ماوس گیمینگ با سیم یا بی سیم، کدام بهتر است؟

ماوس گیمینگ با سیم یا بی سیم؟

ماوس گیمینگ در این روز ها به یکی از مهمترین ابزار ها برای بازی کننده های رایانه های شخصی تبدیل شده است. ماوس ها در طول تاریخ سخت افزار رایانه ای همپای دیگر قطعات کار کرده اند اما این به این معنی نبوده که از تکنولوژی عقب باشند. با پیشرفت قطعات رایانه ای ماوس ها هم پیشرفت کردند و نسل به نسل کیفیت و کارایی ماوس ها بیشتر و بهتر شد.

ماوس ها از غلتک تا اپتیکال

در گذشته ماوس ها برای عملکرد بهتر دارای یک غلتک بودند و این غلتک ها فرایند حرکت را در ماوس ها به وجود می آورد. بعد از مدتی این غلتک ها کثیف شده و باید تمیز می شدند همچنین عکس العمل ماوس ها نیز در این حالت بسیار کند بود.

بعد از مدتی ماوس های غلطکی جای خود را به ماوس های اپتیکال دادن که دارای سرعت و دقت بسیار بالاتری بود. امروزه ماوس گیمینگ به صورت اپتیکال و لیزری ساخته میشود و هر کدام دارای دقت و عملکرد بسیار بالایی هستند و در کسری از ثانیه می توانند حرکت نشانگر ماوس را اعلام و ارسال کنند.

ماوس گیمینگ

انواع اتصال ماوس به رایانه

برای اتصال ماوس به رایانه سه راه وجود دارد. یا ماوس به صورت بلوتوثی به سیستم وصل می شود که در این حالت از اتصال بی سیم استفاده می شود. این اتصال دارای سرعت مناسبی است اما برای گیمینگ مشکلاتی را ایجاد می کند. نوع اتصال بعدی به صورت اتصال USB است که در حال حاضر پرکاربردترین مدل اتصال است و از سرعت بسیار بالا و مناسبی هم برخوردار است. نوع سوم اتصال قدیمی PS/2 بود که این مدل از اتصال ها به کلی منسوخ شده اند و دیگر استفاده نمی شوند.

اتصال USB ماوس گیمینگ

اتصال یو اس بی به دلیل اتصال آسان به رایانه از از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. همچنین سرعت انتقال اطلاعات در ماوس های یو اس بی بسیار بالا است. ماوس یو اس بی را می توان به راحتی به هر رایانه ای که دارای پورت یو اس بی باشد متصل کرد. حتی برای کارکردن نیز نیاز به نصب درایور ندارد و شما حتی در موقع نصب ویندوز هم ماوس شناسایی می شود کار می کند. سرعت پورت USB2 به حدی بالا است که حتی نیازی نیست پورت ماوس گیمینگ به پورت های جدید USB3 تغییر کنند.

اتصال بلوتوث ماوس گیمینگ

استفاده از بلوتوث در ماوس ها از سال های آغازین 2000 شروع شد. با انتشار ویندوز های نسل جدید لپ تاپ های جدید و همچنین رونق استفاده از پورت USB2 در سیستم ها ماوس های بی سیم هم کم کم وارد بازار شدند. این ماوس ها از اتصال بلوتوث و بدون سیم برای انتقال اطلاعات استفاده می کنند. ماوس بلوتوثی برای اتصال به سیستم های رایانه ای دسکتاپ نیاز به دانگل بلوتوث دارد.

نکاتی کلیدی در خصوص حساسیت سنسور ماوس گیمینگ

در واقع سیستم های دسکتاپ معمولی و حتی نیمه حرفه ای اتصال بلوتوث ندارند و تنها مادربورد های حرفه ای دارای درگاه اتصال بلوتوث هستند. در نتیجه ماوس گیمینگ بلوتوثی ایرادی که دارد این است که باید با دانگل به سیستم وصل شود و این یعنی سرعتی کمتر از ماوس گیمینگ سیمی خواهد داشت.

ماوس گیمینگ

دلیل انتخاب ماوس گیمینگ با سیم

در هنگام انجام بازیهای رایانه ای یکی از مهمترین ابزارهایی که اطلاعات و دستورات کاربر را به داخل بازی ارسال می کند ماوس است. حال هرچه سرعت ماوس در دریافت، تشخیص و انتقال این اطلاعات سریع تر باشد در نتیجه شما در بازی عکس العمل های سریع تری را مشاهده خواهید کرد. به همین دلیل است که ماوس گیمینگ باید سرعت و دقت بسیار خوبی داشته باشد تا در چند صدم ثانیه اطلاعات و دستورات را به بازی منتقل کند.

با توجه به این موارد ماوس گیمینگ ها در دنیا عموما به صورت باسیم ساخته می شوند چرا که هم هزینه تمام شده ماوس کمتر بوده و هم اینکه سرعت انتقال اطلاعات و دستورات به بازی بیشتر خواهد بود. این نکته را نیز باید از یاد نبرد که در سیستم های امروزه اتصال ماوس باسیم به سادگی انجام می شود و نیاز به نصب درایور و برنامه جانبی ندارد.

تنها دلیلی که برخی از افراد از انتخاب ماوس با سیم اجتناب می کنند وجود سیم این ماوس است. وجود سیم در ماوس ها باعث می شود که انها در نزدیکی رایانه قرار گیرند و در نتیجه محدودیتی ناخواسته را برای بازی کننده ایجاد کنند. با توجه به همین موضوع برخی از بازی کننده ها ترجیح می دهند که در بازی های خود از ماوس و حتی کیبورد بی سیم ولی بسیار با کیفیت استفاده کنند.

ماوس گیمینگ

دلیل انتخاب ماوس گیمینگ بی سیم توسط بازی کننده ها

امتیاز ماوس گیمینگ بی سیم این است که میتواند تا فاصله چند متری از رایانه به خوبی و راحتی کار کند. در نتیجه شما می توانید ماوس را بدون محدودیت حرکت دهید. ظاهر ماوس ساده بوده و مرتب تر نیز به نظر می رسد. در واقع با استفاده از ماوس بی سیم دیگر دغدغه ای برای جمع کردن سیم ماوس و گره خوردن ان و قطع شدن احتمالی کابل نخواهید داشت.

با این حال مهمترین مشکلات ماوس گیمینگ بی سیم کمی بیشتر از ماوس با سیم است. در ماوس بی سیم تاخیر و لگ در ارسال اطلاعات کمی بیشتر از ماوس با سیم است. همچنین ماوس بی سیم برای اینکه بتواند به خوبی کار کند باید از باتری استفاده کند و این یعنی داشتن دغدغه ای به نام تعویض باتری ماوس!

راهنمای خرید ماوس مناسب گیمینگ

در واقع شارژ باتری ماوس بی سیم یکی از مهمترین مواردی است که تعداد زیادی از گیمر ها را از ماوس بی سیم دلسرد می کند. یکی از مواردی که اهمیت دارد قیمت ماوس گیمینگ بی سیم است که در مقایسه با ماوس باسیم بسیار گران تر است.

ماوس گیمینگ

ماوس بی سیم یا با سیم، کدام را باید انتخاب کنید؟

انتخاب ماوس گیمینگ با سیم و یا بی سیم به مدت زمان بازی کردن شما با سیستم رایانه ای بستگی دارد. اگر از دسته بازی کننده هایی هستید که زمان بسیار زیادی را پای سیستم می گذارند و به صورت حرفه ای با رایانه خود بازی می کنند پس انتخاب اول و اخر شما باید ماوس گیمینگ با سیم باشد. برای این افراد حتی صدم ثانیه هم مهم است و ماوس با سیم در زمینه انتقال اطلاعات سرعت بسیار بالاتری نسبت به نمونه های بی سیم دارد. یک ماوس با سیم با سرعت و دقت بسیار بالا قیمت مناسب تری نسبت به نمونه مشابه بی سیم دارد و بسیار مقرون به صرفه تر است.

3 دیدگاه

  1. سلام خیلی خوب بود این مقاله خیلی میتونه به خریدتون کمک کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی