سیستم نورپردازی RGB چیست ؟

معرفی سیستم نورپردازی RGB

نورپردازی RGB یکی از جدید ترین سیستم های ساخته شده برای افزایش جذابیت تجهیزات گیمینگ است. استفاده از سیستم نوردهی RGB جذابیت و زیبایی چشمگیری را به تجهیزات گیمینگ خواهد بخشید. ممکن است برای بسیاری از افراد این سوال ایجاد شده باشد که طرز کار نورپردازی RGB چگونه است؟ در این مطلب تصمیم داریم به بررسی ساختار و نحوه کار نوردهی RGB بپردازیم.

سیستم نورپردازی RGB

به طور معمول نور سفید از ترکیب شدن چند نور مختلف به وجود می آید. یکی از رایج ترین روش های موجود جهت بدست آمدن نور سفید استفاده از رنگ هایی همچون قرمز (Red)، آبی (Blue)، سبز (Green) است.

RGB ترکیبی از حروف اول این سه رنگ می باشد. البته در سیستم نورپردازی RGB از رنگ بندی های گوناگونی بهره گیری شده و از اختصار RGB تنها برای معرفی این سیستم استفاده می شود. این روش از انعطاف پذیری بالایی در مخلوط کردن رنگ ها برخوردار بوده که از آن برای ایجاد جلوه های ویژه و خاص بهره گیری می شود. به طور کلی تمامی رنگ های موجود در سیستم نورپردازی RGB به وسیله ترکیب این سه رنگ به راحتی قابل تولید هستند. این موضوع باعث می شود تا رنگ های بدست آمده به صورت دقیق و پویا جلوه کنند.

سیستم نورپردازی RGB

پروتکل کنترل DMX چیست؟

پروتکل کنترل DMX به عنوان یکی از پیشرفته ترین نورپردازی های موجود در جهان شناخته می شود. با استفاده از این پروتکل می توان به یک گستره‌ی رنگ بندی با در حدود 16 میلیون سایه ‌رنگ دست پیدا کرد. بنابراین ممکن است این سوال ایجاد شود که این موضوع چطور ممکن خواهد بود؟ بهتر است بدانید که در هر مقیاس رنگی می توان به راحتی 256 سطح از رنگ را انتخاب نمود.

در سیستم RGB شما سه رنگ را در اختیار خواهید داشت که هر کدام از آن ها می توانند 256 سایه رنگ مختلف داشته باشند. به همین منظور با مخلوط کردن این سه رنگ با یکدیگر می توان به 16.7 میلیون رنگ مختلف دست پیدا کرد. اگر بخواهیم آن را به طور دقیق حساب کنیم نتیجه آن 256×256×256 برابر با 16,777,216 خواهد شد.

سیستم نورپردازی RGB

نحوه کار LED RGB

کنترل های که برای LED RGB طراحی می شوند همگی از یک اصل ساده پیروی می کنند. این سیستم نورپردازی RGB با تغییر جریان در کانال های قرمز، آبی و سبز باعث به وجود آمدن رنگ مورد نظر می شوند. به عنوان نمونه برای به وجود آمدن رنگ بنفش دو رنگ آبی و قرمز با یکدیگر ترکیب شده و رنگ سبز خاموش خواهد شد. به این ترتیب نور بنفش از ترکیب نور قرمز و آبی به وجود خواهد آمد. این سیستم نورپردازی RGB شاید نسبت به DMX از دقت کافی برخوردار نباشد اما می توان از آن برای محیط هایی همچون منزل، مغازه و غیره استفاده نمود.

در حال حاضر شرکت های زیادی از نورپردازی RGB در تجهیزات گیمینگ استفاده می کنند. این موضوع باعث به وجود آمدن جلوه ای زیبا در این گونه تجهیزات شده است. در کل استفاده از سیستم نورپردازی RGB در هنگام شب فضای جذابی را ایجاد خواهد کرد که این نورپردازی در بسیاری کیبورد های گیمینگ به راحتی قابل برنامه ریزی خواهد بود.

برچسب ها:

5 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی