بررسی بازی Watch Dogs Legion

بازی واچ داگز لیجن سومین قسمت از سری بازی های واچ داگز است که در سال 2020 میلادی برای کنسول های نسل هشتمی و احتمالاً کنسول های نسل نهم منتشر می شود. این بازی به خوبی توانسته است نظرات منتقدان را به خود جلب کند. علاوه بر گرافیک خوب به نظر می رسد این بازی توانسته گیم پلی مناسبی را به کاربران خود ارائه دهد. در نقد و بررسی بازی Watch Dogs: Legion باما همراه باشید.

معرفی سری بازی واچ داگز (سگ‌های نگهبان)

دنیای بازی های جهان باز یا به اصطلاح Open world تا مدت ها در انحصار شرکت راکستار و بازی فوق معروف این شرکت یعنی جی تی ای بود. بعد ها کم کم دیگر استودیو نیز به خود جرئت داد که بازی های جهان باز را تولید کنند. در این بین این شرکت یوبی سافت بود که با ساخت بازی اساسین کرید به سراغ دنیای در داستان ها و اساطیر و افسانه ها رفت. البته دیگر بازی های جهان بازی نیز کم کم وارد بازی ویدیویی شدند اما هیچ کدام از آن ها نتوانستن به خوبی بازی های راکستار باشند.

با این حال در سال 2012 بود که این شرکت رسماً با انتشار اولین تریلر از بازی واچ داگز وارد دنیای جهان با امروزی شد و دست خلافکار ها برای خرابکاری در دنیای مدرن باز گذاشت. تریلر بازی واچ داگز که در سال 2012 منتشر شد بسیار نفس گیر و جذاب بود و از همان ابتدا توانست طرفداران زیادی از مجذوب خود کند.

بازی Watch Dogs Legion
بررسی بازی Watch Dogs: Legion

مشکلات نسخه اول بازی واچ داگز

از مشخصات جذاب این تریلر گرافیک مافوق تصور آن بود که بازی را از هر لحاظ نسبت به بازی های راکستار سرتر می کرد. در نهایت بازی Watch Dogs منتشر شد و بر خلاف تبلیغ های انجام شده بازی نهایی افت گرافیکی فاحشی را نسبت به تریلر های نمایش داده شده تحویل کاربران داد. بازی درمان عضله از مشکلات گرافیکی زیاد رنج می برد. گیم پلی بازی ین برای کاربران تازگی داشت. با این حال این بازی آنقدر برای کاربران اتمسفری تاریک و جذاب داشت که از افت گرافیک نهایی بازی دلگیر نباشند.

بازی نسخه اول Watch Dogs عرضه شد و توانست با گیم پلی خود طرفدارانی را پیدا کند. همین امر باعث شد که یوبی سافت به دنبال ساخت نسخه دوم بازی باشد. بعد از نسخه اول ناشر و سازنده بازی به سراغ نسخه دوم بازی رفت. ایرادات نسخه اول را برطرف کرده و نسخه دم را با گرافیکی بهتر، داستانی جذاب تر و گیم پلی روان تر وارد بازار کرد. این بازی به خوبی توانست نظر مثبت منتقدان و کاربران را به خود جلب کند و خیلی سری سران یوبی سافت تصمیم گرفتن که به سراغ نسخه سوم این بازی بروند. قهرمان های بازی در نسخه های اول و دوم در نسخه سوم این بازی حضور ندارند و داستان بازی در نسخه سوم کاملاً از امریکا خارج شده است. نسخه سوم این بازی با نام واچ داگز لیجن برای کاربران عرضه شده است.

نسخه سوم این بازی با تبلیغات کمتری ساخته و روانه بازار شده است. بازی واچ داگز لیجن با ایده ای تازه وارد بازار شده است. ایده اصلی این بازی بسیار جسورانه است و حتی قبل تر هم درگیر بازی های رایانه ای از آن استفاده نشده است. حال باید دید این بازی تا چه توانسته نظر مثبت منتقدان و کار ران را به خود جلب کند. با ما همراه باشید تا بخش های مختلف این بازی را با هم بررسی کنیم.

داستان بازی Watch Dogs: Legion

داستان بازی واچ داگز لیجن در آینده ای نه چندان دور رخ می دهد. در بازی واچ داگز لیجن سیستم عامل همه کاره CtOS که در نسخه های قبلی در شهر های شیکاگو و سانفرانسیسکو فعالیت می کرد حالا رشد کرده و به یک نظام جهانی نباید شده است و این هوش مصنوعی و سیستم عامل در هر شهری و در هر کشوری مستقر شده است.

این سیستم برای اینکه مردمان کشور های مختلف را در نظر بگیرد تمامی ساختار ها را به کنترل خود درآورده است. البته این کار باعث پیدایش بیشتر جرم و فساد و قتل ها و دزدی ها شده است. در بازی واچ داگز لیجن شما به شهر لندن سفر می کنید و داستان بازی در این شهر رخ می دهد.

Watch Dogs: Legion داستان مردمی را روایت می کند که در آستانه یک قیام و خیزش هستند. این خیزش به صورت همه جانبه بوده و تحت تاثیر نفوذ CtOS انجام می شود. در این بین گروه دد سک هم در ماجرای این قیام حاضر هستند. گروه دد سک همواره به دنبال CtOS بوده است.

در این هیاهو گروه دیگری در بازی واچ داگز لیجن وارد می شود. این گروه کار خود را به منفجر کردن چندین ساختمان شهری و اداری مهم مانند پارلمان و دیگر نقاط شلوغ لندن آغاز می کند. نام این گروه زیرو دی Zero Day است. این گروه در مدت کوتاهی آشوب ها و حواشی زیبای دریا برای شهر لندن به وجود می آورد در همین حین این گروه اعلام می کند که تمام اتفاقات بازی زیر سر گروه دد سک است و آن ها را تبدیل به دشمن اصلی کشور انگلستان می کند. همین امر باعث می شود که گروه دد سک تمرکز خود را از روی CtOS بردارد. در نتیجه این سیستم عامل شروع به نفوذ و تاثیر گذاری در ساختار کشور انگلستان می کند.

بازی Watch Dogs Legion
بررسی بازی Watch Dogs: Legion

با توجه به همین موضوع انگشت اتهام ها به سمت گروه دد سک گرفته می شود و باعث می شود که تمام اعضای این گروه در حمله های پلیس کشته و یا دستگیر شوند. در این بین یکی از اعضای این گروه ه دختر است نجات پیدا می کند. این دختر که سبین نام دارد با استفاده از یک هوش مصنوعی که در بازی با نام بگلی معرفی می شود قصد دارد تا اعضای این گروه را بازگردانده و تیم اصلی گروه دد سک را تشکیل دهد تا دوباره به مقابله با CtOS پرداخته و شورش مردم انگلستان را به نتیجه برسند. در کنار این مورد باید با گروه مرموز Zero Day اقدامات آن ها نیز مقابله کنند. پلیس انگلستان هم به دنبال آن ها است و این گوره مقبولیت خود را در بین مردم از دست داده است. در این بین گروه های سیاسی مستقر در لندن هم وارد ماجرا می شوند و هر کدام برای به دست گرفتن قدرت تلاش می کنند. در نتیجه در مدت زمان کوتاهی شهر لندن تبدیل به یک میدان جنگ سیاسی تروریستی هکری می شود!

نقد و بررسی بازی Assassin’s Creed: Valhalla

همان ‌طور که مشاهده کردید داستان بازی Watch Dogs: Legion از کیفیت بالایی برخوردار است؛ در این بین پیچیدگی هایی نیز به داستان بازی افزوده می شود که باعث تعجب شما در بخش های از بازی می شود. مدت زمان داستان بازی برای یک بازی شوتر جهان باز بسیار مناسب است و بازی واچ داگز لیجن می تواند به راحتی شما را برای ساعاتی سرگرم کند. شخصیت های منفی موجود در بازی بالانس مناسبی دارند و هر کدام به نحوی داستان بازی را تحت تاثیر خود قرار می دهند. داستان بازی به نحوی است که شما در طول بازی واچ داگز لیجن اصلاً خسته نمی شوید و روند کسل کننده ای ندارد.

کاراکتر های دیگر بازی Watch Dogs: Legion نیز دارای داستان ها و پرداخت های مناسبی هستند. در بازی شما با شخصیت های زیادی روبرو می شوید که هر کدام از این شخصیت ها داستان و هدف مخصوص به خود را دارند بخش های غافلگیر کننده به خوبی در داستان قرار داده شده اند و اتمسفر موجود در بازی باعث می شود که داستان بازی واچ داگز لیجن در بین سه نسخه بازی واچ داگز بهترین باشد.

بازی Watch Dogs Legion
بررسی بازی Watch Dogs: Legion

ایده عجیب و جالب بازی واچ داگز لیجن

تا به اینجا در مورد داستان بازی Watch Dogs: Legion به خوبی صحبت شد اما خبری از قهرمان داستان نیست. شاید فکر کنید که قهرمان بازی شخصیت سبین است اما در اشتباه هستید؛ طبق اعلام یوبی سافت در بازی واچ داگز لیجن قهرمان بازی مردم شهر لندن هستند و شما باید به NPC ها (شخصیت های غیر قابل بازی) کمک کنید تا بتوانند شورش و قیام خود را تکمیل کنند. در حقیقت تمام فعالیت های شما تاثیر مستقیمی روی رفتار NPC ها خواهد داشت

این ایده در ابتدا بسیار جسورانه و تا حدودی غیر ممکن بود اما مکانیسم بازی و روند گیم پلی بازی واچ داگز لیجن به نحوی است که باعث می شود بازیکن خود را در متن رخداد ها حس کند و این شخصیت های NPC ها هستند که رخداد های بازی را کنترل می کنند. این ایده به خوبی در بازی پیدا سازی شده است.

در واقع شما می توانید در شهر لندن قدم بزنید و از بین افراد داخل شهر اعضای تیم خود را انتخاب کنید. هر کدام از افراد داخل شهر یک ویژگی و مهارت خاصی دارند و شما هستید که باید از بین افراد مختلف آن هایی را که به درد تیم شما می خورند انتخاب کنید. این ایده باعث می شود که شهروندان عادی شهر لندن تبدیل به قهرمانان داستان شوند. گیم پلی اصلی بازی واچ داگز لیجن نیز بر همین اصول استوار شده است. در واقع این حقیقت که در تمامی قیام ها این مردم و شهروندان عادی هستند که حوادث را رقم می زنند یک حقیقت غیر قابل انکار است و در بازی واچ داگز لیجن هم این مردم هستند که قیام ها را به پیروزی نزدیک می کنند.

بررسی بازی Watch Dogs: Legion

نکته جالب در بازی واچ داگز لیجن این است که اگر یکی از افراد تیم شما که شهروندان عادی هستند در جریان بازی توسط دیگران کشته شود این شخصیت به صورت کامل از بازی حذف خواهد شد. این موارد نشان می دهد که یوبی سافت برای خلق این NPC ها تلاش زیادی کرده است. ایجاد یک هارمونی مناسب در داستان و گیم پلی بازی با استفاده از این شخصیت های غیر قابل بازی باعث شده است که سیستم مراحل بازی جذاب تر از قبل باشند.

نقد و بررسی تخصصی بازی Immortals : Fenyx Rising

گیم پلی بازی Watch Dogs: Legion

هسته اصلی بازی انجام مأموریت های اصلی بازی است. در کنار این موارد فعالیت های جانبی، پیدا کردن اپراتور های مناسب برای فعالیت های گروه دد سک و گشت و گذار در لندن نیز شامل بخش های فرعی بازی می شوند. نقشه شهر لندن نسبت به دیگر بازی های یوبی سافت خیلی بزرگ نیست اما تنوع و تعداد مأموریت های قرار داده شده در این شهر به قدری بالا است که شما را تا مدت ها می تواند سرگرم کند. در بازی واچ داگز لیجن شهر لندن به چند بخش مختلف تقسیم شده است و در هر کدام از این مناطق باید فعالیت های خاصی را انجام دهید. تفاوت منطقه باعث تفاوت مأموریت ها می شود و همین امر باعث می شود که گیم پلی بازی تکراری نباشد. بازی واچ داگز لیجن در انجام مأموریت ها گیم پلی بازی بسیار روان و جذاب است.

بازی Watch Dogs Legion
بررسی بازی Watch Dogs: Legion

انجام مأموریت های بازی واچ داگز لیجن

نکته جالب بازی این است که هر زمان که فعالیت ها و مأموریت های یک منطقه را به صورت کامل انجام دهید بازی یک مأموریت جانبی برای شما در نظر می گیرد که جایزه این مأموریت جانبی اضافه شده یک اپراتور ویژه به تیم شما است. این مراحل حتی در بعضی از مناطق از مراحل اصلی بای هم بهتر و جذاب تر طراحی شده اند. در نتیجه این ا به یاد داشته باشید که با انجام دادن تمام فعالیت ها و مأموریت های یک بخش جایزه خوبی در انتظار شما خواهد بود.

مأموریت های جانبی بازی بسیار زیاد و متنوع است. تقریباً هر کاری که در زندگی روزمره انجام می دهید در این بازی وجود دارد. از ارسال کالاهای پستی یا مبارزات غیرقانونی کلوپ های شبانه، از هک سرور های CtOS گرفته تا قتل اشخاص مهم همگی به صورت مناسب در بازی قرار داده شده اند.

فعالیت ها و مأموریت های موجود در بازی می توانند هر لحظه تبدیل به یک درگیری خونین تبدیل شوند. حتی تجربه رد کردن یک مأموریت توسط شما ممکن است با تجربه دوست شما تفاوت داشته باشد چرا که از اپراتور های متفاوتی استفاده کرده باشید. نبرد های بازی را می توان به روش های گوناگونی پیش برد. شما می توانید افرادی را در تیم خود داشته باشید که به مراحل بازی را به صورت مخفی کاری به پیش ببرند و یا اینکه اطرافی را در تیم خود داشته باشید که تمامی مأموریت های به صورت یک فیلم اکشن به پایان برسانند.

بازی Watch Dogs Legion
بررسی بازی Watch Dogs: Legion

در واقع ماموریت های بازی به نحوی است که به مهارت های اپراتور شما بستگی دارد. ممکن است یک اپراتور ناکارآمد باعث شکست مأموریت شما و حتی مرگ خود اپراتور شود. به عنوان مثال اگر اپراتور شما یک بزن بهادر حرفه ای باشد می توانید آن را به مأموریت های مشت زنی و دعوا های خیابانی ارسال کنید. حتی ممکن است اپراتور شما یک هکر حرفه ای باشد که می تواند پهپاد های نظامی و ربات های خاص را به ساختمان های دشمن ارسال کند و اطلاعات لازم را برای شما جمع آوری کند. اگر هکر شما حرفه ای باشد حتی می تواند در هنگام مبارزات و درگیری سلاح های اتوماتیک و پهپاد های دشمن را هک کرده و بر علیه دشمن از آن ها استفاده کند.

یوبی سافت به خوبی توانسته تنوع مراحل را در بخش های مختلف بازی حفظ کند. همین امر در کنار جهان باز بودن بازی توانسته است ترکیب جالبی از گیم پلی و تنوع مراحل را در بازی به وجود بیاورد. در نتیجه شما می توانید در زمان انجام یک مأموریت روش های زیبای دریا برای پیشبرد این مأموریت در نظر بگیرید. همین امر فرایند تکرار بازی را به شدت بالا می برد.

سیستم شخصی سازی استفاده شده در بازی Watch Dogs: Legion

سیستم شخصی سازی استفاده شده در بازی نیز به نوبه خود جالب و جذاب است. جزئیات زیادی در این سیستم شخصی سازی وجود دارد و شما می توانید نحوه پیش روی در مراحل را از قبل برنامه ریزی کنید. بازی Watch Dogs: Legion در این زمینه نسبت به نسخه های قبلی خود کاملاً بهتر عمل کرده است. منظور از شخصی شامل انتخاب شخصیت ها و اپراتور ها برای انجام مأموریت های بازی می باشد.

محیط شهر لندن نیز در طول بازی بر اساس فعالیت های شما تغییر می کند و شما می توانید تاثیر فعالیت های خود در شهر لندن را با مشاهده تغییرات مشاهده کنید. این تغییرات می تواند به راحتی در روند انجام بازی و مأموریت های تاثیر گذار باشد. گاهی ممکن است با شخصیت NPC در بازی روبرو شوید که قبلاً یک بار در حین فرار از دست پلیس با او تصادف کرده اید! حتی گاهی ممکن است یکی از اپراتور و اعضای تیم خود را درخیابان مشاهده کنید که مشغول انجام امور روزمره خود است.

بازی Watch Dogs Legion
بررسی بازی Watch Dogs: Legion

هوش مصنوعی بازی واچ داگز لیجن

نقد و بررسی تخصصی بازی Immortals : Fenyx Rising

هوش مصنوعی دشمنان شما در نوع خود کمی ضعیف است. به عنوان مثال اگر شما توسط پلیس تحت تعقیب قرار بگیرید خیلی سریع مشاهده خواهید کرد که پلیس ها دست از تعقیب شما بر می دارند و حتی اگر یک خیابان را سریع بپیچید کاملاً شما را گم خواهند کرد.
هر چه که در طول بازی پیش بروید هوش مصنوعی پلیس ها تغییر نمی کند. حتی با انجام ماموریت های مختلف هم نمی ‌توان حضور پلیس ها در شهر را به عنوان چالش در نظر گرفت. هوش مصنوعی دیگر شخصیت های بد بازی نیز به نوبه خود قابل قبول است اما آن ها هم در حد ایده آل نیستند.

گرافیک بازی واچ داگز لیجن

شهر لندن در بازی Watch Dogs: Legion بسیار زیبا و رنگارنگ طراحی شده است. در شب شما می توانید زیر نور لامپ های خیابان قدم بزنید و یا قدم به کوچه های تاریک لندن بگذارید. محیط شهری لندن بسیار کامل است و تقی با شما تمام چیزهایی که در شهر لندن واقعی پیدا می کنید را در این شهر مشاهده خواهید کرد.

خیابان های لندن مثل نسخه واقعی شلوغ است با این حال استفاده از اتومبیل ها بسیار لذت بخش است و شما مشکلی در راندن خودرو ها نخواهید داشت و معماری شهر نیز به خوبی انجام شده است. جزئیات شهر به خوبی در بازی پیاده سازی شده است. گشت و گذار در شهر لندن می تواند برای ساعت ها شما را سرگرم کند.

با همه این موارد یوبی سافت در زمینه گرافیک بازی همچنان عقب است. واچ داگز لیجن از لحاظ گرافیک اصلاً در حد و اندازه های بازی های انتهایی نسل هشتم نیست. در این بازی با توجه به جزئیات فراوان ما شاهد بافت های بی کیفیت هستیم. همچنین گاهی لود کردن و بارگذاری اشیا و بخش های بازی بیش از حد طول می کشد و باعث می شود که شما برای تمام کردن یک مرحله، بازی را مجدد از چک پوینت قبلی خود شروع کنید تا تمام نقشه برای شما بارگزاری شود.

ضعف فنی و گرافیک بازی به همین موارد ختم نمی شود حتی گزارش های زیادی در خصوص کرش کردن بازی و بیرون پریدن از بازی نیز ثبت شده است. در این مورد یوبی سافت قول داده است که با ارائه یک بسته بروزرسانی مشکلات زیادی از بخش های فنی و گرافیکی بازی را برطرف کند.

بازی Watch Dogs Legion
بررسی بازی Watch Dogs: Legion

کیفیت صدا گذاری در بازی واچ داگز لیجن بسیار عالی است. یوبی سافت برای اینکه شما تجربه ای ناب از برخورد با NPC ها داشته باشید صدا گذرای و دوبله آن ها را به صورت حرفه ای و با تعداد زیادی گوینده انجام داده است. دوبله تک تک صحبت های NPC ها به نحوی است که شما می توانید در تمامی لحظات بازی و در تک تک کات سین های بازی کیفیت بالای آن ها را حس کنید.

حتی می توان به این نکته نیز دقت کرد که کاراکتر های NPC را در بازی انتخاب کنید که گویش های خاص خود را دارند. شما می توانید انواع گویش های لیورپولی، اسکاتلندی، ایرلندی و یا افریقایی بریتانیای را در بازی پیدا کنید. همچنین شما نمی توانید دو اپراتور در بازی را پیدا کنید که یک خط دیالوگ شبیه به هم داشته باشند.

موسیقی و صدا گذاری بازی Watch Dogs: Legion

انواع موسیقی های جذاب نیز در بازی پخش می شود. علاوه بر این شما به ایستگاه های رادیوی نیز دسترسی دارید که می توانند صدا ها موسیقی اورجینال را در بازی برای شما پخش کنند. تنوع موسیقی در بازی بسیار بالا است و همین امر باعث می شود که شما در حین رانندگی هم از موسیقی ها لذت ببرید.

در نهایت باید اعلام کرد که بازی واچ داگز لیجن یک بازی سرگرم کننده بوده و می تواند تا مدت ها شما را سرگرم کند. اگر مشکلات فنی و گرافیکی و هوش مصنوعی بازی وجود نداشت این بازی به یک از بهترین بای های این نسل تبدیل می شد. با این حال این بازی همچنان یک عنوان مفرح و سرگرم کننده است.

این بازی به معنای واقعی کلمه یک بازی جهان باز یا همان Open world است. ایده های جسورانه یا که یوبی سافت در این بازی قرار داده است به خوبی پیاده سازی شده است. داستان بازی در نوع خود بسیار جذاب و گیرا است. در نهایت این بازی می‌تواند برای حداقل 40 ساعت و یا بیشتر شما را سرگرم کند.

بازی Watch Dogs Legion
بررسی بازی Watch Dogs: Legion

بازی Watch Dogs: Legion توسط استودیوی یوبی سافت ساخته شده است. این بازی برای کنسول های نسل هشتم یعنی پلی استیشن 4 و ایکس باکس وان و همچنین رایانه های شخصی ارائه شده است. قرار است نسخه های نسل نهمی این بازی برای کنسول های ایکس باکس سری ایکس و سری اس و پلی استیشن 5 نیز بعد از انتشار رسمی این کنسول ها ارائه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی