مقالات

معرفی بهترین بازی‌های سال 2023 برای کنسول ها

Introduction The Best Games Of 2023 For Consoles

صنعت گیم همیشه درگیر فراز و نشیب‌های متعدد بوده است. روند سینوسی بازی‌ها به نحوی است که در یک سال آثار شاهکار فراوان را به چشم می‌بینیم و سال بعد در خشکسالی یک اثر قابل احترام چاره‌ای جز صبر برای‌مان نمی‌ماند. در طول تاریخ، سال 2018 درخشان‌ترین دوران صنعت گیم به شمار می‌رود. آن قدر درخشان که شاید حالا حالاها رقیب جدی برای‌ آن پیدا نشود. یک پله پایین‌تر اما سال 2023 را داریم. چه بسا بتوان این دوره زمانی را یک تهدید جدی برای 2018 دانست. سالی که آثار متعدد و درخشانی به بازار عرضه شدند. آن هم در سبک‌های کاملاً متفاوت! کپکام با ریمیک Resident Evil 4 دوباره ما را به دل خاطرات گذشته‌ی‌مان برد. سم لیک با Alan Wake 2 دوباره اوج داستان پردازی یک اثر گیمینگ را به رخ کشید. Marvel’s Spider-Man 2 هم توانست یک ماجراجویی متفاوت و جذاب از مرد عنکبوتی را به گیمرها هدیه دهد. در نهایت بازی Baldur’s Gate 3 هم توانست در قامت یکی از برترین عناوین یک دهه اخیر صنعت گیم خط و نشان بکشد. در این لیست نگاهی به بهترین بازی‌های 2023 برای کنسول خواهیم انداخت.

بهترین بازی‌های سال 2023 برای کنسول ها

Assassin’s Creed Mirage

پلتفرم: PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X and Series S, Xbox One, iOS, GeForce Now, Microsoft Windows, Amazon Luna

یکی از مهم‌ترین و پرریسک‌ترین تصمیمات یوبیسافت در چند سال اخیر، تغییر سبک و سیاق فرانچایز Assassin’s Creed بود. جایی که سبک اکشن ماجراجویی این فرانچایز به حاشیه رفت و به جای آن، المان‌های نقش آفرینی و بعضاً تخیلی به آن اضافه شده‌اند. این مورد برای گیمرهای امروزی که عاشق عناوین نقش آفرینی هستند، خوشایند بود. اما طرفداران دو آتیشه این سری نتوانستند آنچنان با این تغییر و تحول کنار بیایند. یوبیسافت هم برای آن که سلیقه این دسته از مخاطبین را تحت پوشش قرار دهد، تصمیم گرفت، یک نسخه جدید با همان حال و هوای عناوین قدیمی بسازد. نتیجه کار عنوان Assassin’s Creed Mirage بود. شما این بار به دل بغداد سفر خواهید کرد. جزئیات این شهر و طراحی دنیای آن را به جرئت می‌توان بهترین نمونه این فرانچایز دانست. بازی از نظر گیم پلی هم سعی کرده است تا حد بسیار زیادی به ریشه‌های این سری پایبند باقی بماند. یعنی المان‌های مخفیکاری حالا با همان حس و حال قدیمی حضور دارند. از آن طرف اما مبارزات بازی هم دیگر آن حس و حال تخیلی نسخه‌های قبلی را ندارند و بسیار واقع گرایانه شده‌اند. شاید اگر Assassin’s Creed Mirage مدت زمان بیشتری می‌داشت و یوبیسافت مانور بیشتری بر روی آن می‌داد می‌توانست بازخوردهای مثبت بیشتری هم بگیرد.

خرید بازی Assassins Creed Mirage برای XBOX

بهترین بازی‌های سال 2023 برای کنسول ها

Cocoon

پلتفرم: PlayStation 5, Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows, Xbox Series X and Series S

ملاک برتری بازی‌های امروزی هزینه‌های آنچنانی و گرافیک‌های پر زرق و برق نیست. ممکن است یک تیم کوچک ده نفره با ساخت یک اثر بسیار ساده، از نظر فروش و بازخورد منتقدین بهتر از رقبای صاحب نام‌شان ظاهر شوند. Cocoon یکی از همین بازی‌هاست. گول ظاهر ساده و بی آلایشش را نخورید که ساعت‌ها حرف تازه برای گفتن دارد. این که یک بازی کوچک و ساده بتواند جهان‌های موازی را تا این حد جذاب و ملموس به تصویر بکشد، به نوبه خود شایسته تحسین است. شما در قالب یک حشره کوچک در جهان بازی گرفتار شده‌اید. اینجاست که یک سری گوی‌های نورانی به کمک‌تان می‌آیند و شما را به سایر جهان‌های موازی می‌برند. مثلاً ممکن است در حین تجربه بازی به یک مانع یا پازل حل نشدنی برخورد کنید، اینجاست که با وارد شدن به یک جهان دیگر می‌توانید به راحتی از آن مانع بگذرید. بازی حتی از نظر طراحی هنری و جلوه‌های بصری هم مخاطب را غافلگیر می‌کند. کلکسیونی از لوکیشن‌های بکر و بی نظیر در بازی وجود دارند که به صورت کاملاً اتفاقی سر راه‌تان سبز خواهند شد.

بهترین بازی‌های سال 2023 برای کنسول ها

Baldur’s Gate 3

پلتفرم: Playstation 5 , PC

دروغ چرا، هیچ کس فکرش را نمی‌کرد که بازی جدید استدیوی Larian بتواند تا این حد جریان ساز و موفق ظاهر شود. Larian البته استدیوی دست و پا بسته‌ای نیست، اما به هر حال ساخت یک اثر خارق العاده که حتی بتوان آن را در زمره بهترین بازی‌های نسل قرار داد، کار ساده‌ای نیست. مهم‌ترین دلیلی که باعث شده Baldur’s Gate 3 تا این حد موفق ظاهر شود، آزادی عمل بسیار بالای این بازی است. شما در طول تجربه بازی با شخصیت‌های متعددی برخورد خواهید کرد که هر کدام‌شان یک داستان پرجزئیات برای بازگو کردن دارند. حالا در این بین تعامل‌های متعددی بین شما و این کاراکترها وجود دارد. تعامل‌هایی که تماماً ادامه روند داستان و پایان بندی بازی را تغییر می‌دهند. جدای از این قضیه، Baldur’s Gate 3 یکی از متفاوت‌ترین آثار RPG چند سال اخیر است. درون مایه بازی با الهام از آثار Dungeons & Dragons می‌تواند ساعت‌ها شما را پای کنسول‌تان میخکوب کند. صدالبته بازی از نظر داستان پردازی هم هیچ جای حرف و حدیثی باقی نمی‌گذارد و با غافلگیری‌هایش همیشه حرف تازه‌ای برای گفتن دارد.

خرید بازی Baldurs Gate 3 برای PS5

بهترین بازی‌های سال 2023 برای کنسول ها

Alan Wake 2

پلتفرم: PlayStation 5, Xbox Series X and Series S, Microsoft Windows, GeForce Now

اصولاً بازی‌های سم لیک را نمی‌توان در یک دسته بندی خاصی قرار داد. به هر حال او در استدیوی فنلاندی Remedy همیشه سعی داشته است که از چارچوب‌های مرسوم بازی‌ها خارج شود. حالا این بار نوبت به عنوان Alan Wake 2 رسیده است. نسخه اول بازی یک تجربه ترسناک منحصر به فرد را به تصویر می‌کشد. حالا دومین اثر از این مجموعه همین رسالت را دنبال می‌کند. راستش را بخواهید آلن ویک 2 اصلاً به آثار ترسناک امروزی شباهت ندارد و مطمئناً از همین حالا تبدیل به یک نمونه الگوبرداری برای بسیاری از بازیسازها شده است. همانطور که احتمالاً می‌دانید بازی دو شخصیت قابل کنترل دارد. آلن ویک خودمان و سگا اندرسون! آلن ویک طبق انتظار در جهان The Dark Place محبوس شده است. از آن طرف سگا اندرسون به عنوان مامور FBI هم سر و کله‌اش پیدا می‌شود. تعاملات بین این دو شخصیت در دو بعد متفاوت از دنیا، باعث شده تا داستان یک پیچ و عمق عجیبی پیدا کند. به جز بخش داستانی، بازی از نظر گیم پلی یک اثر ترسناک شایسته تحسین است. حتی گرافیک Alan Wake 2 را می‌توان جز بهترین و درخشان‌ترین جلوه‌های بصری یک دهه اخیر دانست. خلاصه آن که با یک کلکسیون تمام عیار از یک بازی AAA روبرو هستیم که تجربه‌اش بر همگان واجب و ضروری است.

خرید بازی Alan Wake 2 برای PS5

بهترین بازی‌های سال 2023 برای کنسول ها

Marvel’s Spider-Man 2

پلتفرم: Playstation 5

سونی از همان ابتدای نسل هم حساب ویژه‌ای بر روی Marvel’s Spider-Man 2 باز کرده بود. آن هم در روزهایی که مایکروسافت حسابی با خرید بتسدا و اکتیویژن برای تمامی رقبایش خط و نشان می‌کشید. با این حال Marvel’s Spider-Man 2 باز هم هنر ساخت بازی ابرقهرمانی استدیوی Insomniac Games را به رخ همگان کشید. این بار اما هم پیتر پارکر و هم مایلز مورالز به عنوان کاراکترهای قابل بازی در این اثر حضور دارند. خوشبختانه تیم سازنده توانسته است یک تعادل منطقی بین استفاده از دو ابرقهرمان را ایجاد کند. پیتر به واسطه سیمبیوت ونوم حالا اندکی خشن‌تر از گذشته در جریان مبارزات ظاهر می‌شود و به لطف همین لباس‌ کمبوهای جذابی به وی اضافه شده است! از آن طرف مایلز مورالز به لطف گجت‌های خود می‌تواند لذت قسمت‌های پارکور و مخفیکاری را به اوج خود برساند. از نظر داستانی هم صف طولانی از دشمنان‌ انتظارتان را می‌کشند که در راس آن‌ها کریون شکارچی و ونوم حضور دارند.

خرید بازی Marvels Spider Man 2 برای PS5

بهترین بازی‌های سال 2023 برای کنسول ها

Dead Space

پلتفرم: PlayStation 5, Xbox Series X and Series S, Microsoft Windows

Dead Space اصلی هنوز به عنوان یکی از بهترین بازی‌های ترسناک علمی-تخیلی تاریخ به شمار می‌رود. حتی نیازی به ریمیک این بازی هم نبود؛ صرفاً با یک ریمستر ساده و جلوه‌های گرافیکی بهبود یافته تمامی مخاطبین به وجد می‌آمدند. اما با این حال استدیوی EA Motive تصمیم گرفت با یک ریمیک و بازسازی کلی، آن حس بی نظیر سال 2008 را ارتقا دهد که البته در این مسیر هم کاملاً موفق بود. بازی به معنای واقعی کلمه از نظر گرافیکی یکی از بهترین تجربه‌های ترسناک چند سال اخیر است. تلفیقی از ترس و اکشن خشن که حالا با جلوه‌های گرافیکی بی‌نظیر همراه شده‌اند. بازی حتی در زمینه داستانی هم توانسته است یک سری حفره‌ها و سوالات بی‌جواب نسخه اصلی را هم پوشش دهد.

خرید بازی Dead Space Remake برای PS5

بهترین بازی‌های سال 2023 برای کنسول ها

Diablo IV

پلتفرم: PlayStation 5, Xbox Series X and Series S, Microsoft Windows

نوبتی هم که باشد نوبت یکی از بهترین آثار نقش آفرینی صنعت گیم است. Diablo IV برای به تصویر کشیدن هنر و زیبایی‌اش حوصله زیادی به خرج می‌دهد. اول از همه به شما پیشنهاد می‌دهد که کاراکتر مورد نظرتان را شخصی سازی کرده و با انتخاب کلاس مدنظرتان، وارد دنیای بازی شوید. این بار لیلیث صاحب نام و دار و دسته‌اش دوباره سر و کله‌ی‌شان پیدا شده و از بخت بد بیشتر از هر زمان دیگری به موفقیت نزدیک‌ شده‌اند. مهم‌ترین نکته‌ای که ارزش تجربه بازی را دوچندان می‌کند جهان گسترده و پرجزئیات آن است که همراه با آزادی عملی که ارائه می‌دهد، گیمر را مات و مبهوت خود خواهد کرد. این بار حتی بازی در زمینه بخش چند نفره و آنلاین هم توانسته به دستاوردهای جدیدی دست پیدا کند.

خرید بازی Diablo IV برای PS5

بهترین بازی‌های سال 2023 برای کنسول ها

Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

پلتفرم: PC, PlayStation 5, Xbox Series X and Series S

Cyberpunk 2077 هرگز نتوانست به اندازه‌ ارزش‌هایش بها بگیرد! بخش زیادی از این شکست به خاطر مشکلات فنی مکرر بازی به هنگام عرضه بود. مشکلاتی که حتی بعد از بروزرسانی‌های مکرر هم به صورت کامل برطرف نشدند. Cyberpunk 2077: Phantom Liberty اما به عنوان کامل‌ترین بسته الحاقی این مجموعه، ما را دوباره به توانایی‌های استدیوی CDPR امیدوار می‌کند. بسته الحاقی جدید این مجموعه شما را وارد یک داستان جنایی و جاسوسی بزرگ می‌کند. برخلاف نسخه اصلی، این بار انتخاب‌های داستانی تاثیرات اساسی را در جریان و روند بازی خواهند داشت. مهم‌تر از همه بازی از نظر گیم پلی هم یک سری بهبودهای محسوس داشته است. مثلاً بخش رانندگی دیگر آن حس و حال خشک نسخه اولیه را ندارد و حتی تیراندازی در حین راندن ماشین‌ها هم حالا به بازی اضافه شده است. برای آن دسته از کسانی که به دنبال یک تجربه نقش آفرینی منحصر به فرد هستند Cyberpunk 2077: Phantom Liberty گزینه مطمئنی به نظر می‌رسد.

بهترین بازی‌های سال 2023 برای کنسول ها

Resident Evil 4 Remake

پلتفرم: PC, PlayStation 5, Xbox Series X and Series S

نسل نهم کنسول‌های گیمینگ مملو از بازسازی بازی‌های کلاسیک و قدیمی است. از قضا هم گیمرهای قدیمی و هم نسل جدید با استقبال فوق العاده‌شان به تقویت این موج دامن زده‌اند. اما حقیقتاً برای بازسازی Resident Evil 4 شک و شبه بسیار زیادی وجود داشت. به هر حال نسخه قدیمی بازی حتی همین الان یک اثر کامل و فوق العاده محسوب می‌شود و بازسازی کامل آن شاید چندان چیز جدیدی برای ارائه در چنته نداشته باشد. اما کپکام همچنان بر روی ساخت این عنوان پافشاری داشت. به قدری که تیم بزرگی از مجموعه بهترین بازیسازان خود را مامور ساخت این عنوان کرد. مهم‌ترین نقطه قوت این اثر بحث گرافیک و جلوه‌های بصری آن است که در همان اولین دقایق تجربه بازی مخاطب را غافلگیر می‌کند. بازی به طرز معجزه آسایی سینماتیک شده، خصوصاً گیم پلی آن که به لطف نزدیک شدن دوربین به کاراکتر حالا جنبه‌های سینمایی بیشتری به خود گرفته است. بازی اما از نظر گیم پلی بیشتر سعی کرده است به المان‌های نسخه اصلی پایبند باقی بماند و با اضافه کردن سلاح‌ها و انیمیشن‌های جدید حرف‌های جدیدی برای گفتن داشته باشد.

خرید بازی Resident Evil 4 Remake برای PS5

خرید انواع بازی کنسول ها

حسین رضایی

حسین رضایی، نویسنده، روزنامه نگار و منتقد بازی های ویدئویی و حوزه تکنولوژی.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا