نقد و بررسی

بررسی کیفیت بازی ها در PS4 Pro

بررسی کیفیت بازی ها در Ps4 pro

اولین کنسول سونی که توانایی پشتیبانی از بازی های 4K یا اولترا اچ دی را داشته پلی استیشن 4 پرو (PS4 Pro) است. پلی استیشن 4 پرو نسخه ی ارتقا یافته ی PS4 است که در سال 2016 به بازار عرضه شده است.

کنسول بین نسلی سونی با توان گرافیکی 4.2 ترافلاپ در ابتدا شاید گزینه ی مناسبی برای بازی های 4K بود، اما امروزه گیمرها از این کنسول برای بازی های 1080P استفاده می کنند و بسیاری از آنها قانع شده اند که استفاده از PS4 Pro بهتر از سایر کنسول ها حتی PS4 است.

کنسول پلی استیشن 4 پرو

برای شناخت بهتر پلی استیشن 4 پرو لازم است ابتدا سخت افزار آن را آنالیز و با نمونه ی استاندارد مقایسه شود. بسیاری معتقدند اگر چه توان گرافیکی این کنسول برای بازی های 4K کافی و مناسب است اما به علت آنکه این افزایش با پهنای باند حافظه همراه نبوده است، پشتیبانی بازی های 4K برای این کنسول چالش برانگیز شده است. به بیان دیگر افزایش 512 مگابایتی نسبت به 2 یا 4 برابر شدن پیکسل ها تغییر چشمگیری به حساب نمی آید.

عامل مهم دیگر افزایش کیفیت بازی ها است که نیاز به کنسول های با قدرت سخت افزاری بالا را افزایش داده است به طور مثال علت موفقیت بازی Just Cause 4 برخورداری از Dynamic Resolution Scaling (مقیاس گذاری دینامیک رزولوشن) بوده است. حال اینکه PS4 با اینکه مدعی اجرای بازی های 1080P است اما برای این بازی تنها تنها حالت  720P را می تواند پشتیبانی کند. بهبود رزولوشن بازی در PS4 Pro موجب شده است که این بازی در حالت 1080P قابل اجرا باشد پس می توان مدعی شد در میان کنسول های دیگر روان ترین عملکرد را دارد.

علاوه بر استودیو Avalanche ، استودیوهای دیگری نیز هستند که سخت افزار کنسول ها را به چالش می کشند، مانند استودیو Namco Bandai که با ارائه دو بازی Tekken 7 و Soulcalibur 6 توانست از حداکثر توان کنسول ها استفاده کند. اما باید دانست که این دو بازی در PS4 Pro با کیفیت بالاتری از PS4 اجرا می شود و حتی در آن امکان اجرای جلوه های بصری بیشتری وجود دارد که همین امر موجب شده است گیمر بازی متفاوتی را تجربه کند.

اجرای بازی Ace Combat 7 با موتور گرافیکی Unreal Engine 4 تنها بر روی نسخه پلی استیشن 4 پرو امکان پذیر است. طرفداران قدیمی بازی Ace Combat 7 قطعا پلی استیشن 2 را به یاد دارند که به علت فریم ریت ثابت امکان تجربه بازی فوق العاده را برای گیمرها فراهم می کرد. اما نسخه جدید عرضه شده این بازی تنها در Ps4 pro فریم ریت ثابتی دارد.

بازی ace combat 7

در PS4 Pro امکان بازی 1080P با فریم ریت بالا فراهم شده است و در حالت 4K عملکردی بالا و روان از این کنسول دیده می شود. در جهت مقایسه پلی استیشن 4 پرو با سایر کنسول ها تستی با بازی Anthem صورت گرفته است که نتیجه آن نشان داد اجرای بازی در حالت فول اچ دی با PS4 Pro عملکرد بهتری نسبت به سایر کنسول ها دارد. این بازی بر 30 فریم بر ثانیه قفل شده و در حالت 1080P قابل اجرا است.

از بازی Bloodstained نیز جهت بررسی عملکرد پلی استیشن 4 پرو استفاده شد که نتایج نشان داد این بازی بر روی تمام کنسول ها در حالت های متغیری اجرا می شود اما در PS4 Pro بر روی حالت 60 فریم بر ثانیه قفل شده است.

عکس کنسول بازی ps4 pro

در واقع می توان گفت PS4 Pro در ارائه بازی های 60 فریم بر ثانیه به خوبی عمل کرده است که این عملکرد قابل مقایسه با 30 فریم بر ثانیه PS4 نیست. شاید علت آنکه در پلی استیشن 4 پرو به فریم بر ثانیه توجه ویژه ای شده است، ضعف در پهنای باند حافظه و توان پردازنده آن باشد. برای اثبات این قضیه می توان به بازی Rage 2 اشاره کرد که در PS4 این بازی در حالت 30 فریم بر ثانیه است اما در PS4 Pro در حالت 60 فریم بر ثانیه قابلیت اجرا دارد.

اگر چه عناوین انحصاری به کار رفته در پلی استیشن 4 پرو نشانگر اجرای حالت 4K است اما میان این نسخه و نسخه های استاندارد تفاوتی دیده نمی شود. برای بازی Shadow of The Colossus نسخه PS4 Pro حالت 60 فریم بر ثانیه  با کیفیت 1080P را فراهم کرده است که بدون شک موجب می شود گیمرها در طول بازی از کیفیت و هیجان فوق العاده ای بهره ببرند.

با اینکه بازی God of War در PُS4 Pro قفل شده بر 60 فریم بر ثانیه نیست اما نمی توان منکر عملکرد بالای این بازی در پلی استیشن 4 پرو شد. همچنین با اینکه بازی Days Gone در رزولوشن های بالاتر هم قابل اجرا است اما در PS4 Pro شاهد عملکردی بالا و روانی از این بازی هستیم.

مقایسه بازی God of War در ps4 با ps4 pro

استودیو Guerrilla Games در بازی Horizon Zero Dawn این امکان را برای گیمرها ایجاد کرده است که در حالت 4K بازی را اجرا کنند و خروجی خوبی از نمایشگر 1080P دریافت کنند، برای این کار کافیست گزینه عملکرد فعال شود. در این حالت با اینکه بازی در حالت 30 فریم بر ثانیه قفل است اما رزولوشن 1365P ارائه داده می شود.

مقایسه بازی Horizon Zero Dawn در ps4 با ps4 pro

در چند سال اخیر عنوان 4K نیز برای پلی استیشن پرو عرضه شده اما بازی هایی جدید نیازمند سخت افزارهای قدرتمندی هستند که بتوانند بازی را در حالت 1440P و 1080P به اجرا در بیاورند. بازی های دیگری نیز هستند که در دو حالت 1080P و 4K قابل اجرا هستند اما اطلاعات دقیقی از این بازی ها در اختیار گیمرها قرار نمی گیرد بنابراین گیمرها مجبورند برای لذت بردن از کیفیت بالا از حالت 1080P استفاده کنند.

وقتی به حالت 1080P اشاره می شود در واقع منظور رزولوشن 3840 در 2160 است. اگر نمایشگر و یا تلویزیون از کیفیت 1080P پشتیبانی کنند، پلی استیشن 4 پرو می تواند حالتی را ایجاد کند که با کاهش تعداد پیکسل های خروجی کیفیت بالایی ارائه شود. اما در عمل خلاف آن ثابت شده و جز کیفیت مه آلود حاصلی نداشته است و همین امر موجب شده است که استودیو Rockstar در بازی Red Dead Redemption 2 تغییراتی را ایجاد کند که در طی آن بازی با خروجی نهایی 1080P اجرا شود.

در نهایت می توان گفت PS4 Pro در مقایسه با سایر کنسول ها بهترین خروجی را برای هر نمایشگر ارائه می دهد یعنی اگر حداکثر خروجی نمایشگر 1080P باشد باز هم بهترین گزینه پلی استیشن 4 پرو است زیرا امکان بازی با فرم ریت بالا را ایجاد می کند.

محمد شفیعی

دنیا برای من در یک لحظه قفل شد. پاییز سال 1930 و شخصیت به یادماندنی توماس آنجلو. بازی کردن واقعا احساس رهایی به من میده. من بازی میکنم چون قطعا هیچوقت نمیتونم به 1930 نیویورک برگردم. بازی می کنم چون هیچوقت با دوستانم نمیتونم یه گنگ مافیایی رو توی شهری که هستم رهبری کنم. محمد شفیعی، کسی که از بچگی پای ثابت بازی های کامپیوتری بوده، سعی میکنه که بدون در نظر گرفتن سلیقه شخصی، محتوایی رو برای شما آماده کنه که بررسی، انتخاب و خرید از تک سیرو آسون تر بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا