند محتوای اصلی و قدیمی بازی است؛ اما باید گفت که Bowser’s Fury یک ساختار تازه و کاملا جدید دارد که سرگرمی و هیجان آن به نسبت محتوای اصلی بازی بیشتر و جذاب‌تر خواهد بود. در قسمت Bowser’s Fury از بازی ، دوربین کاملا نزدیک به ماریو قرار دارد. بازیکنان در قالب ماریو ظاهر شده و لازم است که با انجام بازی سکوها در هر یک از فضاهای مختلف بازی، یک سری آیتم را به دست بیاورد. با توجه به این موضوع گیمرها برای انجام مبارزه‌ای هیجان انگیز با بوزر، می‌توانند آیتم‌هایی با نام cat shine را جمع آوری کرده و از این طریق یک زنگوله به شکل گربه را فعال کنند و به مبارزه با بوزر بپردازند. به طور کلی نینتندو این نسخه از بازی را با یک سری آپشن و ویژگی‌های کاملا متفاوت و متنوع خلق کرده است. تمام این اقدامات یک بازی را به وجود آورده است، که جذابیت آن برای گیمرها در حد نسخه‌های super mario Galaxy و super mario odyssey است. علاوه بر آن قسمت Bowser’s Fury که قابلیت کوآپ دارد، به بازیکنان این امکان را می‌دهد که به صورت تیمی با دوستان خود چالش‌هلی مختلف این قسمت را بگذرانند.

بازی Super Mario 3D World + Bowser’s Fury برای Nintendo Switch

کلام آخر

یکی از نقطه ضعف‌های این بازی، قدرت بسیار بالای یک سری از پاورآپ‌ها است که بازیکنان را از بکارگیری بعضی از آن‌ها در مسیر بازی، منصرف می‌کند. شیوه‌ای طراحی این بازی برای گیمرهای جدید و قدیمی بسیار جذاب است؛ در حدی که بعضی گیمرها به تکرار مراحل مختلف این بازی، علاقه‌ی زیادی نشان می‌دهند. با توجه به پیشرفت چشم‌گیر این بازی جذاب از لحاظ بصری، نورپردازی بسیار ویژه و با کیفیت، محتوای بسیار جذاب Bowser’s Fury و… همه و همه باعث جذابیت هر چه بیشتر این نسخه از بازی به نسبت نسخه‌های دیگر مجموعه‌ بازی‌های ماریو شده است. نکته‌ی دیگر این است که طراحی بازی مشابه با بازی super mario odyssey بوده و تجربه‌ای جدید را برای گیمرها فراهم می‌آورد. علاوه بر آن موسیقی کلاسیک و بسیار جذابی که در هر یک از مراحل به گوش می‌رسد، هیجان بازی را بیشتر از قبل کرده است. همه‌ی این موارد باعث شده است تا بازی Super Mario 3D World، همچنان جذابیت و هیجان بالای خود را حفظ کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی