طراحی کنسول Xbox Series X با کمترین صدای ممکن

هنگامی که مایکروسافت تصمیم به ساخت کنسول جدید خود کرد از ابتدا رویکرد متفاوتی را نسبت به کنسول های قبلی در پیش گرفت بنابراین تصمیم گرفت تا دو مدل از کنسول نسل نهم با نام های Xbox Series X و ایکس باکس سری اس را به بازار عرضه کند که با توجه به تفاوت های سخت افزاری جزئی که با هم دارند ولی در نهایت یک نوع بازی را دریافت می کنند.

مدل ارزان تر و ضعیف تر این دو کنسول، ایکس باکس سری اس و مدل قوی تر و گران تر آن، ایکس باکس سری ایکس نام دارد و هر کدام از آن ها به این جهت با دو قیمت و سخت افزار متفاوت طراحی شده اند که به استراتژی مایکروسافت برای توجه به هر دو نوع مخاطب عمومی و حرفه ای بازی ها، تحقق بخشند. در این مدت نیز مایکروسافت تمام ویژگی های سخت افزاری و خصوصیات مثبت هر دو کنسول به ویژه Xbox Series X را به خوبی معرفی کرده است اما این بار برای آسوده شدن خیال کاربران، تصمیم گرفته تا درباره میزان صدای تولیدی و نویز دستگاه در زمان اجرای بازی ها با حداکثر توان سخن گوید.

عکس xbox series x

همانطور که می دانید سیستمی که دارای یک سخت افزار رده بالا و قدرتمند است قطعا به یک سیستم خنک کننده مناسب نیاز دارد. استفاده از چنین خنک کننده ای برای پلتفرم های نسل های قبل ایکس باکس مانند ایکس باکس وان و اورجینال و همچنین پلی استیشن 4 سونی، باعث تولید صداهای بلند و آزار دهنده شده بود از این رو مایکروسافت در توضیح سیستم جدید خنک کننده کنسول های Xbox Series X و سری اس اینگونه بیان کرد که این سیستم خنک کننده جدید که برای کنسول های نسل نهم طراحی شده به گونه ای کار می کند که در عین ارائه بیشترین بازده و عملکرد بهینه، صدایی بسیار کم تولید کند.

هنگامی که نسخه های اولیه Xbox Series X منتشر شد، بازخوردها و پیشنهادهای بسیار خوب و موثری برای توسعه دهندگان این کنسول رقم خورد و باعث شد تا مشکلات و ضعف هایی که در طراحی این دستگاه وجود داشت به طور کامل برطرف شود. به کارگیری بهترین و قوی ترین پردازنده ممکن برای این کنسول سبب شد تا سیستم خنک کننده مناسب و قدرتمندی با یک فن آکسیال برای خروج هوای سیستم نیز برای آن ساخته شود تا فشار ایجاد شده بر روی سخت افزار را کم کند و بازدهی آن را بالا ببرد.

نکته بسیار مهم دیگری که در طراحی سخت افزار Xbox Series X به کار برده شده، تقسیم مادربورد به دو بخش و اتصال آن به دو طرف شاسی آلومینیومی در داخل کنسول است. این ایده که توسط طراحان مطرح و استفاده شد باعث به گردش در آمدن جریان هوای خنک و رنج پایینی از صدای تولید شده در تمام سیستم شد و از این طریق کنسول کارآمد و بی صدایی با عملکرد بهینه تولید شد. نتیجه گیری نهایی درباره کنسول Xbox Series X این است که با وجود استفاده از یک سخت افزار قدرتمند برای این کنسول، سر و صدای تولید شده توسط آن بسیار کم است بنابراین توانسته تا حد زیادی انتظارات کاربران را برآورده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی