مقالات

GTA VI عجیب اما واقعی ؛ نگاهی به داستان ساخت بازی GTA 6

GTA VI Strange But True; A Look At The Story Of Making GTA 6

Rockstar Games شاهنامه دنیای بازی‌های ویدئویی است. آن‌قدر گیرا و رسا که افراد سالخورده و پا به سن گذاشته هم آن را به خوبی می‌شناسند، این یعنی ماجرا فراتر از یک بازی ویدئویی است. GTA بدون شک مهم‌ترین محصول سرگرمی چند دهه اخیر به شمار می‌رود که حتی به اندازه چاه‌های نفت خلیج فارس برای شرکت مالکش درآمد داشته! هیچ محصولی، چه در حوزه سرگرمی و چه در سایر حوزه‌های تجاری را پیدا نمی‌کنید که بتواند ظرف 24 ساعت بالغ بر 11 میلیون نسخه فروش داشته باشد. GTA 5 به عنوان آخرین نسخه عرضه شده از این مجموعه حتی با گذشت 10 سال زمان همچنان جز پرفروش‌ترین عناوین کشورهای جهان است. پس حق بدهید که GTA 6 را مهم‌ترین محصول سرگرمی در قرن جدید بدانیم. انفجار اینترنت و شکستن رکوردهای بازدید به هنگام انتشار تریلر GTA 6 خود تاییدی بر این ادعاست. بازی که نزدیک به یک دهه روی آن زمان صرف شده و البته ما گیمرها هم در شوق وصال آن غم هجران کشیده‌ایم. اما قضیه زمانی جالب می‌شود که بدانید پروسه ساخت GTA VI عجیب‌ترین و پرچالش‌ترین نمونه‌ی ممکن در تاریخ صنعت گیم است. در این مطلب نگاهی به داستان ساخت GTA 6 خواهیم انداخت. نکاتی که شاید امیدوارکننده باشند و شاید هم برای خیلی‌ها مایه افسوس و ناامیدی تلقی شوند.

GTA VI عجیب اما واقعی ؛ نگاهی به داستان ساخت بازی GTA 6
ساخت GTA 6 از چه زمانی آغاز شد؟

راستش را بخواهید نمی‌شود یک پاسخ دقیقی به این سوال داد. لزلی بنزیه به عنوان مغز متفکر و فرد شماره سوم راکستار، در یک مصاحبه رسماً تایید کرد که راکستار برای نیم قرن بعدی فعالیت خودش هم برنامه دارد. این یعنی آن‌ها حتی قبل از ساخت GTA 5، ایده‌های GTA 6 را روی کاغذ پیاده کرده بودند. اما آن طور که لیکر مطرح راکستار یعنی Tez می‌گوید، این شرکت تقریباً 6 ماه بعد از عرضه GTA به صورت جدی کارش را بر روی نسخه ششم آغاز کرده است. پس حداقل تا اینجای کار می‌دانیم که سال 2014 ساخت این بازی شروع شده است، اما ظاهراً به خاطر تقارن زمانی این پروژه با Red Dead Redemption 2 کمی پروسه تاخیر خورده! اما شواهد و منابع خبری تاکید کرده که سم و دن هاوزر بیشتر از آن که بر روی ماجراجویی آرتور مورگان مانور دهند، تمایل‌شان به سمت و سوی نسخه بعدی GTA بوده است و به همین خاطر با جدیت زیادی مراحل پیش تولید بازی را دنبال می‌کردند.

مقاله مرتبط: چرا پروسه ساخت GTA VI طولانی شد؟

GTA 6 دو بار ساخته شده است!

باورنکردنی است، نه؟ این شاید برای نخستین با در تاریخ شرکت راکستار باشد که یک پروژه بزرگ و بلاک باستر بعد از تقریباً 5 سال کار، به صورت کامل کنار گذاشته می‌شود! طبق گفته منابع کاملاً معتبر از جمله Tez و جیسون شرایر، راکستار عملاً در سال 2018 پروژه ساخت GTA 6 را به پایان رسانده و مجدداً از نو شروع کرده است. این یک مورد ته دل هر گیمری را خالی می‌کند، جایی که 5 سال انرژی و زمان عملاً بیهوده شده و حالا با یک بازی روبرو هستیم که برخلاف ادعایش واقعاً یک دهه برای ساخت آن زمان صرف نشده است. در ادامه مطلب دلایل و چالش‌های این تصمیم را خواهیم گفت اما مطمئناً این اتفاق به بعد از عرضه موفقیت آمیز Red Dead Redemption 2 برمی‌گردد. بازی که از منظر کیفیت و محبوبیت توانست برای پادشاه بازی‌های راکستار یعنی GTA هم خط و نشان بکشد و در نهایت سطح توقعات را از این شرکت به بالاترین حد ممکن رساند. به همین خاطر تنها چند ماه بعد از پایان پروژه RDR2، جی تی ای 6 کنسل شد و دوباره ایده‌های اولیه آن روی کاغذ رفت. البته این بدان معنا نیست که المان‌های گیم پلی و حتی ایده‌های داستانی نسخه کنسل شده برای همیشه کنار رفتند، اما سم و دن هاوزر اعتقاد داشتند که این پروژه نمی‌تواند از پس انتظارات مخاطبین پرتوقع بربیاید.

GTA VI عجیب اما واقعی ؛ نگاهی به داستان ساخت بازی GTA 6
بودجه ساخت GTA VI چه قدر است؟

می‌گویند که هر که بامش بیش برفش بیشتر! در روزهایی که راکستار با GTA 5 توانست نزدیک به 8 میلیارد دلار درآمد به جیب بزند، طبیعی است که طمع سود و سرمایه بیشتری هم برای GTA VI خواهد داشت. خصوصاً این که ده سال از عرضه نسخه قبلی گذشته و گیمرها مطمئناً در همان روز اول عرضه بازی تمام هزینه‌های ساخت را جبران می‌کنند. گذشته از این موارد، راکستار اصلاً محدودیت مالی خاصی ندارد، خصوصاً این که مدیر Take Two بارها تاکید کرده که این کمپانی تمام قد از غول بازیسازی خودش حمایت خواهد کرد. درباره رقم ساخت GTA 5 اطلاعات چندانی نداریم. تنها خبری که وجود دارد مربوط به فاش شدن صفحه چت هکر GTA VI با یک گروه باج افزارسازی بوده است. به گفته این هکر راکستار از روز اول ساخت بازی تا زمان هک شدن، نزدیک به 2 میلیارد دلار برای توسعه این عنوان هزینه کرده است. گرچه GTA VI بزرگترین و پرهزینه‌ترین بازی تاریخ خواهد بود اما احتمالاً این رقم با بودجه واقعی ساخت بازی فاصله خواهد داشت. چرا که در محسابات این رقم، هزینه‌های ساخت بازی بعدی راکستار، پشتیبانی از Red Dead و GTA Online و از همه مهم‌تر بودجه ارتقای موتور گرافیکی هم لحاظ شده است. ولی با توجه به پروسه طولانی ساخت بازی احتمالاً این رقم بودجه همراه با هزینه‌های تبلیغات از مرز 1 میلیارد دلار هم عبور کند. رقمی که در برابر بودجه 265 میلیون دلاری GTA V چند سر و گردن بالاتر است. این موضوع باعث شده تا بسیاری از گیمرها گمان کنند قیمت بازی بیشتر از 70 دلار هزینه معمول بازی‌های نسل نهمی است. مطمئن باشید که این خبر از پایه و اساس غلط بوده و هرگز راکستار دست به چنین کاری نخواهد زد.

GTA VI عجیب اما واقعی ؛ نگاهی به داستان ساخت بازی GTA 6
راکستار از همان ابتدا به دنبال شخصیت اصلی زن بود!

بعد از ساخت GTA 5، دن هاوزر در یک مصاحبه اعتراف کرد که راکستار به دنبال استفاده از شخصیت‌های اصلی مونث در بازی‌های بعدی خودش است. همانطور که پیش از این گفتیم راکستار یک بار ساخت GTA 6 را کنسل و از نو آغاز کرد، اما چه در نسخه اولیه و چه فعلی، همچنان شخصیت اصلی بازی یک کاراکتر مونث بود. اما طبق شایعات ظاهراً در ورژن فعلی راکستار یک شخصیت مکمل مرد را هم به بازی اضافه کرده است تا به روح و هویت اصلی مجموعه جی تی ای آسیبی وارد نشود. این تصمیم قطعاً یکی از برگ برنده‌های راکستار به شمار می‌آید، چرا که آن‌ها برای اولین بار سراغ شخصیت مونث رفتند و می‌توانند به واسطه همین ایده یک تنوع و جذابیت خاصی به بازی ببخشند. به هر حال راکستار در GTA 5 ایده استفاده از سه شخصیت همزمان را رو کرده بود و برای موفقیت در نسخه بعدی یک چیز جدید و متفاوت نیاز داشت. صدالبته با این کار راکستار یک بار برای همیشه در مقابل اتهامات زن ستیزانه می‌ایستاد و چه بسا فشار و حواشی پیش از عرضه بازی هم به کمترین حد خودش می‌رسید. به خصوص در جوامع فعلی آمریکا که زن ستیزی در آن تبدیل به یکی از پرنکوهش‌ترین اتفاقات شده است. اما وجود این شخصیت خودش نیازمند یک خط داستانی غنی بود تا با یک شخصیت پردازی منطقی حق مطلب ادا شود. به همین خاطر راکستار تصمیم گرفت با الهام از داستان واقعی دو زوج خلافکار آمریکا یعنی بانی و کلاید داستان نسخه جدیدش را شکل دهد، آن هم با هنر نمایی یک کاراکتر مذکر تا بلکه طرفداران قبلی این مجموعه هم انتظارات‌شان برآورده شود.

GTA VI عجیب اما واقعی ؛ نگاهی به داستان ساخت بازی GTA 6
از جدایی‌ اعضای قدیمی تا کرونا و هک؛ کابوس راکستار

همانطور که پیش از این گفتیم، راکستار در سال 2018 تصمیم گرفت دوباره GTA 6 را از نو بسازد. حالا این موضوع چندین دلیل اساسی داشت که شاید مهم‌ترین آن‌، جدایی اعضا و ستون‌های اصلی راکستار باشد. بگذارید توالی این جدا شدن‌ها را مرور کنیم. اولین و مهم‌ترین اتفاق جدایی لزلی بنزیه از راکستار در سال 2014 است. البته این جدایی در سال 2016 رسمی شد اما طبق اخبار بعد از عرضه GTA عملاً هیچ وقت بنزیه در مجموعه راکستار حاضر نشد. به هر حال او مغز متفکر همیشگی راکستار و برادران هاوزر به شمار می‌رفت و خروج وی ضربه جدی به بدنه ساخت بازی زد. به خصوص این که وی چه در حیطه گیم پلی و چه در حیطه داستان نویسی یکی از طراحان اصلی و مدیران GTA 6 بوده است. سم و دن هاوزر اما همچنان بعد از این اتفاق سعی در حفظ بدنه تیم و پیش بردن ایده‌های قبلی را داشتند تا این که در سال‌های 2015 و 2016 آدام فاولر (کارگردان فنی) و لازلو جونز (نویسنده اصلی بازی) برای همیشه از تیم تولید GTA 6 کناره‌گیری کردند. اما هیچ کدام به اندازه کناره گیری دن هاوزر (از مدیران راکستار و فرد شماره دوم این شرکت) تاثیر گذار نبود. حالا روند ساخت بازی دچار چالش‌ها و بی‌نظمی‌هایی شده بود، خصوصاً از منظر داستان پردازی! حتی جدایی فاولر به گواه لیکرها باعث شد تا در آستانه شروع نسل نهم کنسول‌های گیمینگ، راکستار در آپدیت فنی موتور بازیسازی خودش هم دست تنها بماند. اما سم هاوزر سعی کرد تا حد ممکن سایر اعضای قدیمی تیمش را برای ماندن مجاب کند و البته با موافقت Take Two توانست بودجه کلانی را برای استخدام تیم‌ فنی و حتی داستان نویسی اختصاص دهد. اما این پایان کابوس‌های راکستار نبود. پاندمی کرونا باعث شد تا به اجبار تیم سازنده به صورت دورکاری مشغول به توسعه بازی شوند، این در حالی بود که راکستار تازه ساخت مجدد GTA 6 را شروع کرده بود. به این مورد فاجعه هک این شرکت توسط یک پسر بچه 16 ساله را هم اضافه کنید تا کلکسیون فاجعه تکمیل شود. راستش را بخواهید در برهه فعلی، دشمنان Rockstar هیچ وقت تا این اندازه به شکست این شرکت امید نداشته‌اند.

GTA VI عجیب اما واقعی ؛ نگاهی به داستان ساخت بازی GTA 6
تقویت موتور RAGE برای انقلاب جدید

راکستار بعد از عرضه GTA V، تصمیم گرفت در کنار ساخت RDR2، یک تیم فنی جداگانه‌ای را مامور بهبود و گسترش موتور بازسازی اختصاصی‌اش یعنی RAGE کند. همانطور که احتمالاً می‌دانید RAGE برای اولین بار در سال 2006 توسط راکستار ساخته شد، آن هم فقط به این نیت که GTA IV را تبدیل به یک اثر انقلابی و نسل جدید کند. بعدها برای تمامی بازی‌ها از جمله GTA V و Red Dead نیز از همین موتور استفاده شد. بالاخره با ورود نسل نهم کنسول‌های گیمینگ زمان آن فرا رسیده بود که راکستار نسخه جدید موتورش تحت عنوان RAGE 9 را بسازد، دقیقاً مشابه همان انقلاب و تحول گرافیکی و فنی که با GTA IV پدید آورده بود. شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید سونی و مایکروسافت زودتر از هر سازنده‌ی دیگری در سراسر جهان، کیت توسعه PS5 و Xbox Series X را به راکستار تحویل دادند تا بتواند موتور اختصاصی خودش را بسازد. گرچه در تریلر بازی می‌توان انقلابی‌ترین و باورنکردنی‌ترین ویژگی‌های گرافیکی صنعت گیم را به وضوح دید، اما کریس کلیپل به عنوان فعال رسانه‌ای راکستار بهترین توصیف را از این موتور داشته است. به گمان وی RAGE 9 چندین سال از رقبای صاحب نام خود یعنی Unreal Enigne 5 جلوتر است و می‌تواند واقع گرایانه‌ترنی گرافیک‌ها را به تصویر بکشد. البته بحث جلوه‌های بصری فقط یک قسمت ماجراست و مهم‌ترین نکته مربوط به بحث‌های فنی داخل بازی است. آن طور که کریس کلیپل می‌گوید راکستار به لطف این موتور توانسته هوش مصنوعی جدیدی برای NPCهای داخل بازی طراحی کند تا بتوانند یک فعالیت روزمره کاملاً طبیعی داشته باشند. حتی به گفته وی، بازی تا این حد از منظر فنی قوی و پرجزئیات است که در مواقع طوفانی، باد می‌تواند هندلینگ ماشین را دستخوش تغییرات قرار دهد.

حسین رضایی

حسین رضایی، نویسنده، روزنامه نگار و منتقد بازی های ویدئویی و حوزه تکنولوژی.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا