آموزش PS5مقالات

سوالات متداول در زمینه کنسول بازی PS5

نسل جدید کنسول‌ها آغازشده است. سونی نیز بر اساس رسم چندین ساله خود در آغاز نسل نهم بازی‌های رایانه‌ای اقدام به معرفی پنجمین نسخه از کنسول پلی استیشن کرده است. پلی استیشن 5 نام جدیدترین نسخه از کنسول سونی است. در این مقاله به‌ تمامی سوالات متداول پیرامون PS5 پاسخ داده‌ایم.

مدل معمولی و مدل دیجیتالی پلی استیشن 5 چه فرقی با هم دارند؟

این دو مدل از لحاظ قدرت و سخت افزار های اصلی با هم تفاوتی ندارند. تنها تفاوت بین مدل معمولی و مدل دیجیتال پلی 5 این است که در مدل معمولی دیسک درایو بلوری قرار گرفته و مدل دیجیتالی فاقد دیسک درایو بلوری است.
در نتیجه در مدل های معمولی شما می توانید بازی ها را به‌صورت دیسکی روی کنسول نصب کنید ولی در مدل دیجیالی باید فایل بازی ها را دانلود کنید و روی کنسول نصب کنید. برای دانلود بازی‌های پلی استیشن 5 شما می توانید از شبکه های داخلی سونی یا همان سرویس‌های پلی استیشن پلاس (PlayStation Plus) و (PlayStation Now) استفاده کنید.
در حال حاضر تقریباً 4000 بازی برای کنسول پلی استیشن 5 قابل دانلود است. در نسخه دیسک دار پلی استیشن 5 شما می توانید بازی‌های پلی استیشن 4 را روی این کنسول نصب‌کنید. بعد از نصب در صورتی که بازی نیاز به اپدیت داشته باشد شما می توانید بسته به‌روزرسانی آن به نسخه پلی استیشن 5 را به‌صورت اتوماتیک دانلود کنید.

بین دو مدل پلی استیشن 5 تفاوت سخت افزاری وجود دارد؟

خیر، پردازنده و رم و گرافیک پلی استیشن 5 معمولی و پلی استیشن 5 دیجیتالی یکسان است…

وزن و ابعاد پلی استیشن 5 چقدر است؟

بر اساس اعلام سونی مدل معمولی پلی استیشن 5 بدون احتساب پایه مخصوص آن برابر است با ۳۹۰x۱۰۴x۲۶۰ میلی‌متر و وزن آن نیز برابر ۴.۵ کیلوگرم است. در خصوص نسخه دیجیتال هم ابعاد بدون احتساب پایه برابر است با ۳۹۰x۹۲x۲۶۰ میلی‌متر با وزنی معادل ۳.۹ کیلوگرم است.

آیا پلی استیشن 5 قابلیت استفاده عمودی و یا افقی را دارد؟

بله هر دو مدل PS5 قابلیت استفاده به‌صورت افقی و عمودی را دارا می‌باشند.

آیا در زمان عرضه پلی استیشن 5 رنگ دیگری به‌جز سفید هم وجود دارد؟

خیر در حال حاضر تنها نسخه سفید پلی استیشن 5 در هر دو مدل قابل خرید است.

هر دو مدل کنسول پلی استیشن 5 دارای چه ورودی و خروجی هایی هستند؟

هر دو مدل کنسول پلی استیشن 5 دارای ورودی و خروجی های زیر هستند.

Ps4 input and output

آیا PS5 دارای منبع برق خروجی (آداپتور یا همان Power Brick) است؟

خیر در هر دو مدل کنسول پلی استیشن 5 از منبع تغذیه داخلی (آداپتور داخلی) استفاده می شود.

در داخل کارتن پلی استیشن 5 چه چیزهایی قرار گرفته است؟

در داخل کارتن کنسول پلی استیشن 5 موارد زیر قرار گرفته است:
• یک عدد کنسول PS5 (مدل معمولی یا دیجیتالی)
• یک عدد کنترلر (دسته بازی) دوال سنس (DualSense)
• کابل شارژ دسته بازی (یک سر USB-A و یک سر USB-C)
• کابل HDMI 2.1 با سرعت بسیار بالا
• کابل برق کنسول بازی
• پایه‌ی مخصوص قرارگیری کنسول به‌صورت افقی و عمودی
• دفترچه راهنمای کنسول
 
همچنین علاوه بر این موارد یک بازی به عنوان بازی پیش‌فرض روی کنسول نصب‌شده است. بازی Astro’s Playroom که درواقع یک بازی در سبک پلتفرمر است به‌صورت پیش‌فرض در کنسول پلی استیشن 5 نصب‌شده است. این بازی یک بازی نوآورانه بوده و به عنوان یک بازی نسل نهمی در اختیار علاقه مندان قرار می‌گیرد.

هارد دیسک SSD پلی استیشن 5 چه ویژگی ها و قابلیت هایی دارد؟

هارد SSD به‌کاررفته در کنسول PlayStation 5 دارای سرعت بسیار بالایی بوده و همین امر باعث می شود که فایل‌ها و بخش‌های مختلف بازی ها سریع‌تر از روی هارددیسک خوانده و به اصطلاح لود شوند. در نتیجه بازی ها سریع‌تر و روان‌تر اجرا خواهند شد.
 
این هارد SSD پرسرعت در کنار سیستم یکپارچه و اختصاصی به‌کاررفته در PS5 می‌تواند به راحتی فرایند لودینگ بازی ها را کوتاه تر کرده و اطلاعات را سریع‌تر وارد جریان بازی ها کند. در نتیجه شما دیگر شاهد صفحات طولانی لودینگ در بازی بزرگ نخواهید بود.
 
با استفاده از این هارد مخصوص تکسچر ها سریع‌تر در بازی ها قرار گرفته و دیگر در بازی ها لگ مشاهده نخواهید کرد. در بازی‌های بزرگ که قابلیت جابه‌جایی بین مکان‌ها وجود دارد این کار می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام شود. این قابلیت در بازی اپن ورلد و جهان باز تأثیر بسیار بالایی خواهد داشت.

چه فرقی بین SSD پلی استیشن و دیگر SSD های موجود در بازار است؟

در PS5 از یک SSD ویژه استفاده شده است و سرعت خواندن و نوشتن در این SSD برابر 5.5 گیگابایت در ثانیه است و این سرعت بالا و خارق العاده باعث می شود که فایل‌ها در سریع‌ترین حالت ممکن خوانده و بار گذرای شوند. سونی این SSD را با استفاده از فناوری‌ها و ویژگی‌های کنسول پلی استیشن 5 طراحی کرده است. مشابه این SSD در بازار وجود ندارد. همین امر باعث شده است که سرعت این SSD نسبت به سایر SSD های موجود در بازار به‌شدت بالاتر و بهتر باشد.

تأثیر قابلیت ها و ویژگی‌های هارد SSD کنسول PS5 روی نحوه دانلود و نگهداری بازی ها چگونه است؟

در کنسول پلی استیشن 4 قابلیتی رونمایی شد به نام Preferred Install، این قابلیت به شما اجازه می داد که بخش‌های مختلف یک بازی را به‌صورت جداگانه نصب کنید؛ مثلاً اگر یک بازی دارای بخش‌های چندنفره آنلاین و تک‌نفره آفلاین داشت و شما به‌شدت دنبال بخش چندنفره آنلاین بودید می توانستید در ابتدا بخش چندنفره آنلاین را نصب کنید و حتی اصلاً بخش تک‌نفره آفلاین را نصب نکنید.
 
این قابلیت به‌صورت بهبود یافته تر و بیشتر در کنسول پلی استیشن 5 قرار گرفته است و به لطف استفاده از SSD پرسرعت پلی استیشن 5 شما می توانید بخش‌هایی از بازی را نصب و آن‌ها را بازی کنید. حتی می توانید بخش‌هایی را که بازی کرده اید را حذف کنید. البته نکته مهم این است که سازنده ها این قابلیت را در بازی‌های خود ایجاد کرده باشند؛ یعنی خود بازی نیز باید از این قابلیت پشتیبانی کند.
 
ویژگی مهم این قابلیت مدیریت فایل‌ها در هارد دیسک کنسول است. با این کار شما می توانید هارد دیسک SSD کنسول خود را مدیریت کنید و فضای مورد نیاز برای دانلود و نصب دیگر بازی ها را فراهم کنید.
 
از طرف دیگر فرآیند دانلود و ذخیره فایل‌ها روی کنسول پلی استیشن 5 سریع از پلی استیشن 4 خواهد بود. در نتیجه شما بهتر و سریع‌تر می توانید به فایل‌ها و بازی ها دسترسی داشته باشید. به عنوان مثال می توانید مرحله اول یا بخش اول یک بازی را نصب کنید و تا دانلود شدن و نصب شدن بخش دوم یا دیگر بخش‌های بازی، شما شروع به بازی کردن نمایید. در این حالت هم زمان که بازی روی کنسول شما دانلود می شود شما بازی‌های نصب و از آن استفاده می‌کنید. البته همان‌طور که گفته شد این قابلیت باید در خود نیز وجود داشته باشد.

آیا امکان ذخیره و نصب بازی های PS5 روی هارد دیسک های اکسترنال USB وجود دارد؟

خیر تمامی بازی‌ های پلی استیشن 5 باید روی هارد SSD مخصوص پلی استیشن نصب و بازی شوند. از طرفی دیگر شما می توانید بازی‌های پلی استیشن 4 را روی درایوها USB نصب و آن‌ها را بازی کنید. در حال حاضر سونی روی این قضیه کار می‌کند ولی فعلاً هیچ درایو USB را نمی توان به پلی استیشن 5 متصل کرد و فعلاً این قابلیت در این کنسول بسته است. دلیل انکار موارد امنیتی و جلوگیری از هک شدن کنسول ذکر شده است.

آیا می توان ‌هارد SSD پلی استیشن 5 را بیشتر کرد و آن را ارتقا داد؟

در حالت کلی نمی‌ توان‌ هارد دیسک پلی استیشن 5 را تغییر داده و آن را بیشتر کرد یا ارتقا داد. سونی برای این کار راه حل دیگری را در نظر گرفته است و شما می توانید از طریق درگاهی که روی این کنسول تعبیه شده است یک عدد هارد SSD مخصوص پلی استیشن 5 تهیه کرده و روی این درگاه قرار داده و در کنسول نصب کنید. این درگاه بر اساس ویژگی‌های SSD مدل M.2 ایجاد شده است؛ در حال حاضر استفاده از این درگاه امکان پذیر نمی باشد.
 
سونی اعلام کرده است که در آینده ای نزدیک استفاده از این درگاه را با یک بروز رسانی نرم‌افزاری برای همگان امکان پذیر می‌کند. نکته مهم این است که اگر امکان استفاده از این درگاه فراهم شود و شما یک کارت هارددیسک مخصوص پلی استیشن 5 یا همان ‌هارد دیسک SSD جانبی تهیه کنید در آن حالت می توانید بازی‌ PS5 را روی آن اجرا کرده و به راحتی بازی کنید. این هارددیسک جانبی هیچ تفاوتی با هارددیسک داخلی کنسول ندارد.

هارد دیسک M.2 SSD چیست؟

هارددیسک M.2 SSD، همان ‌هارد استفاده شده در کنسول PS5 است که به‌صورت اختصاصی برای این کنسول تولیدشده است. این هارددیسک به طرز فوق‌العاده پرسرعت است. هر دو مدل ارائه‌شده پلی استیشن 5 از هارددیسک M.2 SSD پشتیبانی می‌کنند. برای استفاده از این هارددیسک ها باید یک بسته بروز رسانی را دریافت کنید تا کنسول شما این هارد را بتواند شناسایی کند.

آیا این هارددیسک M.2 SSD مدل خاصی دارد؟

بله هارددیسک های جانبی مناسب برای PS5 دارای سرعت و ویژگی‌های خاصی هستند. در آینده در خصوص این هارددیسک ها و نحوه استفاده آن‌ها اطلاعات بیشتری را به شما اعلام خواهیم کرد.

آیا می توان ‌هم زمان با خرید پلی استیشن 5 یک هارد دیسک M.2 SSD نیز خریداری کرد و روی کنسول نصب کرد؟

خیر در حال حاضر امکان خریداری این هارددیسک مخصوص وجود ندارد. فعلاً از خرید هارددیسک های مشابه دست نگه دارید تا در زمان مناسب اطلاعات کافی را به شما اعلام کنیم.

تکنولوژی صوتی استفاده شده در پلی استیشن 5 یا همان Tempest 3D Audio Tech چیست؟

در داخل PS5 یک موتور صوتی تعبیه شده است این ویژگی بر اساس ویژگی‌های صدای سه بعدی اقدام به تولید خلق صدا می‌کند. موتور اختصاصی خلق صدای سه بعدی این کنسول با نام تمپست شناخته می شود.
این موتور توانایی بالایی در تولید صدای های با کیفیت دارد. در نتیجه با استفاده از این قابلیت شما می توانید صدای موجود در بازی ها را به‌صورت سه بعدی بشنوید. با استفاده از این قابلیت، کنسول پلی استیشن 5 ترکیب صداها را با عمق بیشتر و کیفیت بالاتر ارائه می دهد. در هنگام استفاده از هدست مخصوص پلی استیشن 5 شما می توانید اوج کار این موتور را حس کنید.

صدای سه بعدی کنسول PS5 چه کمکی به بهبود گیم پلی بازی ها می‌کند؟

بازی‌های پلی استیشن 5 می توانند از هر تکنولوژی که سازندگان آن‌ها استفاده کرده و دوست دارند، به خلق و تولید صداهای سه بعدی بپردازند. موتور تمپست قرار گرفته در Playstation 5 تمامی صدای های موجود در بازی ها را با کیفیتی بالاتر به کاربر ارائه می دهد. با استفاده از این موتور می توان کیفیت صدای های خاص را به در حد بسیار زیاد بهبود بخشید؛ مثلاً شما می توانید صدای کشیده شده یک زه کمان و فشار داده شدن ماشه یک اسلحه را به دقت در بازی پیاده سازی کنید. همچنین صدای قدم های دشمنان در اتاق ها و فضای کناری شما برای شما بهتر و واضح تر خواهد بود.

آیا تمام بازی‌های پلی استیشن 5 از این قابلیت صدای سه بعدی استفاده می کنند؟

بله تمام بازی‌های پلی استیشن 5 از قابلیت صدای سه بعدی بهره می برند. حتی بازی‌های ساده و با سیستم صوتی تک کاناله نیز می توانند با استفاده از موتور تمپست کیفیت و بعد بالاتری پیدا کنند. کیفیت نهایی صدا در بازی ها به سازندگان بازی‌ مربوط است. هرچه که صدای های قرار داده شده در بازی ها بهینه تر باشند کیفیت نهایی آن‌ها بالاتر و بهتر خواهند بود.
قابلیت پردازش صدای سه بعدی پلی استیشن 5 به مراتب از کنسول پلی استیشن 4 بهتر و کارآمدتر است. سازندگان بازی ها نیز از این قابلیت ایجاد شده روی کنسول ابراز رضایتمندی کرده اند.

از چه هدست هایی می‌توان برای لذت بردن از صدای سه بعدی پلی استیشن 5 استفاده کرد؟

در حال حاضر هدست بی سیم پالس (PULSE 3D) برای استفاده از تمام قابلیت‌های پلی استیشن 5 طراحی و ساخته شده است. این هدست می‌تواند به راحتی صداهای سه بعدی ایجاد شده در این کنسول را برای کاربران خود پخش کند. این هدست با طراحی منحصر به فرد خود و استفاده از میکروفون های ضد نویز می‌تواند کارایی بالایی برای کاربران داشته باشد.
در حال حاضر می توان از دیگر هدست های موجود در بازار نیز استفاده کرد. برای استفاده از هدست های مختلف شما باید از هدست هایی استفاده کنید که از سوکت جک 3.5 میلی متری استفاده می کنند. همچنین هدست هایی که قابلیت اتصال USB نیز دارند می توانند به راحتی روی کنسول پلی استیشن 5 نصب‌شده و مورد استفاده قرار گیرند.

آیا صدای سه بعدی کنسول PS5 از طریق تلویزیون نیز قابل دسترس خواهد بود؟

خیر، در زمان عرضه این کنسول نمی توان صدای سه بعدی ایجاد شده را روی تلویزیون ها پخش کرد. در آینده اپدیت هایی برای رفع این مورد در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

بهترین وسیله و راه حل برای تجربه صدای سه بعدی پلی استیشن 5 چیست؟

بهترین راه حل برای تجربه صدای سه بعدی پلی استیشن 5 استفاده از یک هدست گیمینگ با کیفیت است. درواقع استفاده از یک هدست استریوی سازگار با پلی استیشن 5 که بتواند صداها را با کیفیت و به موقع و به‌صورت خوب به گوش کاربران برساند بهترین راهکار برای تجربه صدای سه بعدی پلی استیشن 5 است. همچنین از آنجایی که حالت های گوش هر کاربر با دیگری تفاوت دارد پلی استیشن 5 راهکار ها و پروفایل‌هایی را برای این موارد ایجاد کرده است که کاربران در هنگام استفاده می توانند بر اساس ساختار خود آن‌ها را انتخاب و استفاده نمایند.

پردازنده گرافیکی، پردازنده اصلی و هارد دیسک کنسول پلی استیشن 5 چه قابلیت هایی دارند؟

مشخصات تراشه های گرافیکی استفاده شده در پلی استیشن 5 به همراه پردازنده اصلی و هارددیسک یا همان رم مورد استفاده در کنسول پلی استیشن 5 بر اساس جدول زیر است.GPU the main ps5 processor

تکنولوژی ری تریسینگ یا همان رهگیری پرتو چیست و چه تأثیری روی بازی های PS5 دارد؟

فناوری ری تریسینگ در خصوص بازتاب نور در محیط است. این فناوری می‌تواند تعامل نور با اشیا را بهتر نشان دهد. در نتیجه شما شاهد بازتاب نور خیلی بهتر و جذاب تر در محیط ها خواهید بود. این نور درواقع شامل تمام نورهای محیط می شود. نور آتش، نور لامپ و حتی نور شلیک یک اسلحه می‌تواند تأثیر و بازتابی در محیط داشته باشد.
در داخل کنسول پلی استیشن 5 یک شتاب دهنده ری تریسینگ قرار گرفته است که به بازی‌سازها اجازه می دهد این قابلیت را روی بازی‌های خود فعال کنند. در نتیجه بازی‌سازها می توانند با استفاده از فناوری ری تریسینگ به سراغ بهتر نمایش ها و افکت های آب و شیشه و بازتاب نور در محیط های مختلف بازی بروند. در نتیجه سطح موجود در بازی طبیعی تر جلوه کرده و واقع‌گرایانه‌تر به نظر میرسند. فناوری ری تریسینگ دارای قابلیت‌های زیادی است که استفاده از تمامی آن‌ها در اختیار بازی‌سازها خواهد بود.

چه کلید ها و دکمه هایی روی کنسول پلی استیشن 5 قرار گرفته اند؟

در هر دو مدل معمولی و مدل دیجیتال یک کلید برای روشن و خاموش کردن کنسول وجود دارد. در مدل دیسک دار (معمولی) یک کلید اضافه برای خارج کردن دیسک ها وجود دارد که در مدل دیجیتال این کلید وجود ندارد.

پلی استیشن 5 در زمان اجرا بازی ها چقدر صدا تولید می‌کند؟

فن داخلی کنسول پلی استیشن 4 تقریبا بی صدا بود، ولی هنگام نصب بازی ها مقداری صدای دیسک درایو کنسول به گوش می‌رسید. در کنسول پلی استیشن 5 میزان صداها به مقدار چشمگیری کاهش پیدا کرده است. در نتیجه این کنسول به مراتب از پلی استیشن 4 کم صداتر است. در مدل دیجیتالی که دیسک درایو ندارد، کنسول بی صدا است.

آیا PS5 دارای حالت استراحت یا همان (Rest Mode) است؟

بله پلی استیشن 5 دارای قابلیت استراحت است. هنگامی که کنسول در حالت استراحت قرار می‌گیرد صفحه نمایش خاموش شده و نوار آبی رنگ اطراف کنسول Ps5 به رنگ نارنجی در می آیند. با استفاده از این حالت شما می توانید با کمترین مصرف برق و یا روشن بودن کامل کنسول، یک بازی را دانلود کنید یا حتی دسته بازی کنسول را شارژ کنید.

در خصوص محل استفاده و شرایط محیطی استفاده از کنسول چه مواردی را باید رعایت کنیم؟

اگر می خواهید سیستم تهویه هوای کنسول در بهترین حالت خود، کار کند باید موارد زیر را رعایت کنید:
• فاصله کنسول تا دیوار حداقل 10 سانتی متر باشد.
• کنسول را روی فرش، موکت و یا محیطی که دارای پرزهای بلند باشد قرار ندهید
• کنسول را در فضاهای تنگ و باریک قرار ندهید.
• کنسول خود را با پارچه نپوشانید.
• مسیر گردش هوا و تهویه هوای کنسول را همیشه تمیز نگه دارید. می توانید از جاروبرقی برای تمیز کردن و از بین بردن گرد و خاک قرار گرفته در این فضاها استفاده کنید.

آیا برای استفاده از PlayStation 5 باید حتماً تلویزیون 4k داشته باشیم؟

خیر این کنسول از نمایشگر هایی با رزولوشن های زیر پشتیبانی می‌کند:
1080P، 1080i، 720p و 2160P یا همان 4k
کنسول PS5 از نمایشگر های 8K نیز پشتیبانی می‌کند. برای استفاده از این قابلیت باید بسته بروز رسانی که در ماه های آینده منتشر خواهد شد را دانلود و نصب کنید.

آیا پلی استیشن 5 از فناوری HDR پشتیبانی می کند؟

بله کنسول PS5 از فناوری و قابلیت HDR10 استفاده می‌کند.

آیا می توان PS5 را به یک باند و یا یک سیستم صوتی خانگی متصل کرد؟

بله. شما می توانید از با استفاده از پورت HDMI OUT این کار را به راحتی انجام دهید.

پلی استیشن 5 از چه نوع فرمت های صوتی استفاده می کند؟

فرمت ها صوتی پشتیبانی شده در کنسول پلی استیشن 5 بر اساس لیست زیر است:
• Dolby Digital ۵.۱ کاناله
• Dolby Digital+ (دالبی دیجیتال پلاس) ۷.۱ کاناله
• دالبی TrueHD در حالت ۷.۱ کاناله
• DTS در حالت ۵.۱ کاناله
• DTS-HD High Resolution Audio در حالت ۷.۱ کاناله
• DTS-HD Master Audio در حالت ۷.۱ کاناله
• AAC در حالت ۵.۱ کاناله
• Linear PCM در حالت ۷.۱ کاناله

برای اتصال پلی استیشن 5 به تلویزیون از چه کابلی باید استفاده کرد؟

برای اتصال PS5 به تلویزیون شما باید از یک کابل HDMI استفاده کنید. سونی برای ارائه کیفیت بهتر یک کابل HDMI در داخل جعبه قرار داده است که می توانید از آن استفاده کنید. در صورتی که می‌خواهید تصاویر را با سرعت بیشتری برای تلویزیون خود ارسال کنید باید یک کابل HDMI 2.1 با سرعت بالا استفاده کنید.

آیا پلی استیشن 5 از حالت 4K با نرخ تصویر 120 هرتز پشتیبانی می‌کند؟

بله این کنسول از این حالت پشتیبانی می‌کند. برای اینکه بتوانید از این قابلیت 120 هرتز استفاده کنید باید از کابل HDMi 2.1 استفاده کنید. در حال حاضر در بازار و سطح فروشگاه ها تلویزیون هایی که سازگار با این کابل و نرخ 120 هرتز باشند به‌صورت گسترده وجود ندارند.

چه تفاوتی بین کنترل دوال سنس و دوال شاک وجود دارد؟

دوال شاک درواقع نام کنترلر (دسته بازی) کنسول پلی استیشن 4 است. این کنترل در نوع خودش در زمان ارائه خیلی جذاب و عالی بود اما سونی برای پلی استیشن 5 به سراغ کنترلر جدید رفت. کنترل دوال سنس ویژگی‌های منحصر به فردی دارد.
درواقع دوال سنس در خصوص نحوه تجربه بازی ها و درگیر شدن بازیکن با آن‌ها تجربه لذت بخشی را به کاربر منتقل میکند. استفاده از قابلیت‌هایی مانند بازخورد لمسی (Haptic Feedback) و تریگرهای تطبیقی (Adaptive Triggers) در این کنترلر باعث می شود که کاربران و بازی کننده ها در بازی‌های مختلف تجربه های متفاوتی به دست بیاورند. این ویژگی‌های در کنترل های قدیمی دوال شاک وجود نداشت.مقایسه دسته ps5 با ps4

ابعاد کنترل دوال سنس چقدر است؟

دسته بازی PS5 در ابعاد مناسب و وزن ایده آل ساخته شده است. ابعاد دوال سنس ۱۶۰x۶۶x۱۰۶ میلی‌متر بوده و وزن آن‌ ۲۸۰ گرم است.

تکنولوژی بازخورد لمسی در کنترل DualSense چیست و چگونه کار می‌کند؟

تکنولوژی بازخورد لمسی در این کنترلر جایگزین قابلیت لرزش‌های قبلی شده است. این ویژگی باعث می شود که حس باورپذیرتری و عمیق تری از بازی ها را تجربه کنید. شما می توانید در موقعیت های مختلف در یک بازی حس های منحصر به فردی را تجربه کنید. استفاده از این ویژگی ها به بازی‌سازها مرتبط است. استفاده بیشتر و مناسب تر از قابلیت‌های این کنترلر باعث می شود که بازی ها لذت بخش تر و تجربه آن‌ها جذاب تر باشد. البته لازم به ذکر است که کاربران می‌توانند این قابلیت‌ها را غیرفعال یا شدت آن را کمتر کنند.

در دوال سنس بازخورد لمسی در مقایسه با ویژگی‌های لرزشی دوال شاک به چه شکلی است؟

تکنولوژی لرزش استفاده شده در کنترلر دوال شاک PS4 برای ایجاد لرزش طبیعی از دو موتور کوچک (در داخل دسته ها) استفاده می‌کنند. در بازخورد لمسی از دو عملگر مکانیکی استفاده می شود. این کار باعث می شود که بازخورد سریع‌تر، دقیق تر و قابل لمس تر باشد.
شما می توانید عملگر ها یا همان تریگر ها را در DualSense بر اساس تنوع مراحل و ویژگی‌های بازی تنظیم کنید. در نتیجه استفاده از این تریگر ها در محیط های گوناگون به‌صورت متفاوت خواهد بود. همچنین می توان از حالت های ملایم تر تا برخورد های فیزیک را به راحتی در این تریگر ها شبیه سازی کرد.
اگر شما در پلی استیشن 5 بازی‌های نسل قبل و بازی‌های پلی استیشن 4 را بازی کنید کنترل دوال سنس فقط می‌تواند همان قابلیت‌های لرزشی را در بازی ها ایجاد کند. همچنین برای بازی‌های پلی استیشن 4 روی کنسول PS5 می توانید از کنترلر دوال شاک استفاده کنید. برای بازی‌های نسل نهمی و اختصاصی PS5 باید حتماً از دوال سنس استفاده کنید.

مثالی در مورد بازخورد لمسی و نحوه کار آن می‌توان زد؟

به عنوان مثال در بازی دیمن سولز (Demon’s Souls) با استفاده از کنترلر دوال سنس می توان شدت برخورد شمشیر شخصیت اصلی بازی با شمشیر و یا سپر دشمنان را به خوبی پیاده سازی کرد. حتی سنگینی ضربات را می توان با استفاده از این کنترلر به خوبی پیاده سازی کرد
در بازی Astro’s Playroom نیز می توانید نحوه حرکت کاراکتر بازی در سطوح و محیط های مختلف را به خوبی حس کنید. در بعضی از مراحل بازی می توان به راحتی حرکت نرم و روان شخصیت بازی را با استفاده از کنترلر دوال سنس تجربه کرد.

تریگر های تطبیقی به چه معنی هستند و چگونه کار می کنند؟

در کنترلر دوال سنس تریگر های تطبیقی درواقع همان کلیدهای R2 و L2 هستند. شما می توانید حرکات داخل بازی را به راحتی و به شکل جالبی در این کنترلر ها قرار دهید؛ مثلاً اگر بازیکن شما تیر را در یک کمان قرار دهد و زه کمان را بکشد هرچه که زه کمان را بیشتر بکشد کلید آن سخت تر خواهد شد. همچنین در حالت بعد از رها کردن کلید و آزاد شدن تیر در بازی تریگر به سرعت به محل خود بازمی‌گردد.
 
در بازی‌های اتومبیل رانی پدال ترمز روی این تریگر ها می‌تواند قرار گیرد. در این صورت در صورتی که در پیچ‌های تند با سرعت بیشتری حرکت کنید و اگر ترمز کنید، فشار ترمز و فشار واردشده در پدال خودرو در این کلید ها شبیه سازی می شود و شما می توانید ترمز کردن را به راحتی در این تریگرها حس کنید.
استفاده از قابلیت این تریگر ها بر اساس فعالیت ها و عملکرد بازی‌سازها بستگی دارد. این بازی‌ساز است که بر اساس نوع عمل تریگر می‌تواند مقاومت خاصی را تنظیم کند.
در این صورت شما می توانید منتظر کارهای خلاقانه بازی‌سازها روی این تریگر ها باشید. این نکته را هم باید ذکر کنیم که اگر نمی خواهید از این قابلیت‌ها استفاده کنید می توانید آن‌ها را خاموش کنید. در این حالت تریگر های شما عملکردی عادی خواهند داشت حتی می توانید شدت عملکرد این تریگر هار نیز کمتر کنید. در این بین ممکن است بازی‌های وجود داشته باشند که از قابلیت های تریگر های R2 و L2 به صورت عادی استفاده می کنند. در این حالت این تریگر ها مانند کنترلر دوال شاک عمل خواهند کرد.

آیا در داخل کنترلر دوال سنس اسپیکر وجود دارد؟

بله این دسته دارای یک اسپیکر داخلی است. این اسپیکر درواقع یک بلندگو با کیفیت بالا هست که می‌تواند صداهایی شفاف تر و بهتر را نسبت به دوال شاک 4 برای کاربران خود پخش کند. درPS4 بازی‌سازها استفاده های جالبی از این اسپیکر داخل کنترلر می کردند. می توانید در پلی استیشن 5 نیز شاهد استفاده های گوناگون از قابلیت‌های این اسپیکر نیز باشیم.

آیا کنترلر DualSense از میکروفون داخلی نیز استفاده می‌کند؟

بله این کنترلر دارای یک میکرفون داخلی نیز است. این میکروفون به راحتی صداهای مزاحم و نویز های محیطی را حذف میکند تا صدای بازیکن به راحتی و بدون نیاز به هدست ها به داخل بازی و هم‌تیمی‌هایش منتقل شود. البته شما می توانید از هدست های میکروفون دار نیز برای این کار استفاده کنید. این میکروفون داخلی به شما این اجازه را می دهد که هر زمان که نیاز داشتید بدون استفاده از هرگونه ابزار جانبی از آن استفاده کنید.

برای فعال و یا غیرفعال شدن میکروفون نیز دکمه ای روی کنترلر تعبیه شده است. با فشار دادن به آن صورت کوتاه مدت میکروفون روشن و یا خاموش می شود. اگر این دکمه را به مدت چند ثانیه بیشتر نگه دارید صدای های خارج شده از دستگاه های متصل به پلی استیشن 5 مانند اسپیکر ها و تلویزیون، هدست و حتی اسپیکر کنترلر قطع خواهد شد.

آیا می‌توان هدست را به کنترلر DualSense متصل کرد و این کنترلر دارای جک مخصوص 3.5 میلی‌متری است؟

بله کنترلر دوال سنس دارای یک جک مخصوص 3.5 میلی متری است که با استفاده از آن می توانید انواع هدست های مختلف را به این کنترلر متصل کرده و از هدست و میکروفون آن در بازی‌های مختلف استفاده کنید.

آیا دسته بازی دوال سنس این قابلیت را دارد که حرف زدن ما را به عبارت و نوشته های داخل کنسول تبدیل کند؟

بله. کاربران می توانند با استفاده از این کنترلر و میکروفون داخل آن از طریق صحبت کردن به تایپ پیام و یا جست‌وجو در کنسول خود بپردازند. شما می‌توانید صحبت های خود را به عنوان یک پیام متنی برای دوستان خود به عنوان چت ارسال کنید. پلی استیشن 5 در زمان عرضه از زبان‌های ژاپنی، انگلیسی آمریکایی، انگلیسی بریتیش، اسپانیایی، اسپانیایی آمریکای لاتین، فرانسوی، فرانسوی کانادایی، ایتالیایی و آلمانی پشتیبانی می‌کند.

آیا کنترلر دوال سنس از قابلیت‌های حرکتی هم استفاده می‌کند؟

بله این کنترلر دارای قابلیت‌های حرکتی است. قابلیت‌های حرکتی این کنترلر حول 6 محور انجام می شود. سه محور ژیروسکوپی و سه محور شتابی در این دسته پشتیبانی می شوند.

صفحه لمسی کنترلر DualSense نسبت به کنترلر دوال شاک چه تغییراتی داشته است؟

صفحه لمسی قرار داده شده در دوال سنس نسبت به نمونه قبلی خود کمی بزرگتر است. در کنار آن از یک لایت بار هم استفاده شده است. لایت بار استفاده شده در کنار آن می‌تواند وضعیت کنترلر را نشان دهد. حتی این لایت بار می‌تواند با برخی از آیتم و ویژگی‌های گیم پلی بازی نیز در ارتباط باشد.

آیا کلید اشتراک گذاری (کلید Share) در کنترلر دوال سنس وجود دارد؟

بله این کلید روی کنترل دوال سنس پلی استیشن 5 وجود دارد. البته نام این کلید روی این کنترلر به نام دکمه Create تغییر پیدا کرده است. این کلید درواقع همان کار دکمه اشتراک در دوال شاک 4 را انجام می دهد. با استفاده از این دکمه شما می توانید هم‌زمان که بازی می‌کنید بخشی از گیم پلی بازی خود را به‌صورت ویدئو و یا عکس ثبت و ذخیره کنید.

لایت بار استفاده شده در دسته DualSense چه ویژگی‌ هایی دارد؟

این لایت بار برخلاف لایت بار استفاده شده در کنترلر دوال شاک 4 که در بخش بالایی کنترلر قرار داشت، در دورتادور صفحه لمسی کنترلر دوال سنس قرار گرفته است. در حال حاضر این لایت بار رنگ‌های مختلفی را به نمایش می‌گذارد. این تغییر رنگ‌ها حتی می‌تواند با گیم پلی بازی نیز در ارتباط باشند.

آیا تأخیر در اجرای حرکات در دوال سنس کمتر از دوال شاک است؟

بله کنترلر دوال سنس تأخیر کمتری نسبت به کنترلر دوال شاک 4 دارد.

آیا امکان شخصی سازی دوال سنی وجود دارد؟

بله شما می توانید قابلیت‌های جدید بازخورد لمسی و تریگر های تطبیقی را تغییر دهید و یا حتی می توانید آن‌ها را به‌صورت کامل غیر فعال کنید. در حالت غیر فعال، این کلید ها عملکرد عادی خود را خواهند داشت.

کنترلر دوال سنس را چگونه شارژ کنیم؟

برای شارژ دسته DualSense شما باید از کابل USB-TypeC قرار داده شده در جعبه کنسول استفاده کنید. همچنین شما می توانید از پایه های شارژر این کنترلر ها استفاده کنید.

چه مدت زمانی را می توان با کنترلر دوال سنس بازی کرد و شارژ شدن مجدد کنترلر چقدر طول می کشد؟

در حالت استفاده عادی کنترل دوال سنس تا 2 برابر کنترل دوال شاک شارژ نگه می دارد. هرچه بیشتر شما از قابلیت ها و ویژگی‌های دسته بازی PS5 استفاده کنید شارژ آن زودتر تمام می شود. برای شارژ کردن کامل هر دسته دوال سنس توسط کنسول PS5 نیاز به 3 ساعت زمان است.

چند عدد کنترلر را می توان به‌صورت هم‌زمان به پلی استیشن 5 وصل کرد؟

در حال حاضر تا 4 عدد کنترلر را می توان به این کنسول متصل کرد. برای اینکه متوجه شوید دسته شما کنترلر چندم است یک چراغ در پایین دسته ها قرار گرفته است که روشن شدن آن‌ها به شما نشان می دهد که دسته شما چندمین کنترلر متصل شده به کنسول است.

آیا می توان کنترلر دوال سنس را با استفاده از کابل USB به PS5 متصل کرد؟

بله شما می توانید این کنترلر را به کمک کابل USB به کنسول متصل کنید و از آن استفاده کنید. همچنین کنترلر دوال سنس به‌صورت عادی از طریق بلوتوث به کنسول متصل می شود.

آیا رنگ مشکی برایDualSense هم در دسترس است؟

در حال حاضر کنترلر دوال سنس PS5 تنها با رنگ سفید عرضه می شود. در آینده رنگ‌بندی‌های بیشتری از این کنترلر منتشر خواهد شد.

آیا می‌توانیم از دوال سنس روی PS4 استفاده کنیم؟

خیر کنترلر دوال سنس فقط روی پلی استیشن 5 کار می‌کند.

آیا می توان از کنترلر (دسته بازی) دوال شاک 4 روی کنسول PS5 استفاده کرد؟

بله شما می توانید از دسته دوال شاک 4 روی PS5 استفاده کنید. البته این دسته بازی فقط روی بازی های نسل هشتم و بازی های PS4 کار می کند و اگر بخواهید بازی هایی که به‌صورت رسمی با عنوان نسل نهم ساخته می شود را اجرا کنید باید از دسته دوال سنس استفاده کنید.

آیا از دوال سنس می توان روی رایانه استفاده کرد؟

بله با استفاده از کابل USB Type C قرار داده شده در جعبه کنسول PS5 می توانید دسته دوال سنس را به رایانه متصل کرده و با آن بازی کنید.

آیا می توان از کنترلر های دیگر مانند SCUF Vantage و Astro C40 TR روی پلی استیشن 5 استفاده کرد؟

دسته بازی های فرعی که باری PS4 ساخته‌شده‌اند نیز قابلیت اتصال به PS5 را دارند. البته در حال حاضر این دسته فقط روی بازی های نسل هشتمی جوابگو است و برای بازی های نسل نهمی باید حتماً از کنترلر های دوال سنس استفاده کنید.
کنترلر های SCUF Vantage و Astro C40 TR را می توان به PS5 متصل کرد. البته این کنترلرها در حال حاضر فقط روی بازی های PS4 که روی کنسول PS5 اجراشده‌اند کار می کنند.

چطور کنترلر دوال سنس را به پلی استیشن 5 وصل کنیم؟

این کار خیلی ساده است برای اولین بار باید کنترلر را با کابل USB به کنسول وصل کنید و با فشار دادن کلید آن کنسول را روشن کنید بعد از آن کنسول کنترلر شما را به‌صورت اتوماتیک خواهد شناخت

روی PS5 چه هدست هایی را می توان نصب و استفاده کرد؟

در کنسول PS5 شما می توانید از تمام هدست هایی که دارای جک 3.5 میلی متری هستند استفاده کنید. این هدست ها از طریق پورت جک 3.5 میلی متری که روی دسته دوال سنس قرار گرفته اند، کار خواهند کرد.

چه بازی‌هایی در روز عرضه اول پلی استیشن 5 منتشر می شوند.

لیست بازی‌هایی که در تاریخ های 22 آبان تا 29 آبان توسط سونی برای پلی استیشن 5 منتشر می شوند به شرح زیر است:
 Astro’s Playroom -Japan Studio این بازی روی تمام مدل‌های پلی استیشن 5 نصب‌شده است
بازی Demon’s Souls -Bluepoint Games
• Marvel’s Spider-Man: Miles Morales -Insomniac Games
• Marvel’s Spider-Man Remastered -Insomniac Games
Sackboy: A Big Adventure -Sumo Digital

بازی‌هایی مثل:
• Destruction All Stars محصول شرکت بازی‌سازی Lucid Games
• Return محصول شرکت بازی‌سازی Housemarque Games
• Horizon Forbidden West محصول شرکت بازی‌سازی Guerrilla Games
• Ratchet and Clank: Drift Apart محصول شرکت بازی‌سازی Insomniac Games
• Gran Turismo 7 -محصول شرکت بازی‌سازی Polyphony Digital
• و نسخه‌ی بعدی God of War -محصول شرکت بازی‌سازی Santa Monica Studio
نیز برای عرضه در سال بعد برای پلی استیشن 5 در نظر گرفته شده‌اند.

در ادامه شرکت‌های بازی‌سازی نیز برای کنسول پلی استیشن 5 بازی هایی را آماده کرده اند. لیست بازی‌های که در روز عرضه پلی استیشن 5 در دسترس قرار خواهند گرفته به شرح زیر است:
Assassin’s Creed Valhalla -Ubisoft
• Borderlands 3 -2K
• Bugsnag -Young Horses
Call of Duty: Black Ops Cold War -Activision
• Dead by Daylight -Behaviour Interactive
Devil May Cry 5 Special Edition -Capcom
Dirt 5 -Codemasters
• Fortnite -Epic Games
• Godfall -Gearbox Publishing
• Goonya Fighter -Mutan
• King Oddball -10Tons Ltd
• Maneater -Tripwire Interactive
NBA 2K21 -2K
• No Man’s Sky -Hello Games
• Observer: System Redux -Bloober Team
• Overcooked! All You Can Eat -Team 17
• The Pathless -Annapurna Interactive
• Planet Coaster (Frontier)
• Warhammer: Chaosbane Slayer Edition (Nacon)
• Watch Dogs: Legion (Ubisoft)
WRC 9 FIA World Rally Championship Nacon

چه بازی‌های دیگری برای پلی استیشن 5 در دست ساخت قرار دارند؟

بازی های زیادی برای این کنسول ساخته خواهند شد تعدادی از آن‌ها از همین حالا معرفی شده اند و تعداد زیادی از آن‌ها هنوز به‌صورت رسمی معرفی نشده اند.

آیا بین بازی‌های دیسکی و بازی‌های دانلود شده تفاوتی در کیفیت وجود دارد؟

خیر کیفیت بازی در هر دو حالت یکسان است. درواقع بعد از نصب بازی از روی هارد SSD کنسول پلی استیشن 5 دیگر اهمیتی ندارد که بازی را از روی دیسک نصب‌کرده‌اید و یا از اینترنت دانلود کرده اید.

آیا در Ps5 می توان بازی ها را متوقف کرده و بعد دوباره از همان نقطه شروع کنیم؟

کنسول Ps5 این قابلیت را دارد که شما یک بازی را متوقف کنید و یکی از برنامه های داخل بازی را اجرا کنید. یا به یکی از برنامه های جانبی کنسول مراجعه کرده و سپس بازی را در همان نقطه ای که رها کرده بودید مجدد شروع کنید. البته باید به خاطر داشته باشید در صورتی که بازی دیگری را شروع کنید، بازی قبلی شما بسته می شود و شما باید از چک پوینت قبلی بازی خود را اجرا کنید.

این قابلیت در کنسول پلی استیشن 5 به دلیل استفاده از هارددیسک پر سرعت SSD است. نکته مهم در استفاده از این هارد این است که فرایند بارگذاری و لودینگ بازی ها بسیار سریع بوده و بازی ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن اجرا خواهند شد.

آیا بازی‌های ساخته شده برای PS5 دارای قفل منطقه ای ( ریجن ) هستند؟

خیر. در حال حاضر بازی‌های این کنسول قفل منطقه ای ندارند.

آیا می توان با استفاده از PS5 افراد دیگر، وارد اکانت خودمان شده و به بازی های دیجیتالی خود دسترسی داشته و با دوستان خود چت کنیم؟

بله. شما می توانید با استفاده از پلی استیشن دوستان خود و یا افراد دیگر وارد اکانت کاربری خود شده و به بازی‌های دیجیتالی خود و برنامه ها و اکانت خود دسترسی کامل داشته باشید.

فهرست تروفی‌های پلی استیشن 5 از تروفی‌های قبلی (تروفی های انجام شده روی کنسول‌های قبلی) جدا خواهد بود؟

خیر. درواقع فهرست تروفی‌ها ترکیبی از تمام تروفی‌های کنسول‌های قبلی شرکت سونی (پلی استیشن 3، پلی استیشن ویتا، پلی استیشن 4 و پلی استیشن 5) خواهد بود.

 

آیا سیستم خرید دیجیتالی و همچنین بازپس‌گیری پول نسبت به PS4 تغییری داشته همچنین اگر از مدل دیجیتالی PS5 استفاده کنیم در این سیستم تفاوتی وجود خواهد داشت؟

سیستم خرید دیجیتالی بازی ها در پلی استیشن 5 و نحوه‌ی درخواست در آن مثل سابق خواهد بود و تفاوتی با گذشته ندارد.

آیا بازی‌های پلی استیشن 4 روی پلی استیشن 5 قابل بازی هستند؟

بله. شما می توانید در حدود 4000 بازی ساخته شده برای پلی استیشن 4 را روی کنسول پلی استیشن 5 خود نصب کرده و بازی کنید.

آیا بازی‌های پلی استیشن 4 روی پلی استیشن 5 با تغییراتی دارند؟

بله از بین بازی های Ps4 که برای پلی استیشن 5 نیز قابل نصب و بازی کردند هستند برخی از آن‌ها دارای کیفیت بهتر و سرعت بارگذاری سریع تر خواهند بود. همچنین با توجه به استفاده کنسول پلی استیشن 5 از سخت افزار جدید بازی ها دارای کیفیت بهتر و نرخ فریم ریت بالاتری خواهند بود.

برای اینکه بتوانید بازی ها را با نرخ فریم ریت بالاتر بازی کنید نیاز به هیچ کاری نیست و به‌صورت خودکار این بازی ها از سخت افزار پلی استیشن 5 بهترین عملکرد را دریافت خواهند کرد. همچنین برخی از بازی ها نیز ممکن است از رابط کاربری جدید پلی استیشن 5 به‌صورت بهینه استفاده کنند.

آیا هارددیسک SSD استفاده شده در Ps5 تأثیری روی اجرای بازی های Ps4 و PS-VAR خواهد داشت؟

بله. درواقع اگر بازی‌های پلی استیشن 4 و پلی استیشن VR روی SSD پلی استیشن 5 نصب شوند، بارگذاری سریع‌تری خواهند داشت. همچنین بهبود کیفیت تکسچر ها به سازنده بازی ها بستگی دارد که برای آن‌ها بروز رسانی عرضه کند یا خیر.

آیا بازی‌های PS4 از طریق USB روی پلی استیشن 5 قابل نصب و بازی کردن هستند؟

بله شما می توانید برای مدیریت هارد SSD بازی‌های پلی استیشن 4 را روی درایو USB نصب و ذخیره کرده و با پلی استیشن 5 آن‌ها را بازی کنید.
همچنین می‌توان تنظیماتی روی پلی استیشن 5 انجام داد که با اتصال هارددیسک USB، بازی‌های پلی استیشن 4 بعد از دانلود یا نصب با دیسک بلوری روی همان ‌هارددیسک USB نصب‌شده و حتی به‌روزرسانی‌ها و آپدیت‌های آن‌ها نیز روی همان‌ هارد USB قرار گیرند. البته هر مدل هارد دیسک USB را نمی‌توان برای این کار استفاده کرد. به این نکته هم باید اشاره کرد که به طور هم‌زمان تنها می توان دو هارد USB را به پلی استیشن 5 متصل کرد.

از چه مدل هارددیسک USB می‌توان برای نصب و ذخیره سازی بازی‌های PS4 روی پلی استیشن 5 استفاده کرد؟

برای اینکه بتوانید به راحتی بازی های PS4 را در کنسول پلی استیشن 5 نصب کنید، باید از هارددیسک USB3 استفاده کنید. حداقل فضای مورد نیاز در این هارددیسک ها باید 250 گیگابایت باشد. همچنین کنسول پلی استیشن 5 تا هارد دیسک های 8 ترابایتی را نیز پشتیبانی می کند. هرچه سرعت هارددیسک USB3 بیشتر باشد سرعت نصب و اجرای بازی ها نیز بهتر خواهد بود.

برای استفاده از هارددیسک ها باید در ابتدا آن‌ها را با فرمت exFAT فرمت کنید. برای این کار می توانید از خود کنسول پلی استیشن 5 استفاده کرده و از طریق کنسول‌هارددیسک خود را فرمت کنید تا هارد به راحتی توسط کنسول شناسایی شده و قابل استفاده شود.

در صورتی که بازی‌های PS4 را به‌صورت دیجیتالی خریده باشیم، آیا می‌توانیم آن را روی پلی استیشن 5 نیز نصب کنیم؟

بله البته باید به این نکته توجه داشته باشید که بازی Ps4 به‌صورت دیجیتالی خریده اید جزء لیست بازی های پشتیبانی شده توسط کنسول پلی استیشن 5 باشند.

آیا می توان دموها و نسخه‌های بتای ارائه‌شده برای پلی استیشن 4 را می توان روی پلی استیشن 5 نصب و بازی کرد؟

در حال حاضر بخش زیادی از دموهای قدیمی و نسخه‌های بتای منتشر شده برای Ps4 قابلیت نصب روی پلی استیشن 5 را ندارند. در صورتی که دموی یک بازی این قابلیت را داشته باشد به شما اعلام خواهد شد.

آیا تفاوتی بین بازی های مشترک پلی استیشن 4 و پلی استیشن 5 وجود دارد؟

بله بازی هایی که به صورت مشترک هم برای PS4 و هم برای PS5 منتشر می شود با هم تفاوت هایی دارند. درواقع بازی هایی که برای پلی استیشن 5 با عنوان بازی مشترک Ps4 منتشر می شود دارای کیفیت بهتری هستند و همچنین این بازی ها می توانند از قابلیت های پلی استیشن 5 نیز به خوبی استفاده کنند. برخی از این قابلیت ها شامل سرعت بار گذرا سریع، استفاده از کنترلر دوال سنس و صدای سه بعدی هستند.

آیا می‌توانیم بازی های پلی استیشن 4 خود را تبدیل به بازی های پلی استیشن 5 کنیم

شما می توانید با خرید نسخه فیزیکی یا دیجیتالی پلی استیشن 4 بعدها آن را روی پلی استیشن 5 نیز تجربه کنید. البته این کار ممکن است دارای هزینه اضافه باشد. این مورد به بازی‌سازها بستگی دارد که برای این کار از شما هزینه‌ای دریافت کنند یا خیر. نمونه این بازی ها بازی مرد عنکبوتی داستان مایلز مورالس است. در صورتی که شما نسخه پلی استیشن 4 این بازی را خریداری کنید می توانید آن را به صورت رایگان روی پلی استیشن 5 هم دانلود و نصب کنید.

اگر نسخه‌ی دیسکی یک بازی پلی استیشن 4 را داشته باشیم ولی کنسول PS5 ما از نوع دیجیتالی باشد، می‌توانیم نسخه‌یPS5 آن بازی را دانلود و تجربه کنیم؟

خیر، برای اینکه بتوانید نسخه پلی استیشن 5 بازی های Ps4 را دانلود و نصب کنید باید دیسک بازی Ps4 را در کنسول Ps5 قرار دهید. ولی کنسول دیجیتالی پلی استیشن 5 به علت نداشتن درایو بلوری نمی‌تواند بازی را اجرا کند. به همین دلیل هم نمی‌توانید نسخه پلی استیشن 5 آن را دانلود و نصب کنید.

فایل‌های Save بازی‌های پلی استیشن 4 را به چه صورت می‌توان به کنسول پلی استیشن 5 وارد کرد؟

برای اینکه فایل‌های Save ر کنسول PS4 را وارد کنسول پلی استیشن 5 کنید، شما می توانید از طریق کابل شبکه یا از طریق شبکه وای فای این کار را انجام دهید. همچنین می توانید فایل‌های ذخیره را در یک هارددیسک USB قرار داده و به کنسول پلی استیشن 5 منتقل کنید
همچنین در صورتی که اشتراک و اکانت پلی استیشن پلاس داشته باشید، می‌توانید فایل ذخیره را در فضای ابری شبکه سونی قرار داده و روی پلی استیشن 5 وارد اکانت خود شده و آن‌ها را دانلود کرده و از این فایل‌ها استفاده کنید.

 

آیا می‌توان فایل Save یک بازی را از کنسول PS4 به کنسول پلی استیشن 5 منتقل کرده و بازی را در کنسول پلی استیشن 5 ادامه داد؟

در حالت کلی استفاده از این قابلیت به تصمیم بازی‌سازها بستگی دارد و نسبت به هر بازی متفاوت است. به عنوان مثال در بازی اسپایدرمن: مایلز مورالز درصورتی‌که بازی کننده بخواهد از پلی استیشن 4 به پلی استیشن 5 تغییر کنسول دهد می‌تواند فایل Save بازی خود را با استفاده از یک درایو USB به کنسول جدید خود منتقل کند.

بازی‌های آنلاین چند نفره‌ی پلی استیشن 4 روی پلی استیشن 5 به چه صورت خواهد بود؟

در پلی استیشن 5 این قابلیت قرار داده شده که اگر یک بازی آنلاین پلی استیشن 4 را روی پلی استیشن 5 نصب کنید، می توانید بخش آنلاین بازی ها را با دوستان خود که پلی استیشن 4 دارند بازی کنید. البته در کنار این افراد قطعا شما با افرادی که پلی استیشن 5 هم دارند می توانید آنلاین بازی کنید.
 

اگر یک بازی را در کنسول PS4 بازی کنیم آیا می‌توانیم با دوستان خود که همان بازی را روی PS5 اجرا کرده‌اند در یک گروه بازی کنیم؟

بله این کار امکان پذیر است. البته باید به یاد داشته باشید که این کار به تصمیم سازنده بازی بستگی دارد که آیا می‌خواهد از این قابلیت استفاده کند یا خیر.

آیا کاربران PS4 و PS5 می‌توانند با یکدیگر گفتگو کنند؟

بله کاربران دو کنسول Ps4 و ps5 و همین‌طور کاربران اپلیکیشن موبایل پلی استیشن می‌توانند با یکدیگر در گروه‌های دوستی خود گفتگو کنند.

فرآیند ارسال دعوت نامه در کنسول‌های ps4 و پلی استیشن 5 به چه صورت است؟

در حالت کلی فقط برای بازی‌هایی که برای هر دو کنسول عرضه شده‌اند، می توانید دعوت نامه ها را ارسال و یا دریافت نمایید.

 

آیا در کنسول پلی استیشن 5 می‌توانیم به بازی های دانلود شده روی کنسول PS4 از طریق پلی استیشن پلاس، دسترسی داشته باشیم؟

بله اگر بازی موردنظر توانایی اجرا شدن روی کنسول پلی استیشن 5 را داشته باشد و شما هم عضویت پلی استیشن پلاس را داشته باشید می توانید آن بازی را روی کنسول PS5 خود دانلود و نصب کرده و بازی کنید.

آیا سرویس PS Now روی پلی استیشن 5 هم در اختیار کاربران و بازی کننده ها است؟

بله افرادی که اشتراک PS Now را داشته باشند می توانند این سرویس را روی کنسول پلی استیشن 5 خود نیز راه‌اندازی کرده و از آن استفاده کنند.

 

آیا PS سرویس پلی استیشن پلاس به کاربران خود بازی های پلی استیشن 5 را ارائه می دهد؟

بر اساس تصمیمات اتخاذشده تمام کاربران پلی استیشن در هرماه می توانند دو بازی جذاب پلی استیشن 4 را دریافت کنند. یکی از برنامه های این سرویس این است که بازی های پلی استیشن 5 را نیز به این سیستم اضافه کنند. در نتیجه کاربران این سرویس هرماه به دو بازی پلی استیشن 5 دسترسی رایگان خواهند داشت.

سرویس پلی استیشن پلاس کالکشن چیست؟

PlayStation Plus Collection به عنوان یک امتیاز اضافه‌ در کنار بازی‌های ماهانه‌ی پلی استیشن پلاس محسوب می‌شود. این مجموعه شامل تعدادی از بزرگ‌ترین بازی‌های پلی استیشن 4 خواهد بود که در برخی موارد مانند سرعت بارگذاری و نرخ فریم روی پلی استیشن 5 با بهبودهایی همراه هستند. این سرویس در تاریخ 29 آبان ماه به‌صورت جهانی در اختیار کاربران پلی استیشن 5 قرار خواهد گرفت. البته لازم به ذکر است که این سرویس در کشور چین در اختیار کاربران قرار نخواهد گرفت.

کدام بازی‌ها در مجموعه پلی استیشن پلاس کالکشن وجود دارند؟

در حال حاضر کاربران سرویس PlayStation Plus روی PS5 می‌توانند به بخشی از بهترین بازی‌های PS4 به‌صورت رایگان دسترسی داشته باشند. پلی استیشن پلاس کالکشن درواقع شامل بزرگ‌ترین و بهترین بازی های پلی استیشن 4 است که با نرخ فریم بهتر و جلوه‌های گرافیکی بهتر و سرعت بارگذاری سریع تر روی پلی استیشن 5 نصب و اجرا خواهند شد.
برخی بازی‌های مجموعه PlayStation Plus Collection که محصول استودیوهای سونی ( Sony ) هستند عبارت‌اند از:
• Bloodborne
• Days gone
• Detroit: Become Human
• God of War
• Infamous Second Son
• Ratchet and Clank
• The Last Guardian
• The Last of Us Remastered
• Until Dawn
• Uncharted 4: A Thief’s End

بازی‌های مجموعه پلی استیشن پلاس کالکشن که محصول بازی‌سازها و ناشران فرعی و شرکای تجاری سونی هستند عبارت‌اند از:
• Batman: Arkham Knight
• Battlefield 1
• Call of Duty: Black Ops III – Zombies Chronicles Edition
• Crash Bandicoot N. Sane Trilogy
• Fallout 4
• Final Fantasy XV Royal Edition
• Monster Hunter: World
• Mortal Kombat X
• Persona 5
• Resident Evil 7 Biohazard

 

آیا می‌توانیم بازی‌های اورجینال نسخه قدیمی پلی استیشن یعنی PS2، PS1 و PS3 را روی پلی استیشن 5 تجربه کنیم؟

خیر، PS5 بازی‌های نسل نهم و در حدود ۹۹٪ از بازی‌های PS4 از جمله آثار PS VR را اجرا می‌کند.

فرمت اصلی دیسک های بلوری پلی استیشن 5 چیست؟

پلی استیشن 5 مدل معمولی یا همان مدل دیسک خور از دیسک‌های بلوری Ultra HD یا همان دیسک های 4K به همراه دیسک های بلوری استاندارد و دی‌وی‌دی پشتیبانی می‌کند. پلی استیشن مدل دیجیتالی به علت اینکه فاقد دیسک درایو است، از هیچ فرمتی و دیسکی پشتیبانی نمی‌کند.

ظرفیت دیسک های PS5 چند برابر دیسک های PS4 است؟

دیسک‌های بلوری پلی استیشن 5 ظرفیت 100 گیگابایتی دارند، این مقدار تقریباً دو برابر مقدار ۵۰ گیگابایتی دیسک‌های پلی استیشن 4 است.

آیا کنسول PS5 از دیسک‌های بلوری PS4 پشتیبانی می‌کند؟

بله دیسک‌های بلوری پلی استیشن 4 را می توان با کنسول پلی استیشن 5 اجرا کرد. درواقع PS5 با این دیسک ها سازگار است. البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که بازی قرار داده شده در این دیسک ها باید توسط پلی استیشن 5 پشتیبانی شود.

آیا می توان در کنسول PS5 فیلم‌های بلوری سه‌بعدی را هم اجرا و پخش کرد؟

خیر، فیلم‌های سه‌بعدی بلوری در کنسول پلی استیشن 5 اجرا نمی‌شود و این کنسول از این فیلم ها پشتیبانی نمی‌کند.

آیا کنسول پلی استیشن 5 توانای اجرای بازی های PS VR را دارد؟

بله بازی‌های PSVR جزو همان لیست چند هزارتایی بازی‌های PS4 هستند که روی PS5 اجرا می‌شوند. برای اجرای این بازی ها در کنسول PS5 شما باید از هدست های واقعیت مجازی PS VR، دوربین PS4 و همین‌طور تبدیل مخصوص این دوربین برای PS5 استفاده کنید.

آیا دوربین پلی استیشن 4 را می توان به پلی استیشن 5 متصل و استفاده کرد؟

بله شما می توانید این دوربین را برای اجرای بازی های واقعیت مجازی استفاده کنید.

آیا PS Move و Aim Controller با پلی استیشن 5 سازگاری دارند؟

بله هردوی این ابزارها با PS5 کار می‌کنند. البته قبل از اینکه بخواهید از این ابزارها استفاده کنید باید دوربین PS4 را به کنسول PS5 متصل کنید تا بتوانید با این ابزارها کارکنید.

دوربین HD پلی استیشن 5 چیست و چه کاربردی دارد؟

این دوربین شامل دو حسگر مخصوص است. لنزهای تعبیه شده در آن با رزولوشن ۱۹۲۰x۱۰۸۰ می‌توانند عمق میدان دید را تشخیص دهند. این دوربین بهترین ابزار برای استریم کردن محتوا توسط کنسول PS5 است. در حال حاضر این دوربین از طریق پورت USB-A که در پشت کنسول قرار گرفته به کنسول پلی استیشن 5 متصل می شود و کار میکند.

ابعاد و وزن دوربین HD چه مقدار است؟

ابعاد دوربین ۱۰۰x۴۱x۷۵ میلی‌متر بوده و وزن آن‌هم در حدود ۹۲ گرم است. برای اتصال این دوربین به کنسول باید از یک کابل مخصوص استفاده کنید. این کابل در کارتن کنسول قرار داده شده و طول آن نیز در حدود 2 متر است.

در PS5 آیا دوربین HD برای هدست پلی استیشن VR هم کاربرد دارد؟

خیر، دوربین HD پلی استیشن 5 به هیچ عنوان از PS-VR پشتیبانی نمی‌کند.

آیا دوربین HD پلی استیشن دارای میکروفون هم هست؟

خیر، این دوربین پلی استیشن 5 فاقد میکروفون بوده و شما باید از میکروفون داخل کنترلر دوال سنس استفاده کنید.

ریموت کنترل پلی استیشن 5 چیست؟

ریموت کنترل یا ریموت کنترل چندرسانه‌ای قرار داده شده در کارتن پلی استیشن 5 برای تماشای فیلم ها و سریال‌های تلویزیونی از طریق کنسول استفاده می شود.

وزن و اندازه ریموت کنترل PS5 چقدر است؟

ابعاد این ریموت کنترل ۴۵*۱۴۵*۲۶ میلی‌متر بوده و وزن آن‌هم ۵۵ گرم است.

آیا می‌توان از ریموت کنترل پلی استیشن برای بازی کردن استفاده کرد؟

خیر، ریموت کنترل تنها برای پخش فیلم و سریال از طریق کنسول پلی استیشن 5 کاربرد دارد.

باتری‌های ریموت کنترل پلی استیشن 5 به چه صورت است؟

این ریموت کنترل به دو عدد باتری AA یا همان باتری قلمی نیاز دارد که در بسته‌بندی کارتن پلی استیشن 5 قرار دارند.

آیا ریموت کنترل PS5 بخش ورودی صدا هم دارد؟

بله یک عدد میکروفون در این ریموت کنترل قرار داده شده و کاربر می‌تواند با زدن روی آیکون آن در پلی استیشن 5 آن را فعال کند.

تفاوت هدست پالس 3D به نمونه های قبلی در چیست؟

پالس 3D هدست اصلی PS5 به حساب می‌آید. در این هدست از دو میکروفون استفاده شده است. همچنین قابلیت های ضد نویز و تنظیم صدا و ترکیب صدای بازی و چت کردن هم باعث شده است که این محصول کارایی بسیار مناسبی برای کاربران داشته باشد. این هدست از طریق کابل USB-C شارژ می شود.

اندازه و وزن هدست پالس 3D چقدر است؟

اندازه این هدست ۲۱۳*۱۹۰*۹۱ میلی‌متر بوده و وزن آن‌هم ۲۹۲ گرم است.

باتری هدست PULSE 3D با هر بار شارژ تا چند ساعت کار می کند؟

هدست با هر بار شارژ می‌تواند تا 12 ساعت به‌صورت مداوم کار کند.

هدست‌های گلد یا پریمیوم با پلی استیشن 5 کار می کنند؟

بله هر دو مدل هدست های گلد و پریمیوم روی کنسول PS5 کار می کنند. برای استفاده از این هدست ها باید تبدیل USB بی سیم استفاده کرد و همچنین می توانید از پورت جک 3.5 میلی متری قرار گرفته روی کنترلر DualSense استفاده کنید.

 

آیا می توان هدست‌های دیگر (هدست های ترد پارتی) را روی پلی استیشن 5 نصب و استفاده کرد؟

هدست‌های رسمی کمپانی های دیگر پلی استیشن 5 که با نام هدست های ترد پارتی نیز شناخته می شود بعد از عرضه‌ PS5 وارد بازار می‌شوند. هدست‌های غیررسمی و متفرقه که به‌صورت بی‌سیم با بلوتوث کار می‌کنند، توسط PS5 پشتیبانی نمی‌شوند.

البته باید به این نکته اشاره کنیم که بیشتر هدست‌های USB با کنسول PS5 سازگار خواهند بود. همچنین می‌توان از هدست‌هایی که جک ۳.۵ میلی‌متری و یا پورت های USB-A و USB-C دارند نیز در کنسول پلی استیشن 5 استفاده کرد.

آیا پلی استیشن 5 از کیبورد و ماوس پشتیبانی می کند؟

بله شما می توانید انواع کیبورد و ماوس‌های USB و بلوتوث را به کنسول متصل کرده و از آن‌ها استفاده کنید. اینکه بخواهید از ماوس و کیبورد در بازی ها استفاده کنید به تصمیم سازنده بازی ها مربوط می شود.

 

آیا می توان از کنترلر آرکید (Fight Stick) پلی استیشن 4 هم در پلی استیشن 5 استفاده کرد؟

از کنترلرهای آرکید رسمی پلی استیشن 4 را می‌توان برای تجربه‌ی بازی‌های کنسول پلی استیشن 4 روی پلی استیشن 5 استفاده کرد. البته باید به این نکته توجه کنید که همه بازی های پلی استیشن 4 از این کنترلر های آرکید پشتیبانی نمی کنند.

با طراحی رابط کاربری جدید PS5 چه اهدافی را در نظر داشته اید؟

درواقع تجربه‌ رابط کاربری جدید PS5 به شکلی است که بازیکن در مرکز همه‌چیز قرار می‌گیرد و می‌تواند یک تجربه‌ی واقعاً نسل بعدی را سریع‌تر و عمیق‌تر از همیشه پشت سر بگذارد. این رابط کاربری به بازیکنان این اجازه را می دهد که با بازی‌های مختلف و جامعه‌ی کاربران پلی استیشن در ارتباط باشد.

تفاوت‌های رابط کاربری پلی استیشن 5 با پلی استیشن 4 را نام ببرید؟

تجربه‌ی کاربری جدید پلی استیشن 5 شامل بهبودهای فراوانی می‌شود،
• مرکز کنترل Control Center
مرکز کنترل Control Center درواقع مدل بهبود یافته منوی سریع (Quick Menu) در پلی استیشن 4 است. با یک‌بار فشردن کلید PS روی کنترلر دوال سنس شما می توانید وارد این مرکز کنترل شوید. این کار بدون نیاز به رها کردن بازی، انجام شده و شما می توانید از طریق منو های آن بخش‌های مختلف کنسول را در کنترل خود داشته باشید.
• بخش Activities
بخش فعالیت‌ها (Activities) قابلیت جدید دیگری است که شما را با بخش‌های مهم گیم‌پلی نزدیک می‌کند. این بخش از طریق کارت‌هایی در منوی اصلی کنسول در دسترس شما خواهد بود. اگر بازی از این قابلیت پشتیبانی کند شما می توانید کارهای مختلفی را در آن انجام دهید. می توانید مراحل مختلف و چالش های مختلف بازی را بدون اینکه وارد بخش اصلی بازی شوید انجام دهید.

آیا PlayStation 5 به‌صورت خودکار به‌روزرسانی‌های بازی‌ها را دانلود می‌کند؟

بله اگر در کنسول خود قابلیت دانلود خودکار را فعال کرده و به اینترنت متصل باشید، کنسول شما به‌صورت اتوماتیک این کار را برای شما انجام می دهد. حتی اگر کنسول شما در حالت استراحت هم باشد این کار را می‌تواند برای شما انجام دهد. البته برای انجام این فرایند باید تنظیمات کنسول خود را تغییر دهید.

آیا رابط کاربری PS5 در زمان انتشار کنسول از بخش‌هایی مانند فولدرها و تم‌ها هم پشتیبانی می‌کند؟

خیر، PS5 در زمان انتشار و عرضه اولیه از این قابلیت ها پشتیبانی نمی‌کند.

آیا اخبار و اطلاعات مختلف را در مورد بازی‌ها و دیگر موارد را می توان در کنسول PS5 مشاهده کرد؟

بله تمام کاربران پلی استیشن 5 می توانند اخبار مربوط به صنعت بازی های رایانه را در بخش خبری کنسول مشاهده کنند. شما می توانید وارد صفحات مربوط به اخبار بازی ها شده و خبرهای موردنظر خود را از طریق بخش اخبار مشاهده و مطالعه نمایید.

آیا در روز اول عرضه‌ پلی استیشن 5 باید پک آپدیت کنسول را دانلود کنیم؟

بله پلی استیشن 5 در روز انتشار خود دارای یک بسته بروز رسانی است که باید حتماً آن را دریافت نمایید.

اگر امکان آنلاین شدن را نداشته باشیم، می‌توانیم بروز رسانی اولیه را از طریق هارد دیسک USB انجام دهیم؟

بله همانند کاری که در پلی استیشن 4 انجام داده‌اید می توانید در پلی استیشن 5 هم انجام دهید. شما می‌توانید به‌روزرسانی را از طریق سایت رسمی پلی استیشن توسط پی سی خود دریافت و به کمک درایو USB با فرمت FAT32 به پلی استیشن 5 منتقل کرده و آن را نصب نمایید.

بخش (Game Help) در کنسول چه کاری انجام می دهد؟

این بخش یکی از قابلیت های جدید در PS5 است. این بخش برای کاربران پلی استیشن پلاس فعال بوده و با استفاده از آن شما می توانید در زمینه‌های مختلف راهنمایی‌هایی را در خصوص نحوه انجام بازی ها دریافت نمایید.

کاربران پلی استیشن 5 چه مواردی را برای تنظیمات راحت‌ تر و دسترسی بهتر در اختیار خواهند داشت؟

این کنسول در حال حاضر این امکانات را در اختیار کاربران خود قرار می دهد:
 
• کاربران می‌توانند بازخورد لمسی و تریگرهای تطبیقی را بر اساس نیاز خود تنظیم کنند. همچنین آن‌ها می توانند قابلیت های تریگر های تطبیقی را به‌صورت دائم و یا موقت غیر فعال کنند. همچنین می توانند کارایی کلیدهای کنترلر دوال سنس را بر اساس نیاز خود تغییر دهند.
• سیستم تشخیص صدا هم به کاربران اجازه‌ی تبدیل صحبت‌های آن‌ها به عبارات درون کنسول را می‌دهد و هر چیزی که بگویید، روی صفحه به نمایش درمی‌آید
• سیستم پخش صدای منوها به کاربران اجازه می‌دهد نوشته‌ های مختلف را به‌جای خواندن از روی نمایشگر، از طریق صدا بشنوند.
• شما می توانید در صورت نیاز رنگ‌ها را معکوس کنید، متن‌ها را بزرگ‌تر، کوچک‌تر یا پررنگ کنند، کنتراست تصویر را تغییر دهند و نوع رنگ‌ها را تنظیم کنند
• شما می توانید در بخش چت و گفت‌وگو با سایر افراد صحبت‌ها را به نوشته تبدیل و همین‌طور نوشته‌ها را به شکل صوتی پخش‌کنید.
• زبان‌های پشتیبانی شده برای قابلیت های صوتی و نوشتاری پلی استیشن 5 عبارت‌اند از انگلیسی آمریکایی، انگلیسی بریتیش، ژاپنی، آلمانی، ایتالیایی، فرانسوی، فرانسوی کانادایی، اسپانیایی و اسپانیایی آمریکای لاتین.

آیا فروشگاه پلی استیشن در PS5 تغییراتی داشته است؟

فروشگاه پلی استیشن به‌صورت کامل در داخل پلی استیشن 5 نصب‌شده است. درواقع این فروشگاه به بخشی از این کنسول تبدیل‌شده است. این فروشگاه با توجه به قدرت سخت افزاری پلی استیشن 5 سریع‌تر و کار با آن ساده‌تر و هوشمندانه‌تر از قبل شده است.

آیا می‌توان از فروشگاه پلی استیشن PS5 اقدام به خرید بازی‌های PS4 و PS VR کرد؟

بله تمام بازی‌های PS4 و PS VR که توسط کنسول پلی استیشن 5 پشتیبانی می‌شوند، در فروشگاه پلی استیشن قابل خرید و دانلود بوده و شما می توانید آن‌ها را روی PS5 دانلود و نصب کنید.

اپلیکیشن موبایل پلی استیشن چگونه با PS5 در تعامل خواهد بود؟

اپلیکیشن پلی استیشن 5 نسبت به نسخه قبلی خود تغییرات فراوانی داشته است. رابط کاربری در این اپلیکیشن بهبود یافته و بروز شده است. همچنین بخش پیام‌ها، گفت‌وگوی صوتی و گروه‌های دوستان در این برنامه بهبود پیدا کرده است.

آیا امکان مدیریت از راه دور دانلودهای PS5 وجود دارد؟

برنامه‌ی جدید پلی استیشن روی سیستم عامل آیفون یعنی iOS نسخه‌ی ۱۲.۲ یا جدیدتر و گوشی‌های اندروید با نسخه‌ی ۶.۰ یا جدیدتر به شما این امکان را می دهد که به راحتی وارد فروشگاه پلی استیشن شده و در آن جست و جو کرده و بازی های مورد نیاز خود را خریداری و دانلود نمایید.
همچنین با کمک این برنامه می‌توانید از راه دور بازی‌های PS5 را اجرا کرده، هارددیسک کنسول خود را مدیریت کنید. همچنین با کمک این اپلیکیشن می توانید وارد اکانت کنسول PS5 خود شوید. البته برای این کار باید کنسول روشن و به اینترنت متصل باشد.

از چه طریق می‌توانیم به بازی های نصب‌ شده در کنسول پلی استیشن 5 خود دسترسی داشته باشیم؟

در ابتدا باید وارد منوی اصلی کنسول خود شده و از صفحه‌ی اصلی منوی PS5 وارد بخش Game Library شده و در آنجا تمام بازی‌های نصب‌شده را مشاهده خواهید کرد. همچنین در این بخش بازی هایی که از طریق سرویس های PS Plus و PS Now دانلود و بازی کرده اید نیز در اختیار شما خواهد بود. البته اگر اشتراک شما به پایان رسیده باشد این بازی ها برای شما غیر فعال خواهند شد.

برنامه های بخش سرگرمی کنسول در کدام قسمت قرار دارند؟

در بخش Media شما می توانید برنامه هایی که به تازگی از آن‌ها استفاده کرده اید را مشاهده کنید. همچنین می توانید به قسمت All Apps رفته و برنامه های جدید دانلود شده خود را مشاهده کنید. در بخش TV & Video نیز می توانید برنامه های تلویزیونی خود را مشاهده کنید.

کدام برنامه‌های چندرسانه‌ای در زمان عرضه‌ی پلی استیشن 5 در دسترس خواهند بود؟

برنامه هایی مانند نتفلیکس، اپل تی وی پلاس، یوتیوب، دیزنی پلاس و اسپاتیفای در زمان عرضه‌ی کنسول در دسترس کاربران هستند.

آیا سرویس‌های استریم در کشورهای مختلف دنیا قابل دسترس هستند؟

بله برای استفاده از این سرویس ها شما نیاز به اتصال به شبکه پلی استیشن دارید. برخی از این سرویس ها حق اشتراک مخصوص خود را دارند. البته برخی از آن‌ها ممکن است در بعضی مناطق در دسترس نباشند و یا فیلتر باشند.

آیا برنامه های چندرسانه‌ای در پلی استیشن 5 از رزولوشن 4K و HDR استفاده می‌کند؟

بله. البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که اگر برنامه موردنظر شما از این قابلیت ها پشتیبانی کند کنسول هم این قابلیت ها را برای آن‌ها فعال خواهد کرد.

آیا زمانی که مشغول بازی کردن در کنسول Ps5 هستیم می‌توانیم به موسیقی‌ مورد علاقه خود گوش دهیم؟

بله برنامه اسپاتیفای از همان زمان عرضه‌ اولیه کنسول پلی استیشن 5 در آن نصب بوده و قابل اجرا شدن می باشد. این برنامه اجازه‌ی پخش موسیقی در حالات مختلف، از جمله به‌عنوان پس‌زمینه در زمان اجرای بازی‌ها را می‌دهد. همچنین کاربران‌ می‌توانند به موسیقی‌های خود با فرمت‌های FLAC، MP3 و AAC (از طریق اتصال درایو USB به کنسول پلی استیشن 5) گوش دهند.

قابلیت گروه‌های اجتماعی پلی استیشن 5 مانند فهرست دوستان چه تفاوتی با نسخه های قبلی داشته اند؟

• پلی استیشن 5 ساختار گروه ها و پارتی ها را گسترش داده و به گروه‌های بزرگ 100 نفره تبدیل کرده است.
• در این گروه ها می‌توانید محتوای ضبط شده و حتی عکس‌های گرفته شده از محیط بازی ها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. همچنین می توانید برای بازی های دورهمی و چندنفره برنامه ریزی‌های خود را انجام دهید.
• در این گروه ها می توانید با دوستان خود چت کنید. همچنین می توانید صحبت های خود را به‌صورت فایل صوتی در گروه ها ارسال کنید. اگر هم بخواهید این کنسول این قابلیت را دارد که صدای شما را به نوشتار تبدیل کرده و در گروه ها ارسال کند.
• با کمک ویژگی Share Screen می‌توانید زمانی که در حال بازی کردن هستید، با دوستان خود چت کنید و آن‌ها هم می‌توانند تصویر بازی کردن شما را به‌طور هم‌زمان ببینند. حتی آن‌ها نیز می توانند هم شما را مشاهده کنند و هم خودشان مشغول بازی باشند.
• یک گزینه با نام گزینه‌ی Share Play نیز وجود دارد. در این حالت شما کنترل بازی خود را به دست دوست خودتان خواهید سپرد تا بازی را به جای شما انجام دهد. در این حالت دوست شما از طریق اینترنت و راه دور به کنسول شما وصل شده و بازی را روی کنسول شما انجام می دهد. حتی می توانید از این حالت برای بازی های Co-op که روی کنسول شما نصب‌شده است استفاده کنید. در این حالت حتی نیاز نیست که دوست شما آن بازی ر ا روی کنسول خود نصب کرده باشد.
• بخش جدید Game base به عنوان یک شبکه اجتماعی در کنسول Ps5 فعالیت خواهد کرد. در این بخش شما می توانید انواع گروه ها و محتوای چت دوستان خودتان را به‌صورت یکجا مشاهده کنید.

در یک گروه چند نفرمی توانند به‌ صورت هم‌ زمان با هم چت کنند؟

گروه‌های پلی استیشن می توانند تا 16 نفر را به‌صورت چت هم زمان پشتیبانی کنند. در این حالت فرقی نمی‌کند که شما از طریق اپلیکیشن در این گروه ها حضور دارید یا از طریق کنسول در این گروه ها حضور دارید.

آیا پلی استیشن 5 دارای بخش کنترل والدین نیز است؟ قابلیت های این بخش شامل چه مواردی است؟

اگر شما یک پدر و یا یک برادر بزرگسال و بالغ باشید می توانید اکانت پلی استیشن خود را برای استفاده برادر و یا فرزند کوچکتان به‌صورت خاصی برنامه ریزی کنید. این ویژگی ها در این کنسول با نام Family Management شناخته می شوند.

ویژگی Family Management در این کنسول شامل موارد زیر می شود:

• مدیریت و نظارت بر مدت زمان بازی
• مدیریت و نظارت بر خریدهای متصل به حساب (حساب مدیر خانواده)
• مدیریت و نظارت به زمان ورود به بازی‌ها، ویدیوها و برنامه‌ها
• قابلیت غیرفعال کردن پیام‌ها و چت صوتی
• قابلیت غیرفعال کردن ویدیوها، تصاویر و استریم های سایر بازیکن‌ها در کنسول
• تعیین نفرات دیگر خانواده با ‌عنوان نگهبان (Guardian) که به آن‌ها اجازه‌ می‌دهیم بخش‌های دیگر کنسول را تغییر و تنظیمات کنسول را مدیریت کنند.
• با استفاده از بخش کنترل والدین شما می توانید به راحتی محدودیت‌های سنی برای کودکان را اعمال کنید تا مانع دسترسی آن‌ها به برخی بازی ها و برنامه های کنسول شوید.
• در بخش کنترل والدین شما می توانید به راحتی تعداد ساعات قابل بازی و زمان کار با کنسول و همین‌طور ارتباط با دیگران و استفاده از پلی استیشن را تنظیم و مدیریت نمایید.

آیا در پلی استیشن 5 می‌توانیم نام کاربری (ID) خود را تغییر دهیم؟

بله.

برای اینکه نشان دهیم آفلاین هستیم آیا می‌توانیم از حالت Appear Offline استفاده کنیم؟

بله شما می توانید از این حالت استفاده کنید. البته پلی استیشن حالت دیگری از نیز در کنسول PS5 اضافه کرده است. پلی استیشن 5 گزینه‌ای به نام مشغول بودن (Busy) را ایجاد کرده است. با استفاده از این حالت دوستان شما متوجه می شوند با اینکه شما آنلاین هستید و امکان پاسخ‌گویی به آن‌ها را ندارید.

آیا می توان سایر سرویس ها را به پلی استیشن متصل کرد؟

بله اکانت سرویس‌هایی مانند اسپاتیفای، توییچ، توییتر و یوتیوب را می توانید به راحتی به اکانت پلی استیشن 5 خود وصل کنید.

دکمه‌ی جدید خلق کردن (Create) روی دوال سنس چه کاری انجام می‌دهد؟

این دکمه به بازیکن‌ها اجازه می‌دهد هر لحظه‌ای که می‌خواهند اقدام به ثبت تصاویر کنند این تصاویر می توانند در حالت عکس یا ویدئو باشند. شما با استفاده از این دکمه می توانید بخش‌هایی از بازی و گیم پلی بازی را به‌صورت ویدئو و یا عکس ثبت و در کنسول خود ذخیره کنید. بعدها می توانید این عکس ها و فیلم ها را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

چند دقیقه از گیم پلی بازی را می توان توسط PS5 ضبط کرد؟

کنسول پلی استیشن 5 به‌صورت خودکار ۶۰ دقیقه‌ آخر هر بازی را ضبط می‌کند. برای ذخیره کردن این فایل ویدئویی می توانید از گزینه ذخیره‌ی گیم‌پلی اخیر استفاده کنید. همچنین شما می توانید مشخص کنید که تمام این 60 دقیقه ذخیره شود و یا هر بخشی که شما دوست دارید را ذخیره کنید.

ویدیوهای پلی استیشن 5 در چه رزولوشنی ضبط می شوند؟

پلی استیشن ویدئوهای خودکار ۶۰ دقیقه‌ی را با رزولوشن 1080p و نرخ فریم ۶۰ ضبط می کند. اگر بخواهید به‌صورت دستی ویدیویی را ضبط کنید، گزینه‌های ۱۹۲۰x۱۰۸۰ یا همان 1080P و ۳۸۴۰x۲۱۶۰ یا 4K را می توانید انتخاب کنید.

تصاویر و ویدیوهای ضبط‌ شده در کدام قسمت از رابط کاربری پلی استیشن 5 قرار می گیرند؟

تصاویر و ویدئوهای ضبط شده در بخش گالری (Media Gallery) ذخیره می‌شوند. شما می توانید این ویدئوها را در اینترنت به اشتراک بگذارید و یا آن‌ها را روی درایوهای USB کپی کنید.

آیا می توان فایل‌های ویدئوی خود را از کنسول پلی استیشن 5 به جای دیگری منتقل کرد؟

بله این کار امکان پذیر است. شما می توانید این فایل‌ها را به یک درایو USB منتقل کنید.

 

پلی استیشن 5 چه کیفیتی از ویدئو ها را پخش می کند؟ آیا ویدئوی های 4K روی این کنسول قابل پخش هستند؟

ویدئوهایی با کیفیت های 1080p و 4K را می توانید به راحتی در این کنسول پخش‌کنید. البته کیفیت های دیگر را نیز می توانید در این کنسول پخش و اجرا کنید.

فرمت تصاویر ضبط شده در Ps5 به چه صورت است؟

فرمت عکس ها و تصاویر ضبط شده در این کنسول در قالب JPEG و یا PNG در رزولوشن های 1920*1080 و 3840*2160 است. همچنین شما می توانید کنسول خود را به صفحه نمایشگر های HDR نیز متصل کنید.

آیا می‌توانیم محتواهای ضبط شده خود را با دیگران به اشتراک بگذاریم؟

بله شما می توانید ویدئوهایی با مدت 3 دقیقه را در هنگام چت با دوستان خود، در گروه ها ارسال و با آن‌ها به اشتراک بگذارید. همچنین می توانید ویدئوهای خود را در سرویس هایی مانند یوتیوب، توییچ و توییتر به اشتراک بگذارید.

آیا می‌توانیم ویدئوهای ضبط شده خود را به گوشی موبایلمان منتقل کنیم؟

بله شما می‌توانید با استفاده از برنامه Game Base تصاویر و ویدئوهای خود را با اپلیکیشن موبایل پلی استیشن اجرا کرده و آن‌ها را در گوشی موبایل خود ذخیره کنید.

آیا با پلی استیشن 5 می‌توانیم از وسایل ضبط تصویر نیز استفاده کنیم؟

بله پلی استیشن 5 به شما این اجازه را می دهد که از طریق درگاه HDMI و با غیرفعال کردن گزینه‌ی HDCP در تنظیمات کنسول اقدام به ضبط تصاویر در کنسول خود کنید.

بخش Share Factory Studio در پلی استیشن 5 چه بهبودهایی نسبت به نسخه قبلی خود داشته است؟

Share Factory Studio درواقع یک نرم‌افزار ویرایشگر تصاویر و ویدئو ها است. این برنامه در پلی استیشن 5 امکانات و بخش‌های وسیع‌تری داشته و به کاربران خود اجازه ویرایش فایل‌های چندرسانه‌ای را به راحتی می دهد. در این برنامه شما به راحتی می توانید ویدئو ها و فایل‌های 4k و HDR را ویرایش کنید.

ویژگی‌های Share Screen و Share Play چه کاربردی دارند؟

Share Screen ویژگی جدیدی در پلی استیشن 5 است که به کاربر اجازه می‌دهد تصویر بازی در حال اجرای خود را به‌طور هم‌زمان در یک پارتی ۱۶ نفره همراه چت صوتی به نمایش بگذارد.
همچنین شما می توانید از قابلیت Share Play نیز استفاده کنید برای استفاده از این قابلیت به یک اکانت پلی استیشن پلاس نیاز دارید. همچنین از طریق قابلیت Share Play می‌توان به انجام بازی‌های همکاری‌محور محلی (Local Co-op) پرداخت.

تصاویر و ویدیوهای ضبط‌ شده روی PS4 را می توان به PS5 منتقل کرد؟

خیر، ولی می‌توانید ویدئوهای ضبط شده در پلی استیشن 4 را در داخل یک درایو USB ذخیره کنید.

روی کنسول PS5 چند اکانت را می توان ایجاد کرد و چند نفر می توانند به‌صورت هم‌زمان با کنسول کار کنند؟

روی پلی استیشن 5 می توان 16 اکانت مختلف را ایجاد کرد. همچنین شما می توانید تا 4 اکانت به‌صورت هم‌زمان در کنسول استفاده کنید.

آیا پلی استیشن 5 دارای مرورگر اینترنت است؟

خیر، کنسول پلی استیشن 5 مرورگر اینترنت اختصاصی ندارد.

ریموت پلی PS5 چیست و چه کاربردی دارد؟

کاربران پلی استیشن 5 می توانند از راه دور و از طریق اتصال اینترنت و با استفاده از یک رایانه به کنسول پلی استیشن 5 خود متصل شده و با آن ارتباط برقرار کنند. البته این قابلیت در پلی استیشن 4 نیز وجود داشت.

آیا ریموت پلی در پلی استیشن 5 تغییراتی خواهد داشت؟

ویژگی ریموت پلی به‌صورت مداوم در حال بهبود بوده و بروز رسانی هایی را دریافت می کند که روی عملکرد ان تاثیر مثبتی دارند. همچنین ما در حال حاضر قابلیتی را در این سرویس ایجاد کرده ایم که علاوه بر کاربر اصلی، سه نفر دیگر نیز می توانند‌ از طریق ریموت به کنسول متصل شوند. در این حالت شما می توانید به راحتی حالت های دور همی و چندنفره آفلاین و یا آنلاین را روی کنسول پلی استیشن 5 خود اجرا کنید.

امیدواریم که در این مقاله توانسته باشیم به تمام سولات شما پاسخ داده باشیم.

محمد شفیعی

دنیا برای من در یک لحظه قفل شد. پاییز سال 1930 و شخصیت به یادماندنی توماس آنجلو. بازی کردن واقعا احساس رهایی به من میده. من بازی میکنم چون قطعا هیچوقت نمیتونم به 1930 نیویورک برگردم. بازی می کنم چون هیچوقت با دوستانم نمیتونم یه گنگ مافیایی رو توی شهری که هستم رهبری کنم. محمد شفیعی، کسی که از بچگی پای ثابت بازی های کامپیوتری بوده، سعی میکنه که بدون در نظر گرفتن سلیقه شخصی، محتوایی رو برای شما آماده کنه که بررسی، انتخاب و خرید از تک سیرو آسون تر بشه.

‫6 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا